Рішення № 84192522, 12.09.2019, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.09.2019
Номер справи
440/2193/19
Номер документу
84192522
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 вересня 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/2193/19

Полтавський окружний адміністративний суд у складі: судді – Слободянюк Н.І.,

за участю:

секретаря судового засідання – Дубінчина О.М.,

представника відповідачів – Клименко О.В.,

розглянувши у судовому засіданні за правилами загального позовного провадження справу за адміністративним позовом Приватного сільськогосподарського підприємства "Ольга" до Державної фіскальної служби України та Головного управління ДФС у Полтавській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача, - Товариство з обмеженою відповідальністю "ГІДРОСЕНД" про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Приватне сільськогосподарське підприємство «Ольга» (далі – ПСП «Ольга», позивач) звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державної фіскальної служби України (далі - ДФС України, відповідач-1) та Головного управління ДФС у Полтавській області (далі – ГУ ДФС у Полтавській області, відповідач-2) про визнання протиправним та скасування рішення Комісії ГУ ДФС у Полтавській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄДРПН або відмову в такій реєстрації, № 980092/31389388 від 06 листопада 2018 року та зобов`язання зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 35 від 21 листопада 2017 року, складену ПСП «Ольга» /а.с. 6-9/.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що дійсність господарської операції, на яку виписано податкову накладну № 35 від 21 листопада 2017 року, підтверджується рахунками-фактурами № 35 та № 36 від 21 листопада 2017 року, видатковими накладними № 35 від 22 листопада 2017 року та № 36 від 24 листопада 2017 року, товарно-транспортними накладними № 1 від 22 листопада 2017 року та №№ 2, 3, 4 від 24 листопада 2017 року, довіреністю на отримання № 474 від 22 листопада 2017 року, випискою по особовому рахунку за 21 листопада 2017 року. Зі змісту рішення про зупинення податкової накладної не вбачається в чому ж саме полягала невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД 1206 та якому виду, визначеному пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, вона відповідає. Позивачем надано фіскальному органу всі необхідні документи для реєстрації податкової накладної № 35 від 21 листопада 2017 року.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 24 червня 2019 року /а.с. 2-4/ позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача, залучено Товариство з обмеженою відповідальністю “ГІДРОСЕНД” (ідентифікаційний код 34996776), а також вирішено розглядати справу за правилами загального позовного провадження.

У відзиві на позовну заяву /а.с. 36-38/ відповідачі посилалися на те, що реєстрація податкової накладної № 35 від 21 листопада 2017 року зупинена відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України внаслідок відповідності податкової накладної вимогам підпункту 1.6 пункту 1 Критеріїв ризиковості платника податку, у зв`язку з чим позивачу запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН. За результатами розгляду поданих позивачем документів Комісією ГУ ДФС у Полтавській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, прийнято рішення № 980092/31389388 від 06 листопада 2018 року про відмову у реєстрації податкової накладної № 35 від 21 листопада 2017 року у зв`язку з тим, що платником податків не надано пояснення, яке розкриває зміст господарської операції, та розрахункового документу (платіжного доручення, банківської виписки з особового рахунку).

У письмових поясненнях щодо позову /а.с. 61-63/ третя особа просила позов задовольнити в повному обсязі з тих підстав, що господарські операції по придбанню у ПСП «Ольга» насіння соняшнику в листопаді 2017 року вчинені та відображені ТОВ «ГІДРОСЕНД» в бухгалтерському та податковому обліках товариства. Також в межах договору поставки № 21111707 від 21 листопада 2017 року ПСП «Ольга» на адресу ТОВ «ГІДРОСЕНД» поставлено аналогічний товар насіння соняшника і податкову накладну № 36 від 24 листопада 2017 року, виписану на цю поставку, зареєстровано контролюючим органом в Єдиному реєстрі податкових накладних.

У судове засідання позивач та третя особа своїх представників не направили, будучи належним чином повідомленими про дату, час та місце судового розгляду справи /а.с. 89, 90/.

Відповідно до частини першої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Згідно з пунктом першим частини третьої цієї статті якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі: неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

Зважаючи на те, що позивач та третя особа своїх представників не направили та про причини неявки не повідомили, суд визнав за можливе проводити судове засідання за їх відсутності.

Заслухавши вступне слово представника відповідачів, дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.

Приватне сільськогосподарське товариство “ ОСОБА_1 ” зареєстроване як юридична особа 12 квітня 2001 року та включено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань з ідентифікаційним кодом 31389388 /а.с. 79-81/.

Згідно з відомостями, внесеними до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, зареєстрованими видами діяльності ПСП “Ольга”, зокрема, є: 01.11– вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур, 46.21 оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин /а.с. 79 зворот/.

В рамках зазначених видів діяльності між ПСП “Ольга” (постачальник) та ТОВ “ГІДРОСЕНД” (покупець) укладено договір поставки № 21111707 від 21 листопада 2017 року.

Відповідно до пунктів 1.1, 2.1-2.3, 3.3, 3.4 цього договору /а.с. 31-32/ постачальник зобов`язується передати у власність покупцю сільськогосподарську продукцію насіння соняшника за ціною, якістю, кількістю та на умовах, узгоджених з покупцем, а покупець зобов`язується прийняти та своєчасно здійснити оплату товару на умовах даного договору (пункт 1.1); постачальник зобов`язується передати товар на умовах DDP (склад покупця). Умови поставки визначаються відповідно до міжнародних правил «Інкотермс 2010» (пункт 2.1), безпосередньо при поставці товару постачальник повинен надати покупцю оригінал належним чином оформленої товарно-транспортної накладної з обов`язковим заповненням всіх пунктів (пункт 2.2); постачальник зобов`язаний надати на електронну адресу покупця скан-копію видаткової накладної протягом 2-х робочих днів з моменту поставки. У разі порушення вищезазначеного терміну покупець має право затримати оплату товару до моменту надання вказаних документів. В подальшому оригінали рахунку-фактури, видаткової накладної повинні бути надані постачальником протягом 10 календарних днів з дати поставки (пункт 2.3); ціна товару за одну тонну залікової ваги на дату укладання договору становить 10900,00 грн, в т.ч. ПДВ. Однак ціна не є фіксованою і покупець залишає за собою право в односторонньому порядку встановлювати ціну на кожну партію товару окремо безпосередньо на момент поставки (пункт 3.3); покупець сплачує за поставлений товар у безготівковій формі шляхом перерахування коштів на банківський рахунок постачальника та/або шляхом внесення готівки в касу підприємства протягом 14 календарних місяців з моменту надання належним чином оформлених документів (пункт 3.4).

ПСП «Ольга» сформовано рахунки-фактури № 35 від 21 листопада 2017 року на суму 763000,00 грн (в т.ч. ПДВ – 127166,67 грн) та № 36 від 21 листопада 2017 року на суму 872000,00 грн (в т.ч. ПДВ – 145333,33 грн), які повністю (на загальну суму 1635000,00 грн) оплачено покупцем 21 листопада 2017 року, що підтверджується наявною у матеріалах справи банківською випискою по особовому рахунку за цей день /а.с. 20, 29, 30/.

Передачу соняшника у кількості 113,593 т. за ціною 9083,33 грн за 1 т (загалом на суму 1238163,70 грн (в т.ч. ПДВ – 206360,62 грн)) та у кількості 37,136 т за ціною 9083,33 грн за 1 т (загалом на суму 404782,40 грн (в т.ч. ПДВ – 67463,73 грн)) оформлено накладними № 36 від 24 листопада 2017 року та № 35 від 22 листопада 2017 року відповідно /а.с. 26, 28/.

На підтвердження транспортування соняшника складено товарно-транспортні накладні № 1 від 22 листопада 2017 року, № 4 від 24 листопада 2017 року, № 3 від 24 листопада 2017 року та № 2 від 24 листопада 2017 року /а.с. 22- 25/.

На суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс), відповідно до пункту 201.7 статті 201 ПК України 21 листопада 2017 року ПСП «Ольга» складена та направлена 29 листопада 2017 року для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкова накладна №35 на загальну суму 1635000,00 грн, в тому числі ПДВ – 272500,00 грн /а.с. 18/.

За результатами розгляду податкової накладної №35 від 21 листопада 2017 року контролюючий орган направив ПСП «Ольга» квитанцію (а.с. 19), в якій зазначено: "Документ прийнято. Реєстрація зупинена. Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК зупинена. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ № 567 від 13 червня 2017 року. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 1206. Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН відповідно до пункту «в» підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 ПКУ, вичерпний перелік яких встановлено наказом МФУ від 13 червня 2017 року № 567».

У зв`язку з зупиненням реєстрації податкової накладної ПСП «Ольга» направило контролюючому органу повідомлення № 1 від 03 листопада 2018 року /а.с. 11/, в якому пояснило, що реалізований соняшник – це продукція власного виробництва та додало документи на підтвердження вчинення господарських операцій з ТОВ “ГІДРОСЕНД”: копії договору поставки № 21111707 від 21 листопада 2017 року; звіту про посівні площі сільськогосподарських культур; звіту про площі та валові збори сільськогосподарських культур, плодів, ягід і винограду; товарно-транспортних накладних № 1 від 22 листопада 2017 року; № 4 від 24 листопада 2017 року, № 3 від 24 листопада 2017 року, № 2 від 24 листопада 2017 року, довідки Лебединської сільської ради № 02-32/33 від 13 січня 2017 року; довіреності № 474 від 22 листопада 2017 року; накладних № 36 від 24 листопада 2017 року, № 35 від 22 листопада 2017 року, № 19 від 31 жовтня 2017 року; рахунків-фактур № 35 від 21 листопада 2017 року, № 36 від 21 листопада 2017 року, № 37 від 26 листопада 2017 року /а.с. 37/.

06 листопада 2018 року Комісією ГУ ДФС у Полтавській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, прийнято рішення № 980092/31389388 про відмову у реєстрації податкової накладної № 35 від 21 листопада 2017 року /а.с. 42/.

Відповідно до вказаного рішення підставою для відмови в реєстрації податкової накладної є "ненадання платником податку копій документів, а саме: розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків».

Не погодившись із вищевказаним рішенням, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи оцінку встановленим обставинам та доводам учасників справи, суд виходить з наступного.

За змістом підпунктів "а", "б" пункту 185.1 статті 185 Податкового кодексу України (далі - ПК України) об`єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, та постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.

Відповідно до приписів пункту 187.1 статті 187 ПК України датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку на реалізацію суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, збору на обов`язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв`язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб`єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів). (пункт 188.1 статті 188 ПК України).

Пунктом 201.10 статті 201 ПК України встановлено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних" № 1246 від 29 грудня 2010 року у відповідній редакції /далі за текстом - Порядок № 1246/ податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Згідно з пунктом 12 Порядку № 1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200 1.3 і 200 1.9 статті 200 1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації / зупинення реєстрації / відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Пунктом 201.16 статті 201 ПК України передбачено, що реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Згідно з пунктом 17 Порядку № 1246 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2017 року № 341) у разі відповідності податкових накладних та/або розрахунків критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення реєстрації таких податкових накладних та/або розрахунків коригування відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу, формується квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної та /або розрахунку коригування, в якій зазначаються відомості та перелік документів, визначених підпунктом 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Кодексу. Така квитанція одночасно надсилається постачальнику (продавцю) та отримувачу (покупцю) – платнику податку.

Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджені наказом Міністерства фінансів України №567 від 13 червня 2017 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 16 червня 2017 року за № 753/30621, чинним з 20 червня 2017 року по 25 травня 2018 року.

Пунктом 6 цих Критеріїв встановлено, що Моніторинг податкової накладної / розрахунку коригування здійснюється ДФС за такими критеріями:

1) обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній / розрахунку коригування, яку (який) подано на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 раза більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, і митних деклараціях, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеному у податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 75 % загального такого залишку для платників, у яких значення показника D становить більше 0,03; більше 60 % - від 0,02 до 0,03; більше 50 % - від 0,015 до 0,02; більше 40 % - від 0,01 до 0,015, більше 30 % - від 0,005 до 0,01, більше 20 % - до 0,005) товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, та відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється);

2) відсутність (анулювання, призупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право суб`єкта господарювання на виробництво, експорт, імпорт, оптову і роздрібну торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними підпунктами 215.3.1 та 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 розділу VI Податкового кодексу України (далі - Кодекс), стосовно товарів, які зазначені платником податку у податковій накладній, поданій на реєстрацію в Реєстрі;

3) розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача - платника податку на додану вартість, якщо передбачається зміна вартості товару/послуг більше ніж удвічі та/або зміна номенклатури товарів/послуг (для кодів товарів згідно з УКТ ЗЕД - зміна перших чотирьох цифр кодів, а для кодів послуг відповідно до Державного класифікатора продукції та послуг - перших двох цифр кодів).

Вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Перелік), у розрізі Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13 червня 2017 року N 567 (далі - Критерії):

1) для критерію, зазначеного у підпункті 1 пункту 6 Критеріїв: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством;

2) для критерію, зазначеного в підпункті 2 пункту 6 Критеріїв: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.

Як встановлено судом, підставою для зупинення реєстрації податкової накладної ПСП «Ольга» № 35 від 21 листопада 2017 року стала відповідність податкової накладної критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13 червня 2017 року № 567, а саме: за результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 1206.

При цьому відповідачі не зазначили у чому саме полягала невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 1206 та якими доказами це підтверджується.

Також у квитанції не вказано ані конкретного критерію (відповідного підпункту пункту шостого оцінки ступеня ризику), ані конкретного переліку документів, встановленого для такого критерію.

Загальними вимогами, які висуваються до актів індивідуальної дії як актів правозастосування, є їх обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення контролюючим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних та юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.

Суд зазначає, що можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності складання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення фіскальним органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків. Вживання податковим органом загального посилання на пункт 6 Критеріїв оцінки без наведення відповідного підпункту призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не будь-яких на власний розсуд.

Враховуючи викладене, суд вважає, що невиконання першим відповідачем законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості свого рішення зумовлює протиправність зупинення реєстрації податкової накладної ПСП «Ольга» № 35 від 21 листопада 2017 року.

Підпунктом 201.16.3 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України встановлено, що підстави для прийняття комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Згідно з пунктом 21 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №117 від 21 лютого 2018 року, діючою на момент прийняття оскаржуваного рішення, підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.

У рішенні Комісії ДФС № 980092/31389388 від 06 листопада 2018 року підставою для відмови у реєстрації податкової накладної вказано: "ненадання платником податку копій документів, а саме: розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків".

Враховуючи ту обставину, що у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної позивачу не повідомлявся конкретний перелік документів, який необхідно надати контролюючому органу, суд бере до уваги надані позивачем та третьою особою в ході судового розгляду справи платіжне доручення № 76 від 21 листопада 2017 року та банківську виписку по особовому рахунку за 21 листопада 2017 року /а.с. 20, 71/, які є достатньою підставою для виписування податкової накладної № 35 від 21 листопада 2017 року, в реєстрації якої позивачу відмовлено.

При цьому суд виходить з того, що відповідно до пункту 201.7 статті 201 Податкового кодексу України податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг або на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).

Аналіз наведених норм та норми пункту 187.1 статті 187 ПК України свідчить про те, що податкова накладна складається на дату виникнення податкових зобов`язань за правилом “першої події”: дата надходження коштів від покупця/замовника як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, або дата відвантаження товарів / у разі експорту товарів – дата оформлення митної декларації / чи дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Позивачем на виконання вимог Податкового кодексу України складено податкову накладну № 35 від 21 листопада 2017 року на дату виникнення податкових зобов`язань за першою подією – датою зарахування коштів від ТОВ «ГІДРОСЕНД» на банківський рахунок згідно з платіжним дорученням № 76 від 21 листопада 2017 року /а.с. 71/ .

У зв`язку з цим суд визнає право позивача на реєстрацію податкової накладної № 35 від 21 листопада 2017 року та зауважує, що такий висновок суду ґрунтується виключно на перевірці дотримання платником податків підстав складання податкової накладної, визначених нормами пункту 187.1 статті 187 та пункту 201.7 статті 201 Податкового кодексу України. Суд вправі перевірити реальність вчинення господарських операцій лише у разі наявності відповідних висновків контролюючого органу, зроблених за результатами проведення виїзної документальної перевірки платника податку та його контрагента та зафіксованих в акті перевірки.

Оскільки відповідачем не доведено правомірності зупинення реєстрації податкової накладної ПСП «Ольга» № 35 від 21 листопада 2017 року, а відтак і вимоги до платника податку щодо надання пояснень та/або документів, а також не вказано конкретного переліку документів, які необхідно надати, суд доходить висновку, що рішення Комісії ГУ ДФС у Полтавській області № 980092/31389388 від 06 листопада 2018 року щодо відмови в реєстрації податкової накладної № 35 від 21 листопада 2017 року є протиправним та підлягає скасуванню, а відповідна позовна вимога – задоволенню.

Надаючи оцінку позовній вимозі про зобов`язання ДФС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 35 від 21 листопада 2017 року, суд виходить з такого.

Відповідно до пункту 28 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №117 від 21 лютого 2018 року, податкова накладна / розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.

Таким чином, податкова накладна, реєстрація якої зупинена, може бути зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних на підставі судового рішення про реєстрацію податкової накладної.

Відповідно до статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом, зокрема: визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії. Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

В контексті наведених норм та з метою дотримання судом гарантій того, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, суд вважає за можливе задовольнити позовну вимогу про зобов`язання ДФС України зареєструвати в ЄРПН податкову накладну № 35 від 21 листопада 2017 року, подану позивачем на реєстрацію.

Отже, позов належить задовольнити в повному обсязі.

Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем при зверненні до суду з цим позовом сплачено судовий збір у загальній сумі 1921,00 грн, що підтверджується платіжним дорученням № 100 від 14 червня 2019 року /а.с. 5/.

Тож стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань кожного з відповідачів підлягають витрати зі сплати судового збору у сумі 960,50 грн.

Керуючись статтями 6-9, 72-77, 211, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Приватного сільськогосподарського підприємства "Ольга" (с. Перегонівка, Кобеляцький район, Полтавська область, 39251, ідентифікаційний код 31389388) до Державної фіскальної служби України (Львівська площа, буд. 8, м. Київ, 04053, ідентифікаційний код 39292197) та Головного управління ДФС у Полтавській області (вул. Європейська, буд 4, м. Полтава, Полтавська область, 36014, ідентифікаційний код 39461639), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача, - Товариство з обмеженою відповідальністю "ГІДРОСЕНД" (вул. Молодіжна, буд. 65, смт.Власівка, м. Світловодськ, Кіровоградська область, 27552, ідентифікаційний код 34996776) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДФС у Полтавській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову у такій реєстрації, №980092/31389388 від 06 листопада 2018 року про відмову в реєстрації податкової накладної №35 від 21 листопада 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Зобов`язати Державну фіскальну службу України (Львівська площа, буд. 8, м. Київ, 04053, ідентифікаційний код 39292197) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №35 від 21 листопада 2017 року, складену Приватним сільськогосподарським підприємством "Ольга".

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України (Львівська площа, буд. 8, м. Київ, 04053, ідентифікаційний код 39292197) на користь Приватного сільськогосподарського підприємства "Ольга" (с. Перегонівка, Кобеляцький район, Полтавська область, 39251, ідентифікаційний код 31389388) витрати зі сплати судового збору у сумі 960,50 грн (дев`ятсот шістдесят гривень п`ятдесят копійок).

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Полтавській області (вул. Європейська, буд. 4, м. Полтава, Полтавська область, 36014, ідентифікаційний код 39461639) на користь Приватного сільськогосподарського підприємства "Ольга" (с. Перегонівка, Кобеляцький район, Полтавська область, 39251, ідентифікаційний код 31389388) витрати зі сплати судового збору у сумі 960,50 грн (дев`ятсот шістдесят гривень п`ятдесят копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги у порядку, встановленому статтею 297 з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 12 вересня 2019 року .

Суддя Н.І. Слободянюк