Рішення № 84192949, 12.09.2019, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.09.2019
Номер справи
560/2126/19
Номер документу
84192949
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 560/2126/19

РІШЕННЯ

іменем України

12 вересня 2019 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Шевчука О.П. розглянувши адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Західна будівельна інвестиційна група" до Головного управління ДФС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування індивідуального акта,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Західна будівельна інвестиційна група" (далі - позивач, ТОВ "Західна будівельна інвестиційна група") звернулось до суду з позовом до Головного управління ДФС у Хмельницькій області, в якому просить визнати протиправним та скасувати індивідуальний акт, а саме наказ Головного управління ДФС у Хмельницькій області від 07 червня 2019 року за №1333 "Про проведення документальної планової невиїзної перевірки ТОВ "ЗБІГ".

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 10.07.2019 отримав копію наказу ГУ ДФС у Хмельницькій області №1333 від 07.06.2019 "Про проведення документальної планової невиїзної перевірки ТОВ "ЗБІГ" яким встановлено, що документальна планова виїзна перевірка має проводитись з 12.07.2019 тривалістю 10 робочих днів. Згідно плану-графіку проведення планових документальних перевірок платників податків на 2019 рік, що розміщений на офіційному веб-сайті ДФС України, інформація про заплановану документальну перевірку позивача у липні 2019 року відсутня. Зазначив, що всупереч вимог статті 75 Податкового кодексу України, відповідач прийняв рішення про проведення документальної планової перевірки позивача у липні 2019 року не у відповідності до затвердженого Плану-графіку проведення документальних планових перевірок платників податків на 2019 рік.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 16 липня 2019 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Від представника відповідача 02.08.2019 на адресу суду надійшов відзив, в якому останній зазначає, що не погоджується з позовними вимогами позивача, оскільки планова перевірка ТОВ "ЗБІГ" передбачена в плані графіку проведення документальних перевірок платників податків на 2019 рік (з урахуванням коригування), який розміщений на офіційному веб-сайті Державної фіскальної служби України. Зазначає, що копія Наказу Головного управління ДФС у Хмельницькій області від 07.06.2019 №1333 та повідомлення від 07.06.2019 №321 про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ "Західна будівельна інвестиційна група" направлено платнику 10.06.2019 рекомендованим листом з повідомленням про вручення та вручено платнику податків 09.07.2019.

Просить відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Від представника позивача на адресу суду 19.08.2019 та 30.08.2019 надійшли пояснення та додаткові пояснення в яких останній зазначає, що відповідач мав обов`язок, а не право здійснити коригування плану-графіка щодо місяця початку запланованої документальної перевірки. Прийняття відповідачем індивідуального акта не у відповідності до Плану-графіку проведення документальних планових перевірок платників податків, не може вважатись правомірним, оскільки, контролюючий орган не був наділений правом самостійно встановлювати місяць початку запланованої документальної перевірки, тобто, поза процедурою коригування плану-графіка, та його затвердження Головою ДФС України.

Крім того, позивач зазначає, що згідно правової позиції, викладеної в постанові Верховного Суду від 13.03.2018 по справі №804/1113/16 не може бути застосована до спірних правовідносин, оскільки в зазначеній справі здійснювалась виїзна перевірка, та платник податків мав можливість та право здійснити не допуск до проведення виїзної перевірки.

Вважає, що у відповідача відсутні правові підстави для проведення планової документальної перевірки позивача у липні 2019 року. Просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Дослідивши позовну заяву, відзив на позовну заяву, пояснення, а також оцінивши наявні належні та допустимі докази, які знаходяться в матеріалах справи, у їх взаємозв`язку та сукупності суд дійшов наступних висновків.

Суд встановив, що згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 11.09.2019, ТОВ "Західна будівельна інвестиційна група" (ідентифікаційний код - 40761243) зареєстровано 19.08.2016, основним видом діяльності є : 41.20 Будівництво житлових і нежитлових будівель.

Згідно затвердженого плану - графіка про проведення планових перевірок на 2019 рік, який затверджено ДФС України та офіційно розміщено на сайті ДФС України до 25 грудня 2018 року, заплановано проведення планової виїзної перевірки ТОВ "Західна будівельна інвестиційна група" на березень 2019 року.

Відповідач 20.02.2019 видав наказ №414 "Про проведення документальної планової виїзної перевірки", яким визначено з метою виконання плану-графіку проведення документальних планових виїзних перевірок суб`єктів господарювання на 2019 рік, провести документальну планову виїзну перевірку за період діяльності товариства з обмеженою відповідальністю "Західна будівельна інвестиційна група" з 19.08.2016 по 31.12.2018 з метою дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи, та за період з 19.08.2016 по 31.12.2018 з метою правильності нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, тривалістю 10 робочих днів - з 05.03.2019.

Копію наказу ГУ ДФС у Хмельницькій області від 20.02.2019 №414 та повідомлення від 20.02.2019 №71 про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ Західна будівельна інвестиційна група" направлено платнику 20.02.2019, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення, копія якого міститься в матеріалах справи.

Посадовими особами відповідача 05.03.2019 складено акт №0050/22-01/14-01/40761243 про неможливість проведення документальної планової виїзної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю "Західна будівельна інвестиційна група" ПН 40761243, з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, за період з 19.08.2016 по 31.12.2018 в зв`язку з відсутністю посадових осіб платника податків або його законних (уповноважених) представників за місцезнаходженням платника податків.

Відповідачем 07.06.2019 видано наказ №1333 "Про проведення документальної планової невиїзної перевірки ТОВ "ЗБІГ", яким визначено, що з метою виконання плану-графіку проведення документальних планових виїзних перевірок суб`єктів господарювання на 2019 рік, провести документальну планову невиїзну перевірку товариства з обмеженою відповідальністю "Західна будівельна інвестиційна група" за період діяльності з 19.08.2016 по 31.12.2018 з метою дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи, та за період з 19.08.2016 по 31.12.2018 з метою правильності нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування тривалістю 10 робочих днів - з 12.07.2019.

Крім того, посадовими особами відповідача складено повідомлення від 07.06.2019 №321, та разом з наказом №1333 направлено платнику податків на його адресу, що підтверджується копією рекомендованого повідомлення про вручення.

За результатами проведеної перевірки ГУ ДФС в Хмельницькій області 01.08.2019 складено акт №0581/22-01-14-03/40761243 "Про результати документальної планової невиїзної перевірки ТОВ"Західна будівельна інвестиційна група" ПН 40761243 податкового законодавства за період з 19.08.2016 по 31.12.2018, валютного - за період з 19.08.2016 по 31.12.2018 єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування - за період з 19.08.2016 по 31.12.2018.

Службовими особами відповідача 02.08.2019 складений акт №0219/22-01-14-03/40761243 про відсутність ТОВ "ЗБІГ", ПН 40761243 за місцем реєстрації та його посадових осіб (уповноважених представників) за місцем реєстрації.

Згідно супровідного листа наданого ГУ ДФС у Хмельницькій області, останній направив матеріали документальної планової невиїзної перевірки 02.08.2019, які в свою чергу отримані посадовою особою ТОВ "ЗБІГ" 08.08.2019, що підтверджується копією рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення.

Не погоджуючись з винесеним наказом №1333 від 07 червня 2019 року, позивач вважає його протиправним та таким, що винесений без дотримання належної процедури.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд враховує наступне.

Згідно пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України (далі ПК України), контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Відповідно до п.75.1 ст.75 ПК України, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

При цьому, підпунктом 75.1.2 цієї статті визначено, що документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок. Документальною невиїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні контролюючого органу.

Відповідно до пункту 77.1 статті 77 Податкового кодексу України документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок.

План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки.

За змістом п.77.2 ст. 77 ПК України, до плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи.

Періодичність проведення документальних планових перевірок платників податків визначається залежно від ступеня ризику в діяльності таких платників податків, який поділяється на високий, середній та незначний. Платники податків з незначним ступенем ризику включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки, середнім - не частіше ніж раз на два календарних роки, високим - не частіше одного разу на календарний рік.

Порядок формування та затвердження плану-графіка, перелік ризиків та їх поділ за ступенями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Згідно із п. 77.4 ст. 77 ПК України, про проведення документальної планової перевірки керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом.

Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки вручено під розписку або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.

Враховуючи наведені норми податкового законодавства України, встановлено, що умовою для призначення планової документальної перевірки платника податків є визначення такого суб`єкта господарювання у плані-графіку проведення планових документальних перевірок, а підставою для її проведення є наказ про проведення перевірки.

Порядок формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків затверджений наказом Міністерства фінансів України №524 від 02.06.2015, що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 24.06.2015 за № 751/27196.

Згідно з пунктами 2, 3, 5 розділу І цього Порядку, формування (коригування) планів-графіків територіальних органів Державної фіскальної служби України здійснюється у порядку, встановленому у розділах ІІІ-V цього Порядку. Формування (коригування) планів-графіків здійснюється засобами інформаційно-телекомунікаційних систем Державної фіскальної служби України. Проекти річних планів-графіків складаються територіальними органами ДФС не пізніше 01 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки, квартальних планів-графіків - не пізніше 20 числа останнього місяця поточного кварталу засобами інформаційно-телекомунікаційних систем ДФС. Проекти коригування планів-графіків у разі здійснення такого коригування формуються територіальними органами ДФС не пізніше 03 числа кожного місяця поточного року, починаючи з другого місяця поточного року, засобами інформаційно-телекомунікаційних систем ДФС. Разом з проектом плану-графіка (коригування плану-графіка) формуються інформаційно-аналітичні довідки за кожним платником податків з використанням інформаційно-телекомунікаційних систем ДФС. Після остаточного узгодження проектів планів-графіків (коригування планів-графіків) територіальні органи ДФС надають департаментам аудиту та податків і зборів з фізичних осіб засобами автоматизованої інформаційної системи «Управління документами» плани-графіки (коригування планів-графіків) з відповідними додатками та обґрунтування підстав включення платника податків до плану-графіка (коригування плану-графіка). План-графік складається із планів-графіків територіальних органів ДФС та затверджується Головою ДФС. Затверджений план-графік є обов`язковим для виконання всіма підрозділами територіальних органів ДФС. Належну якість формування плану-графіка та його коригування забезпечує територіальний орган ДФС, який сформував план-графік (коригування плану-графіка).

Розділом ІІ Порядку, визначено таку структуру плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків: розділ І. Документальні планові перевірки платників податків - юридичних осіб; розділ ІІ. Документальні планові перевірки фінансових установ, постійних представництв та представництв нерезидентів; розділ ІІІ. Документальні планові перевірки платників податків - фізичних осіб; розділ ІV. Документальні планові перевірки платників податків - юридичних осіб з питань правильності обчислення, повноти і своєчасності сплати податку на доходи фізичних осіб, військового збору та єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

Згідно до п.77.6 ст.77 ПК України, допуск посадових осіб контролюючих органі до проведення документальної планової виїзної перевірки здійснюється згідно із статтею 81 цього Кодексу. Документальна планова невиїзна перевірка здійснюється у порядку, передбаченому статтею 79 цього Кодексу.

Відповідно до п.79.1, п.79.3, ст.79 ПК України, документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу рішення про її проведення та за наявності підстав для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.

Присутність платників податків під час проведення документальних невиїзних перевірок не обов`язкова.

Суд звертає увагу позивача на те, що в абзаці 4 пункту 1 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 23 червня 1997 року № 2-зп в справі № 3/35-313 вказано, що «...за своєю природою ненормативні правові акти, на відміну від нормативних, встановлюють не загальні правила поведінки, а конкретні приписи, звернені до окремого індивіда чи юридичної особи, застосовуються одноразово й пісня реалізації вичерпують свою дію».

Згідно п.5 Рішення Конституційного Суду України від 22 квітня 2008 року № 9- рп/2008 в справі №1-10/2008 вказано, що при визначенні природи «правового акту індивідуальної дії» правова позиція Конституційного Суду України ґрунтується на тому, що «правові акти ненормативного характеру (індивідуальної дії)» стосуються окремих осіб, «розраховані на персональне (індивідуальне) застосування» і після реалізації вичерпують свою дію.

Оскільки, наказ є актом одноразового застосування та вичерпує свою дію фактом його виконання, тому задоволення позову не може призвести до відновлення порушених прав позивача.

Суд також звертає увагу позивача, що спірний наказ є правовим актом індивідуальної дії, який розрахований на вчинення певної дії. При цьому, перевірка згідно вказаного наказу відбулась та за результатами якої складено акт №0581/22-01-14-03/40761243 від 01.08.2019, а отже спірний наказ, вичерпав свою дію в часі, а тому не є таким, що порушує права позивача, у зв`язку з чим відсутні правові підстави для задоволення позову.

Отже, контролюючим органом фактично була ревізована компетенція на проведення перевірки та оформлення результатів такої перевірки, у зв`язку із чим оспорюваний наказ не є таким, що порушує права позивача та інтереси шляхом обмежень у реалізації його прав чи безпідставного покладення на нього необґрунтованих обов`язків, а отже визнання протиправним та скасування наказу не призведе до поновлення порушеного права позивача, оскільки, такий наказ відповідача не є юридично значимим для позивача, а після проведення вказаної перевірки права платника податків порушують лише наслідки проведення відповідної перевірки.

Аналогічних висновків дійшов Верховний Суд у постанові від 13 березня 2018 року у справі №804/1113/16, зокрема: позови платників податків, спрямовані на оскарження рішень (у тому числі наказів про призначення перевірки), дій або бездіяльності контролюючих органів щодо призначення та/або проведення перевірок можуть бути задоволені лише в тому разі, якщо до моменту винесення судового рішення не відбулося допуску посадових осіб контролюючого органу до спірної перевірки. В іншому разі в задоволенні відповідних позовів має бути відмовлено, оскільки правові наслідки оскаржуваних дій за таких обставин є вичерпаними, а отже, задоволення позову не може призвести до відновлення порушених прав платників податків, оскільки після проведення перевірки права платника податків порушують лише наслідки проведення відповідної перевірки.

Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Таким чином, вищевикладені обставини свідчать про дотримання відповідачем порядку призначення документальної планової невиїзної перевірки позивача, а тому оскаржуваний наказ №1333 від 07 червня 2019 року "Про проведення документальної планової невиїзної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю "Західна будівельна інвестиційна група" прийнятий в межах чинного податкового законодавства України.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Суд враховує ч.2. ст.2 КАС України, відповідно до приписів якої у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до вимог статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що у спірних правовідносинах відповідач діяв з дотриманням вимог ч.2 ст.2 КАС України, оскільки наказ про проведення перевірки №1333 від 07 червня 2019 року прийнятий в межах норм чинного законодавства України, а тому позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Західна будівельна інвестиційна група" необхідно залишити без задоволення.

Підстави для вирішення судом питання про розподіл між сторонами судових витрат у відповідності до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову товариства з обмеженою відповідальністю "Західна будівельна інвестиційна група" до Головного управління ДФС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування наказу від 07 червня 2019 року за №1333 "Про проведення документальної планової невиїзної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю "Західна будівельна інвестиційна група" - відмовити.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:Товариство з обмеженою відповідальністю "Західна будівельна інвестиційна група" (вул. М. Залізняка, 8/3 , оф. 10,Хмельницький,Хмельницька область,29001 , ідентифікаційний код - 40761243) Відповідач:Головне управління ДФС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , ідентифікаційний код - 39492190)

Головуючий суддя О.П. Шевчук