
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 вересня 2019 року м. Житомир справа № 240/9499/19
категорія 112030100
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Семенюка М.М.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Житомирського обласного військового комісаріату про визнання неправомірними дій, зобов`язання вчинити дії,
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- визнати неправомірними дії Житомирського обласного військового комісаріату щодо відмови ОСОБА_1 оформити та подати до розпорядника бюджетних коштів - Міністерства оборони України висновок з доданими до нього документами про виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, як інваліду війни другої групи, передбаченої ст. 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей";
- зобов`язати Житомирський обласний військовий комісаріат оформити та подати до розпорядника бюджетних коштів - Міністерства оборони України висновок з доданими до нього документами про виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, як інваліду війни другої групи, передбаченої ст. 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
В обґрунтування позову зазначає, що Черняхівський районний військовий комісаріат не є уповноваженим органом в розумінні Порядку № 975; Повноваженнями щодо прийняття будь-яких рішень за результатами розгляду його документів та вимагання додаткових документів не передбачених Порядком № 975 Житомирський обласний військовий комісаріат не наділений.
Ухвалою від 22.07.2019 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, яка розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач подав письмовий відзив на позовну заяву (а.с. 25-27), в якому просив відмовити в задоволенні позову з тих підстав, що ОСОБА_1 не надав всі необхідні та належним чином завірені документи; у листі відповіді Житомирського ОВК від 10.05.2019 № СЗ2384, який не можна вважати відмовою, ОСОБА_1 було повідомлено та роз`яснено порядок звернення та надання документів для отримання одноразової грошової допомоги; позивач не звертався до Черняхівського РВК.
Проаналізувавши наявні у справі матеріали, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач, вважаючи, що має право на отримання одноразової грошової допомоги у зв`язку з настанням інвалідності ІІ групи, встановленої внаслідок поранення, пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби, подав до Житомирського ОВК заяву на її отримання.
Листом від 10.05.2019 № СЗ 2384 (а.с. 10) Житомирський ОВК за результатами розгляду даної заяви повернув документи позивачу на доопрацювання та зазначив, що до доданого комплекту документів необхідно надати завірені належним чином у двох примірниках копії: первинної довідки з огляду МСЕК, всіх сторінок військового квитка, згоди на збір персональних даних МОУ та реквізити банку для перерахунку коштів.
Не погоджуючись з поверненням документів, позивач подав позов до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі - Закон), одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Частиною 9 ст. ст. 16-3 Закону передбачено, що порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року N 975 був затверджений Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - Порядок).
Відповідно до зазначених Закону та Постанови, наказом МО України № 530 від 14.08.2014 було затверджено Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей (далі - Положення).
Пунктом 4.7 Порядку встановлено:
" Військовослужбовець, військовозобов`язаний та резервіст, якому виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності подає уповноваженому органу такі документи:
заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності;
довідку медико-соціальної експертної комісії про встановлення групи інвалідності або відсотка втрати працездатності із зазначенням причинного зв`язку інвалідності чи втрати працездатності.
До заяви додаються копії:
- довідки МСЕК про встановлення групи та причинного зв`язку інвалідності;
- свідоцтва про хворобу, постанови чи довідки відповідної ВЛК щодо встановлення причинного зв`язку захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва);
- витяг з наказу командира військової частини про виключення зі списків особового складу частини (для військовослужбовців строкової військової служби - копія військового квитка);
- сторінок паспорта з даними про прізвище, ім`я, по батькові та місце реєстрації;
- документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копія сторінки паспорта з такою відміткою);
- довідки про причини та обставини травми (поранення, контузії, каліцтва), або копія акта про нещасний випадок (архівної довідки про причини та обставини травми (поранення, контузії, каліцтва)), або інші документи про причини та обставини травми (поранення, контузії, каліцтва), зазначені в абзаці першому пункту 21.8 глави 21 розділу II Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2008 року № 402, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2008 року за № 1109/15800, зокрема про те, що травма (поранення, контузія, каліцтво) не пов`язана з учиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп`яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження,- у разі встановлення інвалідності внаслідок отриманого поранення, травми, контузії або каліцтва."
Керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пункті 4.7 цього Порядку (п.13 Порядку).
Положенням встановлено:
- абзац 7 п. 4.7 - "Документи на одержання одноразової грошової допомоги в разі встановлення інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності особам, звільненим з військової служби (зборів, резерву), оформляє та подає в Департамент фінансів Міністерства оборони України обласний військовий комісар за місцем проживання цих осіб.";
- абзац 26 п. 4.7 - "У всіх випадках уповноважені органи, які здійснюють оформлення документів для призначення одноразової грошової допомоги (військові частини, військові навчальні заклади, установи, організації та військові комісаріати (ТЦКСП)), мають отримати від заявників згоду на обробку даних про фізичну особу відповідно до Закону України "Про захист персональних даних".
Згідно п. 4.8. Положення (в редакції, чинній станом на 10.05.2019), висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги відповідні органи подають до Департаменту фінансів Міністерства оборони України в 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів.
Якщо документів, необхідних для прийняття рішення про виплату одноразової грошової допомоги, немає, уповноважений орган письмово повідомляє заявника та в разі необхідності надає допомогу в їх оформленні.
Аналіз вказаних норм свідчить про те, що уповноваженим органом, який оформлює та подає документи для призначення одноразової грошової допомоги до Департаменту фінансів Міністерства оборони України є обласний військовий комісаріат за місцем проживання позивача, в даному випадку Житомирський обласний військовий комісаріат, який, відповідно до п. 4.8 Положення, в разі отримання не всіх документів, необхідних для прийняття рішення про виплату одноразової грошової допомоги, повинен був письмово повідомити про це заявника та в разі необхідності надати йому допомогу в їх оформлені, а не повертати їх заявнику з пропозицією звернутися до районного (міського) військового комісаріату за місцем проживання.
Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що Законом, Порядком та Положенням не передбачено, що подані до заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності копії документів, зазначених в п. 4.7 Порядку, повинні якимись чином завірятися заявником, а тому подання уповноваженому органу незавірених заявником копії документів не є підставою для повернення поданих позивачем документів.
Таким чином, суд вважає дії Житомирського обласного військового комісаріату щодо повернення листом від 10.05.2019 № СЗ 2384 позивачу документів протиправними та вважає за необхідне зобов`язати вказаного відповідача оформити (допомогти в оформлені) та подати до Міністерства оборони України документи ОСОБА_1 на одержання одноразової грошової допомоги, передбаченої ст. 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку про задоволення позову.
На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , номер НОМЕР_1 ) до Житомирський обласний військовий комісаріат (вул. Сергія Параджанова, буд. 4, м. Житомир, 10001, код 07873079) задовольнити.
Визнати протиправними дії Житомирського обласного військового комісаріату щодо повернення листом від 10.05.2019 № СЗ 2384 ОСОБА_1 документів, поданих на одержання одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням інвалідності.
Зобов`язати Житомирський обласний військовий комісаріат прийняти від ОСОБА_1 заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням інвалідності та додані до неї документи, надати допомогу в їх оформленні, оформити та подати Міністерству оборони України висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 , до якого додати документи, зазначені в пункті 4.7 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року N 975.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.М. Семенюк