Рішення № 84171846, 11.09.2019, Світловодський міськрайонний суд Кіровоградської області

Дата ухвалення
11.09.2019
Номер справи
401/2022/19
Номер документу
84171846
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

копія

Справа № 401/2022/19

Провадження № 2-а/401/56/19

11 вересня 2019 року Світловодський міськрайонний суд Кіровоградської області в складі головуючого судді Волошиної Н.Л., за участю секретаря судового засідання Герко Т.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Світловодську адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до поліцейського сектору реагування патрульної поліції Світловодського відділу поліції Головного управління національної поліції в Кіровоградській області старшого сержанта поліції Солоїда Олексія Сергійовича, Світловодського відділу поліції Головного управління національної поліції в Кіровоградській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, -

ВСТАНОВИВ:

27 червня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до суду з вищезазначеним позовом та просить визнати постанову серії ДПО1в № 018484 про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі від 14 червня 2019 року протиправною та скасувати її.

Ухвалою судді Світловодського міськрайонного суду Кіровоградської області від 02 липня 2019 року адміністративний позов залишено без руху.

Ухвалою судді Світловодського міськрайонного суду Кіровоградської області від 16 липня 2019 року позов прийнято до розгляду та відкрито провадження у адміністративній справі.

Доводи позову обґрунтовані наступним.

14 червня 2019 року близько 7 год. 30 хв. позивач керував автомобілем ISUZU midi, державний реєстраційний номер НОМЕР_1 , в місті Світловодськ та на перехресті вулиць Героїв України та Михайла Грушевського був зупинений співробітниками патрульної поліції. Працівники поліції повідомили йому, що причиною зупинки є керування ОСОБА_1 транспортним засобом з не пристебнутим паском безпеки, що є порушенням Правил дорожнього руху. Доводи позивача, який заперечував факт керування транспортним засобом з не пристебнутим паском безпеки, працівниками поліції прийняті до уваги не були та на місці зупинки було складено постанову серії ДПО1в № 018484 про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі за ч. 5 ст. 121 КУпАП. Позивач не погоджується з даною постановою та вважає її протизаконною. Зазначає, що зупинка його транспортного засобу з самого початку була протиправною та необґрунтованою. Стверджує, що керував автомобілем, будучи пристебнутим ременем безпеки, і відстебнув його після зупинки на вимогу працівника поліції. Вважає, що відповідачем при накладенні адміністративного стягнення грубо порушено вимоги ст. 280 КУпАП, а саме не з`ясовано чи винен позивач у вчиненні правопорушення, чи є обставини, що пом`якшують чи обтяжують відповідальність та інші обставини, що мають значення для справи.

Позивач просив розглянути справу без його участі, позовні вимоги підтримав, про що подав до суду відповідну заяву. (а.с. 27)

Відповідач поліцейський сектору реагування патрульної поліції Світловодського ВП ГУНП в Кіровоградській області старший сержант поліції Солоїд О.С. та представник відповідача Світловодського ВП ГУНП в Кіровоградській області в судове засідання не з`явилися, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, про причини неявки суд не повідомили, їх неявка в силу дії ч. 3 ст. 268 КАС України не є перешкодою розгляду справи по суті.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Згідно з п. 11 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про Національну поліцію», поліція відповідно до покладених на неї завдань регулює дорожній рух та здійснює контроль за дотриманням Правил дорожнього руху його учасниками та за правомірністю експлуатації транспортних засобів на вулично-дорожній мережі.

Порядок дорожнього руху на території України відповідно до Закону України "Про дорожній рух" встановлюють Правила дорожнього руху, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 року № 1306 (зі змінами та доповненнями). Особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.

Частиною третьою ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та Законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо(неупереджено); добросовісно, розсудливо з дотриманням принципу рівності перед Законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).

Судом встановлено, що 14 червня 2019 року відповідачем поліцейським сектору реагування патрульної поліції Світловодського ВП ГУНП в Кіровоградській області старшим сержантом поліції Солоїдом О.С. винесено постанову серії ДПО18 № 018484 про застосування до ОСОБА_1 адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 51 грн. 00 коп. за адміністративне правопорушення, зафіксоване не в автоматичному режимі, передбачене ч. 5 ст. 121 КУпАП.

Відповідно до змісту оскаржуваної постанови, позивач 14 червня 2019 року о 07 год. 35 хв. в м. Світловодську на перехресті вулиць Героїв України та Михайла Грушевського керував автомобілем ISUZU midi, державний реєстраційний номер НОМЕР_1 , обладнаним засобами пасивної безпеки, та був не пристебнутим ременем безпеки, чим порушив п. 2.5в ПДР України.

При вирішенні спору по суті суд враховує таке.

Статтею 280 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

За визначенням, наведеним у ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Пунктом 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 23 грудня 2005 року № 14 «Про практику застосування судами України законодавства по справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху і експлуатації транспорту, а також адміністративні правопорушення на транспорті» встановлено, що зміст постанови повинен відповідати вимогам, передбаченим ст.ст. 283 і 284 КУпАП. В ньому повинні бути докази, на яких базується висновок про вчинення особою адміністративного правопорушення, і вказати мотиви не взяття до уваги інших доказів, на які посилається правопорушник чи висловлені останнім доводи.

Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь - які фактичні дані, на підставах яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Зі змісту позову вбачається, що зазначеного у оскаржуваній постанові порушення правил дорожнього руху позивач не допускав.

Доказів, які б спростовували пояснення позивача, матеріали справи не містять.

Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти позову.

Відповідач у даній справі заперечень проти позову не представив, доказів в обґрунтування правомірності свого рішення суду не навів, доводи позивача не спростував.

Відповідно до ст. 62 Конституції України, вина особи, яка притягається до відповідальності, має бути доведена належними доказами, а не ґрунтуватись на припущеннях, усі сумніви щодо доведеності вини особи трактуються на її користь.

За таких обставин, зважаючи на відсутність належних доказів, які б підтверджували наявність вини позивача у порушенні правил дорожнього руху за викладених в оскаржуваній постанові обставин, суд приходить до висновку, що постанова про притягнення позивача до адміністративної відповідальності за ч.5 ст. 121 Кодексу України про адміністративні правопорушення підлягає скасуванню, оскільки є незаконною, винесеною без достатніх доказів, які б підтверджували вину позивача.

Згідно п. 3 ч. 3 ст. 286 КАС України, за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 242-246, 271, 286 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, серії ДПО18 № 018484 від 14 червня 2019 року, якою на ОСОБА_1 було накладено адміністративне стягнення за ч. 5 ст. 121 КУпАП у вигляді штрафу у розмірі 51 грн. 00 коп.

Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 5 ст. 121 КУпАП - закрити.

Судові витрати віднести на рахунок держави.

Рішення може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня його проголошення.

Сторони:

Позивач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податку НОМЕР_2 .

Відповідач: поліцейський сектору реагування патрульної поліції Світловодського відділу поліції Головного управління національної поліції в Кіровоградській області старший сержант поліції Солоїд Олексій Сергійович, місце знаходження: 27500, Кіровоградська область, місто Світловодськ, вул. Віталія Куцевича, 8.

Відповідач: Світловодський відділ поліції Головного управління національної поліції в Кіровоградській області, місце знаходження: 27500, Кіровоградська область, місто Світловодськ, вул. Віталія Куцевича, 8, код ЄДРПОУ 40799184.

Суддя: підпис

Згідно з оригіналом

Суддя Світловодського

міськрайонного суду Н.Л. Волошина

11.09.2019