Рішення № 84200656, 06.08.2019, Бердянський міськрайонний суд Запорізької області

Дата ухвалення
06.08.2019
Номер справи
310/2145/19
Номер документу
84200656
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 310/2145/19

2/310/1514/19

РІШЕННЯ

Іменем України

06 серпня 2019 року м.Бердянськ

Бердянський міськрайонний суд

Запорізької області

в складі: головуючого - судді Крамаренка А.І.

при секретарі - Олійник Н.М.

за участю: позивача - ОСОБА_1 , представника позивача - ОСОБА_2 , представника відповідача - Малімона А.Я.

розглянув у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «ЗАПОРІЖГАЗ» про захист прав споживача, визнання дій неправомірними,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаним позовом, посилаючись на те, що він є власником будинку № АДРЕСА_2 .

16.04.2018 року він підписав заяву-приєднання до умов договору розподілу природного газу, особовий рахунок № НОМЕР_1 .

Вказує, що в зазначеному вище будинку він не проживає, тому що в будинку проводяться ремонтні роботи і ніхто газом не користується.

10.07.2018 року до нього прийшов представник ПАТ «ЗАПОРІЖГАЗ» та слюсар та виявили факт нібито несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, про що був складений акт про порушення №000557.

10.07.2018 року представником ПАТ «ЗАПОРІЖГАЗ» був складений протокол №000182 направлення засобу вимірювальної техніки на позачергову повірку.

Згодом, він отримав від відповідача лист від 08.08.2018 року з додатками, в якому було зазначено, що комісією було розглянуто вищевказаний акт про порушення та був здійснений перерахунок (донарахування) об`ємів (обсягів) природного газу за період з 31.01.2018 року по 30.06.2018 року на суму 43620,65 грн. Про що було складено акт -розрахунок недолікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу і його вартості без дати, де зазначено, що розрахунок було здійснено відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою НКРЕКП №2494 від 30.09.2015 року, а також було складено та надіслано розрахунок на оплату вартості не облікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу без дати.

Посилаючись на недоведеність несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, відсутність в акті №285 експертизи лічильника від 17.07.2017 року підписів всіх членів комісії, просив визнати дії ПАТ «ЗАПОРІЖГАЗ» неправомірними, щодо нарахування заборгованості в розмірі 43629,65 грн. за несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу, оформленої Актом-розрахунком необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу і його вартості на підставі Акту про порушення №000557 від 10.07.2018 року.

В судовому засіданні позивач та його представник адвокат Амельченко Д.Д. підтримали позовні вимоги, просили позов задовольнити. Окремо пояснили, що житловий будинок був придбаний позивачем з вже встановленим лічильником газу.

Представник відповідача за довіреністю Малімон А.Я . просив в задоволенні позову відмовити з підстав наведених у відзиві. Зокрема пояснив, що 10.07.2018 року працівниками Оператора ГРМ - ПАТ «ЗАПОРІЖГАЗ», на об`єкті позивача, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , було виявлено факт несанкціонованого втручання у роботу лічильника газу. З урахуванням виявлених порушень представниками Оператора ГРМ у присутності споживача складено акт про порушення №000557 від 10.07.2018 року. Даний акт підписано працівниками ПАТ «ЗАПОРІЖГАЗ» та споживачем, зауважень за фактом складання акту внесено не було . При цьому споживача було повідомлено про необхідність бути присутнім на засіданні комісії, на якому буде розглянуто складений акт про порушення, з повідомленням місця та часу засідання комісії. 10.07.2018 року лічильник газу у присутності позивача демонтовано для проведення його позачергової повірки, про що складено протокол направлення засобу вимірювальної техніки на позачергову повірку. За результатами проведеної експертизи підтверджено факт несанкціонованого втручання у роботу засобу вимірювальної техніки шляхом порушення цілісності пломби державного повірника, внаслідок чого витрата природного газу комерційним вузлом обліку обліковується з порушенням законодавства. З урахуванням виявленого факту несанкціонованого втручання у роботу лічильника газу, комісією ПАТ «ЗАПОРІЖГАЗ» з розгляду актів про порушення, було прийнято рішення про задоволення повністю акту про порушення №000557 від 10.07.2018 року. У зв`язку з цим, позивачу здійснено перерахунок (донарахування) об`ємів природного газу за період з 31.01.2018 року по 30.06.2018 року, з урахуванням підключених газових приладів (газова плита - шт., газовий котел - 1 шт.), зареєстрованих осіб (4 особи) та опалювальної площі (82,9 кв.м.). Окремо зазначив, що обраний позивачем спосіб захисту порушеного (невизнаного) права не передбачений чинним законодавством, оскільки складання акту про порушення, рішення комісії про задоволення акту про порушення, донарахування об`ємів спожитого природного газу та складання рахунку на оплату не зумовлюють для позивача будь-яких обов`язків, крім рекомендації сплатити донарахованого об`єму. Додатково пояснив, що рішенням Бердянського міськрайонного суду Запорізької області з ОСОБА_1 на користь ПАТ «ЗАПОРІЖГАЗ» стягнуто вартість донарахованого об`єму природного газу за період з 31.01.2018 року по 30.06.2018 року в розмірі 43620,65 грн.

Свідок ОСОБА_4 пояснив суду, що проживає по сусідству з позивачем. Заходив до останнього в будинок, де проводиться ремонт, прилади опалення відсутні, газовий котел підключений.

Свідок ОСОБА_5 засвідчила, що позивач не проживає в будинку № АДРЕСА_2 , оскільки там робить ремонт.

Свідок ОСОБА_6 пояснив, що працює інженером з контролю систем обліку газу в ПАТ «ЗАПОРІЖГАЗ», був присутній в складі комісії при експертизі лічильника газу позивача та показав свій підпис на акті №285 від 17.07.2018 року.

Заслухавши учасників судового засідання, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судом, ОСОБА_1 на підставі договору купівлі-продажу від 31.08.2018 року є власником житлового будинку № АДРЕСА_2 та відповідно до заяви-приєднання до умов договору розподілу природного газу від 16.04.2018 року є користувачем послуг з газопостачання за вказаною адресою.

Правовідносини між газорозподільними підприємствами та споживачами природного газу (населенням) урегульовано Законом України «Про захист прав споживачів», Законом України «Про житлово-комунальні послуги», Законом України «Про метрологію та метрологічну діяльність», Законом України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу», Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 року № 2494, а також договорами про приєднання споживача до газорозподільної системи.

Матеріалами справи підтверджено, що 04.06.2013 року за адресою позивача було встановлено лічильник газу марки «САМГАЗ» типорозміру G-4 зав. №2652773, що підтверджується актом №003881 від 04.06.2013 року про встановлення побутового лічильника газу після виконання повірки, ремонту.

Місця пломбування зазначені у настанові з експлуатації лічильника САМГАЗ СМУК. 407369 РЄ . Міжповірочний інтервал лічильника складає 8 років.

У відповідності до пункту 1 глави 5 розділу Х Кодексу газорозподільних систем комерційний вузол обліку (комерційний ВОГ) та його складові мають бути опломбовані пломбами з тавром відповідного органу, уповноваженого на проведення метрологічних робіт, та пломбами заводу-виробника.

Місця пломбування та реквізити пломб заводу-виробника, а також місця пломбування пломбами органу, уповноваженого на проведення метрологічних робіт, вказуються в технічній документації (паспорті) на кожний ЗВТ або протоколі повірки, якщо така мала місце перед чи під час експлуатації ЗВТ.

Згідно п.4 глави 6 розділу Х Кодексу газорозподільних систем за збереження і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ та пломб (відбитків їх тавр) відповідає власник (користувач), на території або у приміщенні якого вони встановлені, що має бути зафіксовано у відповідному акті про пломбування.

У відповідності до пункту 5 глави 5 розділу Х Кодексу газорозподільних систем власник комерційного ВОГ або сторона, відповідальна за збереження комерційного ВОГ, згідно з відповідним договором про відповідальне зберігання та/або актом про пломбування чи іншим документом, який був оформлений при встановленні пломб / магнітних індикаторів, відповідає за збереження і цілісність пломб (номерних, з відбитками тавр), пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломби (дріт, кордова нитка тощо), та гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал.

Протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових у відповідності пункту 2 Глави 6 розділу Х Кодексу газорозподільних систем Оператор ГРМ та споживач (суміжний суб`єкт ринку природного газу) проводять такі спільні дії: контрольне зняття показань ЗВТ (лічильника газу); перевірку комерційного ВОГ та його складових відповідно до вимог цього Кодексу, зокрема контрольний огляд вузла обліку; монтаж/демонтаж ЗВТ на повірку (періодичну, позачергову, експертну), експертизу та/або ремонт.

Споживач (суміжний суб`єкт ринку природного газу) у відповідності пункту 2 Глави 6 розділу Х Кодексу газорозподільних систем, зобов`язаний допустити уповноважених представників Оператора ГРМ (разом з їх відповідними засобами) за пред`явленням ними службових посвідчень на власну територію (у приміщення), де встановлений комерційний ВОГ, та забезпечити їм доступ до елементів комерційного ВОГ для виконання зазначених заходів, у тому числі огляду газопроводу перед та після ВОГ. У випадку відмови в доступі чи незабезпечення допуску Оператор ГРМ має право здійснити заходи, передбачені цим Кодексом.

У відповідності до пункту 4 Глави 1 Розділу І Кодексу газорозподільних систем, контрольний огляд вузла обліку - виконання комплексу робіт з метою візуального обстеження цілісності ЗВТ (корпусу, скла, кріплення, з`єднання тощо), цілісності встановлених згідно з актом про пломбування пломб та наявності відбитків їх тавр, зняття показань ЗВТ, а також з метою виявлення без використання спеціальних технічних засобів та/або часткового демонтажу будівельних конструкцій чи оздоблювальних матеріалів несанкціонованого втручання в роботу ГРМ та/або ЗВТ/ лічильника газу.

Несанкціоноване втручання в роботу газорозподільної системи це втручання в роботу газорозподільної системи, в тому числі шляхом несанкціонованого відновлення газоспоживання, несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або під`єднання несанкціонованого газопроводу, внаслідок чого порушується нормальний режим роботи ГРМ та/або здійснюється необліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу.

10.07.2018 року працівниками ПАТ «ЗАПОРІЖГАЗ» на об`єкті споживання позивача, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 виявлено факт несанкціонованого втручання у роботу ЗВТ.

Несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу - втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об`єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу;

Пошкодження пломб - відсутність чи пошкодження цілісності пломб, пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломби (дріт, кордова нитка тощо), гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал, у тому числі відсутність чи пошкодження на ЗВТ (лічильнику газу) пломб з відбитками тавр про їх повірку або індикаторів дії впливу постійного магнітного поля (далі - магнітні індикатори), або підтверджений факт підробки пломби за умови наявності акта про пломбування (іншого документа, що підтверджує факт пломбування і передачу на збереження ЗВТ/лічильника газу та установлених пломб і магнітних індикаторів).

Відповідно до пункту 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, до порушень споживача, які кваліфікуються, як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу зокрема належить несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).

У відповідності до пункту 1 глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу.

З урахуванням виявлених порушень, представниками Оператора ГРМ у присутності споживача складено акт про порушення №000557 від 10.07.2018 року. Акт у порядку визначеному Кодексом газорозподільних систем підписано працівниками відповідача та споживачем.

Пунктом 7 глави 9 розділу Х Кодексу Газорозподільних систем при виявленні ознак пошкодження пломб (крім факту їх відсутності чи розірвання пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу) та/або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, що має бути зазначено в акті про порушення, за домовленістю сторін або за ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) може бути ініційована їх експертиза у порядку, визначеному цим розділом.

Зважаючи на виявлення факту несанкціонованого втручання у роботу ЗВТ Оператором ГРМ ініційовано проведення експертизи ЗВТ у порядку визначеному розділом Х Кодексу газорозподільних систем.

10.07.2018 року лічильник газу демонтовано для проведення його експертизи, про що складено протокол №000182 від 10.07.2018 року про направлення засобу вимірювальної техніки на експертизу.

У відповідності до п. 7.1. рекомендацій ДЕРЖАСТАНДАРТ України «Лічильника газу побутові. методи та засоби повірки» Р-50-071-98 позитивні результати повірки засвідчують підписами повірника відбитками повірочного тавра у паспортах та на пломбах лічильника.

Тобто саме наявність відбитків пломб з тавром відповідного органу, уповноваженого на проведення метрологічних робіт, та відбитків пломб заводу виробника у місцях пломбування (пломбах) лічильника дає можливість використання лічильника газу як фізичного об`єкта в якості засобу вимірювальної техніки, який має нормовані метрологічні характеристики, і може бути застосований для визначення об`єму спожитого природного газу.

Факт відсутності пломби державного повірника на лічильнику сам по собі і є кваліфікуючою ознакою того що лічильник (засіб вимірювальної техніки) експлуатується з порушенням законодавства. Тобто, відсутність (пошкодження) пломби є підставою, в розумінні вимог Кодексу газорозподільних систем, для визнання такого факту як несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ.

Несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу згідно пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем це втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об`єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.

За результатами проведеної експертизи, комісією створеною у порядку глави 10 Розділу Х Кодексу газорозподільних систем, у присутності споживача, проведено експертизу ЗВТ. За наслідками проведення експертизи підтверджено факт несанкціонованого втручання у роботу засобу вимірювальної техніки, шляхом порушення цілісності пломби державного повірника, внаслідок чого витрата природного газу комерційним вузлом обліку обліковується з порушенням законодавства. Жодним з членів комісії окремої думки щодо результатів експертизи не висловлено. Під час проведення експертизи застосовувалась фотозйомка.

З урахуванням виявленням факту несанкціонованого втручання у роботу ЗВТ, комісією ПАТ «Запоріжгаз» з розгляду актів про порушення, було прийнято рішення про задоволення повністю акту про порушення №000557 від 10.07.2018 року, що відображено у протоколі №1658 від 27.07.2018 року (копія наявна у матеріалах справи).

Відповідно пункту 1 глави 3 розділу ХІ Кодексу у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об`єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об`ємами споживання природного газу населенням (додаток 15 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.

Додатком 15 до Кодексу газорозподільних систем визначено якщо споживач (фізична особа) використовував в неопалювальний період опалювальні прилади (крім опалювально-варильних печей чи кухонних вогнищ), граничний обсяг споживання має становити 30 відсотків від граничного обсягу в опалювальний період.

Зважаючи на вищезазначене, позивачу здійснено перерахунок (донарахування) об`ємів природного газу за граничними об`ємами споживання природного газу населенням (додаток 15 Кодексу) з 31.01.2018 року по 30.06.2018 року з урахуванням усіх газових приладів (плита газова - 1 шт., газовий котел - 1 шт.), зареєстрованих осіб (зареєстровано 4 особи ) та опалювальної площі (82,9 м2).

Доводи позивача щодо невідповідності опалювальної площі житлового будинку площі, наведеній в розрахунку, спростовуються копією технічного паспорту на житловий будинок, дослідженою в судовому засіданні.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що позивач не довів належними та допустимими доказами порушення зі сторони відповідача, як оператора ГРМ, в частині виявлення несанкціонованого втручання у роботу ЗВТ, складення акту про порушення, процедури його розгляду, а отже позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Керуючись ст. ст. 10-13, 76-80, 259, 263-268 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено до Запорізького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя А. І. Крамаренко