
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 вересня 2019 р. № 520/7943/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі: Головуючого судді - Заічко О.В., розглянувши у спрощеному провадженні в приміщенні суду в м. Харкові справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради про визнання дій протиправними, скасування розпорядження та зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом про визнання дій протиправними, скасування розпорядження та зобов`язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позову позивач зазначив про протиправність припинення виплати допомоги при народженні його дитини.
По справі було відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому ст. 263 КАС України та запропоновано відповідачеві надати відзив на позов. Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження була надіслана відповідачу, та отримана ним.
Відповідач надав відзив на позов, в якому, просив у задоволенні позовних вимог відмовити, посилаючись на той факт, що у правовідносинах, з приводу яких подано позов, Управління діяло в межах чинного законодавства.
Відповідно до ст. 263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи, зокрема, щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання соціальних виплат.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст.229 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, суд виходить з наступного.
З матеріалів справи судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у позивача народився син ОСОБА_3 , який є громадянином України, про що видано відповідну довідку .
Позивач звернувся до відповідача з питання призначення допомоги при народженні дитини та рішенням відповідача від 06.06.2018 року така допомога була призначена.
Розпорядженням відповідача від 19.06.2018 року вищевказане рішення було скасоване через те, що позивачу було надано тимчасовий дозвіл на проживання на території України.
Позивач звернувся до відповідача з листом від 01.02.2019 року за роз`ясненням підстав скасування рішення від 06.06.2018 року на яке отримав лист від 12.02.2019 року, який за змістом дублює зміст розпорядження від 19.06.2018 року.
Крім того, відповідач у відзиві на позов, враховуючи факт отримання позивачем посвідки на постійне проживання 21.06.2019 року вказував, що навіть за даним фактом позивач не має права на отримання допомоги, оскільки він впродовж 12 місяців з дати народження дитини не звернувся до Управління з вказаною посвідкою.
По суті позову суд вказує наступне.
Статтею 1 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" № 2811-XII (далі Закон №2811-XII) встановлено, що громадяни України, в сім`ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України. Іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають в Україні, а також особи, яких визнано в Україні біженцями або особами, які потребують додаткового захисту, мають право на державну допомогу нарівні з громадянами України на умовах, передбачених цим Законом, іншими законами або міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. Порядок призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Умови призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, передбачених Законом України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" визначено Порядком призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751 (далі - Порядок № 1751).
Приписами ст.11 Закону № 2811-XII, які кореспондуються з нормами Порядку № 1751, встановлено, що допомога батькам при народженні дитини призначається на підставі свідоцтва про народження дитини. Для призначення допомоги при народженні дитини до органу праці та соціального захисту населення за умови пред`явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, та свідоцтва про народження дитини подається одним з батьків, з яким постійно проживає дитина, заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, та копія свідоцтва про народження дитини. Даний перелік документів є вичерпним. Допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини.
Статтею 8 Закону України "Про охорону дитинства" визначено, що кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України.
Згідно з ч. 7 ст. 7 Сімейного кодексу України, дитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, установлених Конституцією України, Конвенцією про права дитини, іншими міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Відповідно ст. 3 Конвенції про права дитини, ратифікованої постановою Верховної Ради Української РСР від 27.02.1991 №789-ХІІ, в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.
Отже, допомога при народженні дитини за своєю природою є допомогою самій дитині, а не її батькам. В даному випадку, розпорядження відповідача від 19.06.2018 року про скасування рішення від 06.06.2018 року про призначення допомоги, в першу чергу, призводить до порушення інтересів дитини.
Статтею 6 КАС України визначено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Частиною 1 ст. 2 КАС України унормовано, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Розпорядження відповідача, не відповідає вимогам ч.2 ст.2 КАС України, оскільки складено необґрунтовано, тобто, без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; без дотримання принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; непропорційно, в контексті недотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).
Відтак, позов підлягає задоволенню в частині скасування спірного розпорядження та у зобов`язальній частині, як способі відновлення прав позивача.
При розгляді вказаної справи судом, на виконання приписів ч.5 ст. 242 КАС України було враховано правові висновки, викладені Верховним Судом в постановах від 24 квітня 2019 року (справа №226/139/17), від 02 травня 2018 року (справа № 226/318/17), в контексті того, що допомога при народженні дитини за своєю природою є допомогою самій дитині, а не її батькам, відтак відмова/припинення виплати допомоги, передбаченої Законом № 2811-XII, початково призводить до порушення інтересів саме дитини.
В позові про оскарження дій відповідача суд відмовляє, оскільки зазначене не є належним захистом прав позивача.
Розподіл судових витрат в порядку ст. 139 КАС України не здійснюється, оскільки позивач, ухвалою від 14.08.2019 року від сплати судового збору звільнений, а доказів понесення інших витрат ним суду не надано.
Керуючись ст.ст. 263, 255, 295, 297 КАС України, суд -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ) до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради (вул. Благовіщенська, буд. 34,м. Харків,61052, код ЄДРПОУ03196647) про визнання дій протиправними, скасування розпорядження та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Скасувати розпорядження Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради від 19.06.2018 року про скасування рішення від 06.06.2018 року про призначення ОСОБА_1 допомоги при народженні дитини ОСОБА_3 .
Зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради виконати рішення Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради від 06.06.2018 року про призначення ОСОБА_1 допомоги при народженні дитини ОСОБА_3 .
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його складання у повному обсязі шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду або в порядку, передбаченому п. 15.5 Розділу VII КАС України, а саме: до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення складено 11 вересня 2019 року.
Суддя Заічко О.В.