
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ 49089 м. Дніпро, вул. Академіка Янгеля, 4, (веб адреса сторінки на офіційному веб -порталі судової влади України в мережі Інтернет - http://adm.dp.court.gov.ua)
17 травня 2019 року Справа № 160/746/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Жукової Є.О.,
при секретарі судового засідання Рубані А.В.,
за участю:
представника позивача Німець Ю.С.,
представника відповідача Ковзуна А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області до Комунального підприємства "Сансервіс" Криворізької міської ради про застосування заходів реагування шляхом часткового зупинення виробництва (зупинення) реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг, пов`язану із експлуатацією джерел викидів та джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря із порушенням умов Дозволів №1211000000-362, №1211000000-364, № 1211000000-365 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами від 23.12.2015року Комунальним підприємством «Сансервіс» Криворізької міської ради (місцезнаходження: пр.Героїв - Підпільників, 15, прим.15, м.Кривий Ріг, Дніпропетровська обл., 50007, код ЄДРПОУ 30644336) до повного усунення порушення, -
ВСТАНОВИВ:
24.01.2019 р. до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звернулась Державна екологічна інспекція у Дніпропетровській області з позовом до Комунального підприємства "Сансервіс" Криворізької міської ради, в якому просила суд частково зупинити виробництво (виготовлення), реалізацію продукції, виконання робіт, надання послуг, пов`язану із експлуатацією джерел викидів та джерел утворення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря із порушенням умов Дозволів №1211000000-362, №1211000000-364, № 1211000000-365 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами від 23.12.2015 року Комунальним підприємством «Сансервіс» Криворізької міської ради (місцезнаходження: пр. Героїв -Підпільників 15, прим. 15, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область, 50007, код ЄДРПОУ 30644336) до повного усунення порушення.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.02.2019 р. у справі № 160/746/19 провадження, після залишення ухвалою суду від 25.01.2019 р. даної позовної заяви без руху, було відкрито та справа призначена до розгляду у порядку підготовчого провадження.
Позовні вимоги обґрунтовані наступним.
Державною екологічною інспекцією у Дніпропетровській області в період з 08.10.2018 р. по 22.10.2018 р., на підставі наказу Державної екологічної інспекції Дніпропетровської області від 17.09.2017 р. №827-П та направлення на перевірку від 17.09.2018 р. №4-9743-4-3, повідомлення про проведення перевірки від 17.09.2018 р. №4-9744-4-3 проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Комунального підприємства "Сансервіс" Криворізької міської ради (місцезнаходження: пр.Героїв - Підпільників 15, прим.15, м.Кривий Ріг, Дніпропетровська обл., 50007, код ЄДРПОУ 30644336).
За результатами проведеної перевірки Державною екологічною інспекцією у Дніпропетровській області було складено акт за результатом проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів №569/4-8/18 від 22.10.2018 р.
Щодо часткового зупинення діяльності відповідача, пов`язаної із експлуатацією джерел викидів та джерел утворення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря із порушенням умов дозволів №1211000000-362, «121100000-364, №1211000000-365 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами від 23.12.2015 р.
КП «САНСЕРВІС» КМР не виконуються умови, передбачені Дохволами на викиди забруднюючих речовин, а саме: згідно Дозволу №1211000000-362 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря підприємством від 23.12.2015 року - п. 3.1.5 статистичні звіти про викиди в атмосферу повинні надаватися Департаменту екології. Звіти не надаються; п. 3.3.7 суб`єкт господарювання повинен проводити режимно-налагоджувальні роботи. Вищезазначені роботи не проводяться; згідно Дозволу №1211000000-364 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря підприємством від 23.12.2015 року - п. 3.3.8. суб`єкт господарювання повинен проводити режимно-налагоджувальні роботи. Вищезазначені роботи не проводяться; згідно Дозволу №1211000000-365 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря підприємством від 23.12.2015 року - п. 3.5.2. - зберігання піску забезпечити спеціально передбачених складах. Склади і їх захисні огорожі повинні підтримуватися у справному стані. Позивач зазначає, що при огляді території виявлено, що пісок розміщено насипом на твердій бетонованій поверхні, обмежуючі, захисні огорожі відсутні.
На підставі викладеного вище, позивач зазначає, що підприємством порушено ст. ст. 10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» та недотриманням умов Дозволів №1211000000-362, № 1211000000-364 , № 1211000000-365 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне по стаціонарними джерелами від 23.12.2015 року.
При цьому зазначено, позивач зазначає, що за результаатми перевірки зафіксовані наднормативні викиди внаслідок перевищення затверджених нормативів гранично-допустимих викидів згідно Дозволу №1211000000-364 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарі джерелами від 23.12.2015 р. по оксидах вуглецю від ДВ №23 (дільниця №2 Дзержинсі району, котел «ТНЕSІ 30 SЕ» №2), протокол вимірювань вмісту забруднюючих речов організованих викидах стаціонарних джерел № 25-18-2, що є порушенням ст. 10 ЗУ «Про охорону атмосферного повітря» та п. 3.1.1 умов Дозволу на викиди.
На підставі викладеного вище, позивач зазначає, що виявлені факти є грубим порушенням природоохоронного законодавства, виробництво (виготовлення), реалізація продукції виконання робіт, надання послуг, пов`язана із експлуатацією джерел викидів та джерел утворення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря із порушенням умов Дозволів №1211000000-362, №1211000000-364, № 1211000000-365 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами від 23.12.2015 року Комунальним підприємством «Сансервіс» Криворізької міської ради (місцезнаходження: пр. Герой Підпільників 15, прим. 15, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область, 50007, код ЄДРПОУ 30644336) забороняється законом і підлягає частковому зупиненню.
В судове засідання, призначене на 17.05.2019 р. з`явились всі сторони у справі.
Представники позивача у судовому засіданні підтримав заявлений адміністративний позов і просив його задовольнити, посилаючись на обставини, зазначені у позові.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти пред`явлених позовних вимог, та просив суд відмовити у задоволенні позову, посилаючись на відзив від 11.03.2019 р., в якому зазначив наступне.
Стосовно експлуатації джерела викидів №5 - зварювальний пост, проммайданчик №1 дільниця благоустрою та АТЦ по вул.Бикова 6г (дозвіл № 1211000000-362 від 23.12.2015 р.) представник відповідача зазначив наступне.
Щодо не проведення режимно-налагоджувальних робіт на об`єкті, як зазначає у позові позивач, останнім не доведено, що такі роботи підлягають проведенню на зазначеному об`єкті. Положеннями діючого законодавства не встановлено ані визначення, ані чіткого порядку проведення вказаного виду робіт та необхідність їх проведення відносно такого об`єкту як зварювальний пост. З метою отримання відповідних роз`яснень КП «САНСЕРВІС» КМР листом за вих. №1624 від 13.11.18 р. відповідач звернулося до ДЕІ у Дніпропетровській області та Департаменту екології та природних ресурсів обласної державної адміністрації, в якому просило зазначити про нормативно-правовий акт, яким керується позивач при встановленні даного порушення та яким зобов`язано підприємство проводити режимно-налагоджувальні роботи на зварювальному посту, та яким чином технічно це можна здійснити. В іншому випадку, підприємство просило виключити з акту вказане порушення. Проте, станом на дату подання відзиву жодної відповіді від Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області або Департаменту екології не отримано. Відтак, відсутнім є встановлений законом обов`язок проводити режимно-налагоджувальні роботи на зварювальному посту.
У 2015 році КП «САНСЕРВІС» КМР було замовлено проведення дослідження щодо обґрунтування обсягів викидів для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин стаціонарними джерелами. За результатами інвентаризації викидів забруднюючихречовин, проведеної спеціалізованим підприємством ТОВ «НДП «ЕКОЕКСПЕРТ» встановлено, що досліджуваний об`єкт не підлягає постановці на державний облік як об`єкт, що справляє або може справити шкідливий вплив на здоров`я людей і стан атмосферного повітря, оскільки в його викидах немає забруднюючих речовин, потенційні викиди яких рівні або перевищують встановлені порогові значення.
Враховуючи викладене вище, представник відповідача у поданому відзиві зазначає, що, вказане джерело викидів не є небезпечним для життя і здоров`я людей, та не створює загрози навколишньому природному середовищу.
Стосовно подання статистичної звітності про викиди в атмосферу, представником відповідача, зазначено наступне.
Відповідно до наказу Державної служби статистики №124 від 06.07.2018 р. «Про затвердження форми державного статистичного спостереження №2-ТП (повітря) (річна) «Звіт про викиди забруднюючих речовин і парникових газів у атмосферне повітря від стаціонарних джерел викидів», вказаний вище звіт подається до територіального органу статистики.
Так, як зазначено у наведених вище дослідженнях, вказане джерело викидів не підлягає постановці на державний облік через відсутність шкідливого забруднюючого фактору, тож подання даної звітності не є обов`язковим для Відповідача. Більше того, такий звіт не підлягає поданню до Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області, як про це зазначено у позові.
Вказане підтверджується і даними офіційного веб-сайту Державної служби статистики України за посиланням http://rsD.ukrstat.gov.ua/edrpou, за пошуковим критерієм коду ЄДРПОУ підприємства, де наведено вичерпний перелік статистичних Форм, які мас подавати підприємство, серед яких відсутня Форма 2-ТП (повітря) (витяг з веб-сайту додається). Тож, вимоги ДЕІ у Дніпропетровській області про подання даного виду звітності є повністю безпідставними.
Більше того, у позовній заяві взагалі не зазначено, яка саме звітність та за якою формою на думку контролюючого органу не подана, за який період тощо. Внаслідок чого неможливо встановити саму суть порушення, яке, на думку позивача, мало місце.
Стосовно експлуатації джерела викидів №23 - котел «ТНЕЗІ 30-8Е». дільниця №2. проммайданчик №3 по вул. Орджонікідзе. 2 (дозвіл №1211000000-364 від 23.12. 2015 р.).
У липні 2018 року підприємством було укладено Договір №51/К-18 від 12.07.2018р. на технічне обслуговування і ремонт обладнання, в тому числі, теплового котла за адресою вул. Орджонікідзе (Криворіжсталі) 2. За наслідками проведених ремонтних робіт було складено акт №51-18-1 від 22.10.2018р.
Після проведення перевірки, підприємством було укладено Договір №01-11-18 від 22.11.2018 р. на проведення еколого-теплотехнічних випробувань котлів за адресою: вул. Криворіжсталі, 2 (пуско-налагоджувальні роботи). Роботи були виконані до момента пред`явлення позову, відповідно до акту приймання-передачі послуг від 27.12.2018 року. Та у відповідності до звітно-технічної документації про проведені роботи.
Представник відповідача у поданому відзиві зазначає, що станом на дату подання позову, зазначені у позові вимоги виконані, а роботи проведені у повному обсязі, що підтверджується також складеним ПП «Техналадка» звітом, за умовами якого жодних понаднормових викидів не здійснюється.
Таким чином, на даний час вказаний об`єкт викидів (дозвіл №1211000000-364 від 23.12.2015 р.) є повністю справним, жодних перевищень викидів по ньому не встановлено, відтак - відсутні підстави для зупинення виробництва по даному об`єкту.
Стосовно експлуатації джерела викидів №31 - неорганізоване джерело викидів -склад піску, розсадник проммайданчик №4 по вул. Окружна, 12-В (дозвіл №1211000000-365 від 23.12.15р.).
У 2015 році КП «САНСЕРВІС» КМР було замовлено проведення дослідження для обґрунтування обсягів викидів для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин стаціонарними джерелами. За результатами інвентаризації викидів забруднюючих речовин, проведеної спеціалізованим підприємством ТОВ «НДП «ЕКОЕКСПЕРТ» встановлено, що досліджуваний об`єкт не підлягає постановці на державний облік, як об`єкт, що справляє або може справити шкідливий вплив на здоров`я людей і стан атмосферного повітря, оскільки в його викидах немає забруднюючих речовин» потенційні викиди яких рівні або перевищують встановлені порогові значення.
Враховуючи викладене, представник відповідача зазначає, що вказане джерело викидів не є небезпечним для житгя, здоров`я людей, та не створює загрози навколишньому природному середовищу.
На підставі викладеного вище, повноважний представник відповідача просить суд у задоволенні пред`явлених позовних вимог відмовити у повному обсязі.
27.03.2019 р. через канцелярію Дніпропетровського окружного адміністративного , повноважним представником позивача було подано відповідь на відзив від 27.03.2019 р. вх.№15780/19, в тексті якої зазначено наступне.
Під час планової перевірки КП «САНСЕРВІС» КМР було виявлено, що підприємством не виконуються умови передбачені Дозволами на викиди забруднюючих речовин, а саме: згідно Дозволу №1211000000-362 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря підприємством від 23.12.2015 року - п. 3.1.5 статистичні звіти про викиди в атмосферу повинні надаватися Департаменту екології. Звіти не надаються; п. 3.3.7 суб`єкт господарювання повинен проводити режимно-налагоджувальні роботи. Вищезазначені роботи не проводяться; згідно Дозволу №1211000000-364 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря підприємством від 23.12.2015 року - п. 3.3.8. суб`єкт господарювання повинен проводити режимно-налагоджувальні роботи. Вищезазначені роботи не проводяться; згідно Дозволу №1211000000-365 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря підприємством від 23.12.2015 року - п. 3.5.2. - зберігання піску забезпечити в спеціально передбачених складах. Склади і їх захисні огорожі повинні підтримуватися у справному стані. Під час перевірки, при огляді території виявлено, що пісок розміщено насипом на твердій бетонованій поверхні, обмежуючі, захисні огорожі відсутні.
Вищезазначене є порушенням ст. ст. 10, 11 ЗУ «Про охорону атмосферного повітря» та недотриманням умов Дозволів №1211000000-362, №1211000000-364, № 1211000000-365 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами від 23.12.2015 року.
Дозволи на викиди Держекоінспекція не видає та не встановлює вимоги, умови, заходи передбачені Дозволами.
При цьому. у відповіді на відзив від 27.03.2019 р. зазначено, що для визначення величин викидів забруднюючих речовин (для розроблення нормативів граничнодопустимих викидів забруднюючих речовин із стаціонарних джерел (в тому числі неорганізованих)) використовуються довідкові матеріали, посібники, методики тощо, в тому числі: «Збірники показників емісії (питомих викидів) забруднюючих речовин в атмосферне
повітря різними виробництвами» (Український науковий центр технічної екології, Донецьк,
2004 р., томи 1-3; «Сборник методик по рас чету вибросов в атмосферу загрязняющих веществ различними производствами» (Л.Гидрометеоиздат, 1986г.; «Методика розрахунку викидів забруднюючих речовин пересувними джерелами» (Держкомстат, Мінекобезпеки, 1999р.); «Сборник методик по рас чету содержания загрязняющих веществ в вибросах от неорганизованних источников загрязнения атмосфери», Донецьк; «Удельние показатели характеристик загрязнений виделяемих в атмосфер) предприятиями Госкомсельсктехники СССР», М., ГОСНИТИ, 1985 г.
17.04.2019 р. через канцелярію Дніпропетровського окружного адміністративного суду, повноважним представником позивача надано пояснення, в тексті яких зазначено наступне.
Акт перевірки отримано підприємством засобами поштового зв`язку - 01.112018 р. В свою чергу, перевірку контролюючим органом завершено - 22.10.18 р. Однак, в день завершення перевірки підприємством жодного акту надано не було та з результатами перевірки підприємство не ознайомили.
Представник позивача зазначає, що отримавши засобами поштового зв`язку акт від 22.10.18 р. в одному екземплярі, було виявлено, що в графі відмітки про прийняття акту, органом Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області зроблено запис про нібито відмову директора КП «САНСЕРВІС» КМР від підпису акту перевірки, що не відповідає дійсності. На підставі викладеного вище, представник позивача зазначає, що підприємство було позбавлено можливості на подання своїх зауважень на акт перевірки, що є грубим порушенням прав суб`єкта господарювання, оскільки зауваження до акту є його невід`ємною частиною, які мають бути враховані контролюючим органом.
Враховуючи викладене, КП «САНСЕРВ1С» КМР було направлено заперечення на акт перевірки після фактичного його одержання.
17.04.2019 р. під час судового розгляду справи, повноважним представником позивача було подано пояснення, в тексті яких зазначено порушення, виявлені останнім під час проведення перевірки КП «САНСЕРВІС» КМ та зміст припису на стор. 195-203.
В судовому засіданні судом було поставлено на розгляд питання щодо можливості переходу до розгляду справи по суті за доказами, які наявні у матеріалах справи.
Повноважні представники як позивача так і відповідача не заперечували щодо переходу до розгляду справи по суті.
Таким чином, враховуючи зазначене вище, суд закрив підготовче провадження та перейшов до розгляду зазначеної справи по суті, застосувавши принцип процесуальної економії та у відповідності до ст.ст.192 - 211, 217, 224 - 228 КАС України безпосередньо 17.05.2019 року.
Дослідивши матеріали справи та наявні в них докази, проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, які регулюють спірні правовідносини, суд приходить до висновку про те, що дана позовна заява задоволенню не підлягає, виходячи з наступних підстав.
Державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Дніпропетровської області, а саме: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , на підставі наказу від 17.09.2018 р. №827-П та направлення на перевірку від 17.09.2018 р. №4-9743-4-3, у період з 08.10.2018 р. по 22.10.2018 р., було проведено плановий захід державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, за результатами якого складено акт від 22.10.2018 р. №569/4-8/18.
Під час проведення перевірки посадовими особами Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області встановлено відповідні порушення, а саме: підприємством не забезпечено огляд територій всіх структурних одиниць, а саме: 1. дільниці озеленення № 5 Інгулецького району (вул. Недєліна, 49 А, м.Кривий Ріг), дільниці підприємства, що надає послуги з утримання об`єктів благоустрою ( вул.Димитрова, 87), офіс пр . Героїв - Підпільників 15 , прим. 15, що є порушенням ст. 20 ЗУ «Про охорону навколишнього природного середовища», ст. ст, 8, 11 ЗУ «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»; 2. правовстановлюючі документи на користування земельними ділянками та документи на право власності нерухомим майном, яке розташоване за адресами: пр. Героїв - Підпільників 15, прим. 15, вул. Бикова, 6Г, вул. Криворіжсталі, 2, вул. Кирило Мефодієвська, 5, вул. Недєліна, 49А, м. Кривий Ріг Дніпропетровської області на розгляд не надано, що є порушенням ст. ст. 8, 11 ЗУ «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», ст. 202 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»; 3. підтверджуючі документи на видалення зелених насаджень на території міста за 2016-2018 p.p. на розгляд не надані. З оглядом на вищевикладене, КП «САНСЕРВІС» КМР постійно самовільно видаляють дерева на території міста, що є порушенням ст. ст. 8, 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», ст. 202 ЗУ «Про охорону навколишнього природного середовища». Порушення Постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.2006 року № 1045 «Про затвердження Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах» (із змінами, внесеними згідно з постановами Кабінету Міністрів України від 03.07.2013 року № 466) та ст. 25 ЗУ «Про рослинний світ»; 4. Догляд за зеленими насадженнями здійснюється на підставі «Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України» (затверджених наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України № 105 від 10.04.2016 року). Вищезазначеними правилами визначено обов`язкові процедури завдяки яким зелені насадження уникають передчасного старіння та псування, а саме: якщо довго немає дощу, листя дерев покривається досить товстим шаром пилу, що призводить до закупорювання їхніх продихів, погіршення фотосинтезу, сповільнення обміну речовин. З метою змивання осілого на листки пилу слід проводити освіжаюче поливання крон дерев Вони особливо необхідні в спекотні літні дні (у липні, серпні); - при механічному пошкодженні стовбурів або видаленні гілок деревина пошкоджується різними цвілевими грибами і бактеріями, що зумовлює утворення дупел. Для збереження таких дерев необхідний своєчасний догляд за утвореними дуплами і ранами; - зразу після обрізання всі рани діаметром понад 2 см зашпаровують садовою замазкою або зафарбовують олійною фарбою на натуральній оліфі під колір крон дерева. Вищезазначені вимоги КП «САНСЕРВІС» КМР не виконуються, що є порушенням "Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України" (затверджених наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України № 105 від 10,04.2016 року) та ст. 25 Закону України "Про рослинний світ"; 5. Для виконання робіт підприємство використовує спецтехніку (газонокосарка, бензотример, мотокад обприскувачі, розпиляючі пристрої, пристрій для переробки деревини у деревну тирсу тощо). Вищезазначена спецтехніка є джерелами утворене викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря. Інвентаризація джерелу творення викидів. Дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря відсутні, що є порушенням ст. ст. 10, 11 ЗУ «Про охорону атмосферного повітря»; 6. Підприємством не забезпечено огляд місця для зберігання та технічного обслуговування спецтехніки, не надано інформацію щодо їх перед та точної кількості, що є порушенням ст. ст. 8, 11 ЗУ «Про основні засади державного нагляду
(контролю) у сфері господарської діяльності», ст. 202 ЗУ «Про охорону навколишнього природного середовища»; 7. За результатами інструментальних вимірювань проведених під час інвентаризації 2015 року ТОВ «НДТ «ЕКОЕКСПЕРТ» зафіксовано: наднормативні викиди (викид без дозволу) котла «АГО-24С» ДВ №11 по оксидах азоту та вуглецю (акт№ 119/1 від 25.03.2015), наднормативні викиди (викид без дозволу) зварювального посту ДВ№ 5 по оксидах азоту та вуглецю, залізу та його сполуках, ванадію та його сполуках, марганцю та його сполуках, фтористому) водню, фтору (протокол № 37 від 30.07.2015), наднормативні викиди (викид без дозволу) акумуляторної мідницької ДВ№ 7 по свинцю та його сполуках, кислоті сірчаній (протокол № 39 від 30.07.2015), що є порушенням ст. ст. 10, 11 ЗУ «Про охорону атмосферного повітря»; 8. За результатами перевірки зафіксовані наднормативні викиди внаслідок перевищення затверджених нормативів гранично-допустимих викидів згідно Дозволу №1211000000-364 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами від 23.12.2015 р. по оксидах вуглецю від ДВ №23 (ДІЛЬНИЦЯ№2 Дзержинського району, котел «THESI 30 SE» №2, протокол вимірювань вмісту забруднюючих речовин в організованих викидах стаціонарних джерел №25-18-2, що є порушенням ст. 10 ЗУ «Про охорону атмосферного повітря» та п. 3.1.1 умов Дозволу на викиди; 9. КП «САНСЕРВІС» КМР не виконуються умови передбачені Дозволами на викиди забруднюючих речовин, а саме: згідно Дозволу №1211000000-362 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря підприємством від 23.12.2015 року - п. 3.1.5 статистичні звіти про викиди в атмосферу повинні надаватися Департаменту екології; п. 3.3.7 суб`єкт господарювання повинен проводити режимно-налагоджувальні роботи; згідно Дозволу № 1211000000-364 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря підприємством від 23.12.2015 року - п. 3.3.8. суб`єкт господарювання повинен проводити режимно-налагоджувальні роботи; згідно Дозволу №1211000000-365 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря підприємством від 23.12.2015 року - п. 3.5.2. - зберігання піску забезпечити в спеціально передбачених складах. Склади і їх захисні огорожі повинні підтримуватися у справному стані, що є порушенням ст. ст. 10, 11 ЗУ «Про охорону повітря» та недотримання умов Дозволів №1211000000-362, № 1211000000-364 ; № 1211000000-365 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними від 23.12.2015 року; Розрахунок екологічного податку в частині викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря підприємством здійснюється не в повному обсязі, що є порушенням ст.10 ЗУ «Про охорону атмосферного повітря», ст.24 ЗУ «Про охорону навколишнього природного середовища»; 11. Інформація та підтверджуючі документи щодо водопостачання та водовідведення інших структурних підрозділів підприємства, обліку спожитої питної води та наявності водовимірювальних приладів на розгляд не надано, контроль якості та кількості стічних (господарсько-побутових) вод не здійснюється, що є порушенням ст.202 ЗУ «Про охорону навколишнього природного середовища», 15 т. 15т.. 8, 11 ЗУ «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та ст.ст.42,44 Водного кодексу України; 12. Технологічні нормативи використання води на одиницю продукції (індивідуальні балансові норми водоспоживання та водовідведення) на підприємстві відсутні, що є порушенням ст.40 Водного кодексу України; 13. Території структурних підрозділів КП «САНСЕРВІС» КМР не в повному обсязі обладнано твердим покриттям, зливові поверхні не сплановані, збирання зливових вод не організовано. Локальні очисні споруди зливових вод на підприємстві відсутні. Контроль якості та кількості зливових вод підприємством не здійснюється. Одночасно з тим, підприємство розташоване в зоні впливу потенційних забруднювачів навколишнього середовища (джерела викидів, місця зберігання відходів, рух транспорту тощо), що є порушенням ст. ст. 44, 70, 105 Водного кодексу України, ст.164 Земельного кодексу України, ст.35 ЗУ «Про охорону земель»; в матеріалах інвентаризації не враховані такі викиди відходів, а саме: змащувально-охолоджуюча рідина відпрацьована, тара пластикова використана, прокладки автотранспорту відпрацьовані тощо.
Норми утворення, склад, властивості, ступінь небезпечності для навколишнього природного середовища визначено не для всіх видів відходів, Показник загального утворення відходів розраховано не достовірно. Таким чином можна зазначити, що існуюча інвентаризація промислових відходів не відповідає фактичному стану підприємства, що є порушенням ст. ст.7, 17, 32 ЗУ «Про відходи», ст.55 ЗУ «Про охорону навколишнього природного середовища»; 15. Інформацію та підтверджуючі документи щодо місць тимчасового зберігання, остаточних місця видалення/утилізації вищезазначених відходів на розгляд не надано, що є порушенням ст. 20 ЗУ «Про охорону навколишнього природного середовища», ст. ст. 8, 11 ЗУ «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», ст. 17 ЗУ «Про відходи»; 16. технічні паспорти відходів (ТПВ) не розроблені ті всі види відходів, що утворюються на підприємстві, що є порушенням ст. 26 ЗУ «Про відходи»; 17. первинний поточний облік кількості відходів за 1 формою 1-ВТ ведеться не в повному обсязі, що є порушенням ст.17 ЗУ «Про відходи»; 18. статистичну звітність по формі № 1-відходи на розгляд не надано, що є порушенням ст. 202 ЗУ «Про охорону навколишнього природного середовища», ст. ст. 8, 11 ЗУ «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»; 19. Моніторингові дослідження місць утворення, зберігання і видалення відходів не здійснюється, 1 місця тимчасового зберігання відходів, в т. ч. І-ІІ і класу небезпеки, не облаштовані, що є порушенням ст.17, 29 ЗУ «Про відходи», ст.55 ЗУ «Про охорону навколишнього середовища»; 20. договір на передачу відходів з ТОВ «НВП «ЗАПОРІЖПРОМЕКОЛОПЯ» від 23.07.2014 №1173/14-ОК на передачу люмінесцентних ламп відпрацьованих, відпрацьованих нафтопродуктів, відпрацьованих акумуляторів, промасленого ганчір`я, відходів забруднених нафтопродуктами та ін. терміном дії до 31.12.2014 р. (пролонговано до 31.12.2018 р.), Акти виконаних робіт на розгляд не надано, що є порушенням ст. 202 «Про охорону навколишнього природного середовища», ст. ст. 8,11 ЗУ «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»; 21. Ліцензія ТОВ «НВП «ЗАПОРІЖПРОМЕКОЛОГІЯ» і видана Міністерством екології та природних ресурсів України на право провадження господарської діяльності із здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами (збирання, перевезення, зберігання, оброблення) від 15.04.2013, але згідно інформації розміщеної на офіційному сайті Міністерства екології та природних ресурсів України (станом на 22.10.2018) ТОВ «НВП «ЗАПОРІЖПРОМЕКОЛОПЯ» винесено рішення про анулювання ліцензії від 21.12.2016 р. № 526. Зважаючи на вищевикладене КП «САНСЕРВІС» КМР передавались відходи підприємству, що не має відповідної ліцензії. Таким чином підприємством не забезпечується вимоги щодо видалення відходів екологічно безпечними методами, що є порушенням ст. ст. 17, 32, 33, 34 ЗУ «Про відходи»; 22. на підприємстві не укладено договори щодовидалення чи утилізації всіх видів відходів, що утворюються на підприємстві, що є порушенням ст. ст.17, 33 ЗУ «Про відходи»; 23. інформацію та підтверджуючі документи щодо остаточного місця видалення/утилізації відходів І-ІV класів небезпеки, в тому числі лампи люмінесцентні відпрацьовані, акумулятори свинцеві відпрацьовані, нафтопррдукти відпрацьовані, промасленого ганчір`я, фільтри автотранспорту відпрацьовані, пісок промаслений, відходів лакофарбових матеріалів тощо, на розгляд не надано, що є порушенням ст. 202 ЗУ «Про охорону навколишнього природного середовища», ст. ст. 8, 11 ЗУ «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», ст .ст. 17, 33, 34 ЗУ «Про відходи»; 24. При візуальному огляді в приміщеннях підприємства виявлені джерела освітлення - люмінесцентні лампи, відходи яких відносяться до небезпечних видів відходів. В ході перевірки підприємством не забезпечено візуальний огляд місця зберігання відходів люмінесцентних ламп, документи щодо передачі та видалення, інформація щодо обсягів утворення відходів та документи щодо остаточного місця видалення відсутні. Таким чином, підприємством не забезпечуються вимоги щодо видалення та розміщення відходів екологічно безпечними методами та не забезпечуються вимоги щодо запобіганню забрудненню навколишнього середовища, що є порушенням ст. ст. 27, 32, 33,34 України «Про відходи», ст. 55 ЗУ «Про охорону навколишнього природного середовища», ст. ст. 8, 11 ЗУ «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», ст. 202 ЗУ «Про охорону навколишнього природного середовища»; 25. під час візуального обстеження територій підприємства виявлено факт змішування відходів для утилізації яких в України існує відповідна технологія, а саме; - у контейнері з ТПВ (на території дільниці благоустрою та АТЦ) змішані відходи макулатури, будівельні відходи, відходи склобою,
відходи поліетилену; у контейнері для ТПВ (на території дільниці озеленення № 4 Тернівського району) змішані відходи поліетилену, відходи ганчір`я забрудненого нафтопродуктами та пластикова тара з відпрацьованим мастилом, що є порушенням ст.17 ЗУ «Про відходи»; 26. В ході перевірки встановлено факт засмічення земельної ділянки, а саме: на території дільниці озеленення № 4 Тернівського району (вул. 40 років Перемоги ,6А, м. Кривий Ріг) КП «САНСЕРВІС» КМР без відповідних дозволів розміщюються будівельні відходи тощо, що є порушенням ст.35 ЗУ «Про охорону земель», ст.164 ЗК України, ст. ст.17,33 ЗУ «Про відходи, ст. ст.44, 1405 Водного кодексу України; 27. КП «САНСЕРВІС» КМР при здійснені діяльності використовує засоби захисту рослин, стимуляторів їх росту, мінеральних добрив та інших препаратів. Під час догляду за деревами і чагарниками здійснюється внесення добрив, вкриття, сприскування крон дерев тощо. Контроль за станом місць зберігання пестицидів та агрохімікатів не здійснюється, що є порушенням ст. 33 ЗУ «Про відходи», ст. ст. 44,96, 105 Водного Кодексу України, ст. 35 ЗУ «Про охорону земель», ст. 164 Земельного Кодексу України, ст. 52 ЗУ «Про охорону навколишнього природного середовища»; 28. на момент проведення перевірки не забезпечено огляд місць зберігання небезпечних речовин та використаної тари, що є порушенням ст. ст. 8,11 ЗУ «Про
основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської
діяльності», ст. 202 ЗУ «Про охорону навколишнього природного середовища»; 29. Інформацію щодо поставки (договори) та накладні до них, транспортування небезпечних речовин, зберігання і застосування засобів захисту рослин, стимуляторів їх росту, мінеральних добрив, токсичних хімічних речовин та інших препаратів, паспорта якості, під час перевірки на розгляд не надано, що є порушенням ст. ст. 8,11 ЗУ «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», ст. 202 ЗУ «Про охорону навколишнього природного середовища»; 30. в зв`язку з вищезазначеним, підприємство не
додержується правил зберігання і застосування засобів захисту рослин, стимуляторів їх росту, мінеральних добрив, токсичних, хімічних речовин та інших препаратів, що є порушенням ст.52 ЗУ «Про охорону навколишнього природного середовища». Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що директор КП «САНСЕРВІС» КМР - І. А . Хворост, відмовився від підписання акту від 22.10.2018 р. №569/4-8/18, що підтверджується відповідним написом в графі останнього, а саме: відмітка про відмову від підписання керівником суб`єкта господарювання або уповноваженою ним особо, іншими особами цього акта.
21.11.2018 р. позивачем - КП «САНСЕРВІС» КМР було направлено на адресу Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області зауваження до акту №569/4-8/18 від 22.10.2018 р. складеного за результатом проведення планового заходу державного нагляду щодо додержання КП «САНСЕРВІС» КМР вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Правовідносини сторін, що виникають у сфері правових, економічних та соціальних основ організації охорони навколишнього природного середовища в інтересах нинішнього і майбутніх поколінь, правових, організаційних та економічних засад діяльності, пов`язаної із запобіганням або зменшенням обсягів утворення відходів, їх збиранням, перевезенням, зберіганням, сортуванням, обробленням, утилізацією та видаленням, знешкодженням та захороненням, а також з відверненням негативного впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров`я людини на території України регулюються нормами Конституції України, Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Закону України «Про відходи», Закону України «Про рослинний світ» тощо.
Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. При цьому органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
При цьому "на підставі" означає, що суб`єкт владних повноважень повинен бути утворений в порядку, визначеному Конституцією та законами України, та зобов`язаний діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним.
"У межах повноважень" означає, що суб`єкт владних повноважень повинен вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов`язків, встановлених відповідним законом.
"У спосіб" означає, що суб`єкт владних повноважень зобов`язаний дотримуватися встановленої законом процедури вчинення дій, і повинен обирати лише встановлені законом способи правомірної поведінки при реалізації своїх владних повноважень.
Відповідно до ст. ст. 6, 13 Європейської конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 року, кожен має право на справедливий розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення, а також кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинено особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Відповідно до п.1 ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Оцінивши надані сторонами у справі докази, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, відповідно до ст.86 КАС України, та надавши відповідь на кожен із специфічних, доречних та важливих доводів заявника в світлі висновку, викладеного в пункті 25 Рішення Європейського Суду з прав людини «Проніна проти України» (заява №63566/00, Страсбург 18 липня 2006 року), суд приходить до висновку про можливість винесення законного і об`єктивного рішення у справі з урахуванням всіх обставин, наведених вище.
При цьому, суд зауважує, що п.1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення.
Одним з принципів адміністративного судочинства, передбачених ч.3 ст.2 КАС України, є принцип верховенства права, який відповідно до ст.6 КАС України, полягає в наступному: суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до ст. ст.8, 9 КАС України усі учасники адміністративного процесу є рівними перед законом і судом, а розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
За змістом частин 4 ст. 9 КАС України, суд повинен визначити характер спірних правовідносин та зміст правової вимоги, матеріальний закон, який їх регулює, а також факти, що підлягають встановленню і лежать в основі вимог та заперечень; з`ясувати, які є докази на підтвердження зазначених фактів. Суд прийшов до висновку, що поданих сторонами доказів достатньо для встановлення обставин справи та для ухвалення судового рішення.
Відповідно до ч.1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу, а суд згідно ст. 90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Відповідно до ст.20-2 ЗУ «Про охорону навколишнього природного середовища», компетенція центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища
До компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить:
а) організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства:
про екологічну та радіаційну безпеку, про оцінку впливу на довкілля;
про використання та охорону земель;
про охорону і раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів;
про охорону атмосферного повітря;
про охорону, захист, використання та відтворення лісів;
про охорону, утримання і використання зелених насаджень;
про використання, охорону і відтворення рослинного світу;
про охорону, раціональне використання та відтворення тваринного світу;
щодо дотримання правил створення, поповнення, зберігання, використання та державного обліку зоологічних, ботанічних колекцій і торгівлі ними;
під час ведення мисливського господарства та здійснення полювання;
про збереження об`єктів рослинного та тваринного світу, занесених до Червоної та Зеленої книг України, формування, збереження і використання екологічної мережі;
про природно-заповідний фонд;
про охорону, використання і відтворення риби та інших водних живих ресурсів;
у сфері хімічних джерел струму в частині забезпечення екологічної безпеки виробництва хімічних джерел струму та утилізації відпрацьованих хімічних джерел струму, ведення обліку обсягів накопичення відпрацьованих хімічних джерел струму та передачі їх на утилізацію;
щодо дотримання вимог реєстрації в суднових документах операцій із шкідливими речовинами та сумішами;
про поводження з відходами;
щодо наявності дозволів, лімітів та квот на спеціальне використання природних ресурсів, дотримання їх умов;
про біологічну та генетичну безпеку щодо біологічних об`єктів природного середовища при створенні, дослідженні та практичному використанні генетично модифікованих організмів у відкритій системі;
б) здійснення у пунктах пропуску (пунктах контролю) через державний кордон України перевірки дотримання вимог законодавства про радіаційну безпеку у разі виявлення органом (підрозділом) Державної прикордонної служби України транспортних засобів, вантажів та іншого майна з перевищенням допустимого рівня іонізуючого випромінювання та надання дозволу або заборони на пропуск через державний кордон України транспортних засобів, вантажів та іншого майна за результатами такої перевірки;
в) обмеження чи зупинення (тимчасове) діяльності підприємств і об`єктів незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, законодавства про оцінку впливу на довкілля, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів впливу фізичних та біологічних факторів і лімітів скидів забруднюючих речовин;
г) складання протоколів про адміністративні правопорушення та розгляд справ про адміністративні правопорушення, накладення адміністративних стягнень у випадках, передбачених законом;
ґ) пред`являти претензії про відшкодування збитків і втрат, заподіяних державі в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища;
д) одержання безоплатно в установленому порядку необхідних для виконання покладених на нього завдань інформації, документів і матеріалів від державних органів та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій усіх форм власності та їх посадових осіб, фізичних осіб;
е) надання обов`язкових до виконання приписів щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства з питань, що належать до його компетенції, інформування дозвільних органів про надані приписи суб`єктам господарювання, що здійснюють діяльність на підставі дозволів у сфері охорони навколишнього природного середовища, та здійснення контролю за їх виконанням;
є) зупинка транспортних (у тому числі плавучих) засобів та проведення їх огляду, огляд знарядь добування об`єктів рослинного та тваринного світу (у тому числі водних живих ресурсів) у місцях їх добування, зберігання, переробки та реалізації;
ж) вилучення у встановленому порядку в осіб знарядь добування об`єктів тваринного світу (у тому числі водних живих ресурсів), транспортних (у тому числі плавучих) засобів, обладнання та предметів, що є знаряддям добування об`єктів тваринного світу (у тому числі водних живих ресурсів), незаконно добутих природних ресурсів і продукції, що з них вироблена, а також відповідних документів (ліцензій, дозволів тощо);
з) здійснення відповідно до закону фотографування, звукозапису, кіно- і відеозйомки, у тому числі з літальних апаратів та із застосуванням космічних технологій, як допоміжного засобу для запобігання та розкриття правопорушень;
и) виконання відбору проб та інструментально-лабораторні вимірювання показників складу та властивостей викидів стаціонарних джерел забруднення атмосферного повітря, вод лляльних, баластних, зворотних, поверхневих, морських, вимірювання показників складу та властивостей підземних вод у пробах із спостережувальних свердловин на об`єктах, що обстежуються; вимірювання показників складу та властивостей викидів пересувних джерел забруднення атмосферного повітря та екологічних показників нафтопродуктів (бензину автомобільного і дизельного палива), які реалізуються шляхом оптової та роздрібної торгівлі суб`єктами господарювання;
і) внесення в установленому порядку до органів державної влади та органів місцевого самоврядування вимог щодо приведення у відповідність із законодавством прийнятих ними рішень у сфері охорони навколишнього природного середовища, використання, відтворення та охорони природних ресурсів;
ї) надання центральним органам виконавчої влади, їх територіальним органам, місцевим органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування приписів щодо зупинення дії чи анулювання в установленому законодавством порядку дозволів, ліцензій, сертифікатів, висновків, рішень, лімітів, квот, погоджень, свідоцтв на спеціальне використання природних ресурсів, викиди і скиди забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище, поводження з небезпечними хімічними речовинами, транскордонне переміщення об`єктів рослинного і тваринного світу (у тому числі водних живих ресурсів), ліцензій на проведення землевпорядних та землеоціночних робіт, а також щодо встановлення нормативів допустимих рівнів шкідливого впливу на стан навколишнього природного середовища;
й) вживати в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів, виступати позивачем та відповідачем у судах;
к) викликати громадян для одержання усних та письмових пояснень у зв`язку з порушенням ними вимог законодавства про охорону, використання та відтворення тваринного світу;
л) здійснення інших повноважень, визначених законами України та покладених на нього Президентом України;
м) уповноваження підприємств, установ та організацій, що належать до сфери його управління, на проведення вимірювань, не пов`язаних з оцінкою відповідності продукції, процесів та послуг, відповідно до вимог до технічної компетентності та незалежності, визначених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища;
н) внесення пропозицій щодо визначення методик вимірювань, що є обов`язковими до використання уповноваженими підприємствами, установами та організаціями, що належать до сфери його управління, центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища.
Повноваження, визначені у пункті "в" частини першої цієї статті, не застосовуються до суб`єктів підприємницької діяльності (інвесторів), що здійснюють свою діяльність на умовах угод про розподіл продукції.
У структурі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, можуть створюватися спеціальні підрозділи, працівники яких мають право носити форму встановленого зразка і вогнепальну зброю.
Посадові особи спеціальних підрозділів центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, підлягають загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Шкода, заподіяна майну посадової особи спеціального підрозділу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, або членів її сім`ї у зв`язку з виконанням нею посадових обов`язків, відшкодовується в повному обсязі за рахунок коштів державного бюджету з наступним стягненням цієї суми з винних осіб.
Річна заробітна плата посадової особи спеціального підрозділу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, що береться для розрахунку розміру одноразової допомоги, включає всі види грошових виплат, які отримала посадова особа за час роботи у спеціальному підрозділі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, за рік, що передував року загибелі або ушкодження здоров`я.
Законодавством України передбачається охорона честі, гідності, здоров`я і життя працівників спеціальних підрозділів центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Відповідно до ст.8 ЗУ «Про основні засади державного нагляду», орган державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, під час здійснення державного нагляду (контролю) має право:
вимагати від суб`єкта господарювання усунення виявлених порушень вимог законодавства;
вимагати припинення дій, які перешкоджають здійсненню державного нагляду (контролю);
відбирати зразки продукції, призначати експертизу, одержувати пояснення, довідки, документи, матеріали, відомості з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), у випадках та порядку, визначених законом;
надавати (надсилати) суб`єктам господарювання обов`язкові для виконання приписи про усунення порушень і недоліків;
застосовувати санкції до суб`єктів господарювання, їх посадових осіб та вживати інших заходів у межах та порядку, визначених законом.
Органи державного нагляду (контролю) та їх посадові особи під час здійснення заходів державного нагляду (контролю) зобов`язані:
повно, об`єктивно та неупереджено здійснювати державний нагляд (контроль) у межах повноважень, передбачених законом;
дотримуватися ділової етики у взаємовідносинах із суб`єктами господарювання, утримуватися від необґрунтованих висновків щодо відповідності поведінки суб`єктів господарювання вимогам законодавства, неправомірного та необґрунтованого застосування санкцій до суб`єктів господарювання;
не втручатися і не перешкоджати здійсненню господарської діяльності під час здійснення заходів державного нагляду (контролю), якщо це не загрожує життю та здоров`ю людей, не спричиняє небезпеки виникнення техногенних ситуацій і пожеж;
забезпечувати нерозголошення комерційної таємниці та конфіденційної інформації суб`єкта господарювання, що стає доступною посадовим особам у ході здійснення державного нагляду (контролю);
ознайомити керівника суб`єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу або уповноважену ним особу (фізичну особу - підприємця або уповноважену ним особу) з результатами державного нагляду (контролю) в строки, передбачені законом;
у межах своєї компетенції надавати суб`єкту господарювання консультаційну підтримку з питань здійснення державного нагляду (контролю);
не допускати здійснення заходів державного нагляду (контролю) та інших заходів, що не відповідають або не встановлені цим Законом;
встановлювати нормативи оцінювання діяльності посадових осіб, які беруть участь у заходах державного нагляду (контролю), та регулярно проводити оцінювання діяльності таких осіб за встановленими нормативами;
дотримуватися встановлених законом принципів, вимог та порядку здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності;
не перешкоджати праву суб`єктів господарювання на будь-який законний захист, у тому числі третіми особами;
виконувати законні вимоги посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну регуляторну політику, політику з питань нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, ліцензування та дозвільної системи у сфері господарської діяльності та дерегуляції господарської діяльності, щодо усунення порушень законодавства про державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності;
подавати центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну регуляторну політику, політику з питань нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, ліцензування та дозвільної системи у сфері господарської діяльності та дерегуляції господарської діяльності, достовірну інформацію, документи, матеріали і передбачені цим Законом звіти про здійснені заходи державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності;
сприяти здійсненню посадовими особами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну регуляторну політику, політику з питань нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, ліцензування та дозвільної системи у сфері господарської діяльності та дерегуляції господарської діяльності, покладених на них повноважень.
Органи державного нагляду (контролю) зобов`язані оприлюднювати на своїх офіційних веб-сайтах нормативно-правові акти (крім актів, що мають гриф обмеження доступу), дотримання яких перевіряється під час здійснення заходів державного нагляду (контролю).
Здійснення заходів державного нагляду (контролю) без оприлюднення нормативно-правових актів (крім актів, що мають гриф обмеження доступу), дотримання яких перевіряється під час здійснення таких заходів, забороняється.
Органи державного нагляду (контролю) зобов`язані оприлюднювати на своїх офіційних веб-сайтах та вносити до інтегрованої автоматизованої системи державного нагляду (контролю) визначені законом відомості про здійснені заходи державного нагляду (контролю).
Органи державного нагляду (контролю) та центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну регуляторну політику, політику з питань нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, ліцензування та дозвільної системи у сфері господарської діяльності та дерегуляції господарської діяльності, забезпечують повноту та достовірність відомостей, внесених до інтегрованої автоматизованої системи державного нагляду (контролю).
Відповідно до ст.11 ЗУ «Про основні засади державного нагляду», суб`єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов`язаний: допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання ними порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого цим Законом; виконувати вимоги органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства; надавати документи, зразки продукції, пояснення в обсязі, який він вважає необхідним, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), одержувати примірник акта та/або припису органу державного нагляду (контролю) за результатами здійсненого планового чи позапланового заходу.
Відповідно до ст.17 ЗУ «Про відходи», суб`єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов`язані:
а) запобігати утворенню та зменшувати обсяги утворення відходів;
б) забезпечувати приймання та утилізацію використаних пакувальних матеріалів і тари, в яких знаходилася продукція цих підприємств, установ та організацій - суб`єктів господарської діяльності, або укладати угоди з відповідними організаціями на їх збирання та утилізацію;
в) визначати склад і властивості відходів, що утворюються, а також ступінь небезпечності відходів для навколишнього природного середовища та здоров`я людини відповідно до нормативно-правових актів, які затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення, за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища;
г) на основі матеріально-сировинних балансів виробництва виявляти і вести первинний поточний облік кількості, типу і складу відходів, що утворюються, збираються, перевозяться, зберігаються, обробляються, утилізуються, знешкоджуються та видаляються, і подавати щодо них статистичну звітність у встановленому порядку;
д) забезпечувати повне збирання, належне зберігання та недопущення знищення і псування відходів, для утилізації яких в Україні існує відповідна технологія, що відповідає вимогам екологічної безпеки;
е) брати участь у будівництві об`єктів поводження з відходами;
є) здійснювати організаційні, науково-технічні та технологічні заходи для максимальної утилізації відходів, реалізації чи передачі їх іншим споживачам або підприємствам, установам та організаціям, що займаються збиранням, обробленням та утилізацією відходів, а також забезпечувати за власний рахунок екологічно обґрунтоване видалення тих відходів, що не підлягають утилізації;
ж) не допускати змішування відходів, якщо це не передбачено існуючою технологією та ускладнює поводження з відходами або не доведено, що така дія відповідає вимогам підвищення екологічної безпеки;
з) не допускати зберігання та видалення відходів у несанкціонованих місцях чи об`єктах;
и) здійснювати контроль за станом місць чи об`єктів розміщення власних відходів;
і) своєчасно в установленому порядку сплачувати екологічний податок, що справляється за розміщення відходів;
ї) надавати місцевим органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування, уповноваженим органам виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища інформацію про відходи та пов`язану з ними діяльність, у тому числі про випадки несанкціонованого попадання відходів у навколишнє природне середовище та вжиті щодо цього заходи;
й) призначати відповідальних осіб у сфері поводження з відходами;
к) забезпечувати розробку в установленому порядку та виконання планів організації роботи у сфері поводження з відходами;
л) відшкодовувати шкоду, заподіяну навколишньому природному середовищу, здоров`ю та майну громадян, підприємствам, установам та організаціям внаслідок порушення встановлених правил поводження з відходами, відповідно до законодавства України;
м) забезпечувати професійну підготовку, підвищення кваліфікації та проведення атестації фахівців у сфері поводження з відходами;
н) мати ліцензії на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами і/або дозвіл на транскордонне перевезення небезпечних відходів;
о) мати погоджений із уповноваженими органами виконавчої влади план дій на випадок виникнення надзвичайної ситуації, пов`язаної з поводженням з небезпечними відходами;
п) передбачати при укладанні угод на поставку в Україну товарної продукції утилізацію чи вивезення з України використаних пакувальних матеріалів і тари;
р) здійснювати планування нового будівництва або реконструкції об`єкта поводження з відходами з дотриманням вимог законодавства про містобудування;
с) мати дозвіл на здійснення операцій у сфері поводження з відходами, якщо їхня діяльність призводить до утворення відходів, для яких Пзув перевищує 1000;
т) виконувати інші обов`язки, передбачені законодавством, щодо запобігання забрудненню навколишнього природного середовища відходами.
Суб`єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами, діяльність яких призводить виключно до утворення відходів, для яких Пзув від 50 до 1000, зобов`язані щороку подавати декларацію про відходи за формою та у порядку, встановленими Кабінетом Міністрів України.
Суб`єкти господарювання, які в установленому порядку визначені виконавцями послуг на вивезення побутових відходів на певній території, здійснюють їх роздільне збирання.
Суб`єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами укладають договори з юридичною особою, яка в установленому порядку визначена виконавцем послуг на вивезення побутових відходів на певній території, на якій знаходиться об`єкт утворення відходів.
Відповідно до ст.33 ЗУ «Про відходи», Зберігання та видалення відходів здійснюються відповідно до вимог екологічної безпеки та способами, що забезпечують максимальне використання відходів чи передачу їх іншим споживачам (за винятком захоронення).
На кожне місце чи об`єкт зберігання або видалення відходів складається спеціальний паспорт, в якому зазначаються найменування та код відходів (згідно з державним класифікатором відходів), їх кількісний та якісний склад, походження, а також технічні характеристики місць чи об`єктів зберігання чи видалення і відомості про методи контролю та безпечної експлуатації цих місць чи об`єктів.
Видалення відходів здійснюється відповідно до встановлених законодавством вимог екологічної безпеки з обов`язковим забезпеченням можливості утилізації чи захоронення залишкових продуктів за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
Зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами, в якому визначені види та кількість відходів, загальні технічні вимоги, заходи безпеки, відомості щодо утворення, призначення, методів оброблення відходів відповідно до встановлених умов їх зберігання.
Визначені для зберігання та видалення відходів місця чи об`єкти повинні використовуватися лише для відходів, заявлених на одержання дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами.
Забороняється змішування чи захоронення відходів, для утилізації яких в Україні існує відповідна технологія.
Забороняється несанкціоноване скидання і розміщення відходів, у тому числі побутових, у підземних горизонтах, на території міст та інших населених пунктів, на територіях природно-заповідного фонду, на землях природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, в межах водоохоронних зон та зон санітарної охорони водних об`єктів, в інших місцях, що може створювати небезпеку для навколишнього природного середовища та здоров`я людини. Захоронення відходів у надрах допускається у виняткових випадках за результатами спеціальних досліджень з дотриманням стандартів, норм і правил, передбачених законодавством України.
Як встановлено в судовому засіданні, та підтверджено матеріалами справи, відповідачем у якості належних та допустимих доказів, в розумінні ст.ст.73, 74 КАС України було надано копії документів, в підтвердження виконання пунктів 1-30 сформованого відносно Комунального підприємства "Сансервіс" Криворізької міської ради акта від 22.10.2018 р. №569/4-8/18, а саме: щодо експлуатації джерела викидів №5 - заварювальний пост, проммайданчик №1 дільниця благоустрою та АТЦ по вул.Бикова 6г, надано дозвіл № 1211000000-362 від 23.12.2015 р.; стосовно експлуатації джерела викидів №23 - котел «THESI 30-SI», дільниця №2 проммайданчик №3 по вул. Орджонікідзе, 2 - дозвіл № 1211000000-364 від 23.12.2015 р.; договір №51/К-18 від 12.07.2018 р. на технічне обслуговування і ремонт обладнання, в тому числі теплового котла за адресою: вл.Орджонікідзе (Криворізсталі) 2; акт виконаних робіт №51-18-1 від 22.10.2018 р.; договір №01-11-18 від 22.11.2018 р. на проведення еколого теплотехнічних випробувань котлів за адресою: вул.Криворіжсталі 2 (пуско-налагоджувані роботи); акт приймання-передачі послуг від 27.12.2018 р.; листи, направлені на адресу Державної екологічної інспекції щодо проведення контрольних замірів рівня викидів, а саме: №1502 від 18.10.2018 р.; №1671 від 22.11.2018 р.; №1839 від 28.12.2018 р.; стосовно експлуатації джерела викидів №31 надано дозвіл №1211000000-365 від 23.12.2015 р.; звітно-технічна документація про проведення роботи до договору №01-11-18; звіт про проведення контролю за дотримання гранично допустимих викидів на джерелі №23 за 2018 р.; наказ по підприємству №24 від 03.01.2018 р.; договори щодо передачі відходів, а саме: договір з ТОВ №Науково-дослідницький та проектний інститут екологічної безпеки» №1272/18-ОК від 12.06.2018 р.; договір з ТОВ «Кривбасвтормет» від 12.03.2018 р. №05/П; договір з ТОВ «Екоспецтранс» ВІД 01.10.2011 Р. №122Ф; №193/6 від 15.01.2018 р.; №66/5 від 06.06.2018 р.; договір з ТОВ «Метал» від 08.08.2017 р. від 0308-ВМ; договір з ТОВ «Авторемпобутбуд» від 22.02.2018 р. №50; №66 від 23.02.2018 р., №67 від 23.02.2018 р.; договір з ФОП ОСОБА_6 №4 від 04.01.2018 р.
Зазначені докази прямо свідчать про усунення з боку Комунального підприємства "Сансервіс" Криворізької міської ради порушень, наведених в акті від 22.10.2018 р. №569/4-8/18, щодо яких вжито необхідні заходи для їх усунення, а отже, зазначені порушення, не можуть бути прийняті до уваги судом у якості підстав для задоволення заявленої позовної заяви.
При цьому, позивачем будь-якими належними та допустимими доказами в розумінні ст. ст. 73-76 КАС України доводи позивача щодо відсутності виявлених позивачем порушень спростовано не було.
Також, позивачем не було належними та допустимими доказами обґрунтовано і наявність наведених вище порушень у відповідача на момент розгляду і вирішення справи.
Отже, суд не може погодитись з доводами позивача відносно того, що встановлені останнім під час проведення перевірки Комунального підприємства "Сансервіс" Криворізької міської ради порушення вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами на небезпечними хімічними речовинами є такими, що забороняються законом та мають наслідком часткового зупиненення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг, пов`язаної із експлуатацією джерел викидів та джерел утворення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря із порушенням умов Дозволів №1211000000-362, №1211000000-364, № 1211000000-365 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами від 23.12.2015 року Комунальним підприємством «Сансервіс» Криворізької міської ради (місцезнаходження: пр. Героїв -Підпільників 15, прим. 15, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область, 50007, код ЄДРПОУ 30644336) до повного усунення порушення.
Відтак, суд не вбачає підстав для задоволення позовної заяви, з якою Державна екологічна інспекція у Дніпропетровській області звернулась до Комунального підприємства «Сансервіс» Криворізької міської ради, оскільки керівництвом відповідача було усунуто порушення, визначені актом від 22.10.2018 р. №569/4-8/18, що підтверджується відповідними документами, копії яких містяться в матеріалах справи.
Вирішуючи питання про сплату судового збору, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.2 ст.139 КАС України, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Відтак, у зв`язку з відмовою у задоволенні позовної заяви Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області до Комунального підприємства "Сансервіс" Криворізької міської ради про застосування заходів реагування шляхом часткового зупинення виробництва (зупинення) реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг, пов`язану із експлуатацією джерел викидів та джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря із порушенням умов Дозволів №1211000000-362, №1211000000-364, №1211000000-365 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами від 23.12.2015року Комунальним підприємством "Сансервіс" Криворізької міської ради (місцезнаходження: пр.Героїв - Підпільників, 15, прим.15, м.Кривий Ріг, Дніпропетровська обл., 50007, код ЄДРПОУ 30644336) до повного усунення порушення, суд не вбачає правових підставі і для присудження всіх здійснених позивачем документально підтверджених судових витрат у розмірі 1 600 грн.
Керуючись ст.ст.242-244, 246, 250, 254, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позовної заяви Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області до Комунального підприємства "Сансервіс" Криворізької міської ради про застосування заходів реагування шляхом часткового зупинення виробництва (зупинення) реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг, пов`язану із експлуатацією джерел викидів та джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря із порушенням умов Дозволів №1211000000-362, №1211000000-364, № 1211000000-365 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами від 23.12.2015року Комунальним підприємством "Сансервіс" Криворізької міської ради (місцезнаходження: пр.Героїв - Підпільників, 15, прим.15, м.Кривий Ріг, Дніпропетровська обл., 50007, код ЄДРПОУ 30644336) до повного усунення порушення, - відмовити.
Розподіл судових витрат не здійснювати.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені ст.295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення суду складений 03 червня 2019 року.
Суддя Є.О. Жукова