
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
11 вересня 2019 року Справа №160/2108/19
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Прудника С.В. за участі секретаря судового засідання Стогній К.В. за участі: представника заявника: представника позивача: представника третьої особи: не прибув не прибув не прибув розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро заяву Дніпропетровського обласного комунального підприємства "Перещепинське виробниче об`єднання житлово-комунального господарства" про відстрочення виконання судового рішення у справі за позовною заявою Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області до Дніпропетровського обласного комунального підприємства "Перещепинське виробниче об`єднання житлово-комунального господарства", третя особа - Новомосковська об`єднана державна податкова інспекція Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області, про стягнення заборгованості,-
В С Т А Н О В И В:
07 серпня 2019 року від ДОКП "Перещепинське ВО ЖКГ" до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла заява про відстрочення виконання судового рішення, в якій заявник просив:
- відстрочити виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.05.2019 р. у справі № 160/2108/19 за позовом ГУ ДФС у Дніпропетровській області до ДОКП "Перещепинське ВО ЖКГ", третя особа - Новомосковська ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області про стягнення з ДОКП «Перещепинське ВО ЖКГ», податкової заборгованості у розмірі 658700,27 грн. до 1 травня 2020 року.
В обґрунтування вказаної заяви ДОКП "Перещепинське ВО ЖКГ" зазначило, що виконання рішення суду від 20.05.2019 року ускладняються у зв`язку із тим, що підприємство не має коштів для погашення податкової заборгованості, яка виникла через несплату суми узгодженого податкового зобов`язання.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02 вересня 2019 року заяву ДОКП "Перещепинське ВО ЖКГ" призначено до розгляду у судовому засіданні.
Представник заявника ДОКП "Перещепинське ВО ЖКГ" в судове засідання не прибув, про дату, час та місце проведення судового засідання сповіщений належним чином, до суду подав заяву щодо розгляду справи за його відсутності.
Представник позивача ГУ ДФС у Дніпропетровській області в судове засідання не прибув, до канцелярії суду подано клопотання, в якому податковий орган заперечує щодо відстрочення виконання судового рішення та просить провести розгляд справи за відсутності представника.
Представник третьої особи в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце проведення судового засідання сповіщений належним чином.
На підставі частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання технічними засобами не здійснювалось.
Частиною 2 ст. 378 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Дослідивши заяву та матеріали справи, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що в провадженні Дніпропетровського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа №160/2108/19 за позовною заявою ГУ ДФС у Дніпропетровській області до ДОКП "Перещепинське ВО ЖКГ", третя особа - Новомосковська ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області, про стягнення заборгованості.
За результатами розгляду означеної справи, 20.05.2019 року Дніпропетровським окружним адміністративним судом прийнято рішення, яким позов ГУ ДФС у Дніпропетровській області до ДОКП "Перещепинське ВО ЖКГ", третя особа - Новомосковська ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області, про стягнення заборгованості задоволено повністю. Стягнуто податковий борг ДОКП "Перещепинське ВО ЖКГ", код ЄДРПОУ 03342273, на користь бюджету у розмірі 658700,27 грн. (шістсот п`ятдесят вісім тисяч сімсот гривень 27 копійок), шляхом стягнення коштів з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків.
Суд зазначає, що за допомогою реплікації комп`ютерної програми «Діловодство спеціалізованого суду» встановлено, що рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.05.2019 року набрало законної сили 21.06.2019 року.
Так, слід зазначити, що питання щодо відстрочення і розстрочення виконання судового рішення врегульовуються ст. 378 Кодексу адміністративного судочинства України у редакції чинній з 15.12.2017 року.
Відповідно до ч.1 ст. 378 КАС України, за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим (ч. 3 ст. 378 КАС України).
Положеннями ч. 4 ст. 378 КАС України передбачено, що вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: 1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім`ї, її матеріальне становище; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Згідно з ч. 5 ст. 378 Кодексу адміністративного судочинства України, відстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови.
Частиною 1 статті 129-1 Конституції України встановлено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання.
Аналогічні положення закріплені й в частині 2 статті 14 КАС України , за змістом якої судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.
Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання рішення, суд із певною свободою розсуду повинен враховувати майнові інтереси сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини кожної сторони у виникненні спору, наявність надзвичайних непереборних подій, інфляційних процесів у економіці держави та інші обставини (як то, зокрема, ненадання (несвоєчасне надання) бюджетних асигнувань або бюджетних зобов`язань заявнику та/або недоведення (несвоєчасне доведення) фінансування видатків до заявника - отримувача бюджетних коштів в обсязі, достатньому для своєчасного виконання ним грошових зобов`язань та/або погашення податкового боргу, а також неперерахування (несвоєчасне перерахування) заявнику з бюджету коштів в обсязі, достатньому для своєчасного виконання ним грошових зобов`язань та/або погашення податкового боргу, у тому числі в рахунок оплати наданих заявником послуг (виконаних робіт, поставлених товарів); загроза виникнення неплатоспроможності (банкрутства) заявника в разі своєчасної та в повному обсязі сплати ним грошового зобов`язання або погашення податкового боргу в повному обсязі; недостатність майна заявника - фізичної особи для своєчасної та у повному обсязі сплати грошового зобов`язання або погашення податкового боргу в повному обсязі або відсутність у нього такого майна; сезонний характер виробництва та/або реалізації товарів (робіт, послуг) заявником; виконання заявником плану реорганізації власного виробництва та/або зміна його організаційної структури, що призводить (може призвести) до значного спаду виробництва протягом певного періоду).
Положення статті 263 КАС України не містять застережень щодо можливості визначення у інших правових актах відповідних обставин для відстрочення та/або розстрочення виконання судового рішення та необхідності їх врахування судом при вирішенні цього питання.
Натомість інститут розстрочення та відстрочення податкового боргу платника податків, що регулюється статтею 100 ПК України, є елементом процедури погашення податкового боргу платників податків в межах адміністрування податків та зборів як сукупності рішень та процедур контролюючих органів і дій їх посадових осіб, що визначають інституційну структуру податкових та митних відносин, організовують ідентифікацію, облік платників податків і платників єдиного внеску та об`єктів оподаткування, забезпечують сервісне обслуговування платників податків, організацію та контроль за сплатою податків, зборів, платежів відповідно до порядку, встановленого законом (підпункт 14.1.1-1 пункту 14.1 статті 14 ПК України), що узгоджується з визначеною у статті 1 сферою дії ПК України.
Розстрочення/відстрочення виконання судового рішення (що врегульоване КАС України) за самою своєю суттю відрізняється від розстрочення/відстрочення, передбаченого статтею 100 ПК України; вказані процедури реалізуються різними суб`єктами (відповідно судами та контролюючими органами) й за ініціативою різних осіб (розстрочення/відстрочення виконання судового рішення може відбуватись за заявою особи, яка бере участь у справі, сторони виконавчого провадження або за ініціативою суду, тоді як питання відстрочення/розстрочення податкового боргу може бути порушено виключно платником податків), а також різняться їх нормативним регулюванням (положення КАС України та ПК України).
За наведеного, суд вважає, що інститути розстрочення/відстрочення податкового боргу платника податків та розстрочення/відстрочення виконання судового рішення не можуть ототожнюватись, а відтак, розглядаючи питання відстрочення виконання судового рішення, суди мають застосовувати положення КАС України.
Судом установлено, що в обґрунтування поданої заяви заявник вказує, що наразі перебуває у скрутному фінансовому становищі, у зв`язку з чим не має можливості одним платежем погасити суму заборгованості у розмірі 658700,27 грн.
Слід зазначити, що станом на 01.07.2019 р. заборгованість населення м. Перещепине по квартплаті перед відповідачем становить 1 710 493,74 грн.
Станом на 01.07.2019 р. дебіторська заборгованість ЖКГ становить 1 784 600,00 грн., кредиторська заборгованість - 1823200,00 грн., заборгованість з ПДВ ДОКП «Перещепинське ВО ЖКГ» становить 1 726 200 ,00 грн.
Підприємство надало до суду копію зведеної відомості з квартплати станом на 01.07.2019 р., інформація про дебіторську і кредиторську заборгованість ДОКП «Перещепинське ВО ЖКГ», інформацію щодо податкової заборгованості згідно з судовими рішеннями станом на 01.08.2019 року, інформація щодо погашення податкового боргу згідно з судовими рішеннями станом на 01.08.2019 року, копію звіту про фінансові результати ДОКП «ПВО ЖКГ» за 1 півріччя 2019 р., витяг із Статуту ДОКП «Перещепинське ВО ЖКГ» та копія витягу із рішення Дніпропетровської обласної ради про призначення керівника ДОКП «Перещепинське ВО ЖКГ».
Вищенаведене підтверджує докази того, що заявником виконуються інші судові рішення по інших справах, поступово погашається борг.
Так, на підставі ухвали Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від
24.06.2014р. по справі № 61вр-14/2а/0470/5964/11 - сума боргу 289 164,57 грн.-
щомісячно по 2000,00 грн. з лютого 2014 р. по січень 2026 р.;
- на підставі ухвали Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31.10.2013 р. по справі № 620вр-13/2а-11573/09/0470 - залишок суми боргу 64 789,16 грн.-щомісячно по 900,00 грн. з січня 2014 р. по грудень 2019 р.;
- на підставі ухвали Дніпропетровського окружного адміністративного суду від
22.01.2015 р. по справі № 614вр-14/2а/0470/11190,12 - залишок суми боргу 190 130,77 грн. - щомісячно по 1 584,42 грн. з січня 2015 р. по грудень 2024 р.;
- на підставі ухвали Дніпропетровського окружного адміністративного суду по справі № 2а - 15116/10/0470 від 14.05.2013 року - залишок суми боргу 279 868,07 грн. -щомісячно по 7 746,12 грн. з січня 2017 р.;
- на підставі ухвали Дніпропетровського окружного адміністративного суду по справі № 804/13000/15 від 28.03.2016 року - залишок суми боргу 182 519,71 грн. -виконання рішення відстрочене до січня 2021 р., Новомосковська УК на даний момент утримала з розрахункового рахунку підприємства 96 968,36 грн.
На 01.08.2019 року ДОКП «Перещепинським ВО ЖКГ» погашено податкового боргу на підставі вищевказаних рішень Дніпропетровського окружного адміністративного суду всього на загальну суму 598 922 ,64 грн.
З матеріалів справи встановлено, що комунальне підприємство за рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 16.12.2013 р. сплачує ДП «Перещепинотеплоенерго» заборгованість за опалення - сума боргу 136 455,78 грн. - щомісячно по 2000,00 грн. з січня 2014 р. залишок боргу на 01.07.2019 року 36 000,00 грн.
Згідно з фінансовими результатами за 1 півріччя 2019 р. ДОКП «Перещепинське ВО ЖКГ» має чистий дохід - 1113,1 тис. грн., витрати - 1052,4 тис. грн., прибуток - 60,7 тис, грн. Однак, у 2018 році комунальне підприємство мало збитки від господарської діяльності у розмірі - 27,5 тис. грн.
Відповідно до Статуту ДОКП «Перещепинське ВО ЖКГ» комунальне
підприємство засноване на спільній власності територіальних громад сіл, селищ, міст
Дніпропетровської області і перебуває в управлінні Дніпропетровської обласної ради, яка
управляє майном підприємства.
08.11.2013р. Дніпропетровською обласною радою VI скликання на XXI сесії прийнято рішення «Про незастосування процедур банкрутства до комунальних підприємств та закладів, що належать до спільної власності територіальних громад Дніпропетровської області».
За поясненнями заявника стан поточної операційної діяльності ДОКП «Перещепинське ВО ЖКГ» за останні 2 роки, динаміки його доходів і витрат, комунальне підприємство вважає, що об`єктивно зможе погашати заборгованість згідно рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.05.2019 р. у справі № 160/2108/19 в сумі 658700,27 грн., починаючи з 1 травня 2020 року.
Відтак, суд вважає, що надані заявником докази свідчать про наявність обставин, що рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.05.2019 року суми боргу у розмірі 658700,27 грн., підтверджують тяжкий матеріальний стан підприємства, що є підставою для задоволення заяви про відстрочення виконання судового рішення щодо стягнення заборгованості у розмірі 658700,27 грн. (шістсот п`ятдесят вісім тисяч сімсот гривень 27 копійок) до 25 квітня 2020 року.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 205, 243, 248, 256, 375, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
Заяву Дніпропетровського обласного комунального підприємства "Перещепинське виробниче об`єднання житлово-комунального господарства" про відстрочення виконання судового рішення - задовольнити.
Відстрочити виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20 травня 2019 року у справі №160/2108/19 за позовом Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області до Дніпропетровського обласного комунального підприємства "Перещепинське виробниче об`єднання житлово-комунального господарства", третя особа - Новомосковська об`єднана державна податкова інспекція Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області, про стягнення заборгованості до 25 квітня 2020 року.
Копію цієї ухвали направити всім сторонам по справі.
Ухвала суду набирає законної сили відповідно до вимог ст.256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені статтями 295 та 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи ухвала суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С. В. Прудник