
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 вересня 2019 року м. Одеса Справа № 420/3917/19
Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Іванова Е.А.,
за участю: секретаря Ягенської К.О., представників: позивача Щелкунова О.С., відповідача ОСОБА_1 , ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Одесі адміністративну справу за позовом Центрального об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі до Товариства з обмеженою відповідальністю “Укртехнопроект” про стягнення з відповідача заборгованість в сумі 8615,97грн. на покриття витрат на виплату та доставку пенсій, призначених за віком на пільгових умовах за Списком №2,-
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Центрального об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі до Товариства з обмеженою відповідальністю «Укртехнопроект» про стягнення заборгованості.
Позовні вимоги позивач мотивує тим, що ТОВ «Укртехнопроект» знаходиться на обліку в Центральному об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Одесі (далі – Центральне ОУПФУ в м. Одесі) як платник внесків на загальнообов`язкове пенсійне страхування та на підприємстві відповідача виконуються роботи з особливо шкідливими та особливо важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, тому, відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» такі підприємства, установи та організації, з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату та доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на роботах за списком №2. ТОВ «Укртехнопроект» повинно відшкодувати виплачені пенсії з урахуванням поштового збору на кожного пенсіонера до досягнення ним пенсійного віку. На адресу ТОВ «Укртехнопроект» був спрямований розрахунок по фактичним витратам на виплату та доставку пенсії на пільгових умовах. Згідно повідомлень про суму відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій (Список №2), виплачених пенсіонеру, який працював у відповідача, у ТОВ «Укртехнопроект» наявна заборгованість на суму 8615,97 грн. за 2018 рік, яка по теперішній час не погашена, у зв`язку з чим позивач просить суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Відповідач відзив на позовну заяву не надав.
Ухвалою суду від 04.07.2019 року позов залишений без руху та позивачу наданий строк на усунення недоліків.
Ухвалою суду від 22.07.2019 року відкрито провадження у справі та вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвалою суду від 30.07.2019 року вирішено розгляд справи проводити в порядку спрощеного позовного провадження, з повідомлення (викликом) сторін та призначено судове засідання на “29” серпня 2019 року о “14” годин “00” хвилин.
Дослідивши матеріали справи, та оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні доказів, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ТОВ «Укртехнопроект» перебуває на обліку в Центральному ОУПФУ в м. Одесі як платник внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування (а.с.27-29).
Судом також встановлено, що у ТОВ «Укртехнопроект» виконувалися роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України (а.с.68).
У ТОВ «Укртехнопроект» за списком № 2 на посаді електрогазозварника працював громадянин ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Особливий характер роботи вищевказаного працівника за списком № 2 або умов праці, необхідні для призначення пільгової пенсії підтверджується картою умов праці та відповідними наказами про прийняття на роботу та звільнення, видані ТОВ «Укртехнопроект», наявними в матеріалах справи, з яких вбачається, що вищевказаний пенсіонер, який у теперішній час отримує пільгову пенсію працював на роботах за списком № 2.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 має необхідний стаж роботи зазначений у ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», що дає право на призначення пільгової пенсії до досягнення пенсійного віку.
Як вбачається з матеріалів справи, ТОВ «Укртехнопроект» має заборгованість по сплаті фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списком № 2, яка у загальному розмірі складає 8615,97 грн., що підтверджується обґрунтованим помісячним розрахунком заборгованості за списком № 2 (а.с. 33, 35), карткою особового рахунку ТОВ «Укртехнопроект» (а.с.34) та довідкою про фактично виплачену пенсію ОСОБА_3 (а.с.30).
Зазначена заборгованість виникла відповідно направленого на адресу ТОВ «Укртехнопроект» розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пункту «б» - «з» ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та який був спрямований на адресу відповідача.
Вказаний розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій відповідачем оскаржений не був, а отже ТОВ «Укртехнопроект» погоджується з розрахунком, наданим Центральним ОУПФУ в м. Одесі та повинно сплачувати суми, вказані в розрахунку.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з приписами п.п. 1,2 ст. 1 Закону України «Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування» від 26 червня 1997 року №400/97-ВР (із змінами та доповненнями) платниками збору на обов`язкове державне пенсійне страхування є, у тому числі, суб`єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об`єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об`єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб`єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників, філії, відділення та інші відокремлені підрозділи платників податку, зазначених у пункті 1 цієї статті, що не мають статусу юридичної особи, розташовані на території іншої, ніж платник збору, територіальної громади.
Абзацом 4 п. 1 ст. 2 вказаного Закону передбачено, що для платників збору, визначених п.п. 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім тих, які віднесені до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені підп. 4 п. 291.4 ст. 291 Податкового кодексу України, об`єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та призначених після дня набрання чинності зазначеним Законом відповідно до пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" у період до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
При цьому для платників збору, визначених п.п.1 та 2 ст. 1 цього Закону на обов`язкове державне пенсійне страхування встановлюється ставка збору в розмірі 100 % від об`єкта оподаткування, визначеного абзацом 4 п. 1 ст. 2 цього Закону.
Відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 р. пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди зазначеним особам, пенсії призначаються за нормами цього Закону.
Таким чином, покриття витрат Пенсійного фонду на виплату і доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах відповідно до статей 13 і 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" та призначених відповідно до ч.ч. 2 і 3 ст. 114 цього Закону до досягнення пенсійного віку, визначеного ст. 26 цього Закону, здійснюється, зокрема, у такому порядку: підприємства та організації (крім платників збору, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені підп. 4 п. 291.4 ст. 291 Податкового кодексу України) вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, а також на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини другої статті 114 цього Закону, - до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону за раніше діючим порядком.
Отже, обов`язок з відшкодування повністю витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV, в частині пенсій призначених у порядку ст. 13 Закону № 1788-ХІІ, покладений на підприємства.
Відповідно до п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-XII від 05.11.1991 р. на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Працівникам, які не мають стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом 1 цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом 1 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування": чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи.
Як встановлено судом, ОСОБА_3 має необхідний стаж роботи, визначений вищевказаним Законом, що підтверджується документами доданими до позовної заяви.
Процедура відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах визначається Інструкцією «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов`язкове пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», затвердженої Постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 р. №21-1 (із змінами та доповненнями) (далі – Інструкція).
Згідно з пунктом 6 Інструкції №21-1 відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до п. 6.4 вказаної Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч.2 "Прикінцевих положень" Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Чинне законодавство України не встановлює такого наслідку порушення строку направлення розрахунку, як визнання його недійсним чи протиправним. Несвоєчасність направлення органами Пенсійного фонду України розрахунку, не впливає на встановлення наявності і визначення розміру сум витрат на виплату і доставку пільгових пенсій працівникам, та не звільняє позивача від обов`язку їх відшкодування.
Аналогічний правовий висновок міститься в Постанові Верховного Суду по справі №804/323/16
Пунктами 6.7. Інструкції встановлено, що підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства у розрахунку, який направляється підприємству в місячний строк з дня прийняття рішення про зміну розміру пенсії або про припинення виплати пенсії. Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.
У разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає розрахунок згідно з додатками, зазначеними у пункті 6.4 цієї глави для зазначених підприємств, у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства (крім підприємств, місцезнаходженням яких є вільна економічна зона "Крим"). Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцезнаходженням підприємства (п. 6.8. Інструкції).
Таким чином, підставою для відшкодування підприємством органам Пенсійного фонду витрат на виплату та доставку пільгових пенсій є розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за відповідний період.
Проте, під час розгляду справи судом встановлено, що ТОВ «Укртехнопроект» не сплачувало визначені Центральним ОУПФУ в м. Одесі суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, чим були порушені вищевикладені вимоги законодавства. У зв`язку з чим, заборгованість відповідача перед Центральним ОУПФУ в м. Одесі по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком № 2 за період з травня по листопад 2018 року складає 8615,97грн.
Та, доказів, підтверджуючих сплату відповідачем суми фактичних витрат чи доказів оскарження відповідачем вказаного розрахунку суду не надано, зокрема доказів зворотного матеріали справи не містять.
У п.58 Рішення Європейського суду з прав людини у справі «Серявін та інші проти України» від 10.02.2010 Суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення. Хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов`язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.
Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд та вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 та ч. 1 ст. 73 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
В даному випадку відповідачем не було надано суду доказів сплати заборгованості, або заперечень на позовну заяву та доказів оскарження дій позивача по нарахуванню відшкодування.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Центрального ОУПФУ в м. Одесі обґрунтовані, а тому підлягають задоволенню.
Керуючись ч. 2 прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року, ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року, розділом 6 Постанови правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року «Про затвердження Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», ст. 9, 139, 241-246 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов Центрального об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі до Товариства з обмеженою відповідальністю “Укртехнопроект” задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Укртехнопроект” (65007, м. Одеса, провул. Волжський, 3 код ЄДРПОУ 25430983) заборгованість в сумі 8615,97грн. на покриття витрат на виплату та доставку пенсій, призначених за віком на пільгових умовах за Списком №2.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки встановлені ст..255 КАС України.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення з урахуванням положень п.15-5 Перехідних положень КАС України.
Повний текст рішення виготовлено 12.09.2019 року.
Суддя Іванов Е.А.
.