
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 вересня 2019 року Чернігів Справа № 620/1993/19
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Скалозуба Ю.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 доГоловного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській областіпровизнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, У С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (далі - ГУ ПФУ в Чернігівській області) про визнання протиправною бездіяльності відповідача та зобов`язання провести перерахунок та виплату щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком за період з 04.01.2019 по теперішній час, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі 75% від мінімальної пенсії за віком.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що відповідачем протиправно не проведено перерахунок щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, тим самим порушивши його права на належне пенсійне забезпечення.
Відповідачем подано відзив на позов, в якому останній просить відмовити позивачу у задоволенні позову, оскільки соціальний захист державою осіб, які мають право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, охоплює комплекс заходів, які здійснює держава в межах її соціально-економічних можливостей. Зазначає, що пунктом 11 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 визначено мінімальний розмір пенсії для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС для інвалідів ІІ групи на рівні 160%, а пунктом 13 даного Порядку встановлено додаткову пенсію в розмірі 379,60 грн. для учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС інвалідів ІІ групи, а тому пенсія виплачується позивачу у відповідності до вимог чинного законодавства.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 15.07.2019 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи та проведення судового засідання.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 10.09.2019 позов ОСОБА_1 в частині позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання провести перерахунок та виплату щомісячної додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров`ю в розмірі 75% від мінімальної пенсії за віком в періоди з 22.05.2008 по 31.12.2010, з 01.01.2014 по 02.08.2014 та з 01.01.2015 по 03.01.2019 залишено без розгляду.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.
ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та інвалідом ІІ групи, що підтверджується копією посвідчення категорії 1 серії НОМЕР_1 , копією посвідчення серії НОМЕР_2 (а.с. 4, 11).
Позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до вимог статті 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» додаткової пенсії 75% мінімальної пенсії за віком.
Однак відповідач, листом від 24.05.2019 № 2101/03/Г-12, повідомив позивача, що порушень в правильності обчислення та виплаті пенсії не встановлено, а пенсія нараховується відповідно до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210, яким передбачено, що для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю для даної категорії осіб, складає 379,60 грн. (а.с. 13).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами у справі, суд зазначає про таке.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я визначені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі Закон № 796-ХІІ).
Відповідно до частини першої статті 49 Закону № 796-ХІІ пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Згідно частини першої статті 50 Закону № 796-ХІІ особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Статтею 54 Закону № 796-ХІІ, зокрема, визначено, що пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.
З аналізу викладених норм слідує, що визначення порядку і розміру пенсії вказаним категоріям осіб делеговано Кабінету Міністрів України.
У відповідності до вимог пункту 3 статті 116 Конституції України Кабінет Міністрів України забезпечує проведення фінансової, цінової, інвестиційної та податкової політики; політики у сферах праці й зайнятості населення, соціального захисту, освіти, науки і культури, охорони природи, екологічної безпеки і природокористування.
Суд звертає увагу, що рішеннями Конституційного Суду України від 26.12.2011 № 20-рп/2011 та від 25.01.2012 № 3-рп/2012 підтверджена конституційність повноважень Кабінету Міністрів України щодо реалізації політики у сфері соціального захисту, в тому числі регулювання порядку та розмірів соціальних виплат і допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, виходячи з фінансових можливостей держави.
Так, Кабінетом Міністрів України постановою від 23.11.2011 № 1210 затверджений Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, (далі Порядок № 1210), який визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виплачується особам, що належать до категорії 1 особам з інвалідністю II групи у розмірі 379,60грн. (підпункт 1 абзацу першого пункту 13 Порядку № 1210).
Отже, відповідач, виплачуючи позивачу пенсію у порядку та розмірах, встановлених Порядком № 1210, діяв правомірно та у межах наданих йому повноважень.
Таким чином, суд дійшов висновку, що у спірний період відсутні правові підстави для виплати позивачу додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, яка повинна становити для інвалідів 75% мінімальної пенсії за віком, оскільки позивач посилається на норми Закону № 796-ХІІ в редакції, які втратили чинність.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом в ухвалі від 18.09.2018 у справі № 496/125/17 (К/9901/4843/18) та постанові від 19.06.2018 у справі № 344/14522/17 (К/9901/50716/18).
У відповідності до вимог частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, дійшов висновку, що в задоволенні позову ОСОБА_1 необхідно відмовити повністю.
Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 260-263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області в частині позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання провести перерахунок та виплату щомісячної додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров`ю в розмірі 75% від мінімальної пенсії за віком в періоди з 22.05.2008 по 31.12.2010, з 01.01.2014 по 02.08.2014 та з 01.01.2015 по 03.01.2019 - залишити без розгляду.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Позивач: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , РНОКППНОМЕР_3.
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, вул. П`ятницька, 83-А, м. Чернігів, 14005, код ЄДРПОУ 21390940.
Дата складення повного рішення суду - 10.09.2019.
Суддя Ю. О. Скалозуб