
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 вересня 2019 р. № 520/6673/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бабаєва А.І.
при секретарі судового засідання Боднар І.Ю.,
за участі:
представника позивача Сусла І.М.,
представника відповідача Глушка О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області до Товариства з обмеженою відповідальністю “ТЕХІНВЕСТ ПЛЮС” про застосування заходів реагування в сфері державного нагляду, -
В С Т А Н О В И В:
04.07.2019 року Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю “ТЕХІНВЕСТ ПЛЮС”, в якому просить суд до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров`ю людей, експлуатацію будівель Товариства з обмеженою відповідальністю “ТЕХІНВЕСТ ПЛЮС” за адресами: Харківська область, м.Чугуїв, вул.Есхарівська, буд.8-А, 6-В, 6, 4-Г, зупинити повністю шляхом їх знеструмлення з опечатуванням пристроїв відключення джерел електропостачання, у зв`язку з чим зобов`язати керівництво Товариства з обмеженою відповідальністю “ТЕХІНВЕСТ ПЛЮС” негайно припинити використання цих будівель з метою проведення будь якої діяльності, не пов`язаної з усуненням порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.
В обґрунтування позовних вимог зазначило, що за наявності порушень вимог законодавства в сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей, будівлі ТОВ “ТЕХІНВЕСТ ПЛЮС”, на думку позивача, не можуть експлуатуватись.
Відповідач, ТОВ “ТЕХІНВЕСТ ПЛЮС”, надав до суду відзив, в якому зазначив, що порушення встановленні під час перевірки усунуто.
В судове засідання представник позивача прибув, позов підтримав та просив його задовольнити.
В судове засідання представник відповідача прибув, проти позову заперечував та просив відмовити в його задоволені.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, приходить до висновку про відмову в задоволенні позову з наступних підстав.
Судом встановлено, що контролюючим органом на підставі наказу №29 від 13.03.2019 року та посвідчення №57 від 13.03.2019 року проведена планова перевірка додержання (виконання) вимог законодавства у сфері (з питань) техногенної та безпеки у будівлях ТОВ “ТЕХІНВЕСТ ПЛЮС”, за адресою: Харківська область, м.Чугуїв, вул.Есхарівська, буд.8-А, 6-В, 6, 4-Г.
За результатами перевірки складено акт №103 за результатами проведення планової (позапланової) перевірки щодо додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки.
В ході перевірки будівель ТОВ “ТЕХІНВЕСТ ПЛЮС” було встановлено, що вони експлуатуються з порушеннями вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров`ю людей, а саме, як зазначено в позові:
1. В приміщеннях допускається улаштування та експлуатація тимчасових ектромереж (пункт 1.8, розділ ІV, ППБУ).
2. Не проводиться перевірка захисту будівель від прямих попадань блискавки і вторинних і проявів не виконано відповідно до вимог ДСТУ щ В.2 5-38:2008 «Інженерне обладнання будинків і споруд. Улаштування блискавко захисту будівель і споруд». (пункт 1.21, розділ ІV, ППБУ).
3. Допускається користуватися електронагрівальними приладами. (пункт 2.28, розділ VІ, ППБУ).
4. Будівлі і приміщення не забезпечені у повному обсязі переносними або пересувними вогнегасниками відповідно до Правил експлуатації та типові норми належності вогнегасників. (пункт 1, розділ V, Правил експлуатації та типові норми належності вогнегасників).
5. Наявні пожежні щити не доукомплектовані засобами пожежогасіння. До комплекту засобів пожежогасіння, які розміщуються на пожежному щиті, входять: вогнегасники - 3 шт. ящик з піском – 1 шт., покривало з негорючого теплоізоляційного матеріалу або повсті розміром 2х2 м - 1 шт., гаки - 3 шт., лопати - 2 шт., ломи - 2шт., сокири - 2 (Наказ МВС України від 30.12.2014 №1417).
6. Не проведено технічне обслуговування системи протипожежного захисту, що встановлена на об`єкті. Не розроблено відповідний журнал. (пункт 1.1, глава 1, розділ V, ППБУ).
7. Не проведено замір опору ізоляції і перевірку спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання. (пункт 1.20, глава 1, розділ ІV, ППБУ).
8. Нe забезпечено шляхи евакуації евакуаційним освітленням. (пункт 2.31, глава 2, розділ ІІІ, ППБУ).
В ході розгляду даної справи контролюючим органом проведено позапланову перевірку ТОВ “ТЕХІНВЕСТ ПЛЮС” щодо додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, за результатом якої складено акт №176.
Згідно акту №176 було встановлено, що будівлі відповідача експлуатуються з порушеннями вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров`ю людей, а саме: не проведено технічне обслуговування системи протипожежного захисту, що встановлена на об`єкті. Не розроблено відповідний журнал. (пункт 1.1, глава 1, розділ V, ППБУ).
Суд зазначає, що частиною 4 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України суб`єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду виключно у випадках, визначених Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 року № 877-V (надалі - Закон № 877-V) державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно з пунктом 1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності.
Згідно п. 4 Розділу І Правил пожежної безпеки в Україні пожежна безпека повинна забезпечуватися шляхом проведення організаційних заходів та технічних засобів, спрямованих на запобігання пожежам, забезпечення безпеки людей, зниження можливих майнових втрат і зменшення негативних екологічних наслідків у разі їх виникнення, створення умов для успішного гасіння пожеж.
Згідно ч. 7 ст. 7 Закону № 877-V на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Частиною 4 статті 4 Закону № 877-V визначено, що виключно законами встановлюються вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності.
Відповідно до пунктів 1, 4 частини 1 статті 70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є зокрема недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами та нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій.
Згідно ч. 2 ст. 70 Кодексу цивільного захисту України повне або часткове зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Відповідно до частини 3 статті 55 Кодексу цивільного захисту України забезпечення пожежної безпеки суб`єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб`єктів господарювання.
Згідно підпункту 12 частини 1 статті 67 Кодексу цивільного захисту України до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об`єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей.
Частиною 2 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України встановлено, що у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров`ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Отже, орган, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, у разі виявлення факту недотримання вимог пожежної безпеки, на підставі акту, складеного за результатами здійснених заходів (перевірок тощо), має право звернутися до суду із позовом про застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення експлуатації будівель, споруд.
В ході перевірки будівель ТОВ “ТЕХІНВЕСТ ПЛЮС” було встановлено, що вони експлуатуються з порушенням вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров`ю людей.
Згідно акту перевірки №176 було встановлено, що будівлі відповідача експлуатуються з порушеннями вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров`ю людей, а саме: не проведено технічне обслуговування системи протипожежного захисту, що встановлена на об`єкті. Не розроблено відповідний журнал. (пункт 1.1, глава 1, розділ V, ППБУ).
Так, на підтвердження усунення вищевказаного порушення, відповідачем надано до суду договір №13-67243 від 16.08.2019 року про придбання і монтаж засобів пожежної автоматики на об`єкті укладений між ТОВ “ТЕХІНВЕСТ ПЛЮС” (Замовник) та Управлінням поліції охорони в Харківській області (Виконавець), згідно якого Замовник доручає, а Виконавець бере на себе зобов`язання надати за кошти Замовника такі послуги та роботи: від імені Замовника придбати обладнання та матеріали для виконання робіт з монтажу засобів пожежної сигналізації в приміщенні цеху №1, розташованому за адресою: Харківська обл.., Чугуїв, вул. Есхарівська, 4-Г, літера Б згідно умов укладеного Сторонами договору доручення, здійснити поставку засобів сигналізації, їх монтаж та наладку на об`єкті, підготовку і передачу для підключення на пульт централізованої охорони. Крім того, згідно вказаного договору складено акт №1 приймання виконаних підрядних робіт.
Також, відповідачем надано до суду договір №13-67245 від 16.08.2019 року про придбання і монтаж засобів пожежної автоматики на об`єкті укладений між ТОВ “ТЕХІНВЕСТ ПЛЮС” (Замовник) та Управлінням поліції охорони в Харківській області (Виконавець), згідно якого Замовник доручає, а Виконавець бере на себе зобов`язання надати за кошти Замовника такі послуги та роботи: від імені Замовника придбати обладнання та матеріали для виконання робіт з монтажу засобів пожежної сигналізації в приміщенні цеху №1, розташованому за адресою: Харківська обл.., Чугуїв, вул. Есхарівська, 4-Г, літера А згідно умов укладеного Сторонами договору доручення, здійснити поставку засобів сигналізації, їх монтаж та наладку на об`єкті, підготовку і передачу для підключення на пульт централізованої охорони. Згідно вказаного договору складено акт №1 приймання виконаних підрядних робіт.
Крім того, відповідачем надано до суду договір №13-67246 від 16.08.2019 року про придбання і монтаж засобів пожежної автоматики на об`єкті укладений між ТОВ “ТЕХІНВЕСТ ПЛЮС” (Замовник) та Управлінням поліції охорони в Харківській області (Виконавець), згідно якого Замовник доручає, а Виконавець бере на себе зобов`язання надати за кошти Замовника такі послуги та роботи: від імені Замовника придбати обладнання та матеріали для виконання робіт з монтажу засобів пожежної сигналізації в приміщенні цеху №1, розташованому за адресою: Харківська обл.., Чугуїв, вул. Есхарівська, 6-В згідно умов укладеного Сторонами договору доручення, здійснити поставку засобів сигналізації, їх монтаж та наладку на об`єкті, підготовку і передачу для підключення на пульт централізованої охорони. Згідно вказаного договору складено довідку про вартість виконаних підрядних робіт та витрат, акт №1 приймання виконаних підрядних робіт.
Також, відповідачем надано до суду договір №13-67248 від 16.08.2019 року про придбання і монтаж засобів пожежної автоматики на об`єкті укладений між ТОВ “ТЕХІНВЕСТ ПЛЮС” (Замовник) та Управлінням поліції охорони в Харківській області (Виконавець), згідно якого Замовник доручає, а Виконавець бере на себе зобов`язання надати за кошти Замовника такі послуги та роботи: від імені Замовника придбати обладнання та матеріали для виконання робіт з монтажу засобів пожежної сигналізації в приміщенні цеху №1, розташованому за адресою: Харківська обл., Чугуїв, вул. Есхарівська, 4-Г, літера А згідно умов укладеного Сторонами договору доручення, здійснити поставку засобів сигналізації, їх монтаж та наладку на об`єкті, підготовку і передачу для підключення на пульт централізованої охорони. Згідно вказаного договору складено акт приймання виконаних підрядних робіт.
Таким чином, на час розгляду справи по суті відповідач вчиняє необхідні дії для усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей.
З огляду на викладене та те, що відповідачем частково усунуті порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей зазначених в акті перевірки №176, суд приходить до висновку про відсутність підстав для такого заходу, як зупинення експлуатації будівлі ТОВ “ТЕХІНВЕСТ ПЛЮС”, шляхом її знеструмлення з опечатуванням пристроїв відключення джерел електропостачання.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи вищезазначене, суд вважає вимоги позивача необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Судовий збір підлягає розподілу відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 243, ст. 246, ст. 255, ст. 293, ст. 295, ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, –
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області (61013, м. Харків, вул. Шевченка, буд. 8) до Товариства з обмеженою відповідальністю “ТЕХІНВЕСТ ПЛЮС” (61050, м. Харків, пров. Руставелі, буд. 2, кв.1) про застосування заходів реагування в сфері державного нагляду – відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Бабаєв А.І.
Повний текст рішення складено 11.09.2019 року.