
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа № 1340/5688/18
УХВАЛА
про закриття підготовчого провадження
та призначення справи до судового розгляду
11 вересня 2019 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М., провів підготовку до судового розгляду адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Львівської митниці ДФС про визнання протиправними дій/бездіяльності та зобов`язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1 , позивач) 27.11.2018 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Львівської митниці ДФС (далі – Львівська митниця ДФС, відповідач) з вимогами:
- визнати протиправною бездіяльність Львівської митниці ДФС, яка полягає у незавершенні дисциплінарного провадження, ініційованого за резолюцією керівника митниці на листі УСБУ у Львівській області від 15.02.2018 №14/4-350;
- визнати протиправними дії Львівської митниці ДФС із здійснення дисциплінарного провадження щодо ОСОБА_1 , ініційованого за резолюцією керівника митниці на листі УСБУ у Львівській області від 15.02.2018 №14/4-35 та відсторонення його від виконання посадових обов`язків поза строком притягнення до дисциплінарної відповідальності, встановленим частиною 3 статті 65 Закону України «Про державну службу»;
- визнати протиправними дії керівника Львівської митниці ДФС щодо ініціювання щодо мене за одним і тим же фактом, а саме, інформацією, наведеною у листі УСБУ у Львівській області від 15.02.2018 року №14/4-350 другого дисциплінарного провадження 25.04.2018;
- зобов`язати Львівську митницю ДФС завершити дисциплінарне провадження щодо ОСОБА_1 , ініційоване за резолюцією керівника митниці на листі УСБУ у Львівській області від 15.02.2018 №14/4-350 у порядку, встановленому частинами 10, 11 статті 69 та статтею 77 Закону України «Про державну службу».
Ухвалою від 03.04.2019 суд витребував у Львівської митниці ДФС копії дисциплінарних справ стосовно ОСОБА_1 , котрі завершені прийняттям наказів № 24-дс від 12.02.2019 та № 41-дс від 25.02.2019 «Про закриття дисциплінарного провадження».
В процесі розгляду справи позивач неодноразово змінював предмет позову та збільшував позовні вимоги (заява від 12.03.2019 про зміну предмета позову та збільшення розміру позовних вимог (том 1 а.с. 119-124); 23.07.2019 позивач подав уточнену заяву про зміну предмета позову, ознайомившись з витребуваними копіями дисциплінарних справ стосовно ОСОБА_1 та довідки Міжрегіонального управління Національного агентства України з питань державної служби у Львівській та Закарпатській областях на підставі статті 47 КАС України збільшив розмір позовних вимог, остаточно визначивши позовні вимоги в такій редакції (том 2 а.с. 38-43):
1) визнати протиправними дії Львівської митниці ДФС із здійснення дисциплінарного провадження щодо ОСОБА_1 , ініційованого за резолюцією керівника митниці на листі УСБУ у Львівській області від 15.02.2018 №14/4-350 та відсторонення його від виконання посадових обов`язків поза строком притягнення до дисциплінарної відповідальності, встановленим частиною 3 статті 65 Закону України «Про державну службу»;
2) визнати протиправними дії керівника Львівської митниці ДФС щодо ініціювання щодо ОСОБА_1 за одним і тим же фактом, а саме: інформацією, наведеною у листі УСБУ у Львівській області від 15.02.2018 №14/4-350 другого дисциплінарного провадження 25.04.2018;
3) визнати протиправним та скасувати наказ Львівської митниці ДФС №24-дс від 12.02.2019 «Про закриття дисциплінарного провадження» в частині визнання ОСОБА_1 винним у неналежному виконанні своїх посадових обов`язків;
4) зобов`язати Львівську митницю ДФС внести зміни до Наказу №24-дс від 12.02.2019 року «Про закриття дисциплінарного провадження» в частині встановлення вини ОСОБА_1 , а саме зазначивши про відсутність в діях ОСОБА_1 порушень чинного законодавства України.
На стадії підготовчого провадження суддя провів засідання, вивчив доводи сторін, отримав заяви по суті спору та з`ясував таке:
управління Служби безпеки України у Львівській області 15.02.2018 скерувало начальнику Львівської митниці лист №14/4-350, в якому висловило прохання провести службове розслідування на предмет дотримання вимог чинного законодавства України в тому числі і керівником ВМО №3 митного поста «Угринів» Львівської митниці ДФС ОСОБА_1 .
16.02.2018 начальник Львівської митниці ДФС наклав на цьому листі резолюцію, якою зобов`язав підготувати наказ на проведення службового розслідування та відкрити дисциплінарне провадження з відстороненням відповідних посадових осіб від виконання посадових обов`язків (том 1 а.с. 15).
Наказом начальника Львівської митниці ДФС № 107-О від 16.02.2018 «Про відсторонення від виконання посадових обов`язків» начальник відділу митного оформлення № 3 митного поста «Угринів» Львівської митниці ДФС ОСОБА_1 відсторонений від виконання посадових обов`язків з 18.02.2018 на час здійснення дисциплінарного провадження (том 1 а.с. 52).
З метою перевірки дотримання посадовими особами митного поста «Угринів» Львівської митниці ДФС вимог законодавства України під час здійснення 15.02.2018 митних формальностей при в`їзді на митну територію України транспортного засобу р.н. НОМЕР_1 наказом начальника Львівської митниці ДФС № 78 від 20.02.2018 зобов`язано провести тематичну перевірку, для чого було створено робочу групу (том 1 а.с. 237-238).
За результатами розгляду дисциплінарної справи №762/100 дисциплінарна комісія 09.08.2018 зробила висновок про порушення начальником відділу митного оформлення № 3 митного поста «Угринів» Львівської митниці ДФС ОСОБА_1 . п.2.2.29.8, 5.1 та 5.2 Положення про відділ митного оформлення № 3 митного поста «Угринів» Львівської митниці ДФС, затв. заступником начальника Львівської митниці ДФС 11.11.2016 внаслідок неналежного виконання останнім своїх посадових обов`язків. У зв`язку з цим дисциплінарна комісія рекомендувала керівнику Львівської митниці ДФС розглянути питання про щодо притягнення до дисциплінарної відповідальності начальника відділу митного оформлення № 3 митного поста «Угринів» Львівської митниці ДФС ОСОБА_1 у вигляді оголошення зауваження (том 1 а.с. 219-232).
04.01.2019 начальник Львівської митниці ДФС видав наказ № 8-о, відповідно до котрого ОСОБА_1 з 08.01.2019 переведено на посаду заступника начальника відділу експлуатації майна управління матеріального забезпечення та розвитку інфраструктури Львівської митниці ДФС, звільнивши його із займаної посади начальника відділу митного оформлення №3 митного поста «Угринів» Львівської митниці ДФС (том 1 а.с. 275).
Голова дисциплінарної комісії звернувся до начальника Львівської митниці ДФС із поданням від 08.02.2019 № 25/13-70. Вказав, що дисциплінарним провадженням встановлена обставина, яка відповідно до частини третьої статті 65 та частини п`ятої статті 74 Закону України «Про державну службу» унеможливлює притягнення ОСОБА_1 до дисциплінарної відповідальності, оскільки минуло шість місяців з дня, коли начальник Львівської митниці ДФС дізнався про вчинення дисциплінарного проступку ОСОБА_1 У зв`язку з цим дисциплінарна комісія рекомендувала закрити дисциплінарне провадження стосовно начальника відділу митного оформлення № 3 митного поста «Угринів» Львівської митниці ДФС ОСОБА_1 (том 1 а.с. 277-279).
12.02.2019 начальник Львівської митниці ДФС прийняв наказ № 24-дс «Про закриття дисциплінарного провадження», відповідно до якого, з посиланням на положення частини п`ятої статті 74, частини третьої статті 65 Закону України «Про державну службу» закрив дисциплінарне провадження стосовно заступника начальника відділу експлуатації майна управління матеріального забезпечення та розвитку інфраструктури Львівської митниці ДФС ОСОБА_1 у зв`язку з тим, що минуло шість місяців з дня, коли керівник дізнався про вчинення дисциплінарного проступку (том 1 а.с. 280-281).
Як зазначалось, наказом начальника Львівської митниці ДФС № 78 від 20.02.2018 зобов`язано провести тематичну перевірку дотримання посадовими особами митного поста «Угринів» Львівської митниці ДФС вимог законодавства України під час здійснення 15.02.2018 митних формальностей при в`їзді на митну територію України транспортного засобу р.н. НОМЕР_1 . За результати тематичної перевірки складено 13.04.2018 довідку (том 1 а.с.181-200). За результатами розгляду цієї довідки, в.о. начальник Львівської митниці ДФС ОСОБА_2 В ОСОБА_3 . ініціював відкрити дисциплінарне провадження стосовно ОСОБА_1 , про що наклав на цій довідці відповідну резолюцію (том 1 а.с. 181).
За результатами розгляду дисциплінарної справи № 762/104 дисциплінарна комісія 15.02.2019 дійшла таких висновків (том 1 а.с. 168-173): комісія взяла той факт, що за результатами тематичної перевірки, ініційованої наказом начальника Львівської митниці ДФС № 78 від 20.02.2018 складено тематичну довідку. За результатом складання довідки в.о. начальника Львівської митниці ДФС ОСОБА_4 В ОСОБА_3 . 25.04.2018 ініційовано дисциплінарні провадження стосовно начальника відділу митного оформлення № 3 митного поста «Угринів» Львівської митниці ДФС ОСОБА_1 та державного інспектора відділку митного оформлення № 3 митного поста «Угринів» Львівської митниці ДФС ОСОБА_5 за фактом неналежного виконання ними посадових обов`язків, за яким уже 16.02.2018 було ініційовано начальником Львівської митниці ДФС Прокіпчуком Л.І. стосовно зазначених посадових осіб за результатом листа управління Служби безпеки України у Львівській області №14/4-350 від 15.02.2018. За наведених обставин дисциплінарним провадженням встановлена обставина, яка відповідно до частини третьої статті 65 та частини п`ятої статті 74 Закону України «Про державну службу» унеможливлює притягнення ОСОБА_1 до дисциплінарної відповідальності, оскільки минуло шість місяців з дня, коли начальник Львівської митниці ДФС дізнався про вчинення дисциплінарного проступку ОСОБА_1 У зв`язку з цим дисциплінарна комісія рекомендувала закрити дисциплінарне провадження стосовно начальника відділу митного оформлення № 3 митного поста «Угринів» Львівської митниці ДФС ОСОБА_1 (том 1 а.с. 168-173).
Поданням від 19.02.2019 № 36/13-70, за результатами розгляду дисциплінарної справи начальника відділу митного оформлення № 3 митного поста «Угринів» Львівської митниці ДФС ОСОБА_1 , поданому начальнику Львівської митниці ДФС дисциплінарна комісія рекомендувала закрити дисциплінарне провадження стосовно начальника відділу митного оформлення № 3 митного поста «Угринів» Львівської митниці ДФС ОСОБА_6 М., ініційоване 25.04.2018 в.о. начальника Львівської митниці ДФС ОСОБА_7 за результатами розгляду довідки про результати тематичної перевірки, проведеної на підставі наказу Львівської митниці ДФС від 20.02.2018 № 78 (том 1 а.с. 210-214).
25.02.2019 начальник Львівської митниці ДФС прийняв наказ № 41-дс «Про закриття дисциплінарного провадження», відповідно до якого, з посиланням на положення частини третьої статті 74 Закону України «Про державну службу» закрив дисциплінарне провадження стосовно заступника начальника відділу експлуатації майна управління матеріального забезпечення та розвитку інфраструктури Львівської митниці ДФС ОСОБА_1 (том 1 а.с. 215-216).
Позивач вважає, що повторне порушення щодо нього дисциплінарного провадження згідно з резолюцією керівника митниці, накладеною 25.04.2018 на довідці про результати тематичної перевірки від 13.04.2018 №1545 суперечить вимогам законодавства. Вказує, що обставини, викладені в оспорюваному наказі № 24-дс від 12.02.2019 щодо неналежного виконання позивачем своїх посадових обов`язків, що виразились у тому, що позивач, як керівник підрозділу не забезпечив якісну організацію роботи відділу та контроль за діями підпорядкованого особового складу не відповідають дійсності. Посилається на те, що відсутність в діях підпорядкованої позивачу посадової особи ОСОБА_5 порушень чинного законодавства доведена в судовому порядку, а саме: рішенням Львівського окружного адміністративного суду № 1340/5021/18 від 28.11.2018, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 12.03.2019. За наведених обставин позивач вважає, що оскільки є доведеним та підтвердженим судовим рішенням факт того, що підпорядкованою позивачем особою дисциплінарного проступку не вчинялось, відсутні підстави визнавати ОСОБА_1 винним у неналежному виконанні посадових обов`язків. За таких обставин, закриття дисціплінарного провадження та прийняття наказу № 24-дс від 12.12.2019 лише з мотивів того, що минуло шість місяців з дня, коли керівник дізнався про вчинення дисциплінарного проступку є протиправним.
Відповідач позов не визнає. Представник відповідача подав відзив на позовну заяву (том 1 а.с. 75-79) та пояснення на заяву про зміну предмета позову від 10.09.2019 № 1244/13-70-10/14 (том 2 а.с. 53-60). Відповідач вважає, що нормами частини третьої статті 65 Закону України «Про державну службу» визначено лише строки накладення дисциплінарного стягнення на особу та не визначено строку тривалості дисциплінарного провадження. Щодо відкриття відносно ОСОБА_1 другого дисциплінарного провадження за одним і тим же фактом, представник пояснив, що в.о. начальника Львівської митниці ДФС Герману В.М. не було відомо про існування уже відкритого відносно позивача дисциплінарного провадження за резолюцією начальника Львівської митниці ДФС Прокіпчука Л.І. Представник відповідача вказує, що приписами Закону України «Про державну службу» не передбачено оскарження наказу про закриття дисциплінарного провадження. З огляду на те, що 12.12.2019 Львівською митницею ДФС прийнято наказ № 24-дс «Про закриття дисциплінарного провадження» стосовно ОСОБА_1 , що, на переконання відповідача, свідчить про відсутність предмету оскарження та порушень прав позивача, просить суд закрити провадження у справі на підставі пункту 8 частини першої статті 238 КАС України (том 1 а.с. 110).
Представник позивача подав заперечення на заяву про закриття провадження у справі (том 1, а.с. 145-147), вказує що таке клопотання не містить законних підстав для закриття провадження у цій справі, оскільки прийнятий наказ № 24-дс від 12.02.2019 не відновив порушених прав позивача, а, на переконання позивача, є протиправним та необгрунтованим.
Підстави для закриття провадження у справі визначені у статті 238 Кодексу адміністративного судочинства України. Згідно з пунктом 8 частини першої цієї статті суд закриває провадження у справі щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності суб`єкта владних повноважень, якщо оскаржувані порушення були виправлені суб`єктом владних повноважень і при цьому відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання рішень, дій або бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправними після такого виправлення.
При вирішенні клопотання Львівської митниці ДФС суд враховує, що правовою підставою для прийняття наказу № 24-дс від 12.02.2019 «Про закриття дисциплінарного провадження» є посиланням на положення частини п`ятої статті 74, частини третьої статті 65 Закону України «Про державну службу», сплив шестимісячного строку, коли керівник дізнався про вчинення дисциплінарного проступку. Разом з тим предметом судового оскарження у цій справі серед іншого є правомірність цього наказу в частині визнання ОСОБА_1 винним у неналежному виконання своїх посадових обов`язків, що категорично заперечує позивач. За таких обставин відсутні підстави для закриття провадження у справі на підставі пункту 8 частини першої цієї статті 238 КАС України.
Строк проведення підготовчого провадження суд продовжував на тридцять днів.
Сторони примирення не досягли.
Суд вважає, що підготовка справи до розгляду закінчена, а тому її слід призначити до розгляду в судовому засіданні.
Керуючись ст.ст. 173, 180, 183, 205, 248, 256, 295 КАС України, суд –
У Х В А Л И В:
відмовити у задоволенні клопотання представника Львівською митницею ДФС про закриття провадження у справі.
Підготовче провадження у справі закрити та призначити її до судового розгляду по суті, який відбудеться 26 вересня 2019 року о 15:30 год. в приміщенні Львівського окружного адміністративного суду (м. Львів, вул. Чоловського, буд. 2, перший поверх, зал засідань №8).
Судовий розгляд справи буде здійснювати суд у складі судді Москаля Ростислава Миколайовича одноособово.
Надіслати копію цієї ухвали учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та окремо не оскаржується. Заперечення на ухвалу може бути включено до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Москаль Р.М.