Постанова № 8417857, 22.12.2009, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.12.2009
Номер справи
2а-28304/09/1270
Номер документу
8417857
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Категорія 2.16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 грудня 2009 року Справа №2а-28304/09/1270

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Гончарової І.А.,

суддів: Островської О.П.,

Ципко О.В.,

за участю секретаря: Богданової В.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Луганську адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «Луганське регіональне управління автобусних станцій» до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання незаконним та скасування рішення, визнання незаконним та скасування розпорядження та зобовязання вчинити дії,-

в с т а н о в и в:

02 грудня 2009 року позивач звернувся до суду із позовною заявою, в обґрунтування якої зазначив таке. 26 червня 2009 року позивач звернувся до відповідача із заявою № 1/1-1 про реєстрацію випуску акцій Публічного акціонерного товариства «Луганське регіональне управління автобусних станцій», створеного у процесі приватизації. До вказаної заяви, у відповідності до рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 18.03.2002 року № 102 з урахування вимог Закону України «Про приватизацію державного майна» до створення акціонерних товариств, позивачем були надані наступні документи: протокол установчих зборів від 22.06.2009 року, протокол рішення про випуск акцій Публічного акціонерного товариства «Луганське регіональне управління автобусних станцій», нотаріально засвідчена копія статуту ПАТ «ЛРУАС», копія свідоцтва про державну реєстрацію акціонерного товариства, висновок аудиторської фірми щодо проміжної фінансової звітності станом на 31.03.2009 року, баланс та звіт про фінансові результати станом на 31.03.2009 року, акт оцінки майна від 08.05.2009 року, план приватизації державного майна. 21.09.2009 року супровідним листом Департаменту корпоративних відносин Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку на адресу позивача було направлено розпорядження № 134-В від 16.09.2009 року Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, згідно якого Публічному акціонерному товариству «Луганське регіональне управління автобусних станцій» було відмовлено в реєстрації випуску акцій. З даним розпорядженням позивач не згодний з таких підстав.

Згідно п. 1 розпорядження відповідач відмовив у випуску акцій в звязку з тим, що відповідно до акту оцінки майна цілісного майнового комплексу структурного підрозділу -обєднання автобусних станцій Луганського обласного автотранспортного управління, переданого в оренду ТОВ «Луганське регіональне управління автобусних станцій», затвердженого начальником регіонального відділення ФДМУ по Луганській області 08.05.2009 року, визначається статутний фонд відкритого акціонерного товариства, що створюється на базі державного майна та майна, що належить орендарю, при цьому, документи надані на реєстрацію випуску акцій публічного акціонерного товариства. З даним твердженням відповідача неможливо погодитись в звязку з наступним. При розробці акту оцінки майна цілісного майнового комплексу структурного підрозділу - обєднання автобусних станцій Луганського обласного автотранспортного управління, переданого в оренду ТОВ «Луганське регіональне управління автобусних станцій» комісія з приватизації керувалася типовою формою акту оцінки майна, затвердженою Постановою Кабінету Міністрів України від 10.12.2003 року № 1891 «Про затвердження Методики оцінки майна». У п. 17 цієї Типової форми введено поняття «відкрите акціонерне товариство» замість «публічне акціонерне товариство», як це передбачено Законом України «Про акціонерні товариства», який набрав чинності 29.04.2009 року. Комісія з приватизації вказаного обєкту не мала права вносити зміни до Типової форми Акту оцінки майна, тому і не змінила поняття «відкрите акціонерне товариство» на «публічне акціонерне товариство».

З пунктом 2 даного розпорядження позивач також не погоджується в звязку з наступним. 23.06.2009 року було зареєстровано публічне акціонерне товариство «Луганське регіональне управління автобусних станцій», ідентифікаційний код 33009052,, яке було утворене шляхом перетворення ТОВ «Луганське регіональне управління автобусних станцій» в акціонерне товариство. Статутний капітал Публічного акціонерного товариства «Луганське регіональне управління автобусних станцій» сформовано на базі державного майна цілісного майнового комплексу структурного підрозділу обєднання автобусних станцій Луганського обласного автотранспортного управління, переданого в оренду за договором від 21.09.2004 №001984/09 та майна орендаря Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганське регіональне управління автобусних станцій». ПАТ «ЛРУАС» є правонаступником ТОВ «ЛРУАС», ідентифікаційний код 33009052, яке було зареєстроване 27.07.2004 року, реєстраційний номер 13821020000000076. Метою створення вищезазначеного товариства з обмеженою відповідальністю, згідно п. 1.1 статуту, було: оренда та послідуючий викуп цілісного майнового комплексу Луганського обласного автотранспортного управління, збереження єдиної транспортної мережі автобусних станцій, а також одержання прибутку та наступний його розподіл між учасниками. Відповідно до ст. 17 Закону України «Про приватизацію державного майна» ТОВ «ЛРУАС» підготувало та надало державному реєстратору пакет документів, у тому числі протокол загальних зборів засновників від 14.05.2009 р., договір про створення ПАТ «ЛРУАС» від 14.05.2009 р. та статут ПАТ «ЛРУАС», в яких було зазначено засновниками: регіональне відділення Фонду державного майна України по Луганській області та ТОВ «ЛРУАС». Однак, зазначений пакет документів державний реєстратор повернула на доопрацювання, а саме, для внесення змін до складу засновників ПАТ «ЛРУАС», зазначивши засновником з боку орендаря не ТОВ «ЛРУАС», а фізичних осіб, що були учасниками ТОВ «ЛРУАС». Листом від 24.09.2009 р. вих. № 01/05-2701/0/39-09 начальник управління державної реєстрації та міського реєстру Луганської міської ради державний реєстратор Калініченко О.І. надала розяснення стосовно державної реєстрації товариства та визначення його засновників, а саме: останні зміни до ст. 17 Закону України «Про приватизацію державного майна» вносились 18.05.2000 року, тому законодавчо не враховано Цивільний кодекс України, який вступив в силу в січні 2004 року та Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців», який вступив в силу в липні 2004 року. Відповідно до положень статті 37 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців», ст.ст. 104, 108 Цивільного кодексу України, при перетворенні юридичної особи, дана юридична особа припиняється, а все її майно, права та обовязки передаються іншій юридичній особі правонаступнику, що і відбувалось з ТОВ «ЛРУАС». Таким чином, ТОВ «ЛРУАС» не могло виступати засновником ПАТ «ЛРУАС», адже в процесі перетворення воно припинило своє існування, а всі права та обовязки перейшли до правонаступника ПАТ «ЛРУАС».

Враховуючи те, що засновниками ТОВ «ЛРУАС» були фізичні особи працівники ТОВ «ЛРУАС», вони і стали засновниками ПАТ «ЛРУАС», як і рекомендував державний реєстратор.

Після надання ТОВ «ЛРУАС» необхідного пакету документів, в яких зазначено засновниками ПАТ «ЛРУАС» регіональне відділення Фонду державного майна України по Луганській області та 8 фізичних осіб, що були учасниками ТОВ «ЛРУАС», 23.06.2009 р. державний реєстратор провів державну реєстрацію припинення юридичної особи Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганське регіональне управління автобусних станцій», ідентифікаційний код 33009052, у результаті перетворення та державну реєстрації юридичної особи Публічного акціонерного товариства «Луганське регіональне управління автобусних станцій», яка утворена в результаті перетворення, ідентифікаційний код 33009052.

Стосовно створення публічного акціонерного товариства «ЛРУАС» позивач посилається на положення ст. 5 Закону України «Про акціонерні товариства» від 17.09.2008 р. № 514-VI, який набрав чинності 29.04.2009 р. Законом визначено, що «акціонерні товариства за типом поділяються на публічні акціонерні товариства та приватні акціонерні товариства». Тобто, згідно з цим Законом не існує такого поняття, як відкрите акціонерне товариство. Про це також свідчить розяснення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 8 від 14.07.2009 р.

Стосовно засвідчення протоколу підписом та печаткою орендаря позивач зазначає таке. Засновниками ПАТ «ЛРУАС» стало регіональне відділення Фонду державного майна України по Луганській області та 8 фізичних осіб, що були учасниками ТОВ «ЛРУАС», отже і засвідчення протоколу установчих зборів підписом і печаткою орендаря ТОВ «ЛРУАС» було не потрібним.

В обґрунтування неправомірності п. 3 оскаржуваного розпорядження, позивач у позовній заяві посилається на розяснення, надані начальником Управління державної реєстрації та міського реєстру Луганської міської ради державного реєстратора Калініченко О.І. у листі від 24.09.2009 р. вих. № 01/05-2701/0/39-09.

Виходячи з положення п.2 ст.17 Закону України «Про приватизацію державного майна» позивач вважає пункт 4 розпорядження таким, що не відповідає закону, та не погоджується з посиланням відповідача на те, що рішенням засновників від 22.06.2009 року ТОВ «ЛРУАС» було реорганізоване, при цьому згідно з даними копії протоколу установчих зборів ПАТ «ЛРУАС» від 22.06.2009 року №1 було прийняте рішення щодо створення ПАТ «ЛРУАС».

Відносно зауваження відповідача щодо невідповідності осіб, яким розміщено акції, даним акту оцінки майна цілісного майнового комплексу структурного підрозділу -обєднання автобусних станцій Луганського обласного автотранспортного управління, переданого в оренду ТОВ «Луганське регіональне управління автобусних станцій», затвердженого начальником регіонального відділення ФДМУ по Луганській області 08.05.2009 року та плану приватизації державного майна, затвердженого начальником регіонального відділення ФДМУ по Луганській області 08.05.2009 року, позивач надає розяснення - копія листа начальника Управління державної реєстрації та міського реєстру Луганської міської ради державного реєстратора Калініченко О.І. від 24.09.2009 р. вих. № 01/05-2701/0/39-09.

Відносно п. 5 даного розпорядження, стосовно пакету акцій, що належить державі у статутному капіталі ПАТ «ЛРУАС» позивач вказує наступне. Згідно з п. п. 4.1, 4.4 статуту ПАТ «ЛРУАС» одним із засновників товариства є держава в особі регіонального відділення ФДМУ по Луганській області. Згідно з Планом приватизації державного майна цілісного майнового комплексу структурного підрозділу обєднання автобусних станцій Луганського обласного автотранспортного управління, затвердженим наказом регіонального відділення ФДМУ по Луганській області від 08.05.2009 р. № 143 статутний капітал ПАТ «ЛРУАС» становить 26914100 грн. та поділений на 26914100 штук простих іменних акцій номінальною вартістю 1 грн. кожна. Відповідно до Розділу VІ «План розміщення акцій» Плану приватизації державного майна власність орендаря складає 17228854 штук акцій, а акції, що належать державі у кількості 9685246 штук. Крім того, актом оцінки ЦМК структурного підрозділу обєднання автобусних станцій Луганського обласного автотранспортного управління, затвердженого наказом регіонального відділення ФДМУ по Луганській області від 08.05.2009 р. № 142 визначено статутний капітал акціонерного товариства у сумі 26914100 грн., у тому числі 9685246 грн. належать державі. План приватизації та акт оцінки цілісного майнового комплексу структурного підрозділу обєднання автобусних станцій Луганського обласного автотранспортного управління прийнятий та затверджений членами комісії з приватизації.

З моменту прийняття Фондом державного майна України наказу від 22.09.2005 р. №2597 п. 1 облік цінних паперів акціонерних товариств випущених у бездокументарній формі ведеться на рахунках Фонду державного майна України, а не його регіональних відділень. Керуючим рахунком у цінних паперах є Фонд державного майна України. Керуючись чинним законодавством випуск акцій ПАТ «ЛРУАС» буде здійснено в бездокументарній формі, тому згідно з п. 5.3 Статуту публічного акціонерного товариства акції в кількості 9685246 штук закріплені за Фондом державного майна України, а засновником визначено державу в особі РВ ФДМУ по Луганській області.

Крім того, факти, викладені позивачем в обґрунтування позову, встановлені рішенням Господарського суду Луганської області від 12.11.2009 по справі № 11/288н-к, яке набрало законної сили.

На підставі викладеного, позивач просив визнати незаконним та скасувати розпорядження № 134-В від 16.09.2009 року Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, згідно якого Публічному акціонерному товариству «Луганське регіональне управління автобусних станцій» було відмовлено в реєстрації випуску акцій. Також, позивач просить зобовязати Державну комісію з цінних паперів та фондового ринку зареєструвати випуск акцій згідно заяви № 1/1-1 від 26.06.2009 року Публічного акціонерного товариства «Луганське регіональне управління автобусних станцій».

У судовому засіданні представник позивача звернувся до суду із уточненою позовною заявою, в обґрунтування якої зазначив, що у звязку з тим, що розпорядження № 134-В від 16.09.2009 року було видано на виконання рішення № 1059 від 16.09.2009 року Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про відмову ПАТ «ЛРУАС» у реєстрації випуску акцій, яке є незаконним з підстав, викладених у позовній заяві. У звязку із зазначеним, представник позивача просив визнати незаконним та скасувати рішення № 1059 від 16.09.2009 року Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про відмову ПАТ «ЛРУАС» у реєстрації випуску акцій, визнати незаконним та скасувати розпорядження № 134-В від 16.09.2009 року Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, згідно якого Публічному акціонерному товариству «Луганське регіональне управління автобусних станцій» було відмовлено в реєстрації випуску акцій, а також зобовязати Державну комісію з цінних паперів та фондового ринку зареєструвати випуск акцій згідно заяви № 1/1-1 від 26.06.2009 року Публічного акціонерного товариства «Луганське регіональне управління автобусних станцій».

Представник відповідача у судовому засіданні просив у задоволенні позовної заяви відмовити за необґрунтованістю. У наданих суду запереченнях послався на те, що до Комісії Позивачем було надано пакет документів на реєстрацію випуску акцій Публічного акціонерного товариства «Луганське регіональне управління автобусних станцій». Відповідно до наданих документів розмір статутного капіталу позивача визначено у розмірі 26 914 100 грн. відповідно до акту оцінки майна цілісного майнового комплексу структурного підрозділу - об'єднання автобусних станцій Луганського обласного автотранспортного управління, переданого в оренду ТОВ «Луганське регіональне управління автобусних станцій», затвердженого начальником регіонального відділення Фонду державного майна України по Луганській області 08.05.09. Відповідно до зазначеного акту частка держави в особі Регіонального відділення ФДМУ по Луганській області складає 9 685 246 грн. (35.986%) від статутного капіталу новоствореного товариства. При перевірці зазначених документів було виявлено ряд порушень законодавства, зокрема, відповідно до акту оцінки майна цілісного майнового комплексу структурного підрозділу - об'єднання автобусних станцій Луганського обласного автотранспортного управління, переданого в оренду ТОВ «Луганське регіональне управління автобусних станцій», затвердженого начальником регіонального відділення Фонду державного майна України по Луганській області 08.05.09 визначено статутний фонд відкритого акціонерного товариства, що створюється на базі державного майна та майна, що належить орендарю, при цьому документи надані на реєстрацію випуску акцій публічного акціонерного товариства. У нотаріально засвідченій копії протоколу установчих зборів ПАТ «ЛРУАС» від 22.06.09 №1 зазначено, що на зборах присутні засновники - Регіональне відділення ФДМУ по Луганській області та фізичні особи, які були учасниками ТОВ «ЛРУАС», що не відповідає вимогам ч.2 ст. 17 Закону України «Про приватизацію державного майна»; зазначено, зокрема, що відповідно до Закону України «Про приватизацію державного майна» товариство створено шляхом перетворення ТОВ «ЛРУАС», що є орендарем державного майна, у публічне акціонерне товариство, при цьому вищезазначеним Законом передбачена реорганізація у відкрите акціонерне товариство; крім того, не засвідчений підписом та печаткою орендаря ТОВ «ЛРУАС», що не відповідає вимогам ч.2 ст.17 Закону України «Про приватизацію державного майна»; у протоколі рішення про випуск акцій ПАТ «ЛРУАС», затвердженого установчими зборами ПАТ «ЛРУАС» від 22.06.09 зазначено, що на зборах присутні засновники - Регіональне відділення ФДМУ по Луганській області та фізичні особи, які були учасниками ТОВ «ЛРУАС», що не відповідає вимогам ч.2 ст.17 Закону України «Про приватизацію державного майна»; п. 14 протоколу не відповідає ч.2 ст.17 Закону України «Про приватизацію державного майна»; не засвідчений підписами та печатками засновників ПАТ «ЛРУАС». У висновку незалежного аудитора щодо фінансової звітності ТОВ «ЛРУАС» станом на 31.03.09 зазначено, зокрема, що згідно рішення засновників від 22.06.09 ТОВ «ЛРУАС» було реорганізоване, при цьому згідно з даними нотаріально засвідчені копії протоколу установчих зборів ПАТ «ЛРУАС» від 22.06.09 №1 було прийнято рішення щодо створення ПАТ «ЛРУАС»; особам, яким розміщено акції не відповідають даним акту оцінки майна цілісного майнового комплексу структурного підрозділу об'єднання автобусних станцій Луганського обласного автотранспортного управління, переданого в оренду ТОВ «ЛРУАС», затвердженого начальником регіонального відділення Фонду державного майна України по Луганській області 08.05.09. У п. 5.3 нотаріально засвідченої копії статуту ПАТ «ЛРУАС» від 23.06.09 зазначено, що при створенні Товариства акції розподілено у кількості 9 685 246 штук Фонду державного майна України, що не відповідає п. 4.1, 4.4 статуту, акту оцінки майна цілісного майнового комплексу структурного підрозділу - об'єднання автобусних станцій Луганського обласного автотранспортного управління, переданого в оренду ТОВ «ЛРУАС», затвердженого начальником регіонального відділення Фонду державного майна України по Луганській області 08.05.09. Порядок приватизації державного майна, зданого в оренду регулюється насамперед ст.17 Закону України «Про приватизацію державного майна». Таким чином, на думку Комісії, засновниками ПАТ «ЛРУАС» мали визначатися не фізичні особи, а орендар державного майна - ТОВ «Луганське регіональне управління автобусних станцій, як це передбачено ст. 17 Закону України «Про приватизацію державного майна». Враховуючи порушення вимог вищезазначеного Закону у документах, поданих позивачем на реєстрацію випуску акцій, Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку 16 вересня 2009 року було винесено Рішення №1059, яким відмовлено позивачу у реєстрації випуску акцій, у зв'язку з чим уповноваженою особою Комісії - директором департаменту корпоративних відносин - Петрашком Олексієм Геннадійовичем, на підставі ст.29 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» було видано Розпорядження №134-В від 16.09.2009 р. Крім того, Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Луганській області під час проведення перевірки законності приватизації цілісного майнового комплексу структурного підрозділу - об'єднання автобусних станцій Луганського обласного автотранспортного управління автобусних станцій було також встановлено порушення ПАТ «ЛРУАС» вимог ст. 17 Закону України «Про приватизацію державного майна», про що свідчить лист регіонального відділення Фонду державного майна України по Луганській області від 22.09.09 №05-06-05836. За таких обставин представник відповідача вважає позовні вимоги необґрунтованими. Суд, вислухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, вважає, що уточнені позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі. Ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи зобовязані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України. У відповідності з Конституцією України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій, чи бездіяльності органів державної влади, місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. У відповідності зі ст. 2 КАС України у справах про оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень слід перевіряти, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України, з виконанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку. У статті 1 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» надається визначення поняттю державного регулювання ринку цінних паперів, що є здійсненням державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері. Відповідно до ст.5 Закону державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Судом встановлено такі факти та відповідні ним правовідносини.

Публічне акціонерне товариство «Луганське регіональне управління автобусних станцій» зареєстроване Виконавчим комітетом Луганської міської ради 23.06.2009 року за № 13821450000016352, про що видано свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи (арк. справи 41).

Судом встановлено, що 26 червня 2009 року позивач Публічне акціонерне товариство «Луганське регіональне управління автобусних станцій» звернувся до відповідача з заявою № 1/1-1 про реєстрацію випуску акцій Публічного акціонерного товариства «Луганське регіональне управління автобусних станцій», створеного у процесі приватизації. До вказаної заяви позивачем були надані наступні документи: протокол установчих зборів від 22.06.2009 року, протокол рішення про випуск акцій Публічного акціонерного товариства «Луганське регіональне управління автобусних станцій», нотаріально засвідчена копія статуту Публічного акціонерного товариства «Луганське регіональне управління автобусних станцій», копія свідоцтва про державну реєстрацію акціонерного товариства, висновок аудиторської фірми щодо проміжної фінансової звітності станом на 31.03.2009 року, баланс та звіт про фінансові результати станом на 31.03.2009 року, акт оцінки майна від 08.05.2009 року, план приватизації державного майна (арк.. справи 20).

Рішенням від 16.09.2009 року № 1059 Публічному акціонерному товариству «Луганське регіональне управління автобусних станцій» було відмовлено у реєстрації випуску акцій. На виконання даного рішення зобовязано Департамент корпоративних відносин (О.Петрашко) видати ПАТ «ЛРУАС» розпорядження про відмову у реєстрації випуску акцій, на підставі наданих документів.

21.09.2009 року супровідним листом Департаменту корпоративних відносин Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку на адресу позивача було направлено Розпорядження № 134-В від 16.09.2009 року Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, згідно якого Публічному акціонерному товариству «Луганське регіональне управління автобусних станцій» було відмовлено в реєстрації випуску акцій. Відмову в реєстрації відповідач обґрунтував наступним. У пункті 1 Розпорядження зазначено, що в ідповідно до акту оцінки майна цілісного майнового комплексу структурного підрозділу - обєднання автобусних станцій Луганського обласного автотранспортного управління, переданого в оренду ТОВ «Луганське регіональне управління автобусних станцій», затвердженого начальником регіонального відділення Фонду державного майна України по Луганській області 08.05.2009 р., визначається статутний фонд відкрито акціонерного товариства, що створюється на базі державного майна та майна, що належить орендарю, при цьому документи надані на реєстрацію випуску акцій публічного акціонерного товариства. Пунктом 2 Розпорядження визначено, що у нотаріально засвідченій копії протоколу установчих зборів ПАТ «ЛРУАС» від 22.06.09 №1 зазначено, що на зборах присутні засновники Регіональне відділення ФДМУ в Луганській області та фізичні особи, які були учасниками ТОВ «ЛРУАС», що не відповідає вимогам частини 2 статті 17 Закону України «Про приватизацію державного майна»; зазначено, зокрема, що відповідно до Закону України «Про приватизацію державного майна» товариство створене шляхом перетворення ТОВ «ЛРУАС», що є орендарем державного майна, у публічне акціонерне товариство, при цьому вищезазначеним Законом передбачена реорганізація у відкрите акціонерне товариство; не засвідчений підписом та печаткою орендаря - ТОВ «ЛРУАС», що не відповідає вимогам частини 2 статті 17 Закону України «Про приватизацію державного майна». У п.3 Розпорядження зазначено, що у протоколі рішення про випуск акцій ПАТ «ЛРУАС», затвердженого установчими зборами ПАТ «ЛРУАС» від 22.06.09: зазначено, що на зборах присутні засновники Регіональне відділення ФДМУ по Луганській області та фізичні особи, які були учасниками ТОВ «ЛРУАС», що не відповідає вимогам частини 2 статті 17 Закону України «Про приватизацію державного майна»; п. 14 протоколу не відповідає вимогам частини 2 статті 17 Закону України «Про приватизацію державного майна»; не засвідчений підписами та печатками засновників ПАТ «ЛРУАС». У п.4 Розпорядження визначено, що у висновку незалежного аудитора щодо фінансової звітності «ЛРУАС» за станом на 31.03.09: зазначено, зокрема, що згідно рішення засновників від 22.06.2009 року ТОВ «ЛРУАС» було реорганізоване, при цьому згідно з даними нотаріально засвідченої копії протоколу установчих зборів ПАТ «ЛРУАС» від 22.06.09 №1 було прийняте рішення щодо створення ПАТ «ЛРУАС»: особи, яким розміщено акції не відповідають даним акту оцінки майна цілісного майнового комплексу структурного підрозділу - об'єднання автобусних станцій Луганського обласного автотранспортного управління, переданого в оренду ТОВ «ЛРУАС», затвердженого начальником регіонального відділення ФДМУ по Луганській області 08.05.09 та плану приватизації державного майна, затвердженого начальником регіонального відділення ФДМУ по Луганській області 08.05.09. У п.5 зазначено, що у п. 5.3 нотаріально засвідченої копії статуту ПАТ «ЛРУАС» 23.06.09 зазначено, зокрема, що при створенні Товариства акції розподілені у кількості 9685246 штук Фонду державного майна України, що не відповідає 4.1, 4.4 статуту, акту оцінки майна цілісного майнового комплексу структурного підрозділу - об'єднання автобусних станцій Луганського обласного автотранспортного управління, переданого в оренду ТОВ «ЛРУАС», затвердженого начальником регіонального відділення ФДМУ по Луганській області 08.05.09 та плану приватизації державного майна, затвердженого начальником регіонального відділення ФДМУ по Луганській області 08.05.09 (арк. справи 10-11).

Суд вважає рішення від 16.09.2009 року №1059 та розпорядження від 16.09.2009 року № 134-В такими, що не відповідають діючому законодавству, а тому вони підлягають визнанню незаконними з огляду на таке.

Відповідно до ст.4 Закону України «Про акціонерні товариства» акціонерне товариство - господарське товариство, статутний капітал якого поділено на визначену кількість акцій однакової номінальної вартості, корпоративні права за якими освідчуються акціями. Акціонерне товариство може бути створене шляхом заснування або злиття, поділу, виділу чи перетворення підприємницького (підприємницьких) товариства, державного (державних), комунального (комунальних) та інших підприємств у акціонерне товариство. Судом встановлено, що при розробці акту оцінки майна цілісного майнового комплексу структурного підрозділу - обєднання автобусних станцій Луганського обласного автотранспортного управління, переданого в оренду ТОВ «Луганське регіональне управління автобусних станцій» комісія з приватизації керувалася Типовою формою акту оцінки майна, затвердженою Постановою Кабінету Міністрів України від 10.12.2003 року № 1891 «Про затвердження Методики оцінки майна». У п. 17 цієї Типової форми введено поняття «відкрите акціонерне товариство» замість «публічне акціонерне товариство», як це передбачено Законом України «Про акціонерні товариства», який набрав чинності 29.04.2009 року.

Відповідно до ст.5 Закону України «Про акціонерні товариства» акціонерні товариства за типом поділяються на публічні акціонерні товариства та приватні акціонерні товариства. Таким чином, при розробці акту оцінки майна цілісного майнового комплексу структурного підрозділу - обєднання автобусних станцій Луганського обласного автотранспортного управління комісія з приватизації правомірно користувалася положеннями Типовою формою акту оцінки майна, при цьому документи на реєстрацію випуску акцій публічного акціонерного товариства надані до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку відповідно до Закону України «Про акціонерні товариства». Враховуючи наведене, доводи, наведені в п.1 Розпорядження № 134-В від 16.09.2009 року є необґрунтованими. Крім того, суд вважає неправомірними підстави, викладені у п.2 та п.3 Розпорядження № 134-В від 16.09.2009 року враховуючи наступне. Статутний капітал Публічному акціонерному товариству «Луганське регіональне управління автобусних станцій» сформовано на базі державного майна цілісного майнового комплексу структурного підрозділу обєднання автобусних станцій Луганського обласного автотранспортного управління, переданого в оренду за договором від 21.09.2004 №001984/09 та майна орендаря Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганське регіональне управління автобусних станцій».

Публічне акціонерне товариство «Луганське регіональне управління автобусних станцій» є правонаступником ТОВ «ЛРУАС» (ідентифікаційний код 33009052), яке було зареєстроване 27.07.2004 року, реєстраційний номер 13821020000000076. Метою створення вищезазначеного товариства з обмеженою відповідальністю, згідно п. 1.1 статуту, було: оренда та послідуючий викуп цілісного майнового комплексу Луганського обласного автотранспортного управління, збереження єдиної транспортної мережі автобусних станцій, а також одержання прибутку та наступний його розподіл між учасниками.

Статтею 17 Закону України «Про приватизацію державного майна» визначено, що приватизація зданих в оренду єдиних майнових комплексів державних підприємств, організацій та їх структурних підрозділів, крім невеликих державних підприємств, здійснюється шляхом продажу належних державі акцій відкритих акціонерних товариств, заснованих державними органами приватизації та орендарями. Крім того, ч.2 ст.17 передбачено, що після затвердження плану приватизації засновники у десятиденний термін приймають рішення про створення товариства, затверджують його статут і у встановленому порядку подають документи до місцевого органу виконавчої влади для державної реєстрації товариства.

При перетворенні орендних підприємств у відкриті акціонерні товариства його засновниками виступають з боку держави відповідний державний орган приватизації, а з боку орендаря - господарське товариство, створене орендарями.

Судом встановлено, що Товариством з обмеженою відповідальністю «Луганське регіональне управління автобусних станцій» раніше надавало державному реєстратору пакет документів, в яких було зазначено засновників регіональне відділення Фонду державного майна України по Луганській області та ТОВ «ЛРУАС». Однак, вказаний пакет документів повернуто на доопрацювання шляхом внесення змін до складу засновників ПАТ «ЛРУАС», тобто зазначити засновником з боку орендаря не ТОВ «ЛРУАС», а фізичних осіб, що були учасниками ТОВ «ЛРУАС».

Листом від 24.09.2009 р. вих. № 01/05-2701/0/39-09 начальник управління державної реєстрації та міського реєстру Луганської міської ради державний реєстратор Калініченко О.І. надала розяснення стосовно державної реєстрації товариства та визначення його засновників, зазначає, що реєстрація Публічного акціонерного товариства «Луганське регіональне управління автобусних станцій» здійснена Управлінням державної реєстрації та міського реєстру Луганської міської ради відповідно до діючого законодавства (арк. справи 64).

Крім того, як встановлено рішенням Господарського суду Луганської області від 12.11.2009 року по справі № 11/288н-к, а тому не підлягають доказуванню у судовому засіданні такі факти та відповідні ним правовідносини.

Останні зміни до ст. 17 Закону України «Про приватизацію державного майна» вносились 18.05.2000, тому приписи деяких положень вказаного нормативного акту не враховують вимог Цивільного кодексу України, який вступив в дію в січні 2004 року, та Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців», який вступив в дію в липні 2004 року.

Відповідно до ст.ст. 104, 108 Цивільного кодексу України при перетворенні юридичної особи дана юридична особа припиняється, а все її майно, права та обов'язки передаються іншій юридичній особі - правонаступнику, що і відбувалось з ТОВ «ЛРУАС».

Статтею 37 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» передбачено, що перетворення вважається завершеним з моменту державної реєстрації новоутвореної юридичної особи та державної реєстрації припинення юридичної особи, що припиняється в результаті перетворення.

Згідно з Положенням «Про Єдиний державний реєстр підприємств та організацій України» від 22.01.1996 №118 у разі перетворення юридичної особи за правонаступником зберігається її ідентифікаційний код.

З урахуванням приписів зазначених вище нормативних актів ТОВ «ЛРУАС» не могло виступати засновником Товариства, адже в процесі перетворення ТОВ «ЛРУАС» припинило своє існування, а всі права та обов'язки перейшли до правонаступника -ПАТ «ЛРУАС».

Відповідно до приписів ст. 114 Цивільного кодексу України учасником господарського товариства може бути фізична або юридична особа.

Чинним законодавством не передбачено можливості заснування господарського товариства юридичною особою, що припинилася.

Крім того, з урахуванням приписів ст. 5 Закону України «Про акціонерні товариства» позивачем правомірно використано найменування «публічне акціонерне товариство».

Таким чином, ТОВ «ЛРУАС» не могло виступати засновником ПАТ «ЛРУАС», адже в процесі перетворення воно припинило своє існування, а всі права та обовязки перейшли до правонаступника ПАТ «ЛРУАС». Враховуючи те, що засновниками ТОВ «ЛРУАС» були фізичні особи працівники ТОВ «ЛРУАС», вони і стали засновниками ПАТ «ЛРУАС», як і рекомендував державний реєстратор.

Із наведених підстав є також необґрунтованими зауваження відповідача, викладені у Розпорядженні, щодо невідповідності осіб, яким розміщено акції, даним акту оцінки майна цілісного майнового комплексу структурного підрозділу - обєднання автобусних станцій Луганського обласного автотранспортного управління, переданого в оренду ТОВ «Луганське регіональне управління автобусних станцій», затвердженого начальником регіонального відділення ФДМУ по Луганській області 08.05.2009 року та плану приватизації державного майна, затвердженого начальником регіонального відділення ФДМУ по Луганській області 08.05.2009 року.

Щодо наведених у п.4 Розпорядження № 134-В від 16.09.2009 року доводів стосовно реорганізації ТОВ «ЛРУАС» суд вважає за необхідне послатися на рішення Господарського суду Луганської області від 12.11.2009 року по справі № 11/288н-к. Відповідно до ст. 56 Господарського кодексу України, яка встановлює способи утворення господарських товариств, реорганізація спосіб припинення діяльності субєкта господарювання, внаслідок якого відбувається перехід усіх його прав та обовязків до новоствореного субєкта (правонаступника). Реорганізація є одночасно способом припинення діяльності діючого субєкта та способом утворення нового субєкта господарювання. Таким чином, суперечності та невідповідності чинному законодавству України процедури реорганізації Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганське регіональне управління автобусних станцій» та створення Публічного акціонерного товариства «Луганське регіональне управління автобусних станцій» відсутні. Суперечності стосовно процедури реорганізації Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганське регіональне управління автобусних станцій» у висновку незалежного аудитора щодо фінансової звітності Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганське регіональне управління автобусних станцій» станом на 31.03.2009 року відсутні.

Також, у судовому засіданні встановлено та підтверджується рішенням Господарського суду Луганської області від 12.11.2009 року по справі № 11/288н-к твердження позивача щодо невідповідності п.5 Розпорядження № 134-В від 16.09.2009 року діючому законодавству.

Так, згідно з п. п. 4.1, 4.4 статуту Публічного акціонерного товариства «Луганське регіональне управління автобусних станцій» одним із засновників товариства є держава в особі регіонального відділення ФДМУ по Луганській області.

Згідно з Планом приватизації державного майна цілісного майнового комплексу структурного підрозділу обєднання автобусних станцій Луганського обласного автотранспортного управління, затвердженим наказом регіонального відділення ФДМУ по Луганській області від 08.05.2009 р. № 143 статутний капітал ПАТ «ЛРУАС» становить 26914100 грн. та поділений на 26914100 штук простих іменних акцій номінальною вартістю 1 грн. кожна.

Відповідно до Розділу VІ «План розміщення акцій» Плану приватизації державного майна власність орендаря складає 17228854 штук акцій, а акції, що належать державі у кількості 9685246 штук.

Крім того, актом оцінки ЦМК структурного підрозділу обєднання автобусних станцій Луганського обласного автотранспортного управління, затвердженого наказом регіонального відділення ФДМУ по Луганській області від 08.05.2009 р. № 142 визначено статутний капітал акціонерного товариства у сумі 26914100 грн., у тому числі 9685246 грн. належать державі.

План приватизації та акт оцінки цілісного майнового комплексу структурного підрозділу обєднання автобусних станцій Луганського обласного автотранспортного управління прийнятий та затверджений членами комісії з приватизації, до якої увійшли представники державних органів.

Згідно зі ст. 20 Закону України «Про акціонерні товариства» акції товариства існують виключно у бездокументарній формі. З моменту прийняття Фондом державного майна України наказу від 22.09.2005 р. №2597 п. 1 облік цінних паперів акціонерних товариств випущених у бездокументарній формі ведеться на рахунках Фонду державного майна України, а не його регіональних відділень. Керуючим рахунком у цінних паперах є Фонд державного майна України.

Керуючись чинним законодавством випуск акцій Публічного акціонерного товариства «Луганське регіональне управління автобусних станцій» буде здійснено в бездокументарній формі, тому згідно з п. 5.3 Статуту публічного акціонерного товариства акції в кількості 9685246 штук закріплені за Фондом державного майна України, а засновником визначено державу в особі РВ ФДМУ по Луганській області.

Враховуючи наведене, а також те, що у Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку не було законних підстав для відмови Публічному акціонерному товариству «Луганське регіональне управління автобусних станцій» в реєстрації випуску акцій, суд вважає за необхідне визнати незаконним та скасувати рішення № 1059 від 16.09.2009 року.

Крім того, як встановлено у судовому засіданні, на підставі вказаного рішення було видано розпорядження № 1059 від 16.09.2009 року про відмову у реєстрації випуску акцій.

За таких обставин підлягає визнанню незаконним та скасуванню розпорядження № 134-В від 16.09.2009 року Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, згідно якого Публічному акціонерному товариству «Луганське регіональне управління автобусних станцій» було відмовлено в реєстрації випуску акцій.

Відповідно до ст. 3 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» формою такого регулювання є, зокрема, реєстрація випусків (емісій) цінних паперів та інформації про випуск (емісію) цінних паперів.

Таким чином, суд вважає за можливе задовольнити вимогу позивача щодо зобов'язання Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку зареєструвати випуск акцій згідно заяви № 1/1-1 від 26.06.2009 року Публічного акціонерного товариства «Луганське регіональне управління автобусних станцій». Положенням ч.1 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені витрати з Державного бюджету України. Враховуючи положення даної статті, суд вважає, що з Державного бюджету України підлягають стягненню на користь Публічного акціонерного товариства «Луганське регіональне управління автобусних станцій» судові витрати зі сплати судового збору в сумі 3 грн. 40 коп.

Керуючись ст. ст. 11, 71, 159-163 КАС України, суд,-

п о с т а н о в и в:

Уточнені позовні вимоги Публічного акціонерного товариства «Луганське регіональне управління автобусних станцій» до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання незаконним та скасування рішення, визнання незаконним та скасування розпорядження та зобовязання вчинити дії, задовольнити повністю.

Визнати незаконним та скасувати рішення № 1059 від 16.09.2009 року Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про відмову Публічному акціонерному товариству «Луганське регіональне управління автобусних станцій» у реєстрації випуску акцій.

Визнати незаконним та скасувати розпорядження № 134-В від 16.09.2009 року Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, згідно якого Публічному акціонерному товариству «Луганське регіональне управління автобусних станцій» було відмовлено в реєстрації випуску акцій.

Зобов'язати Державну комісію з цінних паперів та фондового ринку зареєструвати випуск акцій згідно заяви № 1/1-1 від 26.06.2009 року Публічного акціонерного товариства «Луганське регіональне управління автобусних станцій». Стягнути з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства «Луганське регіональне управління автобусних станцій» судові витрати зі сплати судового збору в сумі 3 грн. 40 коп. (три грн. сорок коп.). Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження , встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку частини 5 статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови виготовлено 25 грудня 2009 року.

Головуючий суддя: І.А.Гончарова

судді: О.П.Островська

О.В.Ципко