
Справа № 560/2477/19
РІШЕННЯ
іменем України
10 вересня 2019 рокум. Хмельницький Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Управління Державної казначейської служби України у місті Хмельницький про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся в суд з позовом від 13.08.2019, в якому просить: 1) визнати відмову Головного управління пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 23 липня 2019 року №Ф-214-0/02.26-04 протиправною; 2) зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області сформувати та подати до Управління Державної казначейська служби України у місті Хмельницькому Хмельницької області подання про повернення ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , банк отримувача: Хмельницьке обласне управління ПАТ «Державний ощадний банк України», МФО 315784, рахунок отримувача № НОМЕР_2 ) помилково сплаченого збору на обов`язкове пенсійне страхування з операції купівлі - продажу нерухомого майна у розмірі 5874,68 грн (п`ять тисяч вісімсот сімдесят чотири гривні шістдесят вісім копійок), сплаченого згідно з квитанцією від 25.02.2019 № 13, код бюджетної класифікації 24140500.
В обґрунтування позовних вимог вказує, що ним було укладено договір купівлі-продажу квартири, та було сплачено збір на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 1% від вартості об`єкта купівлі-продажу, що становить 5874,68 грн. Зазначає, що відповідно до пункту 9 статті 1 Закону України «Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування», платниками збору на обов`язкове державне пенсійне страхування є фізичні особи які придбавають нерухоме майно, за винятком громадян, які придбавають житло вперше. Вказує, що звертався з письмовою заявою до Головного управління пенсійного фонду України в Хмельницькій області з проханням повернути помилково сплачений збір на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна, однак за результатом розгляду звернення Головним управлінням пенсійного фонду України в Хмельницькій області відмовлено у його задоволенні (лист №Ф-214-0/02.26-04 від 23 липня 2019 року), мотивуючи це рішення відсутністю у Пенсійного фонду України інформації щодо прав власності громадян на нерухоме майно та позбавленням можливості встановити придбання житла конкретною особою вперше.
Ухвалою суду від 14.08.2019 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням учасників справи (арк. спр. 2-3).
Згідно з ухвалою від 15.08.2019, суд залучив до участі в справі №560/2477/19 в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача управління Державної казначейської служби України у місті Хмельницький (арк. спр. 23-24).
29.08.2019 до суду поступив відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Зазначає, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області відмовлено позивачу в повернені сплаченого збору, про що повідомлено листом № Ф-214-0 від 23.07.2019. Відсутність права власності у позивача на нерухоме майно в період часу, з моменту введення в дію Закону України "Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування" (1997 рік) по дату набрання чинності Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (2004 рік) позивачем жодними доказами не підтверджено. Органи Пенсійного фонду України не ведуть персоніфікований облік переходу прав власності за критерієм кількісного придбання нерухомого майна фізичними та юридичними особами. Також, просить провести розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін (арк. спр. 34-35).
Ухвалою від 02.09.2019 залишено без задоволення клопотання відповідача про розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін (арк. спр. 39-40).
З`ясувавши обставини, на які сторони посилаються, як на підставу своїх вимог, так і заперечень, та оцінивши докази, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.
Згідно з Договором купівлі-продажу квартири № ННО 895067 від 22.02.2019, зареєстрованим в реєстрі за №376 (далі - Договір від 22.02.2019), ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 (продавці) передали у власність (продали), а ОСОБА_1 (покупець) прийняв у власність (купив) квартиру АДРЕСА_1 . Продаж вчинено за 587468,00 гривень (арк. спр. 13-14).
При нотаріальному оформленні Договору від 22.02.2019, ОСОБА_1 сплатив 5874,68 грн збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна, що стверджено оригіналом квитанції №13 від 25.02.2019 (арк. спр. 12).
Інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта №173464677 від 11.07.2019 стверджено, що за ОСОБА_1 зареєстровано право власності на один об`єкт нерухомого майна: квартиру, загальною площею 83,9 кв. м., адреса: АДРЕСА_1 , яка набута на підставі договору купівлі-продажу №376 від 22.02.2019 (арк. спр. 16).
12.07.2019 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з заявою, в якій просив повернути сплачений збір на обов`язкове державне пенсійне страхування у сумі 5874,68 гривень (арк. спр. 9).
Листом № Ф-214-0/02.26-04 від 23.07.2019, Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило позивача, що відповідно до Закону від сплати збору з операцій купівлі продажу нерухомого майна звільняються громадяни, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше. Повідомлено, що оскільки головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області не веде персоніфікований облік переходу прав власності, критеріїв кількісного придбання нерухомого майна фізичними та юридичними особами, не володіє інформацією відносно наявності пільг щодо сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування громадянами при купівлі житла вперше, а законодавством не передбачено порядок відшкодування органами Пенсійного фонду України коштів сплачених при купівлі житла на підставі заяви платника, підстави для задоволення заяви відсутні (арк. спр. 8).
Порядок справляння та використання збору на обов`язкове державне пенсійне страхування визначає Закон України "Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997 №400/97-ВР (далі - Закон №400/97-ВР).
Відповідно до п. 9 ст. 1 Закону №400/97-ВР, платниками збору на обов`язкове державне пенсійне страхування є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Згідно з п. 8 ст. 2 Закону №400/97-ВР, об`єктом оподаткування є: для платників збору, визначених пунктом 9 статті 1 цього Закону, - вартість нерухомого майна, зазначена в договорі купівлі-продажу такого майна.
Постановою Кабінету Міністрів України від 3 листопада 1998 року № 1740 затверджено "Порядок сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій" (далі - Порядок №1740).
Відповідно до п. 2 Порядку №1740, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування сплачується платниками на бюджетні рахунки для зарахування надходжень до державного бюджету, відкриті в головних управліннях Казначейства в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі (далі - головні управління Казначейства).
Згідно з абз. 1 п. 15-1 Порядку №1740, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Пунктом 15-3 Порядку №1740 визначено, що нотаріальне посвідчення договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна. Документом, що підтверджує сплату збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна, є платіжне доручення платника збору про перерахування сум збору на бюджетні рахунки для зарахування надходжень до державного бюджету, відкриті в головних управліннях Казначейства. Копія такого платіжного доручення зберігається в нотаріуса, який посвідчив договір. Суми збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачуються платниками, зазначеними у пункті 15 1 цього Порядку, за місцем розташування державної нотаріальної контори або робочого місця приватного нотаріуса.
Аналіз наведених норм свідчить, що нотаріальне посвідчення договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється лише за наявності документального підтвердження сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна, однак, громадяни, які придбавають житло вперше, не є платниками збору на обов`язкове державне пенсійне страхування.
Водночас, у постанові від 03 липня 2018 року (справа № 819/33/17) Верховний Суд дійшов правового висновку, що за відсутності відповідного правового механізму перевірки інформації про факт придбання нерухомості вперше саме держава в особі Пенсійного фонду України як уповноваженого суб`єкта владних повноважень зобов`язана доводити той факт, що у кожному конкретному випадку особа, що зобов`язана сплачувати збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, придбала житло не вперше. Держава, запроваджуючи певний механізм правового регулювання відносин, зобов`язана забезпечити його реалізацію. В протилежному випадку всі негативні наслідки відсутності належного правового регулювання покладаються саме на державу.
Відсутність в Україні єдиної системи реєстрації прав на нерухоме майно та позбавлення можливості Пенсійного фонду України та його територіальних відділень встановити придбання квартир конкретною особою вперше не може ставитись в провину особі, оскільки невизначення порядку виконання законодавчо закріплених норм не може призводити до порушення чи обмеження прав громадян, які наділені такими правами.
Як свідчать матеріали справи, будь-яких належних та допустимих доказів, які б спростовували твердження позивача про придбання ним житла вперше, чи підтверджували б реєстрацію на праві приватної власності за ним будь-якого іншого нерухомого майна та свідчили б про відсутність у нього права на звільнення від сплати збору, відповідачем не надано, а судом не встановлено.
Згідно з п. 5 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 № 787 (далі - Порядок №787), зокрема, повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за ухвалою суду, яка набрала законної сили. Подання на повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджетів (крім зборів та платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи Державної фіскальної служби України (далі - органи ДФС)) подається до відповідного органу Казначейства за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку. Подання за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку подається платником до органу Казначейства разом з його заявою про повернення коштів з бюджету та оригіналом або копією документа на переказ, або паперовою копією електронного розрахункового документа, які підтверджують перерахування коштів до бюджету.
Відповідно до абз. 5 пп. 2 п. 4 Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 квітня 2015 року № 215, Казначейство відповідно до покладених на нього завдань та в установленому законодавством порядку забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунка, відкритого у Національному банку, зокрема, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.
Отже, оскільки повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а таким органом є Пенсійний фонд України, то саме на відповідача покладено обов`язок щодо формування та надання до органів Державної казначейської служби подання про повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 14.05.2019 у справі №819/259/17 (адміністративне провадження №К/9901/17146/18).
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Таким чином, з урахуванням правових позицій Верховного Суду у справах № 4819/259/17 (адміністративне провадження №К/9901/17146/18) та №819/33/17 (адміністративне провадження №К/9901/16715/18), встановлених обставин по справі та наданих доказів сторонами, суд прийшов до висновку, що позивач звільнений від сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування, як такий, що придбаває житло вперше на підставі Договору від 22.02.2019, а тому помилково сплачений ним збір на обов`язкове державне пенсійне страхування у розмірі 5874,68 грн, під час укладання Договору від 22.02.2019, підлягає поверненню, тому позов задовольняється.
Оскільки позивач був звільнений від сплати судового збору, судових витрат, які визначені ст. 132 КАС України і підлягають розподілу, немає.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати відмову Головного управління пенсійного фонду України в Хмельницькій області у формі листа від 23 липня 2019 року №Ф-214-0/02.26-04.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області подати до Управління Державної казначейської служби України у м. Хмельницькому Хмельницької області подання про повернення ОСОБА_1 сплаченого збору на обов`язкове державне пенсійне страхування у розмірі 5874,68 (п`ять тисяч вісімсот сімдесят чотири гривні шістдесят вісім копійок) гривень, сплаченого згідно з квитанцією № 13 від 25.02.2019.
Судових витрат, які визначені ст. 132 КАС України і підлягають розподілу, немає.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 10 вересня 2019 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350) Третя особа:Управління Державної казначейської служби України у місті Хмельницький (вул. Проскурівська, 56, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29001 , код ЄДРПОУ - 38045529)
Головуючий суддя А.І. Петричкович