
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 вересня 2019 року Чернігів Справа № 620/1919/19
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Скалозуба Ю.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників адміністративну справу
за позовомДочірнього підприємства "УкрСіверБуд" Закритого акціонерного товариства "ДСК"доУправління Державного архітектурно-будівельного контролю Чернігівської міської радипровизнання протиправними та скасування припису і постанови, У С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом до Управління Державного архітектурно-будівельного контролю Чернігівської міської ради, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати Припис №18 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 06.06.2019;
- визнати протиправною та скасувати Постанову №3 про накладення на Позивача штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 18.06.2019.
Свої вимоги мотивує тим, що приймаючи оскаржувані припис та постанову відповідач діяв всупереч вимог статті 19 Конституції та порушив приписи Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності». У свою чергу порушення, встановлені під час проведення позапланової перевірки не відповідають дійсності. Враховуючи зазначене позивач просить задовольнити його позовні вимоги.
У встановлений судом термін він відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому, останній заперечує проти задоволення позовних вимог та зазначає, що відповідач під час перевірки діяв в межах повноважень, встановлених Конституцією України, а твердження позивача, викладені в позові є необґрунтованими та такими, що не відповідають дійсним обставинам справи. Окремо зазначив, що позивача було належним чином ознайомлено з підставою проведення перевірки та надано копію відповідного посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю). У свою чергу факти, встановлені в акті перевірки та приписі спростовують доводи позивача.
Позивач направив на адресу суду відповідь на відзив на позов, в якому зазначив, що вважає доводи відповідача необґрунтованими, оскільки зазначаючи, що виконання вимог одного пункту нормативного акту порушує вимоги іншого пункту цього ж нормативного акту, відповідач хибно тлумачить зазначені норми, що призводить до порушення ним принципу законності, встановленого частиною другою статті 19 Конституції України.
Відповідач направив заперечення на відповідь на відзив, в яких вказав, що доводи позивача не спростовують фактів, викладених в акті перевірки.
Ухвалою суду від 11.07.2019 у справі відкрито провадження та призначено слухання за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення сторін). Цією ухвалою сторонам встановлено строки для подачі до суду заяв по суті справи.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.
Дочірнє підприємство «УКРСІВЕРБУД» Закритого акціонерного товариства «ДСК» (надалі - ДП «УкрСіверБуд» ЗАТ «ДСК», Позивач) є юридичною особою, зареєстрованою у встановленому законом порядку 19.08.1998, основний вид економічної діяльності якої за Кодом КВЕД 41.20 - Будівництво житлових і нежитлових будівель, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (а.с. 32).
Листом від 24.05.2019 ДП «УкрСіверБуд» ЗАТ «ДСК» було повідомлено про проведення позапланової перевірки посадовими особами Управління державного і архітектурно-будівельного контролю Чернігівської міської ради (надалі - Управління і ДАБК Чернігівської МР, Відповідач) у період з 28.05.2019 по 06.06.2019 року включно щодо дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності на об`єкті будівництва: «Будівництво багатоквартирного житлового будинку підвищеної і комфортності серії «УСБ-2015» з вбудованими об`єктами соціальної інфраструктури, господарськими приміщеннями та автономним джерелом теплопостачання в кожній квартирі по вул . Козацькій, 15А (№2 - будівельна адреса) на земельній ділянці, яка| знаходиться в постійному користуванні в м. Чернігові».
Так, 24.05.2019 відповідачем видано наказ № 49-ОД про проведення позапланової перевірки. Підстава перевірки лист Управління Служби безпеки України в Чернігівській області, період проведення перевірки 28.05.2019 - 07.06.2019 (а.с. 193).
На підставі вказаного вище наказу та листа УСБУ в Чернігівській області відповідачем видано направлення на проведення планового (позапланового) заходу № 68 від 24.05.2019 (а.с. 192).
За результатами проведеного позапланового заходу відповідачем складено акт № 68 від 06.06.2019 (а.с. 195-199), Припис №18 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 06.06.2019 (а.с. 201) та Протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 06.06.2019 (а.с. 200).
Актом перевірки встановлено порушення ч. 1 ст. 9 Закону України «Про архітектурну діяльність», п.4.3, п.7.3, п.7.13 ДБН А.1-5-2016 «Організація будівельного виробництва», пп.пп. 6.2.2, 6.2.5, 6.2.7 п.6.2 Розд. 6, ДБН А.3.2-2-2009 «Охорона праці і промислова безпека у будівництві. Основні положення»; п.1.6 гл. 1 розд. IV, п.3.11 гл.З розд. V Правил пожежної безпеки в Україні; пп.9.2.4 п.9.2 розд.9 ДСТУ-Н. Б В.2.6- 203:2015 «Настанова з виконання робіт при виготовленні та монтажі будівельних конструкцій», а саме будівельні роботи здійснюються не у відповідності до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил, будівельний майданчик утримується не у відповідності до рішень з організації будівництва, прийнятих у Проекті виконання робіт (2017-050-ПВР), вимог охорони праці і промислової безпеки та правил пожежної безпеки, а саме:
1. Робочі місця і проходи до них, розташовані на висоті, більше ніж 1,3 м і на відстані менше, ніж 2,0 м від межі перепаду по висоті, не огороджені тимчасовим огородженням (п.34 розд. XV 2017-050-ПВР);
2. Вхід до будинку, що будується, не захищено зверху суцільним козирком (п.32 розд. XV 2017-050-ПВР);
3. На в`їзді до будівельного майданчика не встановлена схема руху автотранспорту по території будівельного майданчика (пп.1 п.1.6 розд. III 2017-050-ПВР);
4. З`єднання, відгалуження та окінцінювання жил проводів і кабелів в розподільчих коробках здійснено не за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів;
5. Пожежний щит установлений біля побутових приміщень, неукомплектований (п.4 розд. XI 2017-050-ПВР);
6. Горизонтальні шви цегляної кладки стін між 7 і 8 поверхом на сходовій клітині «Секції 2» не заповнені розчином.
Приписом № 18 від 06.06.2019 виставлено вимогу Позивачу привести об`єкт будівництва у відповідність до затверджених проектних рішень (робочої документації), державних стандартів норм і правил.
18.06.2019 начальником управління державного архітектурно-будівельного контролю Чернігівської міської ради Шкуріною Л.Г. було винесено Постанову № 3 про накладення на Позивача штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, якою ДП «УкрСіверБуд» визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого п.8 ч.3 ст.2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» та накладено штраф у сумі 86 445,00 грн.
Вважаючи вказані Припис №18 від 06.06.2019 та Постанову № 3 від 18.06.2019 безпідставними, протиправними та такими, що підлягають скасуванню ДП «УкрСіверБуд» звернулося до суду за захистом своїх прав та інтересів з цією позовною заявою.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 5 квітня 2007 року. Дія цього Закону поширюється на відносини, пов`язані зі здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності (стаття 2 Закону).
Відповідно до визначення, наведеного в ст. 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Відповідно до ч. ч. 4, 5 ст. 2 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та абз. 2 п. 1 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю під час здійснення заходів державного архітектурно-будівельного контролю щодо суб`єктів містобудування (юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців) на об`єктах будівництва органи державного архітектурно- будівельного контролю зобов`язані забезпечити дотримання вимог статті 1, статті З, частин першої, четвертої, шостої - восьмої, абзацу другого частини десятої, частин тринадцятої та чотирнадцятої статті 4, частин першої - четвертої статті 5, частини третьої статті 6, частин першої - четвертої та шостої статті 7, статей 9, 10, 19, 20, 21, пункту З статті 22 «Прикінцеві положення» Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Згідно з абз. 3 ч. 1 ст. 41 Закону "Про регулювання містобудівної діяльності" державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється на об`єктах будівництва у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011р. № 553 у відповідності до статті 41 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" затверджено Порядок здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, яким визначається процедура здійснення заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.
Відповідно до абз. 5 ч. 1 ст. 41 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та п. 7 Порядку N 553 позаплановою перевіркою вважається перевірка, що не передбачена планом роботи органу державного архітектурно-будівельного контролю. Згідно з абз. 6 ч. 1 ст. 41 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та п. 7 Порядку N 553 підставами для проведення позапланової перевірки є:
1) подання суб`єктом містобудування письмової заяви про проведення і перевірки об`єкта будівництва або будівельної продукції за його бажанням;
2) необхідність проведення перевірки достовірності даних, наведених у повідомленні про початок виконання підготовчих робіт, повідомленні про початок, виконання будівельних робіт, декларації про готовність об`єкта до експлуатації, протягом трьох місяців з дня подання зазначених документів;
3) виявлення факту самочинного будівництва об`єкта;
4) перевірка виконання суб`єктом містобудування вимог приписів органів державного архітектурно-будівельного контролю;
5) вимога головного інспектора будівельного нагляду центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно- будівельного контролю та нагляду про проведення перевірки за наявності підстав, передбачених законом;
6) звернення фізичних чи юридичних осіб про порушення суб`єктом містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності;
7) вимога правоохоронних органів про проведення перевірки.
Відповідно до ч. 3 ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», суб`єкт господарювання повинен ознайомитися з підставою проведенні позапланового заходу з наданням йому копії відповідного посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю).
Згідно із ч. 1-5 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб`єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.
На підставі наказу (рішення, розпорядження) оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), яке підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу) із зазначенням прізвища, ім`я та по батькові і засвідчується печаткою.
У посвідченні (направленні) на проведення заходу зазначаються:
найменування органу державного нагляду (контролю), що здійснює захід;
найменування суб`єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснюється захід;
місцезнаходження суб`єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу, щодо діяльності яких здійснюється захід;
номер і дата наказу (рішення, розпорядження), на виконання якого здійснюється захід;
перелік посадових осіб, які беруть участь у здійсненні заходу, із зазначенням їх посади, прізвища, ім`я та по батькові;
дата початку та дата закінчення заходу;
тип заходу (плановий або позаплановий);
форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд, інспектування тощо);
підстави для здійснення заходу;
предмет здійснення заходу;
інформація про здійснення попереднього заходу (тип заходу і строк його здійснення).
Посвідчення (направлення) є чинним лише протягом зазначеного в ньому строку здійснення заходу.
Перед початком здійснення заходу посадові особи органу державного нагляду (контролю) зобов`язані пред`явити керівнику суб`єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу або уповноваженій ним особі (фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі) посвідчення (направлення) та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу органу державного нагляду (контролю), і надати суб`єкту господарювання копію посвідчення (направлення).
Посадова особа органу державного нагляду (контролю) без посвідчення (направлення) на здійснення заходу та службового посвідчення не має права здійснювати державний нагляд (контроль) суб`єкта господарювання.
Суб`єкт господарювання має право не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходу, якщо вони не пред`явили документів, передбачених цією статтею.
Аналіз наведеної норми свідчить про те, що обов`язковою умовою проведення контрольного заходу є вручення суб`єкту господарювання направлення на проведення перевірки. Відповідачем до матеріалів відзиву на позовну заяву було додано копію направлення на проведення перевірки № 68, на зазначеній копії не міститься відмітки про отримання представниками позивача вказаного направлення саме 28.05.2019. Відповідачем не було надано суду інших доказів вручення такого направлення суб`єкту господарювання.
З огляду на те, що матеріалами справи не підтверджено факту вручення позивачу направлення на проведення перевірки, суд вбачає в цьому порушення вимог Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Також, суд звертає увагу, що відповідно до ч. 2 ст. 5 Закону № 877-V уніфіковані форми актів з переліком питань затверджуються органом державного нагляду (контролю) та оприлюднюються на його офіційному веб-сайті протягом п`яти робочих днів з дня затвердження у порядку, визначеному законодавством.
Виключно в межах переліку питань орган державного нагляду (контролю) залежно від цілей заходу та ступеня ризику визначає питання, щодо яких буде здійснюватися державний нагляд (контроль), та зазначає їх у направленні на перевірку.
Із цього вбачається, що загальний перелік питань, щодо яких здійснюється державний (нагляд) контроль міститься в уніфікованій формі актів, в той же час конкретний перелік питань визначається з урахуванням цілей заходу контролю та ступеня ризику суб`єкта господарювання, що визначається органом державного нагляду в порядку цієї статті Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності». Крім того, за прямою вказівкою законодавчого акту, конкретний перелік питань заходу контролю повинен бути зазначений в направленні на проведення перевірки. Відсутність такого конкретного переліку, на думку суду, дає суб`єкту владних повноважень надмірне коло можливостей для перевищення цих повноважень.
Як свідчить текст направлення № 68, воно не містить переліку питань перевірки.
Окремо суд зазначає, що відповідно до ч. 6 ст. 7 Закону № 877-V якщо суб`єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями. Зауваження суб`єкта господарювання щодо здійснення державного нагляду (контролю) є невід`ємною частиною акта органу державного нагляду (контролю).
Отже, позивач мав право на подачу зауважень на акт перевірки, і закон не обмежує права позивача подати такі зауваження окремо від акта перевірки.
Відповідно до ч. ч. 7, 8 ст. 7 Закону № 877-V у разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Припис - обов`язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб`єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб`єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.
Отже, закон встановлює п`ятиденний термін для винесення припису з дня завершення проведення перевірки. Як свідчить акт перевірки та припис, останнім днем перевірки є 06.06.2019, в той же день і було винесено оскаржуваний припис. Таким чином, відповідачем винесено припис не протягом п`яти днів після завершення контрольного заходу, а саме під час проведення такого заходу. В той же час наявність зауважень до акту перевірки зобов`язує суб`єкта владних повноважень їх розглянути та врахувати під час винесення припису. Тобто Управлінням Державного архітектурно-будівельного контролю Чернігівської міської ради було позбавлено позивача права на розгляд зауважень до акту перевірки, у разі їх наявності, та в день складення акта перевірки винесено рішення про безумовне недотримання позивачем законодавства у сфері містобудівної діяльності і винесено припис про усунення цих порушень.
Щодо порушень законодавства в сфері містобудівної діяльності, які зазначені в акті перевірки суд зазначає таке.
Так, щодо зазначеного в Акті № 68 від 06.0б.2019 порушення 1. Робочі місця і проходи до них, розташовані на висоті, більше ніж 1.3 м і на відстані менше, ніж 2.0 м від межі перепаду по висоті, не огороджені тимчасовим огородженням (п. 34 розд. XV 2017- 050-ПВР) (фототаблиця 1.2).
При виконанні будівельно-монтажних робіт об`ємно-просторового каркасу та монтажу об`ємної сітки з вертикальних бетонних стержневих несучих елементів, балок та перекриттів збірно-монолітно-каркасної серії «УСБ - 2015» на об`єкті «Будівництво багатоквартирного житлового будинку підвищеної комфортності серії «УСБ-2015» з вбудованими об`єктами соціальної інфраструктури, господарськими приміщеннями та автономним джерелом теплопостачання в кожній квартирі по вул . Козацькій, 15 А (№2 - будівельна адреса) на земельній ділянці, яка знаходиться в постійному користування в м. Чернігові» підрядник керувався ПВР «Будівництво багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями на земельній ділянці, яка знаходиться в постійному користуванні по вул. Козацькій 15А в м. Чернігові» та Типовою і технологічною картою 2016-012-ТТК «Технологічна карта на монтаж збірних залізобетонних колон, балок та плит перекриттів, затвердженою 25.08.2016р.
Відповідно до типової структури і змісту технологічної карти до серії УСБ-2015 наводяться рішення по організації і технології монтажних робіт, правила і прийоми виконання технологічних операцій, норми та процедури оцінки якості робіт.
На сторінці 10 зазначеної технологічної карти зазначено: «Після монтажу колон та балок монтують перекриття та виконують омонолічення стиків плит перекриття з армуванням балок та колон. При цьому монтажні та зварювальні роботи на висоті більш ніж 1.3 м і на відстані менш ніж 2.0 м від межі перепаду по висоті згідно нормативних положень, викладених в п.12.2.5. 13.3.6 ДБН А.3.2-2-2009 Система стандартів безпеки праці. Охорона праці і промислова безпека у будівництві. Основні положення (НПАОП 45.2-7.02-12) виконуються з поясами монтажними страхувальними ТИПУ ПБ-2 з канатами, закріплені по тросам, шо в свою чергу натягнуті між колон. Інвентарні огородження по периметру монтажного горизонту на етапі виконання робіт каркасу будівлі і встановлюються по мірі необхідності. Кожен попередній поверх блокується для уникнення доступу та обмеження перебування робітників на ділянці попереднього поверху - без огородження», також зазначено схематичне зображення місця закріплення тросів для кріплення монтажних страхувальних поясів.
Відповідно до підрозділу 4 «Запобігання падінню з висоти» розділу XIV Мінімальних вимог з охорони праці на тимчасових або мобільних будівельних майданчиках, затверджених Наказом Міністерства соціальної політики України від 23.06.2017 № 1050, для запобігання падінню з висоти більше ніж 1,3 м необхідно встановлювати надійні захисні огородження, які унеможливлюють падіння працівників, висотою не менше 1,1 м до низу верхнього елемента, які мають верхню, середню частини та борт або обладнані іншим чином. Роботи на висоті більше ніж 1,3 м допускається проводити тільки з використанням відповідних пристосувань або засобів колективного захисту (риштувань, платформ, захисних огороджень, запобіжних сіток тощо). Якщо умови і характер робіт унеможливлюють застосування пристосувань або засобів колективного захисту, необхідно передбачити заходи, що запобігають доступу в небезпечну зону можливого падіння з висоти, або забезпечити застосування працівниками запобіжних поясів та інших засобів індивідуального захисту від падіння з висоти.
Згідно підпунктів 1.12, 1.13 ДБН В.1.2-12-2008 «БУДІВНИЦТВО В УМОВАХ УЩІЛЬНЕНОЇ ЗАБУДОВИ. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ» організації, що здійснюють та обслуговують будівництво, своїми наказами призначають працівників, відповідальних за: - навчання виконавців, у т.ч. з питань охорони праці, техногенної і пожежної безпеки, виробничої санітарії, перевірку їх знань, атестацію, проведення всіх видів інструктажу відповідно до НПАОП 0.00-4.12, НАПБ Б.02.005, НАПБ Б.06.001;
- безпечність виробничого процесу - забезпечення розроблення ПВР, технологічних карт, до держання їх вимог при виконанні робіт, суміщення будівельно-монтажних операцій тощо;
- безпечне переміщення транспортних засобів по території будмайданчика;
- безпечну експлуатацію будівельних машин і механізмів, вантажопідіймальних машин, інструмента, технологічного оснащення та засобів захисту, включаючи їх технічне обслуговування, ремонт, монтаж і демонтаж;
- виконання заходів пожежної безпеки.
У разі, якщо при організації або виконанні будівельно-монтажних робіт виникає виробнича необхідність у відхиленні від окремих рішень, прийнятих у ПОБ та ПВР, це погоджується з організаціями, що їх розробили та затвердили. Зазначені відхилення погоджуються також з органами державного нагляду та виконавчими органами державних адміністрацій у питаннях, що належать до їх компетенції.
Відповідно до п. 7.1, 7.2 ДБН В.1.2-12-2008 організація і виконання будівельно- монтажних робіт повинні відповідати вимогам СНиП ІІІ-4, а також прийнятим у ПОБ та ПВР рішенням щодо забезпечення комплексної безпеки будівництва. Виконання робіт на висоті з використанням спеціальних страхувальних засобів виконується відповідно до вимог НПАОП 0.00-5.28.
Підпунктом 12.2.5 ДБН А.3.2-2-2009 «Система стандартів безпеки праці. Охорона праці і промислова безпека у будівництві. Основні положення (НПАОП 45.2-7.02-12)» визначено, що під час зведення стін будинків на висоту до 0,7 м від робочого настилу, а також під час робіт на висоті необхідно застосовувати зазначені в ПВР засоби колективного захисту (огороджувальні, уловлювальні пристрої) або запобіжні пояси.
Згідно п.п. 13.3.6 ДБН А.3.2-2-2009 під час виконання робіт на висоті робоче місце арматурника повинно бути огороджено. Якщо неможливо встановити огорожу, а також якщо нахил робочої поверхні більше ніж 20°, працівники повинні користуватись запобіжними поясами і страхувальними канатами, місця закріплення яких визначаються у технологічних картах.
Відповідно до п. В.21 Додатку В ДБН А.3.2-2-2009 Робочі місця і проходи до них на висоті 1,3 м та більше відстані менше ніж 2 м від межі перепаду по висоті повинні бути захищені захисними огорожами, які повинні відповідати вимогам ГОСТ 12.4.059. Якщо таких огорож немає змоги влаштувати, роботи на висоті повинні виконуватися з використанням запобіжного пояса (ГОСТ 12.4.089).
Таким чином, спосіб виконання будівельно-монтажних робіт, визначений Типовою технологічною картою 2016-012-ТТК «Технологічна карта на монтаж збірних залізобетонних колон, балок та плит перекриттів, затвердженою 25.08.2016р не суперечить вимогам чинних нормативних актів у галузі будівництва з питань охорони праці та безпеки.
Постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 р. № 1107 затверджено Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.
Згідно п. 21 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки виконання робіт підвищеної небезпеки, що зазначені в додатку 6, експлуатація (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, що зазначене в додатку 7, здійснюються роботодавцем на підставі декларації відповідності матеріально- технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці.
Додаток 6 до Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки містить Перелік видів робіт підвищеної небезпеки, які виконуються на підставі декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з охорони праці, серед яких зазначено пункт 6 - Роботи, що виконуються на висоті понад 1,3 метра.
На виконання вказаного пункту Порядку Позивачем будо надано територіальному органу Держпраці Декларацію відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці 01 грудня 2018 року, що зареєстрована у журналі обліку суб`єктів господарювання 04 грудня 2018р. №343.18.74-Д.
Вказаною Декларацією Позивач підтвердив відповідність матеріально-технічної бази та умов праці вимогам законодавства за питань охорони праці та промислової безпеки під час виконання таких робіт підвищеної небезпеки та експлуатації (застосування) устаткування підвищеної небезпеки, а саме під час виконання робіт, що виконуються на висоті понад 1,3 м, верхолазних робіт. Так, відповідно до Декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці 01.12.2018р. ДП «УкрСіверБуд» ЗАТ «ДСК» використовує пояси запобіжні лямкові Промальп, зав №34725, та №34722, що були виготовлені 20.07.2018р., дата приймальних випробувань 28.09.2018р., що підтверджується Актом №5/09 від 28.09.2018р. відповідно до якого страхувальні пояси вважаються такими, які пройшли перевірку та дозволені до використання під час виконання робіт на висоті.
Отже, враховуючи специфіку технологічного процесу при виконанні будівельно- монтажних робіт об`ємно-просторового каркасу і монтажі об`ємної сітки з вертикальних бетонних стержневих несучих елементів, балок та перекриттів збірно-монолітно-каркасної серії «УСБ-2015», спираючись на нормативні вимоги пп.1, 2, 3, р.4 «Мінімальних вимог з охорони праці на тимчасових або мобільних будівельних майданчиках», затверджених Наказом Міністерства соціальної політики України 23.06.2017 № 1050 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 08 вересня 2017 р. за № 1111/30979, п. 7.2, р.7 ДБН В.1.2-12- 2008 «Будівництво в умовах ущільненої забудови. Вимоги безпеки», пп. 12.2.5, 13.3 ДБН А.3.2-2-2009 Система стандартів безпеки праці. Охорона праці і промислова безпека у будівництві. Основні положення (НПАОП 45.2-7.02-12), затверджену технологічну карту на монтаж збірних залізобетонних колон, балок та перекриттів робочі місця і проходи до них, розташовані на висоті більше ніж 1,3 м і на відстані менше ніж 2,0 м від межі перепаду по висоті не потребують тимчасового огородження, оскільки працівники користуються запобіжними поясами і страхувальними поясами, місця та способи закріплення яких визначено у технологічних картах.
Слід зазначити, що доступ працівників до поверхів, на яких виконано монтажні роботи з монтажу колон та балок перекриттів та зведення внутрішніх стін на об`єкті будівництва, обмежено спеціальними дерев`яними конструкціями, що підтверджується доданими до позову фото.
Щодо зазначеного в Акті №68 від 06.06.2019 другого порушення, а саме «2. Вхід до будинку, що будується, не захищено зверху суцільним КОЗИРКОМ (п.32 розд, XV 2017-050-ПВР) (фототаблипя 3,4).
Відповідно до п.п. 6.2.5 ДБН А.3.2-2-2009 «Система стандартів безпеки праці. Охорона праці і промислова безпека у будівництві. Основні положення (НПАОП 45.2- 7.02-12)» входи до будівель (споруд), що споруджуються, на період будівництва слід і захистити зверху суцільним козирком шириною не менше ширини входу до будинку \ (споруди) і довжиною - відповідно до розміру небезпечної зони, що визначається згідно з додатком Е. Козирки необхідно зберігати до вводу будинку в експлуатацію. Кут, що виникає між козирком та розташованою вище стіною, повинен бути 70° - 75°.
Проектом виконання робіт «Будівництво багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями на земельній ділянці, яка знаходиться в постійному користуванні по вул. Козацькій 15А в м. Чернігові» 2017-050-ПВР, передбачено, а Позивачем було виконано монтаж тимчасового входу до будівлі з розміщенням, відповідно позначці 15 у Будгенплані М1:200, що є частиною вказаного проекту виконання робіт.
Як зазначає позивач, у зв`язку з атмосферними опадами в період 05.06.2019 відбулося суттєве просідання зворотної засипки пазух фундаментів, у тому числі і в місці встановлення захисного суцільного козирка перед входом до будинку, який споруджується.
З метою усунення наслідків негоди, а також для уникнення травмування працівників, що виконують будівельно-монтажні роботи на об`єкті будівництва, захисний козирок над входом будинку, що будується, було тимчасово демонтовано.
На момент проведення позапланового контрольного заходу уповноваженими особами позивача виконувались негайні роботи з додаткового пошарового трамбування та зворотної засипки пазух фундаменту. При цьому доступ працівників до будівлі на період проведення зазначених робіт було обмежено та виконано необхідні дії для забезпечення проходу через безпечні зони будівельного майданчика.
На період виконання робіт з додаткового пошарового трамбування та зворотної засипки пазух фундаменту працівникам, залученим до виконання робіт на об`єкті будівництва, що розташований за адресою м. Чернігів , вул . Козацька , 15 А, відповідальною особою ОСОБА_1 було проведено додатковий інструктаж з правил техніки безпеки та охорони праці, про що містяться записи у відповідному Журналі реєстрації інструктажів з питань охорони праці на робочому місці Ж.Б. по вул. Козацькій , який розпочато 27 лютого 2018р.
Після їх завершення захисний козирок було встановлено на попереднє місце з повним дотриманням нормативних вимог п. 6.2.5 ДБН А.3.2-2-2009 «Система стандартів і безпеки праці. Охорона праці і промислова безпека у будівництві. Основні положення і (НПАОП 45.2-7.02-12)», що підтверджується фотознімками, доданими до позову.
Відповідно до п.12. Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю посадові особи органу державного архітектурно-будівельного контролю під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю зобов`язані:
- у повному обсязі, об`єктивно та неупереджено здійснювати державний , архітектурно-будівельний контроль у межах повноважень, передбачених законодавством:
- дотримуватися ділової етики у взаємовідносинах із суб`єктами господарювання та фізичними особами;
- ознайомлювати суб`єкта містобудування чи уповноважену ним особу з ' результатами державного архітектурно-будівельного контролю у строки, передбачені 5 законодавством;
- за письмовим зверненням суб`єкта містобудування надавати консультативну допомогу у здійсненні державного архітектурно-будівельного контролю;
- надсилати повідомлення про проведення планової перевірки суб`єкту містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, рекомендованим листом та/або за допомогою електронного поштового зв`язку або вручати особисто під розписку керівнику суб`єкта містобудування чи його уповноваженій особі із зазначенням дати початку та дати закінчення перевірки не пізніше ніж за десять днів до її початку.
В порушення вказаного пункту уповноваженими особами Управління ДАБК Чернігівської МР не було з`ясовано обставини, викладені в п. 2 Розділу VIII Акту № 68 від 06.06.2019
Щодо зазначеного в Акті №68 від 06.06.2019 порушення «3. На в`їзді до будівельного майданчика не встановлена схема руху автотранспорту по території будівельного майданчика (пп.1 п.1.6 розд. III2017-050-ПВР) (фототаблитія 5).
Відповідно п.6.2.6 ДБН А.3.2-2-2009 «Система стандартів безпеки праці. Охорона праці і промислова безпека у будівництві. Основні положення (НПАОП 45.2-7.02-12)» біля в`їзду на будівельний майданчик необхідно встановити схему руху автотранспорту. Транспортні засоби та пішоходи повинні потрапляти на об`єкт будівництва і покидати його через різні проходи і проїзди, що призначені для транспортних засобів і пішоходів. Для доступу в основні робочі зони тимчасові автомобільні шляхи повинні бути обладнані пішохідними переходами з відповідними знаками.
Відповідно п.6.2.7 ДБН А.3.2-2-2009 Внутрішні автомобільні шляхи на будівельних майданчиках повинні відповідати вимогам ДБН А.3.1-5, бути обладнані відповідними дорожніми знаками, що регламентують порядок руху транспортних засобів і будівельних машин відповідно до Правил дорожнього руху України. Швидкість руху автотранспорту поблизу місць виконання робіт не може перевищувати 10 км/год на прямих ділянках і 5 км/год - на поворотах. Для зміни на період будівництва існуючої схеми дорожнього руху на під`їзних шляхах до будівельного майданчика або для вжиття спеціальних заходів із забезпечення безпеки руху у складі ПОБ розробляється схема дорожнього руху, яка узгоджується з Державтоінспекцією МВС України, місцевими органами влади та організацією, що обслуговує ці шляхи. У разі зведення тимчасових споруд, огорож, складів і риштовань необхідно брати до уваги відстані до засобів транспорту, що рухаються. У місцях перехрещення на будівельному майданчику автомобільних доріг із рейковими шляхами повинні бути улаштовані суцільні настили (переїзди) з контррейками, що укладені врівень з головками рейок. Переїзди необхідно облаштовувати світовою сигналізацією та відповідними знаками.
Проектом виконання робіт «Будівництво багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями на земельній ділянці, яка знаходиться в постійному користуванні по вул. Козацькій 15А в м. Чернігові» 2017-050-ПВР передбачено улаштування внутрішніх автомобільних шляхів та обладнання їх відповідними дорожніми знаками, що регламентують порядок руху транспортних засобів і будівельних машин відповідно до Правил дорожнього руху України, у тому числі встановлення схеми руху по території будівельного майданчика.
Відповідно до підпункту 1 пункту 1.6. Розділу III Проекту виконання робіт «Будівництво багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями на земельній ділянці, яка знаходиться в постійному користуванні по вул. Козацькій 15А в м. Чернігові» 2017-050-ПВР на в`їзді на будівельний майданчик встановлюється схема руху автотранспорту по території будівельного майданчика.
01 лютого 2018 року комісія у складі представника замовника технічного нагляду - ОСОБА_5 - інженера з технічного нагляду за будівництвом будівель та споруд, керівника генеральної підрядної організації - ОСОБА_2 - технічного директора ДП «УкрСіверБуд» ЗАТ «ДСК», голови профспілкового комітету «Сівербуд» - ОСОБА_6 - голови профспілкового комітету, здійснила огляд поза майданчикових і внутрішньо майданчикових підготовчих робіт, виконаних на 01.02.2018 і склала Акт про відповідність виконаних підготовчих робіт вимогам безпеки праці і готовності об`єкта до початку будівництва «Будівництво багатоквартирного житлового будинку підвищеної комфортності серії «УСБ-2015» з вбудованими об`єктами соціальної інфраструктури, господарськими приміщеннями та автономним джерелом теплопостачання в кожній квартирі по вул . Козацькій, 15А (№2 - будівельна адреса) на земельній ділянці, яка знаходиться в постійному користування в м. Чернігові».
Відповідно до Акту про відповідність виконаних підготовчих робіт вимогам безпеки праці і готовності об`єкта до початку будівництва від 01.02.2018 підготовчі роботи, передбачені проектом виконання робіт №2017-50, виконані в передбачених проектом обсягах, у тому числі улаштування під`їзних шляхів (улаштування доріг, під`їздів, переходів місць розвороту, розвантаження і завантаження транспортних засобів). Також комісією встановлено, що під час виконаня робіт відхилення від проекту виконання робіт відсутнє.
Керуючись п.9 «Мінімальних вимог з охорони праці на тимчасових або мобільних будівельних майданчиках» шлях руху автотранспортних засобів на будівельному майданчику ясно позначений, регулярно перевіряється та знаходиться під постійним наглядом. Шлях пересування автомобілів проходить на безпечній нормативній відстані від дверей, воріт, проходів, проїздів і сходів. Також повністю виконуються нормативні вимоги п. 6.2.6 ДБН А.3.2-2-2009 «Система стандартів безпеки праці. Охорона праці і промислова безпека у будівництві. Основні положення (НПАОП 45.2-7.02-12)», а саме: внутрішній автомобільний шлях на будівельному майданчику відповідає вимогам ДБН А.3.1-5, обладнаний відповідними дорожніми знаками, що регламентують порядок руху транспортних засобів і будівельних машин відповідно до Правил дорожнього руху України. Швидкість руху автотранспорту поблизу місць виконання робіт не перевищує 10 км/год на прямих ділянках і 5 км/год - на поворотах.
З огляду на матеріали справи 06.06.2019 охоронником ДП «УкрСіверБуд» ЗАТ «ДСК», що знаходився на робочому місці на об`єкті будівництва, що розташований за адресою м. Чернігів, вул. Козацька, 15А, на ім`я генерального директора ДП «УкрСіверБуд» ЗАТ «ДСК» ОСОБА_3 було подано доповідну записку. Доповідною запискою охоронником ОСОБА_4 було повідомлено, що в ніч з 05.06.2019 на 06.06.2019 близько 22 год. 30 хв. невідома група підлітків зірвали таблички, що були розміщені на огорожі об`єкта будівництва, до правоохоронних органів не звертався, доповів начальнику охорони.
Позивач зазначає, що після невідкладного відновлення пошкодженої таблички зі схемою руху протягом поточного робочого дня (06.06.2019) її було встановлено на попереднє місце поруч з паспортом об`єкту будівництва.
Таким чином, відсутність на в`їзді до будівельного майданчика схеми руху автотранспорту по території будівельного майданчика, зумовлена протиправними діями третіх осіб щодо майна ДП «УкрСіверБуд» ЗАТ «ДСК», а не порушенням Позивачем вимог затвердженої проектної документації, державних стандартів, будівельних норм і правил.
Щодо зазначеного в Акті № 68 від 06.06.2019 порушення «4. 3'єднання, відгалуження та окінцінювання жил проводів і кабелів в розподільчих коробках здійснено не за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів» (Фототаблиця 7).
Виконання будівельних робіт на об`єкті «Будівництво багатоквартирного житлового будинку підвищеної комфортності серії «УСБ-2015» з вбудованими об`єктами соціальної інфраструктури, господарськими приміщеннями та автономним джерелом теплопостачання в кожній квартирі по вул. Козацькій, 15А (№ 2 - будівельна адреса) на земельній ділянці, яка знаходиться в постійному користування в м. Чернігові» здійснювалось відповідно до проекту, ПВР 2017-050 та Типової технологічної карти на монтаж групової мережі в будинках №2018-003-ТТК, затвердженої в грудні 2018 року.
Згідно п. 1. 6. Глави 1 розділу IV Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 № 1417, з`єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів мають здійснюватися за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів.
Відповідно до п. 3. 8 (стр. 4) Типової технологічної карти на монтаж групової мережі в будинках №2018-003-ТТК у розподільчих коробках збирається схема вузлів, що відпостяться до однієї групової мережі квартири:
- знімається ізоляція на останніх 5 см кожного проводу;
- з`єднується скруткою відповідно проводи;
- з`єднується пайкою кінці круток;
- ізолюються кінці проводів ізоляційною тканевою стрічкою.
Також надано ілюстрацію виконання пайки на проводах. Крім того, зазначено, що виконання робіт зі з`єднання пайкою кінців скруток кожного проводу виконується окремою ланкою електромонтерів з групою електробезпек не нижчою від IV. Особи цієї групи повинні мати знання електротехніки в обсязі, спеціалізованого профтехучилища, мати повну уяву про небезпеку під час роботи на електроустановках, знати повністю правила технічної експлуатації та правила технічної безпеки при експлуатації електроустановок.
Проектом виконання робіт 2017-050, а саме Календарним планом встановлено графік виконання видів робіт на об`єкті будівництва «Будівництво багатоквартирного житлового будинку підвищеної комфортності серії «УСБ-2015» з вбудованими об`єктами соціальної інфраструктури, господарськими приміщеннями та автономним джерелом теплопостачання в кожній квартирі по вул. Козацькій, 15А ( № 2 - будівельна адреса) на земельній ділянці, яка знаходиться в постійному користування в м. Чернігові».
З урахуванням кількості наявних у штаті Позивача спеціалістів, що відповідають вимогам, зазначеним у Типовій технологічній карти на монтаж групової мережі в будинках №2018-003-ТТК, а також інших технологічних процесів при здійсненні будівельно-монтажних робіт на об`єкті, Календарним планом встановлено, що виконання внутрішніх інженерних робіт - внутрішніх електромонтажних робіт здійснюється у період з січня 2019р. по квітень 2019р. та у період з вересня 2019р. по листопад 2019р.
Тобто, строки виконання внутрішніх електромонтажних робіт, у тому числі з`єднання пайкою кінців круток проводів у розподільчих коробках не порушені, термін завершення виконання внутрішніх електромонтажних робіт ще не настав.
Щодо зазначеного в Акті №68 від 06.0б.2019 порушення «5. Пожежний щит установлений біля побутових приміщень, неукомплектований (п.4 розд. XI2017-050-ПВР) (фототаблиця 8,9)».
Відповідно до п.1 розділу 4 Мінімальних вимог з охорони праці на тимчасових або мобільних будівельних майданчиках залежно від особливостей будівельного майданчика, розмірів і характеру експлуатації приміщень, наявного обладнання, фізичних і хімічних властивостей наявних матеріалів чи речовин, а також максимально можливої чисельності присутніх людей повинна бути передбачена достатня кількість належних протипожежних засобів і за необхідності засобів пожежного оповіщення і сигналізації.
Згідно п. 3.11 гл. 3 розд. V Правил пожежної безпеки в Україні для розміщення первинних засобів пожежогасіння у виробничих, складських, допоміжних приміщеннях, будинках, спорудах, а також на території підприємств повинні встановлюватися спеціальні пожежні щити (стенди). Пожежні щити (стенди) повинні встановлюватись на території об`єкта площею більше 200 м2 з розрахунку один щит (стенд) на 5000 м-2 і захищуваної площі. До комплекту засобів пожежогасіння, які розміщуються на пожежному щиті, входять: вогнегасники - 3 пгг., ящик з піском - 1 шт., протипожежне покривало - 1 шт., багор або лом та гак - 2 шт., лопати - 2 шт., сокири - 2 шт. На пожежних щитах (стендах) повинні розміщуватися ті первинні засоби гасіння пожежі, які можуть застосовуватися в даному приміщенні, споруді, установці. Пожежні щити (стенди) та засоби пожежогасіння повинні бути пофарбовані у відповідні кольори згідно з ГОСТ 12.4.026-76 «ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности».
Стаціонарний пожежний стенд відкритого типу, встановлений на будівельному майданчику об`єкта будівництва об`єкті «Будівництво багатоквартирного житлового будинку підвищеної комфортності серії «УСБ-2015» з вбудованими об`єктами соціальної інфраструктури, господарськими приміщеннями та автономним джерелом теплопостачання в кожній квартирі по вул. Козацькій, 15А (№2 - будівельна адреса) на земельній ділянці, яка знаходиться в постійному користування в м. Чернігові», який укомплектовано ящиком для піску з відкидною кришкою і закріпленого над ящиком металевого каркасу пожежного щита розміром 1200x900 мм. Укомплектовано пожежний щит всім необхідним пожежним інвентарем, а саме: двома конусними відрами, багром, ломом, лопатами та сокирами згідно з вимогами пункту 3.11 глави 3 розділу V Правил пожежної безпеки в Україні.
Відповідно до п. 3.15 11 гл. З розд. V Правил пожежної безпеки в Україні вогнегасники слід встановлювати у легкодоступних та видних місцях, а також у пожежонебезпечних місцях, де найбільш вірогідна поява осередків пожежі. При цьому необхідно забезпечити їх захист від потрапляння прямих сонячних променів та дії опалювальних та нагрівальних приладів.
На виконання зазначеного пункту вищевказаних правил, для уникнення потрапляння прямих сонячних первинні засоби пожежогасіння (вогнегасники) в штатній кількості встановлено у легкодоступних та видних місцях, а саме в кожному побутовому приміщенні, приміщеннях виконавця робіт та служби охорони, біля пересувного робочого місця зварювальника про що свідчать відповідні вказівні знаки їх розміщення, згідно з ГОСТ 12.4.026-76 "ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности".
Таким чином, з огляду на наявність на будівельному майданчику первинних засобів пожежогасіння за видами та кількістю, що встановлені Мінімальними вимогами з охорони праці на тимчасових або мобільних будівельних майданчиках та Правилами пожежної безпеки в Україні, Позивач не порушував вимоги, встановлені п. 1.6 Правил пожежної безпеки в Україні.
Щодо зазначеного в Акті №68 від 06.06.2019 порушення «5 Горизонтальні шви цегляної кладки стін між 7 і 8 поверхом на сходовій клітині «Секції 2» не заповнені розчином (фототаблиця 10)».
Виконання будівельних робіт на об`єкті «Будівництво багатоквартирного житлового будинку підвищеної комфортності серії «УСБ-2015» з вбудованими| об`єктами соціальної інфраструктури, господарськими приміщеннями та автономним джерелом теплопостачання в кожній квартирі по вул. Козацькій, 15А (№2 - будівельна адреса) на земельній ділянці, яка знаходиться в постійному користування в м. Чернігові» здійснювалось відповідно до проекту ПВР 2017-050 та Типової технологічної карти Мурування кладки зовнішніх та внутрішніх стін з блоків газобетонних та керамічних в збірно каркасних будівлях серії «УСБ-2015» №2018-005-ТТК, затвердженої 16 лютого 2018 року.
Відповідно до Типової технологічної карти Мурування кладки зовнішніх та внутрішніх стін з блоків газобетонних та керамічних в збірно каркасних будівлях серії «УСБ-2015» №2018-005-ТТК з`єднання стіни з залізобетонною колоною виконується за допомогою металевих зв`язків (анкерів), котрі монтуються через кожні 2-3 ряди блоків.
При цьому одна частина зв`язку поміщається в шви кладки з блоків і кріпиться спеціальними цвяхами, а друга частина кріпиться до бічної поверхні колони або балки. В місцях примикання блоків до залізобетонних перекриттів залишають щілину розміром 10-30 мм для подальшого заповнення монтажною піною, завдяки чому стіна набуває додаткову стійкість та запобігає подальшій руйнації тіла кладки (стр. 11).
Заповнення щілини між місцями примикання блоків до залізобетонних перекриттів входить до комплексу робіт, що входять до переліку оздоблювальних (штукатурних) робіт.
Проектом виконання робіт 2017-050, а саме Календарним планом встановлено графік виконання видів робіт на об`єкті будівництва.
З урахуванням технологічних процесів при здійсненні будівельно-монтажних робіт на об`єкті, Календарним планом встановлено, що виконання оздоблювальних і штукатурних робіт здійснюється у період з червня 2019р. по серпень 2019р.
Тобто, строки виконання робіт із заповнення щілини між місцями примикання блоків до залізобетонних перекриттів входить до комплексу робіт, що входять до переліку оздоблювальних (штукатурних) робіт не порушені, термін завершення виконання цих робіт на час проведення перевірки не настав.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України для дій чи рішень суб`єктів владних повноважень має бути визначена законом підстава. Саме ця конституційна норма втілює засадничу складову принципу законності, відповідно до якої суб`єктам владних повноважень дозволено робити тільки те, на що їх прямо уповноважує закон. Ця конституційна норма вимагає передовсім закону як підстави для вчинення суб`єктом владних повноважень активних дій. Закон, у свою чергу, визначає, описує, який юридичних факт чи їх сукупність повинні бути наявними для того, щоб у владного суб`єкта виникли повноваження діяти тим чи іншим чином. Будь-яка діяльність та будь- яке рішення суб`єкта владних повноважень за відсутності таких юридичних фактів, визначених законом, буде проявом свавільності.
Конструкція "в межах повноважень" у розумінні статті 19 Конституції України стосується обсягу повноважень і вказує на необхідність владних суб`єктів діяти виключно в тих межах, на які їх уповноважили Конституція та закони України. Це означає, що суб`єктам владних повноважень заборонено вчиняти будь-які дії або приймати будь-які рішення, можливість вчинення чи прийняття яких прямо не передбачена в тексті закону для певного випадку. Будь-які такі рішення або дії будуть проявом свавільності.
Принцип законності гарантовано частиною другою статті 19 Конституції України, відповідно до якої органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Саме це положення Конституції України на найвищому рівні гарантує дотримання прав особи під час та в результаті вчинення органами державної влади, органами місцевого самоврядування та їх посадовими особами (суб`єктами владних повноважень, владними суб`єктами) відносно неї юридично значущих дій або прийняття рішень. І саме це положення Конституції України фактично забороняє приймати рішення в такий спосіб, як це зробив відповідач.
Перш за все, відповідно до частини другої статті 19 Конституції України для дій чи рішень суб`єктів владних повноважень має бути визначена законом підстава. Саме ця конституційна норма втілює засадничу складову принципу законності, відповідно до якої суб`єктам владних повноважень дозволено робити тільки те, на що їх прямо уповноважує закон. Ця конституційна норма вимагає передовсім закону як підстави для вчинення суб`єктом владних повноважень активних дій. Закон, у свою чергу, визначає, описує, який юридичних факт чи їх сукупність повинні бути наявними для того, щоб у владного суб`єкта виникли повноваження діяти тим чи іншим чином. Будь-яка діяльність та будь- яке рішення суб`єкта владних повноважень за відсутності таких юридичних фактів, визначених законом, буде проявом свавільності.
Конструкція "в межах повноважень" у розумінні статті 19 Конституції України стосується обсягу повноважень і вказує на необхідність владних суб`єктів діяти виключно в тих межах, на які їх уповноважили Конституція та закони України. Це означає, що суб`єктам владних повноважень заборонено вчиняти будь-які дії або приймати будь-які рішення, можливість вчинення чи прийняття яких прямо не передбачена в тексті закону для певного випадку. Будь-які такі рішення або дії будуть проявом свавільності.
У справі Беєлер проти Італії Європейський суд з прав людини зазначив, що будь- яке втручання органу влади у захищене право не суперечитиме загальній нормі, викладеній у першому реченні частини 1 статті 1 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, лише якщо забезпечено справедливий баланс між загальним інтересом суспільства та вимогам захисту основоположних прав конкретної особи. Питання щодо того, чи було забезпечено такий справедливий баланс, стає актуальним лише після того, як встановлено, що відповідне втручання задовольнило вимогу законності і не було свавільним.
Принцип «належного урядування», як правило, не повинен перешкоджати державним органам виправляти випадкові помилки, навіть ті, причиною яких є їхня власна недбалість. Державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов`язків. Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються.
Згідно з частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На думку суду позивачем доведено ті обставини, на яких ґрунтуються вимоги про визнання протиправним та скасування припису, а відповідачем не доказана правомірність своїх дій, в свою чергу вимога про скасування постанови про накладення штрафу є похідною вимогою від скасування припису, а тому вона також підлягає задоволенню.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог ДП «УкрСіверБуд» ЗАТ «ДСК».
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З урахуванням зазначеного, на користь ДП «УкрСіверБуд» ЗАТ «ДСК» за рахунок бюджетних асигнувань Управління Державного архітектурно-будівельного контролю Чернігівської міської ради підлягають стягненню документально підтверджені судові витрати в сумі 3842,00 грн.
Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати припис Управління Державного архітектурно-будівельного контролю Чернігівської міської ради № 18 від 06.06.2019 про усунення порушення вимог законодавства в сфері містобудівної діяльності, будівельних норм і правил.
Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Державного архітектурно-будівельного контролю Чернігівської міської ради № 3 від 18.06.2019 про накладення на Дочірнє підприємство «УКРСІВЕРБУД» Закритого акціонерного товариства «ДСК» штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Державного архітектурно-будівельного контролю Чернігівської міської ради на користь Дочірнього підприємства «УКРСІВЕРБУД» Закритого акціонерного товариства «ДСК» судові витрати в сумі 3842 (три тисячі вісімсот сорок дві) грн 00 коп.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Позивач: Дочірнє підприємство " УкрСіверБуд" закритого акціонерного товариства "ДСК", вул. Попова, 8-А, м. Чернігів, 14001, код ЄДРПОУ 30042170.
Відповідач: Управління Державного архітектурно-будівельного контролю Чернігівської міської ради, вул. Івана Мазепи, 19, м. Чернігів, 14017, код ЄДРПОУ 40910906.
Дата складення повного рішення суду - 09.09.2019.
Суддя Ю. О. Скалозуб