Рішення № 84159760, 06.09.2019, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.09.2019
Номер справи
120/2133/19-а
Номер документу
84159760
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

06 вересня 2019 р. Справа № 120/2133/19-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Шаповалової Т.М.,

за участю:

секретаря судового засідання: Дмитрука В.В.,

представника позивача: ОСОБА_1 ,

представника відповідача: Вербицької Т.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу в порядку спрощеного позовного провадження справи за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

У червні 2019 року ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці, у якому просив:

визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_2 з розміру 3444 грн.34 коп. до 1497 грн. без урахування довідки Промислово-виробничого малого підприємства «Свято-Миколаївське» за період з 01.08.1995 року по 31.07.1999 року.

зобов`язати управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці відновити з 01.06.2019 року ОСОБА_2 виплату пенсії обчисленої з урахуванням довідки Промислово-виробничого малого підприємства «Свято-Миколаївське» за період з 01.08.1995 року по 31.07.1999 року.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач вказує, що з 02.03.2010 року він перебуває на обліку в Управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці тадо 12.01.2016 року отримував пенсію по інвалідності як інвалід ІІІ групи, а з 12.06.2016 року отримує пенсію як інвалід ІІ групи на підставі Закону України " Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" № 1058 у розмірі 3444, 34 грн. Однак 06.05.2019 року позивач отримав лист від відповідача про те, що розмір його пенсії зменшено до 1497 грн. Внаслідок чого позивач звернувся з листом до відповідача за відповідними роз`ясненнями, але отримав відмову у відновленні виплати пенсії у попередньому розмірі.

Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

05.07.2019 року відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін в порядку ст. 262 КАС України на 29.07.2019 року, а також встановлено відповідачу строк на подання відзиву на позовну заяву.

29.07.2019 року розгляд справи відкладено на 06.09.2019 року у зв`язку з клопотанням представника позивача.

Відповідно до наказу Вінницького окружного адміністративного суду № 127в-к від 01.08.2019 року суддя Шаповалова Т.М. перебувала у щорічній оплачуваній відпустці з 12.08.2019 року по 03.09.2019 року.

13.08.2019 року представником відповідача подано відзив на адміністративний позов. У відзиві зазначено, що відповідач заперечує проти позовних вимог та вважає, що в задоволенні позову слід відмовити з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

При призначенні пенсії позивачу, використану заробітну плату (60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року) за період з 01.08.1994 року по 31.07.1999 року на підставі довідки Промислово-виробничо малого підприємства «Свято Миколаївське» та за період з 01.10.2004 по 31.12.2008 за даними персоніфікованого обліку. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії склав - 5111,30грн., відповідно розмір пенсії - 1066,80грн.

З 01.09.2011 позивачу призначено пенсію за віком, донараховано страховий стаж та заробітну плату по 31.08.2011 року за даними індивідуальних відомостей про застраховану особу.

Листом № 205/11-30/04/1 від 17.02.2019 року замовлено Головному управлінню Пенсійного фонду України у Вінницькій області проведення перевірки обгрунтованості видачі довідки про заробітну плату виданої Промислово-виробничим малим підприємством «Свято - Миколаївське».

З метою проведення зустрічної перевірки керівнику підприємства направлено лист № 782/09-49/08 від 13.03.2019 року, за юридичною адресою вказаною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, який повернувся у зв`язку з відсутністю за місцезнаходженням.

Тому враховуючи, відсутність підтвердження підстав видачі довідки про заробітну плату первинними документами та неможливість встановити достовірність сум вказаних у них, для обчислення пенсії позивача використано заробітну плату за даними Індивідуальних відомостей про застраховану особу, тобто наявними у пенсійній справі матеріалами. Розмір пенсії з 01.06.2019 року склав - 1497,00грн.

Також відповідач зазначає, що позивач не позбавлений можливості надати до Управління довідку про заробітну плату за інший період трудової діяльності до 01.07.2000 року, яка буде використана для обрахунку пенсії.

У судовому засіданні представник позивача заявлені позовні вимоги підтримала у повному обсязі та просила адміністративний позов задовольнити, посилаючись на обставини викладені у позовній заяві.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечувала проти позовних вимог та просила відмовити у задоволенні адміністративного позову.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін та оцінивши інші докази в їх сукупності, суд приходить до переконання, що адміністративний позов підлягає до задоволення з огляду на таке.

Встановлено, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в місті Вінниці та з 19.01.2010 року йому призначено пенсію по інвалідності, а з 01.09.2011 року він отримував пенсію за віком.

Згідно перерахунку від 22.06.2019 року розмір пенсії позивача з 01.03.2019 року становить 3444,34 грн. (а.с. 19).

При призначенні пенсії позивачу, використану заробітну плату (60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року) за період з 01.08.1994 року по 31.07.1999 року на підставі довідки Промислово-виробничого малого підприємства «Свято Миколаївське» та за період з 01.10.2004 року по 31.12.2008 року за даними персоніфікованого обліку. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії склав - 5111,30 грн., відповідно розмір пенсії - 1066,80 грн.

Листом управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці № 990/11-32-3/03 від 06.05.2019 року позивача повідомлено про те, що у зв`язку з проведенням інвентаризації було направлено замовлення на проведення зустрічної перевірки достовірності та правильності видачі довідки без номера та реєстрації про заробітну плату за період з 01.08.1994 року по 31.07.1997 року, виданої Промислово-виробничим малим підприємством «Свято-Миколаївське», з урахуванням якої було обчислено розмір пенсії позивача. Однак здійснити перевірку достовірності нарахованих сум заробітної плати зазначених у довідці немає можливості, оскільки вказане підприємство відсутнє за юридичною адресою. Відтак з 01.06.2019 року розмір його пенсії приведено до відповідності згідно вимог чинного законодавства, тобто заробітна плата для розрахунку взята за період з 01.10.2004 року по 31.08.2011 року за даними системи персоніфікованого обліку відомостей про застраховану особу. Сума пенсійної виплати складає 1497 грн.

30.05.2019 року позивач звернувся до відповідача з зверненням щодо роз`яснення причин зменшення пенсії.

Листом управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці № 148/К-2 від 11.06.2019 року позивача повідомлено про те, що оскільки у його пенсійній справі довідка про заробітну плату за період з 01.10.2004 року по 31.07.1999 року видана Промисловим-виробничим малим підприємством «Свято-Миколаївське» не містить необхідних реквізитів, тому не може бути врахована для обчислення розміру пенсії. Окрім того, вказано, що інформація про сплату внесків Промисловим-виробничим малим підприємством «Свято-Миколаївське» в органах Пенсійного фонду відсутня.

Позивач вважає дії відповідача протиправними, а тому звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам та встановленим обставинам справи, суд керується такими мотивами.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Пунктом 1 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» визначено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються, у тому числі, пенсія за віком, пенсія по інвалідності.

Частиною 4 ст. 24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» визначено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Згідно із ч. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Відповідно до абз. 5 ч. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Частиною 1 ст. 43 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» визначено, що перерахунок пенсій за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років, призначених до набрання чинності цим Законом, здійснюється за нормами цього Закону на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Згідно з ч. 1 ст. 44 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Постановою Правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 року №22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок №22-1).

На підставі п. п. 3 пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" затвердженого Постановою правління ПФУ від 25 листопада 2005 року № 22-1 за бажанням пенсіонера ним до заяви може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Згідно із пунктом 2.10 вказаного Порядку довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.

Установлення заробітку для обчислення пенсії на підставі показань свідків не допускається. Виписка зі штатного розпису про посадовий оклад, профспілкові квитки, квитки партій та рухів, громадських об`єднань не є документами, що засвідчують фактичний заробіток для обчислення розміру пенсії.

Згідно п. 4.2 Порядку №22-1 при прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб до оформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі; 4) видає пам`ятку пенсіонеру (додаток 3), копія якої зберігається у пенсійній справі.

Судами встановлено, що подана позивачем до відповідача довідка про заробітну плату для обчислення пенсії за період роботи за період з 01.08.1995 року по 31.07.1999 року засвідчена печаткою Промислово-виробничого малого підприємства «Свято-Миколаївське» та підписами посадових осіб, містить обов`язкові відомості про розмір заробітної плати.

Зазначено, що довідка видана на підставі особових рахунків за 1994-1999 роки.

Суд приходить до висновку, що довідка є такою, що відповідає вимогам Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління ПФУ від 25 листопада 2005 року №22-1, а також вимогам ч. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Крім того, суд звертає увагу, що у 2010 році при призначенні пенсії орган пенсійного фонду мав перевірити довідку відповідно до п.4.2 Порядку.

Посилання відповідача на те, що вказана довідка не містить необхідних реквізитів (номера та дати реєстрації) суд не приймає до уваги, оскільки позивач не може відповідати за правильність та повноту оформлення кадрових документів на Промислово-виробничому малому підприємстві «Свято-Миколаївське».

Те, що управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці через відсутність підприємства за зареєстрованою юридичною адресою позбавлене можливості провести перевірку відповідності записів у довідці первинним документам, не покладає надмірного тягаря та обов`язку на позивача.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом в постанові від 23.01.2018 року у справі № 583/392/17 (провадження № К/800/25549/17).

17.05.2019 року позивач звернувся до архівного відділу Вінницької міської ради щодо наявності архівних документів з кадрових питань Промислово-виробничого малого підприємства «Свято-Миколаївське» та отримав відповідь про те, що вказані документи на зберігання не передавалися. Копія відповіді надано позивачем до суду.

В судовому засіданні досліджено завірену належним чином копію трудової книжки ОСОБА_2 .

Відповідно до записів трудової книжки № 23 ОСОБА_2 був прийнятий на роботу зам.директором Промислово-виробничого малого підприємства «Свято-Миколаївське»; запис № 24 про звільнення ОСОБА_2 завірені печатками підприємства та підписом уповноваженої особи.

Суд вважає, що не зарахування відповідачем до страхового стажу роботи позивача на Промислово-виробничому малому підприємстві «Свято-Миколаївське» з підстав, що не зазначено у довідці необхідних реквізитів є безпідставними.

Виходячи з викладеного, суд дійшов висновку, що пенсійний орган, зробивши в червні 2019 року самостійно та необґрунтовано перерахунок пенсії, призначеної особі в січні 2010 року, порушив принцип правової визначеності.

Конституційне право на соціальний захист включає і право громадян на забезпечення їх у старості. Пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв`язку з трудовою діяльністю , заслужені попередньою працею і є однією з форм соціального захисту. Цим визначається зміст і характер обов`язку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсії.

Позивач отримував призначену йому пенсію з урахуванням довідки з 2010 року. Зауважень та сумніві до змісту якої у пенсійного органу не було.

Позивач, отримавши пенсію в розмірі, який визначив пенсійний орган з 2010 року, з урахуванням заробітної плати на підприємстві мав законні сподівання на отримання такої пенсії і в подальшому.

Зважаючи на наведене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_2 є обґрунтованими, а тому позов підлягає задоволенню.

В силу вимог ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Згідно з ч.1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Судові витрати відповідно до ст. 139 КАС України відшкодуванню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_2 з розміру 3444 грн.34 коп. до 1497 грн. без урахування довідки Промислово-виробничого малого підприємства «Свято-Миколаївське» за період з 01.08.1995 року по 31.07.1999 року.

Зобов`язати управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці відновити з 01.06.2019 року ОСОБА_2 виплату пенсії обчисленої з урахуванням довідки Промислово-виробничого малого підприємства «Свято-Миколаївське» за період з 01.08.1995 року по 31.07.1999 року.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повне судове рішення складено та підписано суддею 11.09.2019

Позивач: ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 )

Відповідач: Управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці (ЄДРПОУ 37979905, місцезнаходження: вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21100 )

Суддя Шаповалова Тетяна Михайлівна