
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа №500/1857/19
12 вересня 2019 рокум. Тернопіль Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:головуючого судді Мартиць О.І. розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Теребовлянського районного відділу управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача управління Державної міграційної служби в Тернопільській області про зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
06 серпня 2019 року до Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Теребовлянського районного відділу управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області про зобов`язання вчинити певні дії, в якій позивач просить визнати протиправною відмову Теребовлянського районного відділу управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області та зобов`язати Теребовлянський районний відділ управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області оформити та видати ОСОБА_1 , паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що позивач звернувся до Теребовлянського районного відділу управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області із заявою щодо обміну (заміни) паспорта громадянина України, виданого 29.08.2018 органом 6125 за №002250709 паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ.
Відповідач листом від 29.06.2019 №6125-643/6125.1-19 відмовив у заміні паспорта.
Така відмова Теребовлянського районного відділу управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області щодо заміни паспорта громадянина України у формі паспортної книжечки, на думку позивача, грубо і безпідставно порушує її законні права та інтереси, а тому звернулася з даним позовом до суду.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 12.08.2019 відкрито провадження у справі, розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
27.08.2019 через відділ документального забезпечення Тернопільського окружного адміністративного суду від третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області поступили пояснення щодо позову, де зазначено, ОСОБА_1 звернулася до Теребовлянського РВ УДМС України в Тернопільській області із заявою (довільної форми) про обмін паспорта у вигляді ID картки на паспорт у формі книжечки, листом від 29.06.2019 №6125-643/6125.1-19 Теребовлянським РВ УДМС України в Тернопільській області заявниці роз`яснено, про те, що Порядком оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року за №302 (в редакції станом на 11.06.2019) обмін паспорта у формі ID картки на паспорт зразка 1994 року у зв`язку з релігійними переконаннями не передбачено. Тому вважає, що позовні вимоги є безпідставними та необґрунтованими.
28.08.2019 через відділ документального забезпечення суду від представника відповідача Теребовлянського районного відділу УДМС України поступив відзив, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог, мотивуючи тим, що відповідач правомірно відмовив позивачу у заміні паспорта громадянина України у вигляді книжечки зразка 1994 року, оскільки відповідно до законодавства паспорт громадянина України з 01.11.2016 виготовляється лише у формі пластикової картки типу ID-1, що містить безконтактний електронний носій. Посадовими особами територіального підрозділу міграційної служби вимоги законодавства про звернення громадян додержано в повному обсязі, рішеннями, діями чи бездіяльністю права позивача не порушено, оскільки її заяву розглянуто у строки та в порядку, передбаченому законодавством про звернення громадян. Також, звертає увагу, що Положення про паспорт громадянина України, затверджене постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ, на яке покликається позивач у позовній заяві, не передбачає обмін паспорта у формі ID картки на паспорт зразка 1994 року.
Відповідно до частини п`ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Ухвалою суду від 12.09.2019 у задоволенні клопотання відповідача Теребовлянського районного відділу управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області про розгляд адміністративної справи №500/1857/19 за позовною заявою ОСОБА_1 до Теребовлянського районного відділу управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області про зобов`язання вчинити певні дії в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін відмовлено.
Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив наступні обставини.
29.06.2019 ОСОБА_1 звернулася до Теребовлянського районного відділу управління Державної міграційної служби України у Тернопільській області із заявою про заміну ІD-картки №002250709, виданої 29.08.2018 органом 6125 на паспорт громадянина України у формі книжечки у зв`язку з релігійними переконаннями.
Листом №6125-643/6125.1-19 від 29.06.2019 Теребовлянським РВ УДМС України в Тернопільській області заявниці надано відповідь про те, що законодавчими актами не передбачено обміну паспорта у формі ID картки на паспорт зразка 1994 року у зв`язку з релігійними переконаннями.
Не погоджуючись з відповіддю відповідача, позивач звернулась до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного демографічного реєстру та видачі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також права та обов`язки осіб, на ім`я яких видані такі документи, регулюються Законом України від 20.11.2012 №5492-VI "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" (далі - Закон України №5492-VI).
Відповідно до підпункту "а" пункту 1 частини першої статті 13 Закону України №5492-VI документи, оформлення яких передбачається цим Законом із застосуванням засобів Реєстру (далі - документи Реєстру), відповідно до їх функціонального призначення поділяються на, крім іншого, документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, до яких відноситься паспорт громадянина України.
Частиною першою статті 21 Закону України №5492-VI встановлено, що паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, що також кореспондується з нормами Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України №2503-XII від 26.06.1992 (далі - Положення).
Згідно положень статті 14 Закону України №5492-VI форма кожного документа встановлюється цим Законом. Документи залежно від змісту та обсягу інформації, яка вноситься до них, виготовляються у формі книжечки або картки, крім посвідчення на повернення в Україну, що виготовляється у формі буклету. Документи у формі книжечки на всіх паперових сторінках та на верхній частині обкладинки повинні мати серію та номер документа, виконані за технологією лазерної перфорації. Персоналізація документів у формі книжечки здійснюється за технологією лазерного гравіювання та лазерної перфорації. Персоналізація документів у формі картки виконується за технологією термодруку або лазерного гравіювання. Персоналізація документів здійснюється централізовано у Державному центрі персоналізації документів.
Відповідно до норм частини другої статті 21 Закону України №5492-VI кожен громадянин України, який досяг чотирнадцятирічного віку, зобов`язаний отримати паспорт громадянина України. Оформлення, видача, обмін паспорта громадянина України, його пересилання, вилучення, повернення державі та знищення здійснюються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 3 Положення визначено, що бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Порядок видачі, обміну паспорта і користування ним регулюється розділом ІІ Положення.
Зокрема, пунктом 16 Положення передбачено, що обмін паспорта провадиться у разі:
- зміни (переміни) прізвища, імені або по батькові;
- встановлення розбіжностей у записах;
- непридатності для користування.
Перелік документів, які зобов`язаний подати громадянин України для обміну паспорта, встановлений п.17 Положення, а саме це:
- заява за формою, встановленою Міністерством внутрішніх справ України;
- паспорт, що підлягає обміну;
- дві фотокартки розміром 35х45 мм.
Для обміну паспорта у зв`язку із зміною (переміною) прізвища, імені чи по батькові або встановленням розбіжностей у записах подаються також документи, що підтверджують ці обставини.
Оформлення та видача паспорта регулюється також Порядком оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №302 від 25.03.2015 (далі - Порядок №302).
Згідно з пунктом 6 Порядку №302 , обмін паспорта здійснюється у разі:
1) зміни інформації, внесеної до паспорта (крім додаткової змінної інформації);
2) отримання реєстраційного номера облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків (РНОКПП) або повідомлення про відмову від прийняття зазначеного номера (за бажанням);
3) виявлення помилки в інформації, внесеній до паспорта;
4) закінчення строку дії паспорта;
5) непридатності паспорта для подальшого використання;
6) якщо особа досягла 25- чи 45-річного віку та не звернулася в установленому законодавством порядку не пізніше як через місяць після досягнення відповідного віку для вклеювання до паспорта зразка 1994 року нових фотокарток;
7) наявності в особи паспорта зразка 1994 року (за бажанням).
Отже, Положенням та Порядком №302 питання обміну паспорта у вигляді ID картки на паспорт у вигляді книжечки не передбачені та не регулюються.
Згідно підпункту 1 пункту 7 Порядку №302 оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін та видача паспорта здійснюються особі, яка досягла 14-річного віку, - на підставі заяви-анкети, поданої нею особисто.
Пунктом 69 Порядку №302 визначений перелік документів, які необхідно подати заявнику для обміну паспорта.
Відповідно до пункту 71 Порядку №302, працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, на якого згідно з його службовими обов`язками покладаються функції з оформлення паспорта, вчиняє дії, передбачені пунктами 24-29, 32-34 цього Порядку, і приймає до розгляду заяву-анкету та додані до неї документи.
З аналізу зазначених норм видно, що передумовою отримання паспорта громадянина України внаслідок обміну є звернення особи до уповноваженого органу з відповідною заявою встановленого зразка, з долученням визначеного переліку документів.
Проте, як видно з матеріалів справи позивач із заявою встановленого зразка та відповідними доданими до неї документами до уповноваженого органу не зверталася, а лише подала заяву у порядку Закону України "Про звернення громадян".
Крім того, суд зазначає що позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , документована паспортом громадянина України у формі ID картки № НОМЕР_1 , орган видачі 6125, дата видачі -29.08.2018, дійсний до 29.08.2028.
Також суд звертає увагу, що Теребовлянським районним відділом управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області на заяву позивача ОСОБА_1 від 11.06.2019 надано повну та обґрунтовану відповідь від 29.06.2019 за вихідним №6125-643/6125.1-19 у формі роз`яснення положень законодавства щодо порушених у заяві питань, а саме про обмін паспорта громадянина України у формі ID картки .
Суд також погоджується із доводами відповідача, що лист від 29.06.2019 №6125-643/6125.1-19 у спірних правовідносинах не є тим рішенням суб`єкта владних повноважень, яким відмовлено у видачі паспорта у формі книжечки, оскільки позивач, не дотримавшись процедури подання документів для його отримання, звернулась із заявою довільної форми, а відповідач, в свою чергу правомірно надав відповідь у формі листа згідно Закону України "Про звернення громадян".
При цьому, суд звертає увагу позивача, що підстави для відмови в оформленні та видачі паспорта передбачені пункту 100 Порядку №302, відповідно до якої територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС має право відмовити особі в оформленні або видачі паспорта, якщо:
1) особа не є громадянином України;
2) особа вже отримала паспорт (у тому числі паспорт зразка 1994 року), який є дійсним на день звернення (крім випадків обміну паспорта у зв`язку з виявленням помилки в інформації, внесеній до нього; звернення для обміну протягом одного місяця до дати закінчення строку дії паспорта; непридатності для подальшого використання);
3) дані, отримані з баз даних Реєстру, картотек, не підтверджують надану заявником інформацію;
4) за видачею паспорта звернувся законний представник, який не має документально підтверджених повноважень на отримання паспорта;
5) особа подала не в повному обсязі документи та інформацію, необхідні для оформлення і видачі паспорта;
6) особу не встановлено за результатами проведення процедури встановлення особи.
Згідно пункту101 Порядку №302, у рішенні про відмову в оформленні чи видачі паспорта, яке доводиться до відома заявника в порядку і строки, встановлені законодавством, зазначаються підстави відмови.
Проте з дослідженого спірного листа від 29.06.2019 №6125-643/6125.1-19 видно, що він не є таким рішенням у розумінні Порядку №302, не створює для позивача жодних прав та юридичних обов`язків, а містить зміст інформативного характеру.
Суд також зазначає, що право позивача на видачу паспорта у формі книжечки відповідачем на даний час не порушене, а позовні вимоги щодо зобов`язання видати такий паспорт є передчасними, оскільки наведеному передує обов`язок позивача звернутись із відповідним пакетом документів до управління Державної міграційної служби України, який кореспондується із обов`язком останнього розглянути такі документи і прийняти відповідне рішення.
Враховуючи викладене, вимоги ОСОБА_1 визнати протиправною відмову Теребовлянського районного відділу управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області та зобов`язати Теребовлянський районний відділ управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області оформити та видати ОСОБА_1 , паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ задоволенню не підлягають.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом також приймається до уваги, що відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Закріплений у частині першій статті 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини другої статті 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
За змістом частини першої статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що Теребовлянський районний відділ управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області діяв у спосіб, що визначений законодавством України та у межах своїх повноважень, а тому у задоволенні позову необхідно відмовити.
Підстави для відшкодування судових витрат у справі відповідно до положень статті 139 КАС України відсутні.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Теребовлянського районного відділу управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області про визнання протиправною відмови Теребовлянського районного відділу управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області та зобов`язання Теребовлянський районний відділ управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області оформити та видати ОСОБА_1 , паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ відмовити повністю.
Реквізити учасників справи:
позивач - ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_3 )
відповідач - Теребовлянський районний відділ управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області (місцезнаходження: вул. Січових Стрільців, 13, м. Теребовля, Тернопільська область, 48100, код ЄДРПОУ: 37839038)
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області (місцезнаходження: бульвар Шевченка 10, м. Тернопіль, 46001, код ЄДРПОУ 37839038)
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 12 вересня 2019 року.
Головуючий суддя Мартиць О.І.
копія вірна
Суддя Мартиць О.І.