
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Харків
11 вересня 2019 р. справа № 820/5570/16
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Панченко О.В.
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) до Комінтернівського об`єднаного районного військового комісаріату м. Харкова (просп. Московський, буд.96-а, м.Харків, 61068, , Військової лікарської комісії при Комінтернівському об`єднаному районному військовому комісаріаті м.Харкова (пр. Московський, 96-а, Харків, 61068, про визнання незаконними та протиправними дій, скасування постанови, зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач - ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом , в якому просить суд:
- визнати незаконними та протиправними дії Комінтернівського об`єднаного районного ВК м.Харкова щодо винесення постанови про придатність ОСОБА_1 до військової служби;
- скасувати постанову ВЛК при Комінтернівському об`єднаному районному ВК м.Харкова щодо винесення рішення про придатність ОСОБА_1 до військової служби;
- зобов`язати Комінтернівський об`єднаний районний ВК м. Харкова винести нову постанову відповідно до чинного законодавства України за результатами проходження повного медичного обліку.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що при проходженні медичного огляду з метою визначення ступеню придатності до військової служби призовника, ВЛК при Комінтернівському ОРВК м.Харкова протиправно не прийнято до уваги акт дослідження стану здоров`я №470, консультативний висновок від 01.07.2016 р. та іншу медичну документацію про наявність у ОСОБА_1 захворювання імунного характеру, що в подальшому призвело до прийняття Комінтернівським ОРВК м.Харкова постанови про придатність позивача до військової служби. Вказані дії відповідачів позивач вважає незаконними, такими, що порушують діюче законодавство України та посягають на конституційні права та свободи.
Відповідач - Комінтернівський об`єднаний військовий комісаріат м.Харкова, позов не визнав у письмових запереченнях на позов та письмових поясненнях вказав, що відповідачі діяли в порядку, межах та на підставі норм чинного законодавства України, а тому підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
Відповідач - Військово-лікарська комісія при Комінтернівському об`єднаному районному військовому комісаріаті м.Харкова, правом надати письмовий відзив не скористалась.
Ухвалою суду від 20.10.2016 року відкрито провадження у справі.
Протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 13.03.2017 року адміністративну справу №820/5570/16 передано судді Панченко О.В., у зв`язку з закінченням терміну повноважень судді Нуруллаєва І.С.
Ухвалою суду від 15.03.2017 року справу прийнято до провадження с.Панченко О.В. та призначено до розгляду у відкритому судовому засіданні.
Ухвалою від 16.05.2017 року залучено до участі у справі в якості другого відповідача - Військово-лікарську комісію при Комінтернівському об`єднаному районному військовому комісаріаті м.Харкова.
Ухвалою від 08.06.2017 року зупинено провадження у справі №820/5570/16 на час проведення судово-медичної експертизи.
Ухвалою суду від 05.08.2019 року поновлено провадження у справі та призначено проведення судового засідання на 11.09.2019.
Ухвалою від 11.09.2019 року закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті.
Сторони у судове засідання, призначене на 11.09.2019 року не прибули, про дату, час і місце розгляду справи повідомлялися судом належним чином, клопотань про відкладення розгляду справи суду не надсилали, причини неявки не повідомили.
Згідно ч.6 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних суд вирішує справу за наявним матеріалами.
Відповідно ч.1 ст.205 Кодексу адміністративного судочинства України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
За приписами частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши та дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, суд виходить з наступних підстав та мотивів.
З матеріалів справи встановлено, що позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, що підтверджується паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 , виданий Комінтернівським РВ ХМУ ГУМВС України в Харківській області 06.10.2009 року (том 1 а.с.7).
Відповідно до посвідчення про приписку до призовної дільниці №731 позивач з 05.01.2010 перебуває на обліку в Комінтернівському об`єднаному районному військовому комісаріаті м.Харкова (том 1 а.с.8).
Судом встановлено, що позивач за направленням Комінтернівського об`єднаного районного військового комісаріату проходив медичний огляд на районній призовній дільниці Комінтернівського району м.Харкова. За результатами медичного огляду головою обласної медичної комісії складено висновок медичної комісії про придатність до військової служби від 05.10.2016 року (том 1 а.с.108).
Судом встановлено, що позивач звертався до воєнного комісара Харківської області Калгушкіна Ю. з заявою від 03.10.2016 (вх.№531 від 05.10.2016 року) про прийняття ВЛК від ОСОБА_1 документи по дослідженню захворювання імунної системи: акт дослідження стану здоров №470, консультативний висновок від 01.07.2016 та інші медичні документи відповідно до яких позивач має захворювання імунної системи, а саме вторинний імунодефіцит, інфекційна форма (хронічна гіпервірусна інфекція), клітковий дефект, ВИН за клітковим типом, та просив надати для ознайомлення акт для перевірки дослідження та діагнозу (том 1 а.с.9).
Листом ТВО військового комісара Комінтернівського ОРВК м.Харкова №551/Ю від 31.10.2016 р. позивача повідомлено, що його заява про надання інформації про результати медичного огляду та копії постанови ВЛК для ознайомлення та можливого оскарження - розглянута, та повідомлено, що надання інформації про результати медичного огляду та копії постанови ВЛК для ознайомлення особисто призовниками діючими вимогами законодавства не передбачено (том 1 а.с.85).
Рішенням призовної комісії Комінтернівського РОВК м.Харкова у формі протоколу №1 від 03.10.2016 року зроблено висновок про придатність ОСОБА_1 , 1993 року народження, до військової служби за ст.83 Б гр.І наказу МОУ №402-2008 року та згідно ч.1 ст.15 ЗУ "Про військовий обов`язок та військову службу" - призвати на строкову військову службу в члени екіпажів самохідних артилерійських установок, зарахувати до команди №34 (том 1 а.с.107).
Не погоджуючись з рішенням військово-лікарської комісії Комінтернівського районного військового комісаріату м.Харкова від 05.10.2016, а саме висновком голови медичної комісії та рішенням Комінтернівського РОВК м.Харкова щодо придатності ОСОБА_1 до військової служби, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Вирішуючи розгляд справи по суті заявлених позовних вимог, суд зазначає, що правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв`язку з виконанням ними конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначено Законом України "Про військовий обов`язок і військову службу" від 25.03.1992 №2232-XII (далі - Закон №2232-XII, в редакції, яка була чинна на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до ч.1 ст.1 Закону №2232-XII, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов`язком громадян України.
Згідно з ч.2 ст.1 Закону №2232-XII військовий обов`язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення та Державної спеціальної служби транспорту (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Частиною 3 ст.1 Закону №2232-XII передбачено, що військовий обов`язок включає підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов`язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Від виконання військового обов`язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом (ч.5 ст.1 Закону №2232-XII).
Відповідно до ч.9 ст.1 Закону №2232-XII щодо військового обов`язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць; призовники - особи, приписані до призовних дільниць; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов`язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний та воєнний час.
Згідно з абз.1 ч.10 ст.1 Закону №2232-XII громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України чи проходять службу у військовому резерві, зобов`язані: прибувати за викликом районного (міського) військового комісаріату для оформлення військово-облікових документів, приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов`язаних; проходити медичний огляд та лікування в лікувально-профілактичних закладах згідно з рішеннями комісії з питань приписки, призовної комісії або військово-лікарської комісії районного (міського) військового комісаріату; проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов`язок у запасі; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
Відповідно до ч.1 ст.15 Закону №2232-XII на строкову військову службу призиваються придатні для цього за станом здоров`я громадяни України чоловічої статі, яким до дня відправлення у військові частини виповнилося 18 років, та старші особи, які не досягли 27-річного віку і не мають права на звільнення або відстрочку від призову на строкову військову службу (далі - громадяни призовного віку).
Частиною 2 ст.2 Закону №2232-XII проходження військової служби здійснюється: громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом) або за призовом; іноземцями та особами без громадянства - у добровільному порядку (за контрактом) на посадах, що підлягають заміщенню військовослужбовцями рядового, сержантського і старшинського складу Збройних Сил України.
Громадяни України, які приписуються до призовних дільниць, направляються для підготовки до військової служби, особи, які призиваються або приймаються на військову службу, приймаються на службу у військовому резерві, та військовозобов`язані, призначені для комплектування посад за відповідними військово-обліковими спеціальностями під час проведення мобілізації, проходять обов`язковий медичний огляд. Порядок проходження медичного огляду затверджується Міністерством оборони України та центральними органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров`я. Перелік військово-облікових спеціальностей затверджується Міністерством оборони України (ч.12 ст.12 Закону №2232-XII).
Відповідно до п.1 ч.1 ст.18 Закону №2232-ХІІ, від призову на строкову військову службу в мирний час звільняються громадяни України, які визнані за станом здоров`я непридатними до військової служби в мирний час.
Наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі - Положення №402, в редакції, яка була чинна на момент виникнення спірних відносин).
Відповідно до п.1.1 розділу І Положення №402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров`я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов`язаних, установлює причинний зв`язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Згідно з п.1.2 розділу І Положення №402 військово-лікарська експертиза - це: медичний огляд допризовників, призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов`язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військово-навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів Міністерства оборони України (далі - ВВНЗ), учнів військових ліцеїв; колишніх військовослужбовців; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ), компонентами ракетного палива (далі - КРП), джерелами електромагнітних полів (далі - ЕМП), лазерного випромінювання (далі - ЛВ), мікроорганізмами I - II груп патогенності; працівників допоміжного флоту Військово-Морських Сил Збройних Сил України (далі - ВМС Збройних Сил України); визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ, роботи за фахом; установлення причинного зв`язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов`язаних, резервістів.
Пунктом 2.1 розділу І Положення №402 передбачено, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).
Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв`язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця.
Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов`язкові до виконання.
Відповідно до п.п. 2.6.1 п.2.6 розділу І Положення №402, до позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать: госпітальні ВЛК; гарнізонні ВЛК; ЛЛК; ВЛК аеромобільних військ; ВЛК військових комісаріатів; ВЛК територіального центру комплектування (далі - ВЛК ТЦК); ВЛК цивільного лікувального закладу з правами госпітальної ВЛК.
Позаштатні (постійно та тимчасово діючі) ВЛК (ЛЛК) призначаються у складі голови, заступника голови (може призначатись один з членів комісії), членів комісії (у гарнізонних, госпітальних ВЛК не менше ніж три лікарі, в інших ВЛК і ЛЛК - терапевта, хірурга, невропатолога, окуліста, стоматолога, оториноларинголога, психіатра) і секретаря з середньою медичною освітою. До складу ВЛК (ЛЛК) можуть призначатися лікарі інших спеціальностей.
Підпунктом 2.10.1 пункту 2.10 визначено, що ВЛК військового комісаріату створюється у районному (міському) військовому комісаріаті.
Для керівництва і контролю за діяльністю цих комісій у військових комісаріатах Автономної Республіки Крим, областей, міста Києва створюються відповідно Кримська республіканська, обласні та Київська міська ВЛК.
Головою ВЛК районного (міського) військового комісаріату призначається лікар, найбільш підготовлений та досвідчений з питань військово-лікарської експертизи, наказом районного військового комісара після погодження з головним лікарем районної (міської) лікарні МОЗ України (головою ВЛК обласного військового комісаріату, Автономної Республіки Крим або Київського міського військового комісаріату).
Головою ВЛК обласного військового комісаріату (Автономної Республіки Крим або Київського міського військового комісаріату) призначається начальник медичного відділення цього військового комісаріату наказом військового комісара після погодження з начальником ВЛК регіону.
ВЛК військового комісаріату має право приймати постанови відповідно до цього Положення.
Пунктом 1.1 розділу ІІ Положення №402 передбачено, що медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров`я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров`я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов`язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час.
Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності, зокрема, до військової служби допризовників, призовників, військовозобов`язаних, резервістів (кандидатів у резервісти).
Постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров`я (далі - ТДВ) (додаток 3).
Розклад хвороб розроблений відповідно до вимог Міжнародної статистичної класифікації хвороб та споріднених проблем охорони здоров`я 10-го перегляду (далі - МКХ-10) (п.1.2 розділу ІІ Положення №402).
Відповідно до п.1.4 розділу ІІ Положення №402 медичний огляд контингентів, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення, проводиться в порядку, визначеному таблицею. Так, відповідно до таблиці медичний огляд громадян під час приписки до призовних дільниць та призову на строкову військову службу здійснюється лікарями, які залучаються з лікувально-профілактичних закладів.
Згідно з п.2.1 розділу ІІ Положення №402 організація медичного огляду призовників і допризовників покладається на районні (міські) комісії з питань приписки і районні (міські) призовні комісії, в областях - на обласні призовні комісії та призовні комісії Автономної Республіки Крим і міста Києва.
Пунктом 2.2 розділу ІІ Положення №402 визначено, що медичний огляд призовників проводиться на призовних дільницях районних (міських) військових комісаріатів лікарями, які залучаються з місцевих лікувальних закладів рішенням керівника місцевої державної адміністрації, на збірних пунктах Автономної Республіки Крим, обласних, Київського міського військових комісаріатів - лікарями медичного відділення тимчасового штату збірного пункту, які залучаються з лікувальних закладів відповідних управлінь охорони здоров`я.
Кожний призовник оглядається хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, окулістом, оториноларингологом, стоматологом, дерматологом, а за наявності медичних показань і лікарями інших спеціальностей.
Безпосередньо керує роботою медичного персоналу, що залучається для медичного огляду призовників, лікар - член призовної комісії (комісії з питань приписки), який призначається з числа найбільш кваліфікованих лікарів-спеціалістів та має необхідні знання і досвід у галузі військово-лікарської експертизи. Кандидатура лікаря - члена районної призовної комісії (комісії з питань приписки) погоджується з лікарем - членом обласної призовної комісії (начальником медичного відділення тимчасового штату обласного збірного пункту).
Відповідно до п.2.6 розділу ІІ Положення №402 оцінка стану здоров`я та придатності до військової служби проводиться у відповідності з графою I Розкладу хвороб та графами 1 - 11 ТДВ "А".
Згідно з п.2.7 розділу ІІ Положення №402 під час огляду призовників лікарі визначають стан їх здоров`я та ступінь придатності до військової служби. При цьому враховуються характер захворювання або фізичної вади, ступінь їх розвитку, функціональних порушень, а також освіта, спеціальність, фактична працездатність оглянутого та вимоги, які ставить військова служба до стану здоров`я у тому чи іншому виді Збройних Сил України, роді військ.
Пунктом 2.8 розділу ІІ Положення №402 визначено, що після закінчення огляду кожний лікар записує в облікову картку призовника (на збірному пункті - у Картку медичного огляду призовника на збірному пункті (додаток 8)) висновок про придатність (тимчасову непридатність або повну непридатність) до строкової військової служби, відповідну статтю Розкладу хвороб, дату огляду та підписує висновок із зазначенням свого прізвища та ініціалів і скріплює особистою печаткою. За результатами медичного огляду спеціалістами лікар - член призовної комісії приймає підсумкове рішення щодо придатності призовника за станом здоров`я до військової служби та служби в тому чи іншому роді військ, що скріплюється його підписом та особистою печаткою лікаря.
На призовників, у яких виявлені захворювання або відхилення від норми, що обмежують придатність за родами військ або визначають їх тимчасово непридатними та непридатними до строкової військової служби, оформлюється Висновок лікаря. Висновок підписується лікарем з обов`язковим зазначенням дати огляду, висновком про придатність до строкової військової служби, обмеженням за родами військ у відповідності з ТДВ "А" та лікарем - членом призовної комісії (комісії з питань приписки).
Відповідно до п.2.9 розділу ІІ Положення №402 лікар виносить одну з таких постанов: а) придатний до військової служби за графами ТДВ "А" 1 - 11; б) тимчасово непридатний до військової служби. Потребує лікування (динамічного спостереження) на термін до __ (указати дату); в) підлягає направленню на додаткове медичне обстеження та повторний медичний огляд; г) непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час; ґ) непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку.
Результати медичного огляду заносяться в книгу протоколів засідань призовної комісії (комісії з питань приписки). Карта медичного огляду та висновки лікарів підшиваються в особову справу призовника як додаток до облікової карти. Крім того, призовникам, які включені до складу команд на відправку у війська, надається довідка Р(М)ВК (додаток 9), яка разом з обліковими документами направляється до військової частини (п.2.10 розділу ІІ Положення №402).
Пунктом 77 постанови Кабінету Міністрів України від 21.03.2002 №352 "Про затвердження Положення про підготовку і проведення призову громадян України на строкову військову службу та прийняття призовників на військову службу за контрактом" передбачено, що відповідно до результатів медичного огляду призовника, його моральних і професійних якостей, рівня освіти, а також морального і соціального стану призовника членів його сім`ї, районна призовна комісія виносить і оголошує одне з рішень, яке заноситься до облікової картки призовника та до книги протоколів засідань призовної комісії, про придатність до військової служби і призов на строкову військову службу з визначенням до виду (роду військ) Збройних Сил, інших формувань, а також визначає термін відправлення його у військову частину; надання відстрочки або звільнення від призову на строкову військову службу на підставах, передбачених статтями 17 і 18 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу".
Отже, відповідно до вищенаведених вимог чинного законодавства призовники підлягають медичному огляду, після якого кожний лікар комісії записує в облікову картку призовника висновок про придатність (тимчасову непридатність або повну непридатність) до строкової військової служби, відповідну статтю Розкладу хвороб, дату огляду та підписує висновок із зазначенням свого прізвища та ініціалів і скріплює особистою печаткою.
За результатами медичного огляду лікар - член призовної комісії приймає підсумкове рішення щодо придатності призовника за станом здоров`я до військової служби та служби в тому чи іншому роді військ, що скріплюється його підписом та особистою печаткою лікаря.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив про те, що військово-лікарська комісія Комінтернівського об`єднаного районного військового комісаріату м.Харкова протиправно, без урахування висновків та діагнозів інших закладів МОЗ прийняла рішення про придатність ОСОБА_1 до військової служби, оскільки, на думку позивача, встановлений йому КЗОЗ "Обласна клінічна інфекційна лікарня" діагноз та консультативний висновок ІМІ ім.Мечникова свідчить про непридатність позивача до військової служби.
Відповідно до наведених вище положень абз.1 п.2.8 розділу ІІ Положення №402 медичний огляд призовника завершується складанням картки медичного огляду призовника на збірному пункті, яка має містити висновок кожного лікаря комісії, що проводив медичний огляд призовника про його придатність та підпис такого лікаря.
Крім того, у картці спеціаліст лікар - член призовної комісії має зазначити підсумкове рішення щодо придатності призовника за станом здоров`я до військової служби та служби в тому чи іншому роді військ, та скріпити своє рішення підписом та особистою печаткою.
Суд зазначає, що висновок медичної комісії від 05.10.2016 повністю відповідає вимогам встановленим Положення №402, містить висновки та підписи всіх лікарів та висновок і підпис голови обласної медичної комісії, а також його особисту печатку (том 1 а.с.108).
Щодо тверджень позивача про його непридатність до військової служби, то суд зазначає таке.
Висновком експерта Харківського обласного бюро судово-медичної експертизи №339-КЕ/2017 за матеріалами комісійної судово-медичної експертизи за матеріалами адміністративної справи №820/5570/16 встановлено:
"Згідно наданої медичної документації, у ОСОБА_1 , 1993 р.н., в період 2016-2017 було діагностовано наступних захворювань: хронічна герпесвірусна персистуюча інфекція, яка обумовлена ННV 6 типом, вторинний імунодефіцит, клітинний дефект (аналіз крові від 15.09.2016 - ДНК ННV 6 типу не виявлено; аналіз крові від 27.09.2016 - на вірус Епштейна -Барр - результат позитивний; на цитомегаловірус та герпесвірус - результат негативний); хронічний простатит.
Також за результатами ультразвукового дослідження органів черевної порожнини, у ОСОБА_1 були виявлені ознаки дискінезії жовчовивідних шляхів, помірні дифузні зміни тканини печінки та застій жовчу (холестаз).
ОСОБА_1 було рекомендоване подальше спостереження у лікаря-інфекціоніста та уролога, консультація андролога в плановому порядку; прийом лікарських препаратів за схемою з контрольним обстеженням імунітету по закінченні лікування.
Стан здоров`я ОСОБА_1 , згідно даним диспансерного нагляду, який був проведений лікарями Військово-лікарської комісії при Комінтернівському об`єднаному районному військовому комісаріаті м. Харкова, було оцінено як задовільний, що не суперечить його стану під час подальших обстежень в лікарських закладах за вищевказаний період" (том 2 а.с.57-83).
Враховуючи, що висновки ВЛК при Комінтернівському ОРВК м.Харкова при проходженні медичного огляду ОСОБА_1 повністю відповідають висновку експертизи Харківського обласного бюро судових-медичної експертизи проведеної в рамках даної справи, суд доходить висновку про безпідставність позовних вимог позивача.
Беручи до уваги, що висновок ВЛК є обов`язковим для врахування військовим комісаріатом при прийнятті рішення про придатність до військової служби, позовні вимоги щодо визнання незаконними дій Комінтернівського ОРВК м.Харкова щодо винесення постанови про придатність до військової служби та зобов`язання Комінтернівський ОРВК м.Харкова винести нову постанову за результати повного медичного обстеження також задоволенню не підлягають, оскільки, є похідними від попередніх позовних вимог.
Крім того, суд наголошує на тому, що у разі наявності сумніву щодо правильності висновку відповідача щодо його придатності, позивач мав право звернутись до Центральної військово-лікарської комісії для перегляду відповідного висновку, проте цього не зробив.
Так, підпунктом 2.3.3 п.2.3 розділу І Положення №402 встановлено, що на ЦВЛК покладається організація військово-лікарської експертизи у Збройних Силах України, а також: розгляд заяв, пропозицій, скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи; прийняття та перегляд постанов ВЛК про ступінь придатності колишніх військовослужбовців на період їх фактичного звільнення із Збройних Сил України.
Згідно з пп.2.3.4 п.2.3 розділу І Положення №402 ЦВЛК має право, зокрема, розглядати, переглядати, скасовувати, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК Збройних Сил України.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач не звертався до Центральної військово-лікарської комісії для перегляду висновку відповідача, та не скористався своїм правом на проведення повторно медичного огляду щодо придатності до військової служби.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного суду від 07.12.2018 у справі № 819/630/17.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до вимог статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на зазначене, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що у задоволенні адміністративного позову слід відмовити.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 243, ст. 246, ст.255, ст. 293, ст. 295, ст.297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Комінтернівського об`єднаного районного військового комісаріату м.Харкова, Військово-лікарської комісії при Комінтернівському об`єднаному районному військовому комісаріаті м.Харкова про визнання незаконними та протиправними дій, скасування постанови, зобов`язання вчинити певні дії, - відмовити.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення у відповідності до ст. 295 цього Кодексу. Або в порядку, передбаченому п.15.5 Розділу VII КАС України, а саме: до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Панченко