
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
10 вересня 2019 року № 826/15166/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Скочок Т.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 доГоловного управління Пенсійного фонду України в м. Києвіпровизнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року у розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення та не збереження розміру раніше призначеної пенсій з грошового забезпечення, зазначеного у довідці МВС України від 25 травня 2017 року №22/6-71587, станом на грудень 2015 року;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві на підставі пунктів 4 та 5 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 здійснити з 01 січня 2016 року перерахунок раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 , виходячи з 82% грошового забезпечення, зазначеного у довідці МВС України від 25 травня 2017 року № 22/6-71587, що становить 15433,60 (п`ятнадцять тисяч чотириста тридцять три гривні 60 копійок) грн., та провести ОСОБА_1 виплату пенсії, з урахуванням зазначеного перерахунку.
В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначено про те, що під час розгляду Шевченківським районним судом м. Києва справи №761/38138/17 Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», п. 4 якої передбачено, що у разі коли внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією постановою, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно із Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій. При цьому, за твердженням позивача, незважаючи на вказані законодавчі положення, Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві, отримавши нову довідку від 20.03.2018 №22/6-71587, здійснило перерахунок належної позивачу пенсії саме на підставі цієї довідки без врахування того, що у попередній довідці від 25.05.2017 №22/6-71587 належне позивачу грошове забезпечення було значно вище. Крім того, у позовній заяві наголошено, що незважаючи на рішення Шевченківського районного суду м. Києва від 10.05.2018 у справі №761/38138/17, відповідачем незаконно обмежено позивача у належному йому розмірі основної пенсії, а саме: 70%, замість визначених 82%.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 24.09.2018 відкрито провадження у справі у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), встановлено відповідачу строк для надання відзиву та витребувано від останнього докази та відповідні матеріали.
16.10.2018 від представника відповідача через канцелярію суду надійшло клопотання про закриття провадження у даній справі, в обґрунтування якого зазначено, що ОСОБА_1 вже звертався з аналогічними позовними вимогами до суду, за результатами чого Шевченківським районним судом м. Києва винесено рішення від 10.05.2018 у справі №761/38138/17.
Так, у силу п. 4 ч. 1 ст. 238 Кодексу адміністративного судочинства України, суд закриває провадження у справі якщо є такі, що набрали законної сили, постанова чи ухвала суду про закриття провадження у справі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав.
Відтак, підставою для закриття провадження у справі, у силу наведених законодавчих положень, є вирішений судом спір за одночасною наявністю таких умов: тотожність сторін, тотожність предмету позову та тотожність підстав позову.
Як вбачається зі змісту наявної у матеріалах справи копії рішення Шевченківського районного суду м. Києва від 10.05.2018 у справі №761/38138/17, ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві з вимогою про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити з 29.12.2015 перерахунок раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії та провести йому виплату пенсії, виходячи з 82% грошового забезпечення, зазначеного у довідці МВС України від 25.05.2017 №22/6-71587, що становить 15 433,60 грн., з урахуванням раніше проведеного перерахунку. Вказаним судовим рішенням позовні вимоги задоволено частково, а саме: зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016, виходячи з 82% грошового забезпечення, зазначеного у довідці МВС України від 25.05.2017 №22/6-71587, що становить 15 433,60 грн., з урахуванням проведеного перерахунку. В обґрунтування вказаного позову зазначено, що ОСОБА_1 було відмовлено Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві у перерахунку пенсії на підставі довідки від 25.05.2017 №22/6-71587.
У той же час, у межах розглядуваної адміністративної справи ОСОБА_1 вказано про те, що незважаючи на рішення Шевченківського районного суду м. Києва від 10.05.2018 у справі №761/38138/17, відповідачем незаконно обмежено позивача у належному йому розмірі основної пенсії, а саме: 70%, замість визначених 82%, а також про те, що у подальшому перерахунку пенсії (вже після рішення Шевченківського районного суду м. Києва від 10.05.2018 у справі №761/38138/17) на підставі іншої довідки (від 20.03.2018 №22/6-71587) розмір пенсії був значено меншим у порівнянні з попереднім грошовим забезпеченням, визначеним у довідці від 25.05.2017 №22/6-71587.
З аналізу наведеного вбачається, що підстави для заявлених позовних вимог у двох справах №761/38138/17 та №826/15166/18 є різними, а тому підстави для закриття провадження відсутні, відтак, клопотання представника відповідача про закриття провадження у справі є необґрунтованим та задоволенню не підлягає.
12.08.2019 від представника відповідача через канцелярію суду надійшла копія матеріалів пенсійної справи. Правом на подання відзиву відповідач не скористався.
З огляду на вказане, виходячи з положень п. 2 ч. 1 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов до висновку про можливість розгляду даної адміністративної справи у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами.
Розглянувши подані представниками сторін документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Як вбачається з наявної у матеріалах справи копії протоколу за пенсійною справою ОСОБА_1 , останньому призначено пенсію за справою щомісячно у сумі 5 000,89 грн. з 30.09.2011 по 31.07.2016, основний розмір пенсії становить 82% грошового забезпечення.
Рішенням Шевченківського районного суду м. Києва від 10.05.2018 у справі №761/38138/17 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про зобов`язання вчинити дії позов задоволено частково, а саме: зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016, виходячи з 82% грошового забезпечення, зазначеного у довідці МВС України від 25.05.2017 №22/6-71587, що становить 15 433,60 грн., з урахуванням проведеного перерахунку.
Згідно з наявною у матеріалах справи копією довідки МВС України про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 25.05.2017 №22/6-71587, виданої ОСОБА_1 , відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988, наказу МВС від 06.04.2016 №260, розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016, за посадою головний оперуповноважений-інспектор відділу оперативно-технічної розвідки управління кримінальної розвідки ГУБОЗ МВС України/Головний оперуповноважений Апарат Національної поліції становить: посадовий оклад 3 000,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням 2 200,00 грн., надбавка за стаж служби (40%) 2 080,00 грн., премія (112%) 8 153,60 грн. та всього становить 15 433,60 грн.
У той же час, згідно з довідкою МВС України про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 20.03.2018 №22/6-71587, виданою ОСОБА_1 , відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанов Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 та від 11.11.2015 №988, розмір грошового забезпечення за нормами, чинними за січень 2016, за посадою поліцейського Головний оперуповноважений апарату Національної поліції становить: посадовий оклад 3 000,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням 2 200,00 грн., надбавка за стаж служби (40%) 2 080,00 грн., премія (77,22%) 5 621,62 грн. та всього становить 12 901,62 грн.
Крім того, ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із інформаційним запитом від 18.07.2018, в якому просив надати інформацію про здійснений йому перерахунок пенсії та отримати копії, документів, які містяться у його пенсійній справі.
Листом від 07.08.2018 №54930/02/Щ-2106/1 Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві повідомило позивача про те, що на виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві проведено перерахунок належної позивачу пенсії з 01.01.2016 на підставі довідки, наданої до управління уповноваженим структурним підрозділом Міністерства внутрішніх справ України - Департаментом персону, організації освітньої та наукової діяльності. Після проведеного перерахунку розмір належної позивачу пенсії з 01.01.2018 становить 9 757,13 грн.
На підставі викладеного, вважаючи власні права та охоронювані законом інтереси порушеними, позивач звернувся з позовом до суду.
Розглядаючи справу по суті, суд виходить з наступного.
Приписами ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
На виконання вказаних законодавчих положень Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (надалі - Постанова №103), п. 1 якого визначено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (Офіційний вісник України, 2017 р., №77, ст. 2374).
Виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року (п. 2 Постанови №103).
Згідно з п. 3 Постанови №103, визначено пререрахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. N 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (Офіційний вісник України, 2015 р., N 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку: з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року; з 1 січня 2020 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.
У разі коли внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією постановою, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно із Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (п. 4 Постанови №103).
Так, за твердженням позивача, Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві, отримавши нову довідку від 20.03.2018 №22/6-71587, здійснило перерахунок належної позивачу пенсії саме на підставі цієї довідки без врахування того, що у попередній довідці від 25.05.2017 №22/6-71587 належне позивачу грошове забезпечення було значно вище. Крім того, у позовній заяві наголошено, що незважаючи на рішення Шевченківського районного суду м. Києва від 10.05.2018 у справі №761/38138/17, відповідачем незаконно обмежено позивача у належному йому розмірі основної пенсії, а саме: 70%, замість визначених 82%.
Водночас, виходячи з наданих представником відповідача копій матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 , а саме: перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.11.2018 (дата розрахунку 11.10.2018), пенсія останнього розрахована з наступних сум грошового забезпечення: посадовий оклад 3 000,00 грн., оклад за військове звання 2 200,00 грн., процентна надбавка за вислугу років (40%) 2 080,00 грн., премія (112%) 8 153,60 грн., а всього розрахована виходячи з грошового забезпечення у розмірі 15 433,60 грн., що відповідає розміру грошового забезпечення, вказаного у довідці МВС України від 25.05.2017 №22/6-71587. Також, у вказаному перерахунку зазначено, що основний розмір пенсії становить 82% грошового забезпечення, а в якості підставі для перерахунку пенсії зазначено рішення суду.
При цьому, суд звертає увагу, що вказаний перерахунок пенсії позивача, згідно з наявними у матеріалах справи доказами, є останнім за датою здійснення. Інших перерахувань (пізніше за датою здійснення) належної позивачу пенсії з наявних у матеріалах справи доказів не вбачається, а позивачем не наведено.
Натомість, попередній розрахунок пенсії позивача здійснено 17.04.2018, тобто ще до винесення Шевченківським районним судом м. Києва вказаного вище рішення, яке слугувало підставою для подальшого перерахунку пенсії, виходячи з даних довідки від 25.05.2017 №22/6-71587.
Відтак, суд виходить з того, що наявними у матеріалах справи доказами спростовано факт порушення заявлених позивачем прав у частині безпідставного зменшення Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві розміру належної позивачу пенсії, виходячи з показників довідки від 20.03.2018 №22/6-71587, а не довідки від 25.05.2017 №22/6-71587, в якій грошове забезпечення позивача значно більше, а також в частині безпідставного застосування значення « 70% від грошового забезпечення» при визначенні основного розміру пенсії, замість « 82%» значення, виходячи з останнього за датою перерахунку пенсії, наявного у матеріалах справи.
У силу ч.ч. 1 та 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Беручи до уваги викладене, суд дійшов до висновку про необґрунтованість позовних вимог та відмову у задоволенні останніх у повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 77, 246, 257-263, Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ 42098368, адреса: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16) відмовити у повному обсязі.
Рішення набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Т.О. Скочок