Рішення № 84192828, 09.09.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
09.09.2019
Номер справи
640/9964/19
Номер документу
84192828
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

місто Київ

09 вересня 2019 року №640/9964/19

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Літвінової А.В., при секретарі Огнивому Д.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу

за позовомДержавного підприємства «Мультимедійна платформа іномовлення України» до про Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 12.03.2019 №0206241206,за участю:

представника позивача - Клюци С.О.,

представника відповідача - Богодистої Т.С.

На підставі частини третьої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 09 вересня 2019 року проголошено скорочену (вступну та резолютивну) частини рішення. Виготовлення рішення у повному обсязі відкладено, про що повідомлено осіб, які брали участь у розгляді справи, з урахуванням вимог частини шостої статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Державне підприємство «Мультимедійна платформа іномовлення України» звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 12.03.2019 №0206241206 про застосування штрафу в розмірі 3 023 468,07 грн. за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених пунктом 201.10 статті 201 та згідно з пунктом 1201.1 статті 1201 Податкового кодексу України.

Позовні вимоги мотивовано тим, що Головне управління Державної фіскальної служби у місті Києві протиправно, на підставі хибних висновків акта перевірки від 12.02.2019 №1503/26-15-12-06/40235671, прийняло податкове повідомлення-рішення від 12.03.2019 №0206241206. Так, позивач наголосив, що у Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві були відсутні правові підстави для застосування штрафу згідно з пунктом 1201.1 статті 1201 Податкового кодексу України у розмірі 3 023 468,07 грн. за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 11.06.2019 прийнято до розгляду та відкрито загальне позовне в адміністративній справі №640/9964/19, запропоновано відповідачу у встановлений строк надати відзив на позовну заяву.

Відповідачем, через канцелярію суду 08.07.2019 надано відзив на позовну заяву, в якому Головне управління Державної фіскальної служби у місті Києві проти позову заперечило з огляду на обґрунтованість висновків акта перевірки від перевірки від 12.02.2019 №1503/26-15-12-06/40235671 та відповідно, податкового повідомлення-рішення від 12.03.2019 №0206241206, зазначивши при цьому, що під час проведення камеральної перевірки позивача щодо своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних, встановлено порушення Державним підприємством «Мультимедійна платформа іномовлення України» граничних термінів реєстрації податкових накладних відповідно до пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України в Єдиному реєстрі податкових накладних. Зокрема, відповідачем зазначено, що податкові накладні (перелік згідно акта перевірки) містять код ставки податку на додану вартість « 20», що свідчить про те, що податкові накладні складені на постачання товарів/послуг для операцій, що оподатковуються податком на додану вартість. Також, відповідачем наголошено на тому, що позивач в своїй позовній заяви жодним чином не спростовує висновки податкового органу про порушення граничних строків реєстрації податкових накладних та не наводить жодних доказів та посилань на своєчасність реєстрації податкових накладних.

Позивачем, в свою чергу, через канцелярію суду 09.07.2019 надано відповідь на відзив, в якому Державним підприємством «Мультимедійна платформа іномовлення України» зазначено, що твердження відповідача про те, що нормами Податкового кодексу України встановлено обов`язок платника податків реєстрації податкових накладних, що не видаються покупцю, а також складених за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, прямо не закріплено жодною нормою законодавства України, суперечать правовим та економічним принципам вітчизняної системи оподаткування .

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 25.07.2019 закрито підготовче провадження та призначено судове засідання для розгляду справи №640/9964/19 по суті.

Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд,

ВСТАНОВИВ:

Головним управлінням Державної фіскальної служби у місті Києві проведено камеральну перевірку своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних Державним підприємством «Мультимедійна платформа іномовлення України» за 2017-2018 роки.

Перевіркою встановлено порушення Державним підприємством «Мультимедійна платформа іномовлення України» граничних строків реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до податкових накладних за 2017-2018 роки в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначених пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України.

За наслідками перевірки Головним управлінням Державної фіскальної служби у місті Києві складено акт від 12.02.2019 №1503/26-15-12-06/40235671.

Не погоджуючись з висновками акта перевірки, позивач подав до Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві заперечення на акт перевірки від 27.02.2019 вих.№161.

За результатами розгляду заперечення від 27.02.2019 вих.№161, відповідачем надано відповідь від 06.03.2019 №42374/10/26-15-06-14, відповідно до якої висновки акта перевірки від 12.02.2019 №1503/26-15-12-06/40235671 залишено без змін.

Головним управлінням Державної фіскальної служби у місті Києві на підставі акта від 12.02.2019 №1503/26-15-12-06/40235671, прийнято податкове повідомлення-рішення від 12.03.2019 №0206241206, яким до позивача за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних застосовано штраф в розмірі 3 023 468,07 грн..

Позивач звернувся до Державної фіскальної служби у місті Києві зі скаргою від 25.03.2019 №269 на податкове повідомлення-рішення від 12.03.2019 №0206241206.

Рішенням Державної фіскальної служби у місті Києві про результати розгляду скарги від 24.05.2019 №23880/6/99-99-11-06-01-25, податкове повідомлення-рішення від 12.03.2019 №0206241206 залишено без змін, а скаргу - без задоволення.

Державне підприємство «Мультимедійна платформа іномовлення України», не погоджуючись із вказаним податковим повідомленням-рішенням, звернулось до суду з даним позовом.

Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.

Відповідно до пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;;

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Так, пунктом 1201.1 статті 1201 Податкового кодексу України передбачено, що порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;

50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Системний аналіз статті 201, пункту 1201.1 статті 1201 Податкового кодексу України дає підстави для висновку про те, що порушення платником податку на додану вартість граничного строку реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних є підставою для застосування до такого платника штрафу, за виключенням випадку порушення строку реєстрації податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю) та складена на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою.

Тобто, для звільнення від відповідальності, передбаченої пунктом 1201.1 статті 1201 Податкового кодексу України, необхідна наявність таких складових як: податкова накладна не повинна надаватись отримувачу (покупцю); податкова накладна повинна бути складена на постачання товарів/послуг для операцій, які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою.

Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду від 11.12.2018 №807/68/18 (адміністративне провадження №К/9901/63488/18).

Приписами статті 195 Податкового кодексу України визначено перелік операцій, що підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою та статті 197 Податкового кодексу України визначено перелік операцій, звільнених від оподаткування.

Наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 №1307 затверджено Порядок заповнення податкової накладної (далі за текстом - Порядок №1307).

Так, відповідно до пункту 8 Порядку №1307 при складанні податкових накладних, особливості заповнення яких викладені в пунктах 10-15 цього Порядку, у верхній лівій частині таких накладних у графі "Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини" робиться помітка "X" та зазначається тип причини:

01 - Складена на суму збільшення компенсації вартості поставлених товарів/послуг (для податкових накладних, особливості заповнення яких викладені в пункті 13 цього Порядку);

02 - Складена на постачання неплатнику податку;

03 - Складена на постачання товарів/послуг у рахунок оплати праці фізичним особам, які перебувають у трудових відносинах із платником податку;

04 - Складена на постачання у межах балансу для невиробничого використання;

05 - Складена у зв`язку з ліквідацією основних засобів за самостійним рішенням платника податку;

06 - Складена у зв`язку з переведенням виробничих основних засобів до складу невиробничих;

07 - Складена на операції з вивезення товарів за межі митної території України;

08 - Складена на постачання для операцій, які не є об`єктом оподаткування податком на додану вартість;

09 - Складена на постачання для операцій, які звільнені від оподаткування податком на додану вартість;

10 - Складена з метою визначення при анулюванні реєстрації платника податку податкових зобов`язань за товарами/послугами, необоротними активами, суми податку за якими були включені до складу податкового кредиту та не були використані в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності;

11 - Складена за щоденними підсумками операцій;

12 - Складена на постачання неплатнику, в якій зазначається назва покупця (для податкових накладних, особливості заповнення яких викладені в пункті 10 цього Порядку);

13 - Складена у зв`язку з використанням виробничих або невиробничих засобів, інших товарів/послуг не в господарській діяльності;

14 - Складена отримувачем (покупцем) послуг від нерезидента;

15 - Складена на суму перевищення бази оподаткування, визначеної відповідно до статей 188 і 189 Податкового кодексу України, над фактичною ціною постачання.

За посиланням відповідача під час судового розгляду справи, податкові накладні, які зареєстровані позивачем з порушенням граничного строку, встановленого пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), містять у верхній лівій частині у графі «Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини» примітки « 13 - Складена у зв`язку з використанням виробничих або невиробничих засобів, інших товарів/послуг не в господарській діяльності» та « 14 - Складена отримувачем (покупцем) послуг від нерезидента». Разом з тим, відповідачем під час судового розгляду справи зазначено, та в свою чергу, жодним чином не спростовано позивачем, що податкові накладні заповнені з порушеннями норм чинного законодавства, оскільки в цій частині заповнені невірно.

Суд наголошує на тому, що Державним підприємством «Мультимедійна платформа іномовлення України» жодним чином не спростовано висновки Головного управлінням Державної фіскальної служби у місті Києві про порушення граничних строків реєстрації податкових накладних, навіть не заперечувався факт несвоєчасної реєстрації відповідних накладних.

При цьому, доводи представника позивача, що Податковим кодексом України не визначені строки реєстрації податкових накладних, які не надаються отримувачу (покупцю), не приймаються судом до уваги.

Такий обов`язок визначений приписами пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, в той час як пунктом 1201.1 статті 1201 Податкового кодексу України визначені саме умови, за яких до платника податків не застосовується відповідальність.

Отже, навіть у разі, коли податкові накладні не надаються покупцю, у платника податків є обов`язок, визначений Податковим кодексом України, щодо своєчасної реєстрації їх в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Враховуючи наведені вище обставини, суд приходить до висновку, що Головним управлінням Державної фіскальної служби у місті Києві правомірно прийнято податкове повідомлення-рішення від 12.03.2019 №0206241206, яким до позивача за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних застосовано штраф в розмірі 3 023 468,07 грн.

Крім того, позивачем в позовній заяві та відповіді на відзив наведено загальні норми та судову практику, без обґрунтування своєї позиції в межах спірних правовідносин та з урахуванням підстав позову, тобто, що відповідні податкові накладні заповнені з дотриманням вимог Порядку №1307, містять ознаки, за наявності яких Податковим кодексом України передбачена можливість звільнення платника податків від відповідальності за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних.

Згідно з вимогами статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, а також усні та письмові доводи сторін, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 241 - 246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статями 292-297 Кодексу адміністративного судочинства України, із урахуванням положень пункту 15.5 Перехідних положень (Розділу VII) Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Літвінова А.В.

Повний текст рішення виготовлено 12.09.2019.