
РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 липня 2019 року Справа № 160/3767/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Барановського Р. А. розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу №160/3767/19 за позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг до Товариства з обмеженою відповідальністю "АРГОС СТАНДАРТ" про стягнення заборгованості,-
ВСТАНОВИВ:
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг до Товариства з обмеженою відповідальністю "АРГОС СТАНДАРТ", в якій позивач просить суд стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "АРГОС СТАНДАРТ" (вул. Космічна, буд. 9Б, оф. 601, Соборний район, м.Дніпро, 49000, код ЄДРПОУ 39223626) до Державного бюджету України (на рахунок територіального управління Державної казначейської служби України за місцем знаходженням платника на балансовий рахунок 3111 "Надходження до загального фонду державного бюджету", код бюджетної класифікації за доходами 21081100 "Адміністративні штрафи та інші санкції", символ звітності 106) штраф у сумі 3400, 00 грн.
Справі за вищезазначеним позовом присвоєно єдиний унікальний номер судової справи - 160/3767/19 та у зв`язку з автоматизованим розподілом дана адміністративна справа була передана для розгляду судді Барановському Р.А.
Адміністративний позов поданий позивачем з підстави порушення його прав відповідачем, однак не відповідав вимогам ст.ст. 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України, тому ухвалою суду від 25.04.2019р. був залишений без руху, з встановленням позивачу терміну для усунення недоліків позовної заяви протягом десяти днів з дня отримання копії ухвали про залишення позовної зави без руху.
На виконання ухвали суду від 25.04.2019р. позивач виправив вказані недоліки позовної заяви.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.05.2019р. відкрито провадження по справі №160/3767/19 за вищезазначеним позовом та ухвалено здійснювати розгляд даної справи за правилами спрощеного позовного провадження згідно ч. 2 ст. 257 та ч. 5 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України у письмовому провадженні.
Згідно ст.126 Кодексу адміністративного судочинства України сторони були належним чином повідомлені про розгляд справи №160/3767/19 у спрощеному провадженні з урахуванням положень ст. 269 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалою про відкриття провадження в адміністративній справі №160/3767/19 судом встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позов в порядку ч. 1 ст. 261 Кодексу адміністративного судочинства України протягом 15-ти днів з моменту отримання відповідачем ухвали суду від 20.05.2019р.
Вищезазначену ухвалу суду разом із супровідним листом було направлено на юридичну адресу відповідача, зазначену позивачем у позовній заяві та наявну у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а саме: 49000, м.Дніпро, вул. Космічна, буд. 9Б, офіс 601.
14.06.2019р. на виконання вимог ст. 116 Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Правил надання послуг поштового зв`язку" №270 від 05.03.2009р. працівниками УДППЗ "Укрпошта" було повернуто вищезазначене поштове відправлення суду із відміткою про повернення із відміткою "За закінченням терміну зберігання".
Таким чином, ухвалу суду про відкриття спрощеного позовного провадження від 20.05.2019р. разом супровідним листом було направлено на юридичну адресу Товариства з обмеженою відповідальністю "АРГОС СТАНДАРТ" та згідно із приписами статті 251 Кодексу адміністративного судочинства України вважається врученою, оскільки поштове відправлення повернуто до суду поштовою службою та не вручено адресату з незалежних від суду причин.
02.07.2019р. уповноважений за довіреністю представник Товариства з обмеженою відповідальністю "АРГОС СТАНДАРТ" ознайомився із матеріалами адміністративної справи №160/3767/19.
Станом на 19.07.2019р. відзив Товариства з обмеженою відповідальністю "АРГОС СТАНДАРТ" на позов у встановлений судом в ухвалі строк відповідачем до суду не надано.
Згідно із ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
За приписами статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України - кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, що регулюють спірні правовідносини, суд доходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог, з огляду на наступне.
03.12.2018р. за результатами перевірки звітних даних Товариства з обмеженою відповідальністю «АРГОС СТАНДАРТ» за ІІІ-й квартал 2018 року в електронній формі, що надійшли до позивача 25.10.2018р. Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг складено Акт «Про правопорушення, вчинені ТОВАРИСТВОМ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «АРГОС СТАНДАРТ» на ринку фінансових послуг» за №1511/16-2/13 (далі - акт).
Згідно акта відповідачем порушено законодавство у сфері надання фінансових послуг України, а саме: абзац 1 пункту 4 розділу V Порядку надання звітності фінансовими компаніями, фінансовими установами - юридичними особами публічного права, довірчими товариствами, а також юридичними особами - суб`єктами господарювання, які за своїм правовим статусом не є фінансовими установами, але мають визначену законами та нормативно-правовими актами Держфінпослуг або Нацкомфінпослуг можливість надавати послуги з фінансового лізингу, затвердженого розпорядженням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг за №3840 від 26.09.2017р. (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 24.10.2017р. за №1294/31162; далі - Порядок), яким передбачено, що інформація в різних формах звітних даних повинна бути порівнюваною та несуперечливою, однак сума активів фінансової компанії в таблиці «Інформація щодо активів фінансової установи» Додатку 15 до Порядку складає 7483 тис. грн., а сума активів згідно Балансу (рядок 1300) становить 52 022 тис. грн., поточні фінансові інвестиції (рядок 1160) згідно даних Балансу становить 43 840 тис. грн., а в таблиці «Структура інвестицій фінансової компанії» Додатку 15 до Порядку складає 0 тис. грн.
Копію акта позивач направив на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю «АРГОС СТАНДАРТ» разом із супровідним листом від 04.12.2018р. за вих. № 8337/16-8, яким відповідача повідомлено про розгляд справи про правопорушення та запрошено уповноваженого представника товариства бути присутнім під час розгляду вказаної справи.
На підставі акта Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг прийнято постанову «Про застосування штрафної санкції за правопорушення, вчинені в рамках фінансових послуг» за №1049/1511/16-2/13-П від 21.12.2018р., якою постановлено застосувати до Товариства з обмеженою відповідальністю «АРГОС СТАНДАРТ» штрафну санкцію у розмірі 3400, 00 грн.
Вказана постанова була направлена відповідачу разом із супровідним листом від 22.12.2018р. за вих. №8828/16-8.
Як слідує зі змісту постанови, Товариство з обмеженою відповідальністю «АРГОС СТАНДАРТ» мало повідомити позивача про виконання із наданням документів на підтвердження сплати штрафної санкції або відмову від добровільного виконання відповідної постанови у термін до 21.01.2019р.
Натомість, з огляду на те, що відповідач у добровільному порядку вимоги постанови №1049/1511/16-2/13-П від 21.12.2018р. не виконав та не сплатив суму штрафу, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг звернулась до суду із даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 1 Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, затверджене Указом Президента України №1070 від 23.11.2011р. (далі - Положення), Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (далі - Нацкомфінпослуг), є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України. Нацкомфінпослуг здійснює державне регулювання ринків фінансових послуг у межах, визначених законодавством.
Пунктом 6 Положення встановлено, що Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (скорочена назва - Нацкомфінпослуг) має право звертатися до суду з позовами (заявами) щодо порушення законодавства про фінансові послуги, а також в інших передбачених законом випадках.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" №2664-III від 12.07.2001 року (далі - Закон №2664-III), фінансова установа - юридична особа, яка відповідно до закону надає одну чи декілька фінансових послуг, а також інші послуги (операції), пов`язані з наданням фінансових послуг, у випадках, прямо визначених законом, та внесена до відповідного реєстру в установленому законом порядку. До фінансових установ належать банки, кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, довірчі товариства, страхові компанії, установи накопичувального пенсійного забезпечення, інвестиційні фонди і компанії та інші юридичні особи, виключним видом діяльності яких є надання фінансових послуг, а у випадках, прямо визначених законом, - інші послуги (операції), пов`язані з наданням фінансових послуг. Не є фінансовими установами (не мають статусу фінансової установи) незалежні фінансові посередники, що надають послуги з видачі фінансових гарантій в порядку та на умовах, визначених Митним кодексом України.
Згідно із ст. 21 Закону № 2664-III, державне регулювання ринків фінансових послуг здійснюється: щодо ринку банківських послуг та діяльності з переказу коштів - Національним банком України щодо ринків цінних паперів та похідних цінних паперів (деривативів) - Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, щодо інших ринків фінансових послуг - національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг.
Фінансова установа зобов`язана вести облік своїх операцій та надавати звітність відповідно до вимог законів та нормативно-правових актів державних органів з питань регулювання діяльності фінансових установ та ринків фінансових послуг (ст. 14 Закону № 2664-ІІІ).
Пунктом 2 розділу Порядку надання звітності фінансовими компаніями, фінансовими установами юридичними особами публічного права, довірчими товариствами, а також юридичними особами суб`єктами господарювання, які за своїм правовим статусом не є фінансовими установами, але мають визначену законами та нормативно-правовими актами Держфінпослуг або Нацкомфінпослуг можливість надавати послуги з фінансового лізингу, затвердженого розпорядженням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг за №3840 від 26.09.2017р. (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 24.10.2017р. за №1294/31162; далі - Порядок), встановлено, що фінансові компанії (крім фінансових компаній - управителів та фінансових компаній - адміністраторів), фінансові установи - юридичні особи публічного права та довірчі товариства подають до Нацкомфінпослуг такі види звітності: квартальна, річна.
У відповідності до абз. 1 п. 4 розділу V Порядку - інформація в різних формах звітних даних повинна бути порівнюваною та несуперечливою.
Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 28 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" №2664-III від 12.07.2001р. (далі - Закон №2664-ІІІ), Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, у межах своєї компетенції: у разі порушення законодавства про фінансові послуги, нормативно-правових актів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує заходи впливу та накладає адміністративні стягнення.
Частинами 1, 2 статті 39 Закону №2664-ІІІ передбачено, що Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, обирає та застосовує заходи впливу на основі аналізу даних та інформації стосовно порушення, враховуючи наслідки порушення та наслідки застосування таких заходів.
У разі порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує заходи впливу відповідно до закону.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 40 Закону №2664-ІІІ, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, може накладати штрафи в розмірах, передбачених статтями 41 і 43 цього Закону.
Відповідно до ч. 3 ст. 41 Закону №2664-ІІІ, штрафи, накладені національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, стягуються у судовому порядку.
Згідно із приписами статті 41 Закону №2664-III визначено, що Нацкомфінпослуг застосовує до учасників ринків фінансових послуг (крім споживачів фінансових послуг) штрафні санкції за неподання, несвоєчасне подання або подання завідомо недостовірної інформації - у розмірі від 100 до 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Рішення національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, про застосування штрафних санкцій може бути оскаржено в суді.
Штрафи, накладені національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, стягуються у судовому порядку.
У відповідності до п. 1.5 Положення про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України, затвердженого розпорядженням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг за №2319 від 20.11.2012р. (зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 18.12.2012р. за № 2112/22424; далі Положення №2319), Нацкомфінпослуг як колегіальний орган або уповноважені особи Нацкомфінпослуг обирають і застосовують заходи впливу на основі аналізу даних та інформації стосовно порушення законодавства про фінансові послуги, враховуючи наслідки порушення та застосування таких заходів.
Нацкомфінпослуг в якості заходів впливу може накладати штрафи в розмірах, передбачених статтею 41 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" (п. 2.1 Положення №2319).
У відповідності до п. 2.4 Положення №2319, рішення про накладення штрафної санкції (штрафу) на особу за правопорушення, вчинені на ринку фінансових послуг, приймається у вигляді постанови уповноваженої особи Нацкомфінпослуг.
У разі несплати штрафу особою в добровільному порядку у строк, передбачений постановою, він стягується Нацкомфінпослуг у судовому порядку.
Особи сплачують штрафи шляхом перерахування коштів до Державного бюджету України відповідно до законодавства.
При добровільному виконанні постанови особа зобов`язана надати Нацкомфінпослуг документи, що підтверджують перерахування коштів до Державного бюджету України відповідно до законодавства.
Враховуючи те, що відповідачем у встановлений строк не надано відзиву на позовну заяву, не спростовано доводів позивача та не надано доказів скасування/оскарження постанови позивача або сплати суми штрафу, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг є обґрунтованими та законними, надані позивачем докази та повідомлені ним обставини є достатніми для прийняття рішення у справі.
Згідно з ч. 1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Судом встановлено, загальна сума заборгованості Товариства з обмеженою відповідальністю "АРГОС СТАНДАРТ" у вигляді штрафних санкцій перед державним бюджетом становить 3400, 00 грн., однак відповідачем до суду не надано відзиву на позов або доказів сплати підприємством відповідної суми штрафу, у зв`язку з чим суд вважає правомірним стягнення з відповідача вищезазначеної суми штрафу.
Вирішуючи питання про розподіл між сторонами судових витрат в порядку ст.ст. 143 та 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд зазначає наступне.
Згідно із приписами ст. 132 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Частиною 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Водночас, суд зазначає, що під час розгляду адміністративної справи №8160/3767/19 позивач, як суб`єкт владних повноважень, не мав судових витрат, пов`язаних із залученням свідків та/ або проведенням експертиз, що виключає підстави для присудження таких витрат на користь позивача.
На підставі вищевикладеного, з урахуванням відсутності відзиву на позов та з огляду на відсутність доказів остаточної сплати узгоджених зобов`язань, суд доходить висновку, що позов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг до Товариства з обмеженою відповідальністю "АРГОС СТАНДАРТ" про стягнення заборгованості - підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (місцезнаходження: 01001, м.Київ, вул. Б.Грінченка, 3; код ЄДРПОУ 38062828) до Товариства з обмеженою відповідальністю "АРГОС СТАНДАРТ" (місцезнаходження: 49000, м.Дніпро, вул. Космічна, буд. 9Б, офіс 601; код ЄДРПОУ 39223626) про стягнення заборгованості - задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "АРГОС СТАНДАРТ" (вул. Космічна, буд. 9Б, оф. 601, Соборний район, м.Дніпро, 49000, код ЄДРПОУ 39223626) до Державного бюджету України (на рахунок територіального управління Державної казначейської служби України за місцем знаходженням платника на балансовий рахунок 3111 "Надходження до загального фонду державного бюджету", код бюджетної класифікації за доходами 21081100 "Адміністративні штрафи та інші санкції", символ звітності 106) штраф у сумі 3400, 00 грн. (три тисячі чотириста гривень).
Копію рішення суду направити учасникам справи.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Р.А. Барановський