
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
_______________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 вересня 2019 року м.Кропивницький Справа № 340/1921/19
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Пасічника Ю.П., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (вул. Соборна, 7 А, м.Кропивницький, 25009, код ЄДРПОУ 20632802) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії щодо нарахування пенсії тимчасово переміщеній особі,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо невиплати пенсії ОСОБА_1 .
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області поновити нарахування та виплату ОСОБА_1 , пенсії з 01.11.2017 року, а також виплатити заборгованість з пенсії з 01.11.2017 року;
- допустити негайне виконання рішення суду в частині присудження виплати ОСОБА_1 пенсії у межах суми стягнення за один місяць.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що вона є пенсіонером за віком, на даний час має статус внутрішньо переміщеної особи, та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області. Вже більше двох років пенсійні виплати у встановленому протоколом УПФУ не отримує. Рішення про припинення виплати пенсії не отримувала. Вважає неправомірними дії відповідача щодо невиплати пенсії.
Після звернення до відповідача з приводу поновлення виплати пенсії, позивачеві було повідомлено, що поновлення виплати пенсії можливе лише після винесення Комісією відповідного рішення. Сума нарахованої пенсії буде обрахована в разі надходження рішення Комісії про поновлення пенсії та особистого звернення позивача до Кропивницького відділу обслуговування громадян (сервісного центру) з заявою про поновлення виплати пенсії.
Позивач зазначає про протиправну бездіяльність відповідача, а тому вказані обставини стали підставою для звернення до суду.
Ухвалою судді від 05 серпня 2019 року відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення сторін. Водночас даною ухвалою для учасників справи встановлені порядок та строки щодо виконання процесуальних дій (а.с.1).
Так згідно даної ухвали зобов`язано позивача в десятиденний строк з дня вручення даної ухвали подати до суду докази взяття на облік, як внутрішньо переміщеної особи.
Представником позивача ухвалу отримано 08.08.2019 року (а.с.28).
16.08.2019 та 29.08.2019 представником позивача було надіслано скановану довідку переселенця (електрона пошта) (а.с.33-35, 41-42).
Суд зазначає, що з наданих представником позивача доказів неможливо встановити їх зміст та приналежність вказаної довідки позивачеві.
Представником відповідача до суду було подано відзив на позов, в якому зазначено, що з позовними вимогами не погоджується, в їх задоволенні просить відмовити в повному обсязі та зазначає, що згідно з витягом з протоколу № 24 від 13.12.2017 засідання районної Комісії з питань призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, житлових субсидій населенню, надання пільг особам, ОСОБА_1 відмовлено у виплаті пенсії. Поновлення виплати пенсії можливе лише після винесення Комісією відповідного рішення. Рішення Комісії № 24 від 13.12.2017 року є чинним, даних про його скасування головне управління не має, позивач відповідних доказів щодо оскарження рішення № 24 Комісії не надавала, а ні до головного управління, а ні до суду. Головне управління наголошує, що 13.12.2017 року головним управлінням на розгляд Комісії виносилося питання поновлення виплати пенсії ОСОБА_1 , але в зв`язку з наявністю документів про встановлення факту відсутності ОСОБА_1 в м. Кропивницькому Комісією було відмовлено у відновленні виплати. Також вважає за необхідне повідомити, що головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснює виплату пенсії тільки мешканцям Кіровоградської області, які набули права на виплату пенсії (а.с.29-30).
Суд зазначає, що відповідно до положень ч.1 ст.257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Відповідно до ч.5 ст.262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Враховуючи вищевикладене, а також те, що клопотань про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін від сторін не надходило, дана справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними в матеріалах справи доказами.
З матеріалів справи вбачається, що позивач є пенсіонером за віком, що підтверджується пенсійним посвідченням серії № НОМЕР_2 , з терміном дії до 05.10.2019 (а.с.12).
Позивач стверджує, що на даний час має статус внутрішньо переміщеної особи, на підтвердження чого надала копію довідки переселенця (а.с.16,17,34,35,42,43).
З метою врегулювання питання щодо поновлення виплати пенсії позивач звертався до відповідача з відповідною заявою.
Листом від 19.07.2019р. №308/ВП/К-11 представника позивача було поінформовано, що поновлення виплати пенсії можливе лише після винесення Комісією відповідного рішення. Сума нарахованої пенсії буде обрахована в разі надходження рішення Комісії про поновлення пенсії та особистого звернення позивача до Кропивницького відділу обслуговування громадян (сервісного центру) з заявою про поновлення виплати пенсії (а.с.20-21).
Не погоджуючись із зазначеною бездіяльністю суб`єкта владних повноважень, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Закон України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" від 20 жовтня 2014 року № 1706-VII встановлює гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб.
Зокрема вказаним Законом передбачено наступне.
Внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру (ст. 1).
Факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону
Для отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи така особа звертається із заявою до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (ст. 4).
Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв`язання проблем, пов`язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам (ст. 7).
Згідно ч. 1 ст. 5 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) цей Закон регулює відносини, що виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 509 "Про облік внутрішньо переміщених осіб" затверджено Порядок оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, пунктами 1 та 2 якого передбачено наступне.
Довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (далі - довідка) є документом, який підтверджує факт внутрішнього переміщення і взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (п.1).
Для отримання довідки повнолітня або неповнолітня внутрішньо переміщена особа звертається особисто, а малолітня дитина, недієздатна особа або особа, дієздатність якої обмежена, - через законного представника із заявою про взяття на облік, форму якої затверджує Мінсоцполітики, до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (п.2).
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 05 листопада 2014 року № 637 "Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам" (у редакції, чинній станом на час виникнення спірних правовідносин) установлено, що призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, субсидій та пільг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 509.
Припинення або відновлення соціальних виплат проводиться структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад або управліннями Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, об`єднаними управліннями згідно з Порядком здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 8 червня 2016 р. N 365 "Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам".
08 червня 2016 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 365 "Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам", пунктом 1 (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) якої затверджено Порядок призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам та Порядок здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання /перебування.
Пунктом 4 Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам установлено, що соціальні виплати внутрішньо переміщеним особам призначаються і виплачуються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення), територіальними органами Пенсійного фонду України, робочими органами Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, центрами зайнятості (далі - органи, що здійснюють соціальні виплати) за місцем їх фактичного проживання/перебування, незалежно від факту реєстрації місця проживання/перебування.
Згідно з пунктом 2 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання /перебування: Контроль за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам здійснюють структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення) шляхом відвідування не рідше ніж одного разу на шість місяців фактичного місця проживання/перебування внутрішньо переміщеної особи, про що складається акт обстеження матеріально-побутових умов сім`ї за формою, встановленою Мінсоцполітики. Якщо в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб є інформація щодо проходження особою фізичної ідентифікації в публічному акціонерному товаристві "Державний ощадний банк України", чергова перевірка у відповідному періоді не проводиться.
Згідно з пунктом 12 Порядку соціальні виплати за рішенням комісій або органів, що здійснюють соціальні виплати, припиняються у разі:
1) наявності підстав, передбачених законодавством щодо умов призначення відповідного виду соціальної виплати;
2) встановлення факту відсутності внутрішньо переміщеної особи за фактичним місцем проживання/перебування згідно з актом обстеження матеріально-побутових умов сім`ї;
3) отримання рекомендацій Мінфіну щодо фактів, виявлених під час здійснення верифікації соціальних виплат;
4) скасування довідки внутрішньо переміщеної особи з підстав, визначених статтею 12 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб";
5) отримання інформації від Держприкордонслужби, МВС, СБУ, Мінфіну, Національної поліції, ДМС, Держфінінспекції, Держаудитслужби та інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.
У зв`язку з вищезазначеним, підставою для виплати пенсії внутрішньо переміщеній особі є документ, що підтверджує статус внутрішньо переміщеної особи - довідка, видана такій особі відповідно до Порядку №509. Рішення про відмову у призначенні (відновленні) соціальної виплати приймає Комісія з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, на підставі якого приймає рішення безпосередньо орган, що здійснює зазначену виплату.
Ухвалою судді від 05.08.2019 року зобов`язано позивача в десятиденний строк з дня вручення даної ухвали подати до суду докази взяття на облік, як внутрішньо переміщеної особи.
16.08.2019 та 29.08.2019 представником позивача було надіслано електронною поштою скановану довідку переселенця (а.с.35, 42), але з наданих довідок неможливо встановити їх зміст та приналежність позивачеві.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ст. 76 КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Відповідно до частин 1, 5 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.
Зважаючи на те, що позивач не надав належних доказів, які дали змогу встановити його статус, як внутрішньо переміщеної особи, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Ухвалою судді від 05.08.2019 року відстрочено ОСОБА_1 сплату судового збору в сумі 768,40 грн. до ухвалення судового рішення у справі.
Відповідно ч.2 ст.133 КАС України, якщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть оплачені, позовна заява залишається без розгляду або витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо сплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.
Судові витрати відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України відшкодуванню не підлягають.
Керуючись ст.ст.132, 139, 143, 242-246, 255, 271, 287, 295-297 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову відмовити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) судовий збір в сумі 768,40 грн. за наступними Платiжними реквiзитами для перерахування судового збору в гривнях:
Отримувач коштів УК у м.Кроп./м.Кропивницький/22030101
Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38037409
Банк отримувача Казначейство України (ЕАП)
Код банку отримувача (МФО) 899998
Рахунок отримувача 34316206084003
Код класифікації доходів бюджету 22030101
Призначення платежу; 101 Судовий збір, за позовом ОСОБА_1 , Кіровоградський окружний адміністративний суд.
Докази сплати судового збору надати суду.
Копію рішення направити сторонам.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення, за правилами, встановленими ст.ст.287, 293, 295 - 297 КАС України.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Кіровоградський окружний адміністративний суд.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду Ю.П. Пасічник