
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
_______________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 вересня 2019 року м.Кропивницький Справа № 340/2042/19
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі: головуючого-судді Пасічника Ю.П. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "Компанія Росток-Агро" (вул.Родникова, 86, м.Кропивницький, Кіровоградська область, 25000, код ЄДРПОУ 36585182) до Головного управління ДФС у Кіровоградській області, (вул. Велика Перспективна, 55, м.Кропивницький, Кіровоградська область, 25006, код ЄДРПОУ 39393501) про скасування податкового повідомлення-рішення,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувя до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом і просить:
- скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Кіровоградській області №00001021403 та №00001031403 від 23 травня 2019 року.
Позивач звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до відповідача про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень від 23.05.2019р. №00001021403, яким до позивачеві застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 19000 грн. та №00001031403, яким до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 1,00 грн.
Ухвалою суду від 19.08.2019р. відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, судове засідання призначено на 10.09.2019р.
Представниками сторін подано заяви про розгляд справи за їх відсутності у зв`язку з чим та відповідно до ч. 3 ст. 194 КАС України подальший розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач вказує, що посадовими особами відповідача з 22 по 26 квітня 2019р. була проведена фактична перевірка за дотриманням норма законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку проведення розрахункових операцій, ведення касових операцій, обігу підакцизних товарів та наявності ліцензій, патентів, свідоцтв. За результатами проведення перевірки було складено акт про порушення п. 1, 2 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а також п. 11 розділу ІІ Положення про проведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою правління НБУ від 29.12.2017р. №148.
На підставі акту перевірки було прийнято оскаржувані податкові повідомлення-рішення, я якими позивач не погоджується та вказує на процедурні порушення допущені під проведення перевірки, а також на протиправність дій посадових осіб відповідача, які на думку позивача призвели до безпідставного нарахування штрафних санкцій.
Вказані обставини стали підставою для звернення до суду.
03.09.2018р. відповідачем подано відзив на адміністративний позов вимоги якого не визнаються з тих підстав, що прийняття оскаржуваних рішень обумовлено порушенням позивачем вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», Положення про проведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою правління НБУ від 29.12.2017р. №148 та на підставі Указу Президента України від 12.06.1995р. №436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» (а.с.18).
Розглянувши долучені до справи документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позову з наступних підстав.
Відповідно до пунктів 20.1.10 та 20.1.11 п. 20.1. ст. 20 ПК України контролюючі органи мають право: здійснювати контроль за додержанням законодавства з питань регулювання обігу готівки (крім банків), порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), за наявністю ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, торгових патентів, за додержанням порядку приймання готівки для подальшого переказу (крім приймання готівки банками), за дотриманням суб`єктами господарювання установлених законодавством обов`язкових вимог щодо забезпечення можливості розрахунків за товари (послуги) з використанням електронних платіжних засобів;
проводити контрольні розрахункові операції до початку перевірки платника податків щодо дотримання ним порядку проведення готівкових розрахунків та застосування реєстраторів розрахункових операцій. Товари, отримані службовими (посадовими) особами контролюючих органів під час проведення контрольної розрахункової операції, підлягають поверненню платнику податків у непошкодженому вигляді. У разі неможливості повернення такого товару відшкодування витрат здійснюється відповідно до законодавства з питань захисту прав споживачів.
Згідно п. 75.1., 75.1.3 ст. 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об`єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).
Відповідно до пунктів 80.1. та 80.4. ст. 80 ПК України фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи). Перед початком фактичної перевірки, з питань дотримання порядку здійснення розрахункових операцій та ведення касових операцій, посадовими особами контролюючих органів на підставі підпункту 20.1.10 пункту 20.1 статті 20 цього Кодексу може бути проведена контрольна розрахункова операція.
З матеріалів справи вбачається, що відповідно до направлень на перевірку від 22.04.2019р. №691 та №692 посадовими особами відповідача була проведена фактична перевірка за дотриманням суб`єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, порядку здійснення розрахункових операцій та наявності патентів і ліцензій, свідоцтв (а.с.23,24).
Вказані направлення та наказ на проведення перевірки було вручено головному бухгалтеру позивача, що підтверджується особистою розпискою на примірниках направлень.
До початку проведення перевірки посадовими особами відповідача проведено контрольні розрахункові операції на загальну суму 3800 грн. та 600 грн. про що складено відповідні акти від 22.04.2019р. та якими зафіксовано, що при проведенні розрахунків реєстратор розрахункових операцій не використовувався, розрахунковий документ не видавався (а.с.29,30).
Результати фактичної перевірки оформлені актом від 26.04.2018р. №49/11/11/РРО/36585182 (а.с.20,21).
Згідно розділу 3 Акту встановлено порушення п. 1, 2 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» - проведення розрахунків без застосування РРО та без видачі розрахункового документа встановлено форми, а також п. 11 розділу ІІ Положення про проведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою правління НБУ від 29.12.2017р. №148 - відсутність оприбуткування готівки в день її одержання в повній сумі.
Факт виявлених порушень підтверджено пояснення головного бухгалтера позивача від 23.04.2019р. (а.с.22).
У зв`язку з виявленими порушеннями відповідачем прийнято податкові повідомлення-рішення від 23.05.2019р.:
- №00001021403, яким до позивача на підставі абз. 1 п. 1 Указу Президента України від 12.06.1995р. №436/95 застосовано штрафну (фінансову) санкцію в розмірі 19000 грн. (а.с.4);
- №00001031403, яким до позивача на підставі п. 1 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» застосовано штрафну (фінансову) санкцію в розмірі 1,00 грн. (а.с.5).
Надаючи правову оцінку правомірності оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, суд виходить з наступного.
Відповідно до п. 1, 2 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб`єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов`язані:
1) проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;
2) видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов`язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.
Згідно п. 11 розділу ІІ Положення про проведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою правління НБУ від 29.12.2017р. №148 готівка, що надходить до кас, оприбутковується в день одержання готівки в повній сумі.
Оприбуткуванням готівки в касах установ/підприємств та їх відокремлених підрозділів, які проводять готівкові розрахунки із застосуванням РРО та з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.
Оприбуткуванням готівки в касах відокремлених підрозділів установ/підприємств, які проводять готівкові розрахунки із застосуванням РРО без ведення касової книги, є забезпечення зберігання щоденних фіскальних звітних чеків (щоденних Z-звітів) в електронній формі протягом строку, визначеного пунктом 44.3 статті 44 Податкового кодексу України і занесення інформації згідно з фіскальними звітними чеками до відповідних книг обліку (КОРО - у разі її використання).
Оприбуткуванням готівки в касах суб`єктів господарювання, які проводять готівкові розрахунки із застосуванням КОРО без застосування РРО, є занесення даних розрахункових квитанцій до КОРО.
Оприбуткування та облік фізичними особами - підприємцями отриманих доходів здійснюється в книгах обліку доходів і витрат (або книгах обліку доходів) у порядку, визначеному Податковим кодексом України.
Як вже встановлено судом та підтверджено матеріалами справи здійснюючи розрахункові операції, відповідальна особами позивача прийняла від покупців готівкові кошти, при цьому не маючи на це право, оскільки як пояснює головний бухгалтер позивача у процесі діяльності реєстратор розрахункових коштів на підприємстві не застосовується, касова книга не ведеться.
Разом з тим, вказані обставини не звільняють позивача від виконання вимог Положення про проведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою правління НБУ від 29.12.2017р. №148, а в разі порушення вказаних вимог, від відповідальності за таке порушення.
Відповідно до абз. 1 п. 1 Указу Президента України від 12.06.1995р. №436/95 (в редакції чинній на момент прийняття оскаржуваних рішень) у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб`єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п`ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.
Сума готівкових коштів, яка мала бути оприбуткована позивачем становить 3800 грн. та 600 грн.
Штрафна (фінансова) санкція застосована до позивача становить 3800 х 5 = 19000 грн.
При цьому факт не застосування до позивача штрафної (фінансової) санкції за не оприбуткування готівкових коштів в сумі 600 грн. жодним чином не впливає на правомірність прийняття оскаржуваного рішення у вигляді податкового повідомлення-рішення №00001021403 від 23.05.2019р.
Відповідно до п. 1 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» за порушення вимог цього Закону до суб`єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів доходів і зборів застосовуються фінансові санкції у таких розмірах:
1) у разі встановлення протягом календарного року в ході перевірки факту: проведення розрахункових операцій з використанням реєстраторів розрахункових операцій або розрахункових книжок на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг); непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій з фіскальним режимом роботи; невідповідності у юридичних осіб на місці проведення розрахунків суми готівкових коштів сумі коштів, зазначеній у денному звіті, більше ніж на 10 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, а в разі використання юридичною особою розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня; нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки на окремому господарському об`єкті такого суб`єкта господарювання - вчинене вперше - 1 гривня.
Отже, у зв`язку з встановленням факту проведення позивачем розрахунку без застосовування РРО та нероздрукування відповідного розрахункового документа, відповідачем правомірно застосовано штрафну (фінансову) санкції в розмірі 1,00 грн. на підставі податкового повідомлення-рішення №00001031403 від 23.05.2019р.
Таким чином, зібрані у справі докази повністю спростовують доводи позивача викладені у позовній заяві.
Враховуючи вищевикладене суд дійшов висновку, що позовні вимоги про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень від 23.05.2019р. №00001021403, яким до позивачеві застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 19000 грн. та №00001031403, яким до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 1,00 грн. є безпідставними та задоволенню не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.139, 246, 382, 255, 292-297, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
В задоволені адміністративного позову відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Кіровоградський окружний адміністративний суд.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду Ю.П. Пасічник