Ухвала суду № 84199213, 30.08.2019, Сіверськодонецький міський суд Луганської області (до 25.04.2025 - Сєверодонецький міський суд Луганської області)

Дата ухвалення
30.08.2019
Номер справи
428/6185/19
Номер документу
84199213
Форма судочинства
Кримінальне
Державний герб України

Справа № 428/6185/19

Кримінальне провадження № 1-кс/428/5935/2019

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 серпня 2019 року м. Сєвєродонецьк

Слідчий суддя Сєвєродонецького міського суду Луганської області Олійник В.М., за участю секретаря Василович Г.Ю., розглянувши клопотання слідчого СУ ГУНП в Луганській області старшого лейтенанта поліції Краснякова Б.М., погоджене прокурором відділу прокуратури Луганської області Горбатенком Я.О., про призначення судової інженерно-екологічної експертизи та додані до клопотання матеріали кримінального провадження № 12019130000000069 від 14.02.2019 року, -

ВСТАНОВИВ:

27.08.2019 року до слідчого судді Сєвєродонецького міського суду надійшло клопотання слідчого СУ ГУНП в Луганській області старшого лейтенанта поліції Краснякова Б.М., погоджене прокурором відділу прокуратури Луганської області Горбатенком Я.О., про призначення судової інженерно-екологічної експертизи.

У клопотанні слідчого зазначено, що СУ ГУНП в Луганській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному проваджені № 12019130000000069 від 14.02.2019 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст.191 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що 14.02.2019 року до ЧЧ ГУНП в Луганській області надійшов рапорт слідчого СУ ГУНП Луганській області про те, що в ході розслідування провадження № 120117130000000414 від 26.12.2017 року за фактом розтрати грошових коштів Луганської обласної державної адміністрації, було встановлене факт іншого правопорушення, а саме: відповідно до довідки оцінки діяльності управління екології та природних ресурсів облдержадміністрації (далі - Управління), щодо виявлених порушень, за наслідками проведеного аудиту ефективності 27.11.2017 року та стану реалізації Регіональної програми з охорони навколишнього природного середовища на 2016-2018 рік були виявлені порушення використання коштів фонду охорони навколишнього середовища, передбачених на здійснення природоохоронних заходів, а саме: 17.07.2018 року Управлінням екології та природних ресурсів Луганської обласної військово-цивільної адміністрації, в особі начальника управління Тіхонова ОСОБА_1 , укладено договір зі Східним державним регіональним підприємством (Схід ДРГ`П) № 07/18 щодо підготовки проектів та ескізів оцінювання витрат в межах заходів з охорони підземних вод та ліквідації джерел їх забруднення, проведення моніторингу підземних вод на суму 160 тис. грн., строком до 31.07.2018 року. До зазначеного договору також додано кошторис та проект робіт, що є невід`ємною частиною цього договору.

З матеріалів оцінки діяльності управління екології та природних ресурсів облдержадміністрації, щодо виявлених порушень, за наслідками проведеного аудиту ефективності 27.11.2017 року та стану реалізації Регіональної програми з охорони навколишнього природного середовища на 2016-2018 рік відомо, що на момент завершення оцінки діяльності Управлінням у повному обсязі сплачено грошові кошти у сумі 160 тис. грн. за договором від 17.07.2018 року № 07/18 на користь «Схід ДРГП», за виконання І етапу робіт.

Згідно з кошторисом на виконання І етапу робіт «Схід ДРГП» повинно було виконати наступні роботи:

- Р – 1 «Складання текстової частини проекту (ЗУКН 1, шифр робіт 058)»;

- Р – 2 «Складання кошторису (ЗУКН 1, шифр робіт 058)».

Тобто, з огляду на вищезазначене, результатом виконання умов договору від 17.07.2018 року № 07/18 є складання текстової частини проекту та кошторису. Складання текстової частини проекту та кошторису відповідно до вказаного договору підтверджується актом здачі-прийомки виконаних робіт.

Проте, будь-яких кошторисів та проектів (окрім тих, які є додатками до договорів) до оцінки не надано.

Під час допиту 16.05.2019 року начальника відділу управління внутрішнього аудиту Луганської обласної державної адміністрації Клокол Олександра Олександровича встановлено, що під час проведення оцінки діяльності Управління щодо стану усунення порушень та недоліків, яке проходило у період часу з 14.08.2018 року по 15.09.2018 року, підставою для проведення оцінки діяльності Управління було окреме доручення голови Луганської ОДА-ОВЦА Гарбуза Ю.Г. від 13.08.2018 року № 35/7087. Вказаний захід не був плановим, проводився за ініціативою ОСОБА_2 . В ході аудиту перевірці підлягали лише два питання: стан усунення порушень, виявлених аудитом, проведеним у 2017 році, а також стан реалізації програми № 316. Питання реалізації заходів з охорони підземних вод та ліквідації джерел їх забруднення досліджувалось доволі детально в ході оцінки, оскільки на реалізацію вказаних заходів вже здійснювалось фінансування із бюджету.

Окрім того, моніторинг забруднення підземних вод відповідно до п. 13 постанови № 815 Кабінету міністрів України від 20.07.1996 повинен здійснюватися за рахунок Державного бюджету, Центральним органом виконавчої влади у вказаній сфері, а не бюджету обласного, шляхом впровадження заходів структурними підрозділами ОДА-ОВЦА. Таким чином, Управління екології могло бути замовником таких заходів, але фінансування повинно було здійснюватися за рахунок державного бюджету.

Так, у відповідності до пункту 5.3 Програми № 316 в (редакції 2018 р.) Управління повинно було виконати заходи з охорони підземних вод та ліквідації джерел їх забруднення, провести моніторинг підземних вод вартість котрих становить 1 480 тис. грн. Для реалізації зазначених заходів Управлінням було укладено три договори, а саме: підготовка ескізів оцінювання витрат - договір від 17.07.2018 року № 07/18; послуги з моніторингу та контролю - договір 17.07.2018 року № 08/18; послуги у сфері управління даними - договір 17.07.2018 року № 09/18, котрі були укладені з Східним державним регіональним геологічним підприємством. Підготовка ескізів оцінювання витрат договір № 07/18 від 17.07.2018 року, послуги з моніторингу та контролю договір № 08/18 від 17.07.2018 року, послуги у сфері управління даними договір № 09/18 17.07.2018 року.

На момент проведення оцінювання витрат учасникам аудиторської групи на рахунки «СХІД ДРГП» відповідно до акту здачі-прийомки виконаних робіт від 26.07.2017 року було перераховано 160 тис. грн.. за виконання умов договору 07/18 від 17.07.2019 року, проте на час проведення оцінки діяльності Управління не було надано жодної технічної документації а саме: проекту, кошторису, креслень (окрім тих, які є додатками до договорів) та іншої проектної документації надано не було.

Начальник Управління, усно пояснив ОСОБА_3 , що саме кошторис та проект робіт, які є додатками та не від`ємною частиною до договору 07/18 від 17.07.2018 року, є результатом виконання умов договору, за що і було перераховано грошові кошти у сумі 160 тис. грн. на рахунок вищезазначеного підприємства. Але, на момент укладення договорів, кошторисна та проектна документація вже існувала та була затверджена.

Таким чином Управління сплатило грошові кошти у сумі 160 тис. грн. на користь «Схід ДГРП» без фактичного отримання послуг.

У клопотанні слідчого ставиться питання про призначення судової інженерно-екологічної експертизи та залучення до її проведення експертів Харківського науково-дослідницького інституту судових експертиз ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса Міністерства юстиції України.

У судове засідання слідчий СУ ГУНП в Луганській області старший лейтенант поліції Красняков Б.М. не з`явився, у клопотанні просив розглянути його без його участі.

Вивчивши клопотання, дослідивши матеріали кримінального провадження № 12019130000000069 від 14.02.2019 року, що обґрунтовують клопотання, слідчий суддя вважає, що клопотання підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 242 КПК України експертиза проводиться експертною установою, експертом або експертами, за дорученням слідчого судді чи суду, наданим за клопотанням сторони кримінального провадження або, якщо для з`ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження, необхідні спеціальні знання. Не допускається проведення експертизи для з`ясування питань права.

Відповідно до п. 6 ч. 2 ст. 242 КПК України слідчий або прокурор зобов`язані звернутися з клопотанням до слідчого судді для проведення експертизи щодо: визначення розміру матеріальних збитків, шкоди немайнового характеру, шкоди довкіллю, заподіяної кримінальним правопорушенням.

Відповідно до ч. 6 ст. 244 КПК України слідчий суддя задовольняє клопотання, якщо особа, яка звернулася з відповідним клопотанням, доведе, що для вирішення питань, що мають істотне значення для кримінального провадження, необхідне залучення експерта.

Враховуючи вищевикладене, слідчий суддя вважає, що для всебічного, повного і об`єктивного дослідження обставин кримінального провадження, а також визначення розміру матеріальних збитків потрібні спеціальні знання, а тому вважає за необхідне клопотання слідчого СУ ГУНП в Луганській області старшого лейтенанта поліції Краснякова Б.М. задовольнити частково та призначити у даному кримінальному провадженні судову інженерно-екологічну експертизу, проведення якої доручити експертам Харківського науково-дослідницького інституту судових експертиз ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса Міністерства юстиції України.

Разом з цим, слідчий суддя вважає за необхідне зазначити наступне.

Статтею 69 КПК України закріплені права експерта, якими він має право користуватися та обов`язки експерта, які він має виконувати під час проведення експертизи у кримінальному провадженні.

Відповідно до ч. 8 ст. 244 КПК України при задоволенні клопотання про залучення експерта слідчий суддя у разі необхідності має право за клопотанням особи, яка звернулася з клопотанням про залучення експерта, вирішити питання про отримання зразків для експертизи відповідно до положень статті 245 цього Кодексу.

З аналізу наведених норм КПК вбачається, що слідчий суддя при призначенні експертизи має право тільки вирішити питання про отримання зразків для експертизи відповідно до положень статті 245 цього Кодексу і не має права надавати експерту дозвіл на користування своїми правами та виконання своїх обов`язків, закріплених у ст. 69 КПК України.

За таких обставин, слідчий суддя вважає за необхідне у задоволенні клопотання слідчого СУ ГУНП в Луганській області старшого лейтенанта поліції Краснякова Б.М. про призначення судової інженерно-екологічної експертизи в частині надання дозволу на виконання вимог ст. 69 КПК України відмовити.

Керуючись ст. ст. 69, 110, 242-244, 369-372 КПК України, слідчий суддя, -

УХВАЛИВ:

Клопотання слідчого СУ ГУНП в Луганській області старшого лейтенанта поліції Краснякова Б.М., погоджене прокурором відділу прокуратури Луганської області Горбатенком Я.О., про призначення судової інженерно-екологічної експертизи задовольнити частково.

Призначити судову інженерно-екологічну експертизу у кримінальному провадженні № 12019130000000069 від 14.02.2019 року, до проведення якої залучити експертів Харківського науково-дослідницького інституту судових експертиз ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса Міністерства юстиції України.

Попередити експертів про кримінальну відповідальність за дачу завідомо неправдивого висновку та за відмову експерта від давання висновку без поважних причин за ст.ст. 384, 385 КК України.

На вирішення експертизи поставити наступне питання:

- Чи можна за результатами роботи Східного державного регіонального геологічного підприємства за договором 07/18 від 17.07.2018 року по об`єкту «Заходи з охорони підземних вод та ліквідації їх забруднення, проведення моніторингу підземних вод», що викладені у звіті про виконання робіт по об`єкту «Заходи з охорони підземних вод та ліквідації джерел їх забруднення, проведення моніторингу підземних вод» визначити які заходи треба здійснити у 2019 році та наступних роках з:

а) охорони підземних вод Луганської області;

б) ліквідації джерел забруднення вказаних підземних вод Луганської області;

в) проведення моніторингу підземних вод.

- Чи можна за результатами роботи Східного державного регіонального геологічного підприємства за договором 08/18 від 17.07.2018 року по об`єкту «Заходи з охорони підземних вод та ліквідації їх забруднення, проведення моніторингу підземних вод», що викладені у звіті про виконання робіт по об`єкту «Заходи з охорони підземних вод та ліквідації джерел їх забруднення, проведення моніторингу підземних вод» визначити які заходи треба здійснити у 2019 році та наступних роках з:

а) охорони підземних вод Луганської області;

б) ліквідації джерел забруднення вказаних підземних вод Луганської області;

в) проведення моніторингу підземних вод.

- Чи можна за результатами роботи Східного державного регіонального геологічного підприємства за договором 09/18 від 17.07.2018 року по об`єкту «Заходи з охорони підземних вод та ліквідації їх забруднення, проведення моніторингу підземних вод», що викладені у звіті про виконання робіт по об`єкту «Заходи з охорони підземних вод та ліквідації джерел їх забруднення, проведення моніторингу підземних вод» визначити які заходи треба здійснити у 2019 році та наступних роках з:

а) охорони підземних вод Луганської області;

б) ліквідації джерел забруднення вказаних підземних вод Луганської області;

в) проведення моніторингу підземних вод.

- З методичної та технічної точки зору, чи можливо було зазначені роботи виконати одним етапом заключивши один договір та не поділявши на окремі етапи ?

- До настання яких наслідкив могло призвезти неякісне (неналежне) виконання робіт за договорами 07/18; 08/18; 09/18 від 17.07.2018 року у майбутньому ?

- Дії (бездіяльність) яких осіб знаходяться з методичної та технічної точки зору в причинному зв`язку з настанням досліджуваної події ?

- Дії яких осіб не відповідали вимогам нормативних актів з охорони навколишнього природного середовища?

- Чи усім нормативним актам відповідає звіт «Заходи з охорони підземних вод та ліквідації джерел їх забруднення, проведення моніторингу підземних вод»?

У розпорядження експертів надати копії матеріалів кримінального провадження № 12019130000000069 від 14.02.2019 року.

Дозволити експертам повне або часткове знищення об`єктів дослідження чи змінення їх властивостей, яке може настати під час проведення експертних досліджень при застосуванні діючих методик.

Надати дозвіл слідчому СУ ГУНП в Луганській області старшому лейтенанту поліції Краснякову Б.М. доставити до Харківського науково-дослідницького інституту судових експертиз ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса Міністерства юстиції України та об`єкти дослідження.

Зобов`язати Харківський науково-дослідницького інститут судових експертиз ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса Міністерства юстиції України видати слідчому СУ ГУНП в Луганській області старшому лейтенанту поліції Краснякову Б.М. висновок експерта та об`єкти дослідження.

У задоволенні решти вимог клопотання відмовити.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя В. М. Олійник