Рішення № 84199431, 12.09.2019, Семенівський районний суд Полтавської області

Дата ухвалення
12.09.2019
Номер справи
547/686/19
Номер документу
84199431
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

СЕМЕНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №547/686/19

Провадження №2-о/547/32/19

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н ЕМ У К Р А Ї Н И

12 вересня 2019 року смт.Семенівка

Семенівський районний суд Полтавської області у складі:

головуючого судді Атаманової С.Ю.,

при секретарі судового засідання Постолюк О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт.Семенівка за правилами окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - Семенівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Полтавській області, про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України,-

В С Т А Н О В И В :

Заявник ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про встановлення факту смерті його батька ОСОБА_1 на тимчасово окупованій території України, а саме: ІНФОРМАЦІЯ_1 в м.Донецьк Донецької області. Заявлені вимоги обгрунтовані тим, що для здійснення державної реєстрації смерті та отримання свідоцтва про смерть ОСОБА_1 , заявник звернувся до органу державної реєстрації актів цивільного стану, однак отримав відмову у зв`язку із тим, що для підтвердження факту смерті ОСОБА_1 ним пред`явлено документ, виданий на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження. Оскільки за вказаних обставин відповідно до ст.317 ЦПК України державна реєстрація смерті може бути проведена на підставі рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час, прохав встановити факт смерті ОСОБА_1 на тимчасово окупованій території України. Встановлення факту смерті в судовому порядку необхідне заявнику, як спадкоємцю, для реєстрації смерті ОСОБА_1 та отримання свідоцтва про його смерть відповідно до чинного законодавства України з метою оформлення своїх спадкових прав.

В судове засідання по розгляду заяви заявник ОСОБА_1 не з`явився. Згідно телефонограми прохав суд розглянути заяву без його участі у зв`язку з неможливістю прибуття. Заявлену вимогу підтримує в повному обсязі (а.с.26).

Представник заінтересованої особи - Семенівського РВ ДРАЦС ГТУЮ у Полтавській області в судове засідання не з`явився. Згідно направленої до суду письмової заяви прохав суд розглянути справу без його участі. Не заперечував проти встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України за заявою ОСОБА_1 (а.с.27).

Заслухавши пояснення заявника, дослідивши письмові докази по справі, судом встановлені наступні обставини та визначені відповідно до них правовідносини.

Судом по справі встановлено, що відповідно до свідоцтва про народження заявника ОСОБА_1 (серія НОМЕР_1 ), в якому записи виконані російською мовою, заявник по справі народився ІНФОРМАЦІЯ_2 в «п.Чернухино Перевальского района Луганской области Украина»; батьками останнього записані: у рядку батько - « ОСОБА_2 », у рядку мати - « ОСОБА_3 » (а.с.7).

Відповідно до записів у належному заявнику паспорті громадянина України, останній народився ІНФОРМАЦІЯ_2 в смт.Чернухіне Ворошиловського району Луганської області (а.с.3).

Таким чином заявник по справі ОСОБА_1 є рідним сином ОСОБА_1 ..

Згідно свідоцтва про смерть ( НОМЕР_2 ), виданого повторно 07.05.2019 року Калинівським відділом записів актів цивільного стану м.Донецька Державної реєстраційної палати Міністерства юстиції Донецької народної республіки, гр-н ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в Калинівському районі м.Донецька Донецької народної республіки у віці 85 років (а.с.8).

Згідно дублікату лікарського свідоцтва про смерть №1333, виданого 14.05.2019 року відділом судово-медичної експертизи трупів республіканського бюро судово-медичної експертизи Міністерства охорони здоров`я Донецької народної республіки, батько заявника по справі ОСОБА_1 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 внаслідок інтоксикації та злоякісного утворення печінки з розпадом (а.с.9).

Вказане підтверджується також і дублікатом довідки про причини смерті гр-на ОСОБА_1 , виданої 14.05.2019 року відділом судово-медичної експертизи трупів республіканського бюро судово-медичної експертизи Міністерства охорони здоров`я Донецької народної республіки (а.с.9).

Відповідно до ст.1261 Цивільного кодексу України у першу чергу право на спадкування за законом мають, крім інших, діти спадкодавця.

Таким чином, з доданих до заяви копій документів, судом встановлено, що заявник по справі є родичем померлого ОСОБА_1 - його рідним сином, а тому має право на звернення до суду із заявою про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України відповідно до вимог ч.1 ст.317 ЦПК України з метою реалізації свого права на спадкування у порядку, передбаченому законом. Відповідно до п.5 ч.2 ст.293 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

За змістом ч.2 ст.315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України є невід`ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.

Згідно ч.1 ст.4 вказаного Закону на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим перетину меж тимчасово окупованої території, вчинення правочинів, проведення виборів та референдумів, реалізації інших прав і свобод людини і громадянина. Постановою Верховної Ради України від 17.03.2015 року №254-VIII «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» визнано тимчасово окупованими територіями окремі райони, міста, селища і села Донецької та Луганської областей, в яких відповідно до Закону України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування, до моменту виведення усіх незаконних збройних формувань, російських окупаційних військ, їх військової техніки, а також бойовиків та найманців з території України та відновлення повного контролю України за державним кордоном України.

Згідно додатку 1 до Розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 року №1085 «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення» (в редакції розпорядження КМУ від 02.12.2015 року №1276-р) до населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, віднесено м.Донецьк Донецької області.

З огляду на викладене, судом встановлено, що місцем смерті батька заявника по справі - гр-на ОСОБА_1 є тимчасово окупована територія: м.Донецьк Донецької області.

Відповідно до положень ч.ч.2, 3 ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

Оскільки документ, який підтверджує факт смерті гр-на ОСОБА_1 виданий органом (посадовою особою), створеним (призначеним) не у порядку, передбаченому законом, на тимчасово окупованій території України, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, цей документ є недійсним і не створює правових наслідків.

Разом з тим, відповідно до ч.2 ст.17 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» Україна зобов`язується вживати всіх можливих заходів, передбачених Конституцією та законами України, нормами міжнародного права для відновлення порушених внаслідок окупації прав і свобод людини і громадянина на всій території України.

Відповідно до п.8 ч.1 ст.315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення фактів смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

Відповідно до ч.2 ст.3 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація актів цивільного стану проводиться відповідно до цього Закону, Цивільного та Сімейного кодексів України та інших актів законодавства органами державної реєстрації актів цивільного стану.

За змістом ч.1 ст.17 вказаного Закону державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.

Відповідно до розділу 5 Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затвердженого наказом Міністерства юстиції України 18.10.2000 №52/5 підставою для державної реєстрації смерті є, зокрема, лікарське свідоцтво про смерть (форма № 106/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08.08.2006 №545; фельдшерська довідка про смерть (форма №106-1/о), форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08.08.2006 №545; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час.

Відповідно до роз`яснень п.13 Постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» (з наступними змінами) заяви про встановлення факту смерті в певний час приймаються до провадження суду і розглядаються за умови подання заявниками документів про відмову органів реєстрації актів громадянського стану в реєстрації події смерті. Заявник зобов`язаний обґрунтувати свою заяву посиланнями на докази, що достовірно свідчать про смерть особи у певний час і за певних обставин.

В матеріалах цивільної справи міститься письмова відмова Бердянського міськрайонного відділу ДРАЦС ГТУЮ у Запорізькій області №401/17.21-06-170 від 06.08.2019 року у проведенні державної реєстрації смерті гр-на ОСОБА_1 у зв`язку із тим, що для підтвердження факту смерті останнього пред`явлено документ, виданий на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження (а.с.10).

Ст.317 ЦПК України встановлено особливості провадження у справах про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, зокрема, відповідно до положень ч.1 цієї статті, заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.

На підставі викладеного, враховуючи, що гр -н ОСОБА_1 помер на території України, яка є тимчасово окупованою і свідоцтво про його смерть не може бути використане заявником для державної реєстрації смерті відповідно до діючого законодавства України, оскільки видане органом, створеним не у передбаченому законом порядку та на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, з метою захисту прав і свобод громадянина України, яким є заявник по справі ОСОБА_1 , суд приходить до висновку про задоволення його заяви про встановлення факту смерті ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 на тимчасово окупованій території України в м.Донецьк Донецької області.

Відповідно до положень ч.4 ст.317 ЦПК України рішення суду у справах про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.

Відповідно до положень п.22 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» та ч.7 ст.294 ЦПК України судом не вирішується питання про розподіл судових витрат.

Керуючись ст.ст.2, 4, 76, 89, 258, 259, 265, 293, 294, 315, 317, 354 ЦПК України, суд,-

В И Р І Ш И В:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа - Семенівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Полтавській області, про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України - задоволити.

Встановити факт смерті ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженця с.Великий Двір Тотімського району Вологодської області Російської Федерації, який помер ІНФОРМАЦІЯ_5 на тимчасово окупованій території України в м.Донецьк Донецької області.

Найменування учасників справи:

заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , фактичне місце проживання: с.Старий Калкаїв Семенівського району Полтавської області, поштовий індекс АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_3 ;

заінтересована особа: Семенівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Полтавській області, місцезнаходження: вул.Шевченка, буд.№31 смт.Семенівка Семенівського району Полтавської області, поштовий індекс 38200, ідентифікаційний код в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 22548106.

Допустити негайне виконання рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Відповідно до п.п.15.5 п.15 Розділу ХІІІ Перехідні положення ЦПК України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції може бути подана до Полтавського апеляційного суду або через Семенівський районний суд Полтавської області.

Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Головуючий С.Ю.Атаманова