Рішення № 84193022, 11.09.2019, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.09.2019
Номер справи
620/1995/19
Номер документу
84193022
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 вересня 2019 року Чернігів Справа № 620/1995/19

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Скалозуба Ю.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 доГоловного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській областіпровизнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, У С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (надалі також - ОСОБА_1 , позивач) звернулася до суду з позовом до Сосницького об`єднаного управління Пенсійного фонду України (надалі також - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в зарахуванні до стажу державної служби роботи на виборній посаді секретаря Атюшівської сільської ради Коропського району Чернігівської області з 04.07.2001 по 08.08.2017 року;

- зобов`язати відповідача зарахувати до стажу державної служби період роботи на виборній посаді секретаря Атюшівської сільської ради Коропського району Чернігівської області з 04.07.2001 по 08.08.2017 і призначити пенсію відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-XII.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що робота на виборній посаді секретаря сільської ради зараховується до стажу, який дає право на пенсію державного службовця, отже відповідачем протиправно відмовлено в призначенні пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-XII.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області подано відзив на позов, в якому останнє просить відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позову, оскільки робота позивача на виборній посаді секретаря сільської ради з 04.07.2001 по 08.08.2017 не зараховується до стажу, який дає право на пенсію державного службовця, оскільки за вказаною посадою встановлено ранг посадової особи органів місцевого самоврядування.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 15.07.2019 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Ухвалою суду, постановленою без виходу до нарадчої кімнати, замінено відповідача Сосницьке об`єднане управління Пенсійного фонду України на його правонаступника - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (надалі також - ГУ ПФУ в Чернігівскій області).

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.

Відповідно до трудової книжки ОСОБА_1 від 06.03.1985 № 1175636 остання з 06.03.1985 по 14.03.1990 працювала секретарем виконкому Атюшівської сільської ради народних депутатів (а.с. 8).

З 14.03.1990 по 26.01.1991 позивач обіймала посаду заступника голови Атюшівської сільської ради народних депутатів (а.с. 8).

З 26.01.1991 по 10.04.1998 ОСОБА_1 працювала секретарем виконкому Атюшівської сільської ради народних депутатів (а.с. 9).

З 10.04.1998 по 30.12.2016 позивач обіймала посаду секретаря Атюшівської сільської ради Коропського району Чернігівської області (а.с. 9-12).

З 06.01.2017 по 08.08.2017 ОСОБА_1 працювала діловодом Атюшівського старостату.

Позивач із 09.08.2017 перебуває на обліку в Сосницькому об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

У травні 2019 року позивач звернулася до Сосницького об`єднаного управління Пенсійного фонду України із заявою про перехід на інший вид пенсії, а саме з пенсії за вислугу років на пенсію державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-XII.

Листом від 24.05.2019 № 504/05 Сосницьке об`єднане управління Пенсійного фонду України відмовило ОСОБА_1 у призначенні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», оскільки робота останньої на виборній посаді секретаря сільської ради з 04.07.2001 по 08.08.2017 не зараховується до стажу, який дає право на пенсію державного службовця. (а.с. 15).

Не погодившись із рішенням відповідача, ОСОБА_1 звернулася до суду за захистом своїх прав та інтересів.

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на таке.

Принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях, визначає Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII (надалі також - Закон № 889-VIII).

Відповідно до п. 10 розділу XI «Прикінцеві та перехідних положення» Закону № 889-VIII, державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Відповідно до п. 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII, для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Згідно зі ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-XII (надалі також - Закон № 3723-XII), на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (1058-15), за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (1058-15), у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Відповідно до п. 8 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Згідно з п. 2 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 № 283, до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених

у статті 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування.

Відповідно до ст. 14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 07.06.2001 № 2493-III, посади секретарів міських (міст районного значення), сільських, селищних рад належать до п`ятої категорії посад в органах місцевого самоврядування.

Отже, враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що періоди роботи ОСОБА_1 на виборній посаді секретаря Атюшівської сільської ради Коропського району Чернігівської області зараховуються до стажу державної служби.

Однак, позовні вимоги ОСОБА_1 необхідно задовольнити частково, оскільки, як встановлено судом, остання обіймала посаду секретаря Атюшівської сільської ради Коропського району Чернігівської області по 30.12.2016, а не по 08.08.2017.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з ч. 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, на підставі зібраних та досліджених доказів, аналізу чинного законодавства, суд дійшов висновку, що відповідачем, як суб`єктом владних повноважень, не доведено правомірності своїх дій, у той час як позивач навела достатньо обставин на підтвердження позовних вимог, а відтак позов ОСОБА_1 необхідно задовольнити частково.

Відповідно до ч. 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Отже, за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ в Чернігівській області на користь позивача підлягають відшкодуванню здійснені ним документально підтверджені судові витрати в розмірі 700,00 грн.

Керуючись статтями 72-74, 77, 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо відмови ОСОБА_1 в зарахуванні до стажу державної служби роботи на виборній посаді секретаря Атюшівської сільської ради Коропського району Чернігівської області з 04.07.2001 по 30.12.2016.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби періоди роботи на виборній посаді секретаря Атюшівської сільської ради Коропського району Чернігівської області з 04.07.2001 по 30.12.2016 і призначити ОСОБА_1 пенсію відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-XII.

У задоволенні інших позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 700 (сімсот) грн 00 коп.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Позивач: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, вул. П`ятницька, 83-А, м. Чернігів, 14005, код ЄДРПОУ 21390940.

Дата складення повного рішення суду - 11.09.2019.

Суддя Ю. О. Скалозуб