
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
УХВАЛА
11.09.2019 р. № 520/9129/19
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Мельников Р.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Основ`янського районного відділу у м. Харкові Головного управління Державної міграційної служби України у Харківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Основ`янського районного відділу в м. Харкові ГУ ДМС України (61050, м. Харків, Гімназійна набережна буд. 14, код ЄДРПОУ 37764460) щодо відмови у вклеюванні до паспорта громадянина України зразка 1994 року, який виданий на ім`я ОСОБА_1 , уроженця ОСОБА_2 Запоріжжя, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 нової фотокартки у зв`язку з досягненням 45 років;
- зобов`язати Основ`янський районний відділ в м. Харкові ГУ ДМС України в Харківській області (61050, м. Харків, Гімназійна набережна, буд. 14, код ЄДРПОУ 37764460) вклеїти до паспорта громадянина України зразка 1994 року (серія НОМЕР_1 , виданий Комінтернівським РВ ХМУ УМВСУ в Харківській області 16 липня 1999 року, на ім`я ОСОБА_1 ) нову фотокартку у зв`язку з досягненням 45 років або обміняти паспорт (серія НОМЕР_1 , виданий Комінтернівським РВ ХМУ УМВСУ в Харківській області 16 липня 1999 року, на ім`я ОСОБА_1 ) на новий паспорт громадянина України зразка 1994 року, зі сплатою державного мита, оскільки отримувати паспорт у вигляді ID-картки з цифровим носієм ОСОБА_1 не може згідно його релігійних переконань (ст.32 та ст.35 Конституції України).
Разом із позовною заявою позивачем до суду подано заяву про звільнення його від сплати судового збору в порядку ст. 136 ЦПК, ст. 8 Закону України "Про судовий збір".
В обґрунтування зазначеної заяви вказано, що за звернення до суду з даним позовом відповідно до Закону України "Про судовий збір" належить сплатити 1536,80 грн., але його майновий стан не дозволяє сплатити зазначені судові витрати внаслідок того, що він отримує невелику заробітну плату. Так позивачем вказано, що його загальний дохід за 2018 рік становив 13144,70 грн., на його утриманні знаходяться четверо неповнолітніх дітей та його родина має велику заборгованість за комунальні послуги.
Дослідивши заявлене клопотання та перевіривши матеріали адміністративного позову, суд встановив наступне.
Згідно до ч.3 ст.161 КАС України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Пунктом 3 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою встановлюється ставка судового збору в розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до частини 3 статті 6 Закону України "Про судовий збір" за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.
У разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2019 рік" від 23.11.2018 № 2629-VIII установлено у 2019 році прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня 2019 року - 1921,00 гривень.
Як вбачається з позовних вимог, предметом позову у даній справі є вимога немайнового характеру, а отже ставка судового збору за подання зазначеного позову становить 768,40 грн.
Суд зазначає, що відповідно до частини 1 статті 133 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Водночас, суд зауважує, що особа, яка вважає свій майновий стан незадовільним, через що в неї існують перешкоди для доступу до правосуддя, має подати до суду відповідні клопотання і документи, які свідчили би про поганий майновий стан (податкова декларація про доходи, довідка про заробітну плату, пенсію, стипендію тощо).
Відповідно до приписів ст. 8 Закону України "Про судовий збір", враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
Суд може зменшити розмір судового збору, відстрочити сплату судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Отже, у розумінні приписів ст. 8 Закону України "Про судовий збір" відстрочення або розстрочення сплати судового збору, зменшення розміру судового збору, звільнення його від сплати може мати місце за наявності виключних обставин.
Зі змісту адміністративного позову вбачається, що в якості підстави для звільнення від сплати судового збору позивач посилається на обставини того, що його майновий стан не дозволяє сплатити зазначені судові витрати внаслідок того, що його загальний дохід за 2018 рік становив 13144,70 грн. та на його утриманні знаходяться четверо неповнолітніх дітей та його родина має велику заборгованість за комунальні послуги.
При цьому, суд зазначає, що на підтвердження вказаних обставин позивачем до суду надано довідку про доходи від 06.09.2019 року №16, видану за підписом директора Товариства з обмеженою відповідальністю "ІТЛ ТЕЛЕКОМ" ОСОБА_1 , копії посвідчення багатодітної родини, рахунку Мегабанку про заборгованість з оплати комунальних платежів, копії свідоцтв про народження 4 дітей.
Суд, дослідивши надані позивачем докази, зазначає наступне.
Надана позивачем на підтвердження обставин того, що майновий стан позивача не дозволяє сплати судовий збір, довідка про доходи від 06.09.2019 року №16 Товариства з обмеженою відповідальністю "ІТЛ ТЕЛЕКОМ" не підтверджує відсутність у позивача іншого доходу для сплати судового збору, а лише встановлює факт нарахованої йому заробітної плати.
Водночас, суд зазначає, що Державна фіскальна служба України формує й веде Державний реєстр фізичних осіб - платників податків. До інформаційної бази Державного реєстру включаються такі дані про фізичних осіб: джерела отримання доходів, об`єкти оподаткування, сума нарахованих та/або отриманих доходів, сума нарахованих та/або сплачених податків, інформація про податкову знижку й податкові пільги платника податків.
Для отримання відомостей про себе з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків, фізична особа звертається особисто або через уповноважену особу до територіального органу ДФС за місцем свого проживання або за місцем отримання доходів, або за місцезнаходженням іншого об`єкта оподаткування. Для цього необхідно подати документ, що посвідчує особу та заяву встановленого зразка.
Зазначена позиція суду відповідає висновкам Верховного Суду, викладеним в ухвалі від 05.07.2019 року по справі №140/2033/18.
З огляду на вищевикладене суд зазначає, що оскільки позивачем не надано відповідної довідки про доходи від контролюючого органу, яка б підтверджувала його майновий стан щодо неможливості слати судового збору відповідно до статті 8 Закону України «Про судовий збір», то відсутні підстави для задоволення клопотання про звільнення від сплати судового збору.
Відтак, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні заяви позивача.
Керуючись ст.ст. 243, 248, 250, 256, 294, 295, 297 КАС України, суд
У Х В А Л И В:
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору - відмовити.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Мельников Р.В. м