Рішення № 84191936, 12.09.2019, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.09.2019
Номер справи
340/1956/19
Номер документу
84191936
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

_____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 вересня 2019 року м.Кропивницький Справа № 340/1956/19

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі: головуючого-судді Пасічника Ю.П. розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Бобринецького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області (вул. Базарна, 169а, м. Бобринець, Кіровоградська область, 27200, код ЄДРПОУ 23094400), третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог Фортечний районний у місті Кропивницькому відділ ДРАЦС ГТУЮ у Кіровоградській області (25031, м. Кропивницький, вул. Космонавта Попова, 26, код ЄДРПОУ 24145418) про зобов`язання та вчинення певних дій,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернуся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом і просить:

- зобов`язати Бобринецький районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області внести зміни в актовий запис про народження № 14 від 01 жовтня 1976 року, на ім`я ОСОБА_2 , складений Павлогірською сільською радою Бобринецького району Кіровоградської області, щодо зміни в графі "відомості про батька" національність батька - ОСОБА_3 , з "українець" на "поляк".

В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначає, що ОСОБА_1 народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 , в свідоцтві про народження від 01.10.1976 року актовий запис № 14 в відомостях про батька вказано національність "українець", що в свою чергу не відповідає дійсності, оскільки його мати, бабуся та дідусь є за походженням поляками, і цю обставину підтверджує факт їхнього народження на території Польщі. Крім того, позивач і її родина, а також батьки дотримуються польських звичаїв та традицій, сповідують римо-католицьку віру. На підтвердження вище зазначених обставин вказує, що мої прабабуся та прадід, бабуся та дідусь були уродженими поляками, сповідували риму-католицьку віру і проживали у Польщі, а згодом на території Західної України, що входила в склад Польської Республіки, дотримуючись традицій польської національності. Дані обставини підтверджується архівною довідкою Державного архіву Івано-Франківської області № К-48(Ц)06-06 від 08.05.2019 року.

Вказує, що з проханням внести зміни до актового запису про народження, а саме виправити національність батька з "українець" на "поляк", звернулась до Фортечного районного у місті Кропивницькому відділі ДРАЦС ГТУЮ у Кіровоградській області, на що було надано висновок про неможливість внесення вище зазначених змін. У зв`язку з відмовою внести зміни в актовий запис про народження, а тому з метою відновлення та підтвердження своєї національності, вимушена звернутися до суду.

Ухвалою суду від 12 серпня 2019р. відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження, розгляд справи призначено на 12 вересня 2019р.

23 серпня 2019 року представником відповідача подано лист відповідно до якого зазначено, що питання зміни національності не відносяться до компетенції органів державної реєстрації актів цивільного стану, так як Указом Президента України від 27.01.1999 № 70/90 «Про зміни та визнання такими, що втратили чинність деяких актів Президента України», втратив чинність та був відмінений Указ Президента України від 31.12.1991 «Про порядок зміни громадянами України національності». У зв`язку з неможливістю бути присутніми в судовому засіданні, просить суд розглянути справу без присутності та залишити вирішення питання на розсуд суду, проти задоволення позову не заперечує (а.с.27).

11 вересня 2019 року представником третьої особи подано лист відповідно до якого зазначено, що питання зміни національності не відносяться до компетенції органів державної реєстрації актів цивільного стану, так як Указом Президента України від 27.01.1999р. № 70/90 «Про зміни та визнання такими, що втратили чинність деяких актів Президента України» був відмінений Указ Президента України від 31.12.1991р. «Про порядок зміни громадянами України національності». Крім того, просить розглянути справу без його присутності - залишити вирішення спору на розсуд суду (а.с.31).

12 вересня 2019 року представником позивача подано заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження (а.с.32).

Відповідно до ч. 3 ст. 194 Кодексу адміністративного судочинства України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.

Письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом (пункт 10 частини першої статті 4 КАС України).

Фіксування судового засідання відповідно до статті 229 КАС України не здійснювалося, тому керуючись приписами пункту 10 частини 1 статті 4 та частини 3 статті 194 Кодексу адміністративного судочинства України подальший розгляд справи судом вирішено здійснювати у порядку письмового провадження.

Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позов належить задовольнити враховуючи наступне.

ОСОБА_2 , відповідно до свідоцтва про народження серія НОМЕР_2 від 01.10.1976 року, народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Павлогірківка, Бобринецького району Кіровоградської області, про що 01 жовтня 1976 року складено відповідний актовий запис №14. Відповідно до свідоцтва про народження її батьками є: батько ОСОБА_3 вказано національність "українець" та мати ОСОБА_4 вказано національність "українка" (а.с.10).

Відповідно до актового запису про народження ОСОБА_3 №28 від 23.03.1951 року, складеного виконавчим комітетом Обертинської селищної ради Тлумацького району Івано-Франківської області національність дитини не вказано, державну реєстрація дитини проведена відповідно до ч.1 ст.135 СК України (за заявою матері), у відомостях про матір дитини вказано національність "полька", що підтверджується Повним витягом з ДРАЦС вказаного актового запису (а.с.12,13).

Відповідно до копії свідоцтва про шлюб від 02 вересня 2011 року зареєстровано шлюб між ОСОБА_5 та ОСОБА_2 , про що в Книзі записів громадянського стану зроблено відповідний запис за №603. Прізвище дружини після реєстрації шлюбу ОСОБА_6 (а.с.11).

З проханням внести зміни до актового запису про народження позивача, а саме виправити національність батька з "українець" на "поляк", позивач звернулась до Фортечного районного у місті Кропивницькому відділі ДРАЦС ГТУЮ у Кіровоградській області.

Фортечним районними у місті Кропивницькому відділі ДРАЦС ГТУЮ у Кіровоградській області було надано висновок про відмову внесення змін до актового запису цивільного стану.

Відмова у внесенні змін до актового запису про народження мотивована тим, що на підставі Указу Президента України від 27.01.1999р. № 70/90 «Про зміни та визнання такими, що втратили чинність деяких актів Президента України» Указ Президента України від 31.12.1991р. «Про порядок зміни громадянами України національності» втратив чинність, в якому чітко вказано: національність може бути змінена особами, які при досягненні 16-річного віку та одержанні паспорта прийняли національність одного з батьків та бажають змінити її відповідно до національності другого з батьків (а.с.17).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить із наступного.

Статтею 3 Закону України «Про національні меншини в Україні» визначено, що до національних меншин належать групи громадян України, які не є українцями за національністю, виявляють почуття національного самоусвідомлення та спільності між собою.

Відповідно до ст. 4 Закону "Про національні меншини в Україні" відносини, які виникають з приводу реалізації громадянами України прав і свобод, пов`язаних з їх належністю до національних меншин, регулюються Конституцією України, цим Законом, прийнятими на їх підставі іншими законодавчими актами, а також міжнародними договорами України.

Згідно ст. 11 Конституції України держава сприяє консолідації та розвиткові української нації, її історичної свідомості, традицій і культури, а також розвиткові етнічної, культурної, мовної та релігійної самобутності всіх корінних народів і національних меншин України.

Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" (далі - Закон) відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.

Згідно ч. 1 ст. 22 Закону внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.

Порядок внесення змін до актових записів цивільного стану регулюється Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року № 96/5, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 року за № 55/18793 (далі - Правила).

Пунктом 1.1. Правил визначено, що внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться районними, районними у містах, міськими (міст обласного значення), міськрайонними, міжрайонними відділами державної реєстрації актів цивільного стану головних територіальних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.

У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.

За приписами п.п. 1.7 та 1.16 Правил зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису. Відмова органів державної реєстрації актів цивільного стану у внесенні змін до актових записів цивільного стану, їх поновленні та анулюванні може бути оскаржена в судовому порядку.

Пунктом 2.16. Правил передбачено, що зміни, доповнення, виправлення вносяться в паперові носії актових записів цивільного стану та одночасно до Державного реєстру актів цивільного стану громадян.

На підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду (п. 2.16.7. Правил)

Відповідно до п. 2.22 Правил після внесення змін до актового запису цивільного стану заявнику повторно видається або надсилається для вручення до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем його проживання свідоцтво про державну реєстрацію акту цивільного стану. На свідоцтві проставляється штамп Повторно. Свідоцтво про державну реєстрацію, подане заявником для внесення змін, анулюється та знищується у встановленому порядку.

З урахуванням зазначеного та на підставі наведених норм чинного законодавства, встановлених в процесі розгляду справи обставин суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

У відповідності до ч.2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).

Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Зобов`язати Бобринецький районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області внести зміни в актовий запис про народження №14 від 01 жовтня 1976 року, на ім`я ОСОБА_2 , складений Павлогірською сільською радою Бобринецького району Кіровоградської області, щодо зміни в графі "відомості про батька" національність батька - ОСОБА_3 , з "українець" на "поляк".

Присудити на користь ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ) понесені витрати по сплаті судового збору у розмірі 768,40 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Бобринецького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 23094400).

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Кіровоградський окружний адміністративний суд.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду Ю.П. Пасічник