Рішення № 84192452, 09.09.2019, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.09.2019
Номер справи
500/1579/19
Номер документу
84192452
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/1579/19

09 вересня 2019 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:

головуючого судді Мандзія О.П.

за участю:

секретаря судового засідання Канюка Н.В.

представника позивача Притула О.Б.

представника відповідача Лукащук В.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Торгпреса" до виконавчого комітету Тернопільської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Торгпреса" (далі - позивач, ТОВ "Торгпреса") звернулось до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до виконавчого комітету Тернопільської міської ради (далі - відповідач), в якому просить: визнати протиправним та скасувати п.1, 2, 4 рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 12.06.2019 року №576 "Про усунення порушень у сфері земельного законодавства та містобудування" в частині п.5 Переліку об`єктів, які підлягають демонтажу, що стосується демонтажу тимчасової споруди товариства з обмеженою відповідальністю "Торгпреса" по вул.Гетьмана Сагайдачного у м.Тернополі.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач користується земельною ділянкою площе. 0,0005 га по вул . Гетьмана Сагайдачного у м. Тернополі під розміщення кіоску для продажу друкованих засобів масової інформації згідно з договором про встановлення особистого строкового сервітуту для розміщення тимчасової споруди від 21.09.2016 року №897, укладеним з Тернопільською міською радою, та додаткової угоди до нього від 02.03.2018 року. У зв`язку із закінченням 26.04.2019 року дії вказаного договору, ТОВ "Торгпреса" зверталось з проханням про продовження строку дії такого з наданням відповідних додатків для розгляду. Однак, не зважаючи на вчинення позивачем всіх дій необхідних для укладення договору на новий строк, виконавчим комітетом Тернопільської міської ради прийнято оскаржуване рішення про демонтаж кіоску. На думку позивача, у міської ради та у виконавчого комітету відсутні правові підстави для прийняття рішень, положень, порядків про демонтаж кіосків (тимчасових споруд).

За таких підстав, вважає п.1, 2, 4 рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 12.06.2019 року №576 "Про усунення порушень у сфері земельного законодавства та містобудування" в частині п.5 Переліку об`єктів, які підлягають демонтажу, що стосується демонтажу тимчасової споруди ТОВ "Торгпреса" по вул.Гетьмана Сагайдачного у м.Тернополі протиправними та такими, що підлягають скасуванню, що, власне, і зумовило звернення до суду з даним позовом.

Ухвалою суду від 08.07.2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та призначено судове засідання.

На виконання вимог вказаної ухвали, виконавчим комітетом Тернопільської міської ради подано до суду відзив на позовну заяву (а.с.43-49), просив відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі. Заперечуючи проти позову, відповідач послався на те, що тимчасова споруда - кіоск ТОВ "Торгпреса" розміщений на вул. Гетьмана Сагайдачного у м.Тернополі без визначеної Порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності затверджено наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №244 від 21.10.2011 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 22.11.2011 року за №1330/20068, підстави - паспорта прив`язки, строк дії якого закінчився 24.04.2019 року, є незаконно. Отже, така тимчасова споруда підлягає демонтажу. Так, за результатами розгляду питань розміщення на території міста тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності, з урахуванням рішення Тернопільської міської ради від 19.12.2018 року №7/31/56, виконавчим комітетом Тернопільської міської ради 12.06.2019 року прийнято спірне рішення №576 "Про усунення порушень у сфері земельного законодавства та містобудування". При цьому, станом на день прийняття оскаржуваного рішення тимчасова споруда ТОВ "Торгпреса" розміщувалась не лише без паспорта прив`язки, але також і за відсутності документа, який дає право користуватись об`єктом благоустрою.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги з мотивів, викладених у позовній заяві (а.с.4-7). Просив суд задовольнити їх в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав з підстав, наведених у відзиві (а.с.43-49). Просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

Заслухавши в судовому засіданні пояснення представників сторін, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення справи по суті, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального та процесуального права, суд при прийняті рішення виходить з наступних підстав і мотивів.

Судом встановлено, що 03.08.2012 року управлінням містобудування, архітектури та кадастру Тернопільської міської ради видано позивачу паспорт прив`язки тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності №143 /2 за адресою вул .Гетьмана Сагайдачного, востаннє продовжений до 24.04.2019 року (а.с.60-61).

Також, 09.06.2016 року між територіальною громадою м.Тернополя, від імені якої діє Тернопільська міська рада, як власником, та ТОВ "Торгпреса", як сервітуарієм, укладено договір про встановлення особистого строкового сервітуту для розміщення тимчасової споруди (а.с.10-11).

За змістом п.1.1 договору особистий строковий сервітут встановлюється на територію (об`єкт благоустрою) в м.Тернополі, на якій буде розміщуватись та використовуватись тимчасова споруда для здійснення підприємницької діяльності, площею 0,0005 га.

Згідно з п.1.3 договору особистий строковий сервітут встановлено з сервітуарієм для розміщення тимчасової споруди на умовах, зазначених в цьому договорі.

Відповідно до п.2.1 договору, з урахуванням додаткової угоди від 02.03.2018 року до даного договору (а.с.12), строк його дії до 26.04.2019 року.

Листом від 11.04.2019 року №28 ТОВ "Торгпреса" звернулось з проханням продовжити термін дії договорів про встановлення особистих строкових сервітутів для розміщення тимчасових споруд, зареєстрованих в книзі реєстрації договорів сервітутного користування, зокрема за №897 від 21.09.2016 року (вул.Гетьмана Сагайдачного) терміном на один рік для здійснення торгівлі друкованими виданнями (а.с.13).

Лист від 08.05.2019 року №38, адресований також міському голові м.Тернополя, з проханням аналогічного змісту та відповідними додатками для розгляду (а.с.14).

За результатами розгляду звернення, виконавчим комітетом Тернопільської міської ради листом від 20.05.2019 року №7792/08-10 повідомлено, що згідно схеми розміщення тимчасових споруд для продовження підприємницької діяльності, затвердженої рішенням виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 17.04.2019 року №392 (а.с.53-61), розміщення тимчасової споруди за адресою, серед яких вул.Гетьмана Сагайдачного, не підлягає автоматичному поновленню (а.с.15).

Враховуючи звернення управління муніципальної поліції, беручи до уваги рішення Тернопільської міської ради від 19.12.2018 року №7/31/56 зі змінами, схему розміщення тимчасових споруд для продовження підприємницької діяльності на території м.Тернополя, затвердженої рішенням виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 17.04.2019 року №392 (а.с.53-61), виконавчим комітетом Тернопільської міської ради 12.06.2019 року прийнято рішення №576 "Про усунення порушень у сфері земельного законодавства та містобудування".

Пунктами 1, 2, 4 рішення визначено постійно діючій робочій групі повідомити суб`єктів господарювання про можливість самостійного демонтажу тимчасових споруд в 20-ти денний термін з дня прийняття рішення, згідно з додатком до рішення. Постійно діючій робочій групі організувати та провести роботи з демонтажу тимчасових споруд в 20-ти денний термін після завершення терміну, вказаного в пункті 1 даного рішення. Тернопільському міському РЕМ забезпечити від`єднання тимчасових споруд від електропостачання.

Під п.5 Переліку об`єктів, які підлягають демонтажу, додатку до рішення виконавчого комітету від 12.06.2019 року №576, зазначено об`єкт ТОВ "Торгпреса" по вул.Гетьмана Сагайдачного (а.с.51).

На виконання даного рішення ТОВ "Торгпреса" надіслано попередження від 13.06.2019 року №2137/19.1 з проханням до 03.07.2019 року провести демонтаж тимчасової споруди за адресою вул.Гетьмана Сагайдачного власними силами (а.с.9).

Відповідно до звернень від 19.06.2019 року №50 та від 26.06.2019 року №51, позивач просив відтермінувати дію рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 12.06.2019 року №576 в частині, що стосується газетного кіоску ТОВ "Торгпреса" за адресою вул.Гетьмана Сагайдачного (а.с.16, 17-24)

Не погоджуючись з п.1, 2, 4 рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 12.06.2019 року №576 "Про усунення порушень у сфері земельного законодавства та містобудування" в частині п.5 Переліку об`єктів, які підлягають демонтажу, що стосується демонтажу тимчасової споруди товариства з обмеженою відповідальністю "Торгпреса" по вул.Гетьмана Сагайдачного у м.Тернополі, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Відповідно до ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Перевіряючи юридичну та фактичну обґрунтованість рішення відповідача на відповідність вимогам ч.2 ст.2 КАС України, суд виходить з наступного.

За змістом ст.5 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 року №280/97-ВР (далі - Закон №280/97-ВР) система місцевого самоврядування включає, зокрема, виконавчі органи сільської, селищної, міської ради.

У відповідності до ч.1 ст.11 Закону №280/97-ВР виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.

Згідно пп. 7 п."а" ч.1 ст.30 Закону №280/97-ВР до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження, зокрема, організація благоустрою населених пунктів, залучення на договірних засадах з цією метою коштів, трудових і матеріально-технічних ресурсів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, а також населення; здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян.

При цьому, ч.2 ст.10 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" від 06.09.2005 року №2807-IV (далі - Закон №2807-IV) визначено, що до повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить, в тому числі: забезпечення виконання місцевих програм та здійснення заходів з благоустрою населених пунктів; здійснення самоврядного контролю за станом благоустрою та утриманням територій населених пунктів, інженерних споруд та об`єктів, підприємств, установ та організацій, майданчиків для паркування транспортних засобів (у тому числі щодо оплати послуг з користування майданчиками для платного паркування транспортних засобів), озелененням таких територій, охороною зелених насаджень, водних об`єктів тощо.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.13 Закону №2807-IV до об`єктів благоустрою населених пунктів належать території загального користування, серед яких, парки (гідропарки, лугопарки, лісопарки, парки культури та відпочинку, парки - пам`ятки садово-паркового мистецтва, спортивні, дитячі, історичні, національні, меморіальні та інші), рекреаційні зони, сади, сквери та майданчики; майдани, площі, бульвари, проспекти; вулиці, дороги, провулки, узвози, проїзди, пішохідні та велосипедні доріжки.

На об`єктах благоустрою забороняється самовільно встановлювати об`єкти зовнішньої реклами, торговельні лотки, павільйони, кіоски тощо (п.5 ч.1 ст.16 Закону №2807-IV).

Згідно ч.1, 2, 4 ст.20 Закону №2807-IV організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом.

Благоустрій здійснюється в обов`язковому порядку на всій території населеного пункту (села, селища, міста).

Рішення місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо благоустрою території певного населеного пункту є обов`язковим для виконання розміщеними на цій території підприємствами, установами, організаціями та громадянами, які на ній проживають.

Отже, що виконавчий комітету Тернопільської міської ради наділений контролюючими повноваженнями та здійснює владні управлінські функції у сфері благоустрою міста Тернопіль.

Серед іншого, положеннями ст.34 Закону №2807-IV передбачено, що правила благоустрою території населеного пункту - це нормативно-правовий акт, яким установлюються вимоги щодо благоустрою території населеного пункту. Правила розробляються на підставі Типових правил благоустрою території населеного пункту для всіх сіл, селищ, міст і затверджуються відповідними органами місцевого самоврядування. Типові правила розробляються та затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

Правила включають, зокрема, порядок здійснення благоустрою та утримання територій об`єктів благоустрою; порядок розміщення малих архітектурних форм; порядок здійснення самоврядного контролю у сфері благоустрою населених пунктів.

Рішеннями Тернопільської міської ради від 19.05.2011 року №6/8/20 затверджено Правила благоустрою м.Тернопіль, п.1.2 яких визначено, що дія цих Правил поширюється на підприємства, установи, організації незалежно від форми власності, фізичних осіб - підприємців, громадян та інших юридичних осіб.

Обов`язки підприємств, установ та організацій, незалежно від форми власності, визначені п. 2.8 Правил благоустрою м.Тернопіль, відповідно до приписів якого забороняється самовільно влаштовувати об`єкти зовнішньої реклами, торговельні лотки, павільйони, кіоски тощо; розташовувати на території об`єктів благоустрою тимчасові споруди торговельного та побутового призначення виключно за погодженням із відповідними виконавчими органами міської ради.

Порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності затверджено наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №244 від 21.10.2011 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 22 листопада 2011 року за №1330/20068 (далі - Порядок).

Згідно з п.2.1 Порядку підставою для розміщення ТС є паспорт прив`язки ТС.

Паспорт прив`язки ТС оформлюється органом з питань містобудування та архітектури протягом десяти робочих днів з дня подання зазначеної заяви (п.2.7 Порядку).

Відповідно до п.2.17, 2.18 Порядку строк дії паспорта прив`язки визначається органом з питань містобудування та архітектури виконавчого органу відповідної ради або районної державної адміністрації відповідно до генерального плану, плану зонування та детального плану територій та з урахуванням строків реалізації їх положень.

Продовження строку дії паспорта прив`язки здійснюється за заявою замовника, шляхом зазначення нової дати, підпису та печатки у паспорті прив`язки органом з питань містобудування та архітектури виконавчого органу відповідної ради, районної державної адміністрації.

За приписами пункту 2.30 Порядку у разі закінчення строку дії, анулювання паспорта прив`язки, самовільного встановлення ТС така ТС підлягає демонтажу.

Отже, підстави для демонтажу тимчасової споруди, визначені Порядком, також нерозривно пов`язані зі строком дії паспорта прив`язки.

Як видно з матеріалів справи, паспорт прив`язки №143/12 від 03.08.2012 року тимчасової споруди TOB "Торгпреса", розміщеної на вул.Гетьмана Сагайдачного, оформлено і видано управлінням містобудування, архітектури та кадастру Тернопільської міської ради.

Однак, строк дії такого закінчився 24.04.2019 року та не продовжено шляхом зазначення нової дати, підпису та печатки.

Враховуючи, що продовження строку дії паспорта прив`язки №143/12 від 03.08.2012 року, шляхом зазначення нової дати, підпису та печатки у паспорті прив`язки після 24.04.2019 року не було, суд приходить до висновку про розміщення тимчасової споруди ТОВ "Торгпреса" по вул.Гетьмана Сагайдачного у м.Тернополі без визначеної Порядком підстави.

Разом з цим, як встановлено судом і не заперечується сторонами, 26.04.2019 року закінчився строк дії договору про встановлення особистого строкового сервітуту для розміщення тимчасової споруди, укладений 09.06.2016 року між територіальною громадою м.Тернополя, від імені якої діє Тернопільська міська рада, та ТОВ "Торгпреса".

За умовами вказаного договору, зокрема п.2.1, з урахуванням додаткової угоди від 02.03.2018 року до даного договору, строк його дії завершився 26.04.2019 року.

Отже, встановлені судом обставини справи та системний аналіз наведених законодавчих норм свідчать, що тимчасова споруда TOB "Торгпреса" по вул.Гетьмана Сагайдачного у м.Тернополі станом на день прийняття оскаржуваного рішення виконавчого комітету розміщувалась не лише без паспорта прив`язки, але також і за відсутності документа, який дає право користуватись об`єктом благоустрою, що обгурунтовує підставність прийняття рішення про демонтаж вищевказаної тимчасової споруди.

Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За наслідками судового розгляду, відповідачем, як суб`єктом владних повноважень, надано суду достатніх беззаперечних доказів на обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення.

Таким чином, повно та всебічно дослідивши всі обставини справи та оцінивши добуті докази в їх сукупності за правилами ст.90 КАС України, суд приходить до висновку про відмову позивачу у задоволенні позовних вимог, оскільки в ході судового розгляду знайшло підтвердження правомірності оспорюваних п.1, 2, 4 рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 12.06.2019 року №576 "Про усунення порушень у сфері земельного законодавства та містобудування", в частині демонтажу тимчасової споруди ТОВ "Торгпреса" по вул.Гетьмана Сагайдачного у м.Тернополі, що переслідує легітимну мету контролю органами місцевого самоврядування благоустрою населеного пункту, базується на вимогах діючого законодавства, та визнає такими, що прийняті згідно вимог ч.2 ст.2 КАС України, доводи позивача та представлені ним докази наразі не спростовують вказаних висновків суду, у зв`язку з чим позов підлягає залишенню без задоволення за встановленої судом безпідставності його вимог.

Керуючись ст.139, 241-246, 250 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Відмовити в позові товариства з обмеженою відповідальністю "Торгпреса" (місцезнаходження: вул. Дівоча, 3, м.Тернопіль, 46011, ЄДРПОУ: 14039483) до виконавчого комітету Тернопільської міської ради (місцезнаходження: вул.Листопадова, 5, м.Тернопіль, 46001, ЄДРПОУ: 04058344) про визнання протиправним та скасування рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 11 вересня 2019 року.

Головуючий суддя Мандзій О.П.

копія вірна

Суддя Мандзій О.П.