
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
_____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 вересня 2019 року м.Кропивницький Справа № 340/1768/19
Кіровоградський окружний адміністративний суд
у складі: головуючого-судді Ю.П. Пасічник
за участю секретаря судового засідання - Черної О.Ю.
представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 , ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Соколівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області, (вул. Шевченка, буд. 23, с. Соколівське, Кіровоградський район, Кіровоградська область, 27641, код ЄДРПОУ 04364905) про визнання дій протиправними та зобов`язати вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 (надалі - позивач) звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до Соколівської сільської ради, Кропивницький район, Кіровоградська область (надалі - відповідач) про визнання протиправним дії відповідача щодо відмови ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у знятті з реєстрації ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та зобов`язання відповідача провести реєстрацію зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 за адресою: квартира АДРЕСА_2 .
Ухвалою суду від 09.08.2019р. відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, судове засідання призначено на 06.09.2019р.
06.09.2019р. в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частину рішення, складення повного тексту рішення відкладено до 11.09.2019р. (а.с.31).
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач вказує, що разом із ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_4 та ОСОБА_7 є співвласником квартири по АДРЕСА_3 .
ОСОБА_4 тривали час проживає за кордоном, отримав громадянство Російської Федерації, однак наявність його реєстрації в квартирі є перешкодою в отриманні субсидії.
Позивач зазначив, що 22.05.2019р. на підставі нотаріально посвідченої довіреності від 08.02.2019р. звернувся в інтересах ОСОБА_4 до відповідача з питання зняття з реєстрації з місця проживання, але йому було відмовлено у зв`язку з наданням не дійсного документа. А саме паспорта до якого мають вноситись відомості про зняття з реєстрації місяця проживання.
Вважаючи вказану відмову протиправною позивач, з посиланням на норми Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», Правил реєстрації місяця проживання, затверджених постановою КМУ від 02.03.2016р. №207 звернувся до суду з даними позовом.
28.08.2019р. відповідачем подано відзив на позов, яким вимоги не визнаються та вказується, що відмова в реєстрації зняття з реєстрації місяця проживання обумовлена невідповідністю відомостей зазначених в заяві фактичним обставинам - по батькові заявника є ОСОБА_8 , в той час як в заяві зазначено ОСОБА_9 . Крім того, відповідач вказав, що паспорт ОСОБА_4 є недійсним через наявність у ньому відміток, які не передбачені чинним законодавством України (а.с.24-27).
Розглянувши позовну заяву, долучені до справи документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін по справі, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що позивач разом з ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_4 та ОСОБА_7 є співвласником квартири по АДРЕСА_3 , що підтверджується свідоцтвом про право власності на житло (а.с.7).
Згідно ксерокопії паспорту ОСОБА_4 , сторінка 11 містить відтиск штампу від 21.09.2000р. про реєстрацію в с. Соколівське, Кіровоградського району Кіровоградської області. Крім того, вказаний паспорт на першій сторінці містить відтиск штампу про видачу паспорту громадянина РФ серії НОМЕР_2 (а.с.8).
08.02.2019р. на підставі нотаріально посвідченої довіреності ОСОБА_4 уповноважив ОСОБА_3 бути його представником з питання з реєстрації місяця проживання за адресою: АДРЕСА_3 . Зміст вказаної довіреності вказує на те, що ОСОБА_4 є громадянином РФ, що підтверджується паспортом НОМЕР_2 , виданим Відділенням УФМС Росії по Архангельській області в Плесецькому районі 29.04.2008р., а місцем його проживання є: АДРЕСА_5 (а.с.9,10).
На підставі вказаної довіреності 22.09.2019р. позивач звернувся до відповідача із заявою про зняття з реєстрації місяця проживання ОСОБА_4 , але йому було відмовлено через недійсність документів ОСОБА_4 (а.с.11).
Вищевказані обставини стали підставою для звернення до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та встановлюючи наявність порушеного права позивача з боку відповідача, суд зазначає наступне.
Відповідно до абзаців 7, 12, 13 ст. 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні: орган реєстрації - виконавчий орган сільської, селищної або міської ради, сільський голова (у разі якщо відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено), що здійснює реєстрацію, зняття з реєстрації місця проживання особи на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради; реєстр територіальної громади - база даних, призначена для зберігання, обробки, використання визначеної цим Законом інформації, що створюється, ведеться та адмініструється органом реєстрації для обліку осіб, які проживають на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці; зняття з реєстрації - внесення інформації про зняття з реєстрації до реєстру територіальної громади, документів, до яких вносяться відомості про місце проживання/перебування особи, із зазначенням адреси житла/місця перебування із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Згідно ст. 7 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється на підставі заяви особи або її представника, що подається до органу реєстрації; інших документів, які свідчать про припинення: підстав для перебування на території України іноземців та осіб без громадянства.
Аналогічні положення щодо порядку зняття з реєстрації місця проживання особи містяться в п. 26 Правил реєстрації місця проживання та Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру, затверджених постановою КМУ від 02.03.2016р. №207.
В ході розгляду справи судом встановлено, що фактичною підставою для відмови у задоволенні заяви позивача є, на переконання відповідача, непридатний для користування паспорт ОСОБА_4 оскільки останній містить відмітки, які не передбачені Положенням про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992р. №2503-ХІІ, що зумовлює необхідність обміну громадянином ОСОБА_4 паспорту на придатний до користування.
Вказані доводи відповідача є безпідставними враховуючи наступне.
Згідно п. 1 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992р. №2503-ХІІ паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу власника та підтверджує громадянство України.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 19 Закону України «Про громадянство України» підставами для втрати громадянства України є добровільне набуття громадянином України громадянства іншої держави, якщо на момент такого набуття він досяг повноліття.
Добровільним набуттям громадянства іншої держави вважаються всі випадки, коли громадянин України для набуття громадянства іншої держави повинен був звертатися із заявою чи клопотанням про таке набуття відповідно до порядку, встановленого національним законодавством держави, громадянство якої набуто.
Як вже встановлено судом ОСОБА_4 набув громадянство Російської Федерації з 29.04.2008р. про що йому видано паспорт НОМЕР_2 .
Отже, з часу набуття громадянства іншої держави ОСОБА_4 втратив громадянство України, а тому не може мати паспорта громадянина України.
Таким чином, вимога відповідача щодо необхідності обміну паспорту на придатний до користування, є протиправною оскільки не ґрунтується на нормах чинного законодавства України.
На переконання суду, з метою виконання вимог п. 26 Правил реєстрації місця проживання та Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру, затверджених постановою КМУ від 02.03.2016р. №207, відповідачем достатньо відобразити факт зняття ОСОБА_4 з реєстрації місця проживання в базі даних, призначеній для зберігання, обробки, використання інформації, що створюється, ведеться та адмініструється органом реєстрації для обліку осіб, які проживають на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.
Разом з тим, вимога позивача про необхідність зобов`язання відповідача провести реєстрацію зняття з реєстрації місяця проживання ОСОБА_4 не підлягає задоволенню оскільки, зміст заяви про зняття з реєстрації місяця проживання від 22.05.2019р. містить відомості, які не відповідають фактичним обставинам справи, так, по батькові заявника вказано « ОСОБА_9 » в той час як дійсним є « ОСОБА_8 », громадянство заявника вказано «України», в той час як дійсним є «Російська Федерація».
Отже, належним способом захисту прав позивача буде зобов`язання відповідача повторно розглянути відповідне звернення позивача.
Згідно ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
У зв`язку з частковим задоволенням позову на користь позивача належить стягнути судовий збір в розмірі 384,90 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.139, 246, 382, 255, 292-297, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Соколівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області щодо відмови ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 у знятті з реєстрації ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Зобов`язати Соколівську сільську раду Кропивницького району Кіровоградської області повторно розглянути звернення ОСОБА_3 про проведення реєстрації зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 за адресою: квартира АДРЕСА_2 , з урахуванням висновків суду.
Стягнути з Соколівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області (код ЄДРПОУ 04364905) на користь ОСОБА_3 (рнокпп НОМЕР_1 ) понесені витрати по сплаті судового збору у розмірі 384,90 грн..
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Кіровоградський окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення складено 11.09.2019 року.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду Ю.П. Пасічник