
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Харків
03 вересня 2019 р. № 820/2131/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Мельникова Р.В.,
за участю секретаря судового засідання - Дирявої К.І.,
представника позивача - Маркосян М.В.,
представника відповідача - Книги Ю.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справи за позовом Приватного акціонерного товариства "Харківський тракторний завод" до Головного управління ДФС у Харківській області про скасування рішення, -
В С Т А Н О В И В :
Приватне акціонерне товариство "Харківський тракторний завод" звернулося до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДФС у Харківській області №0001331309 від 25.01.2018 року про нарахування штрафу та пені за несвоєчасне перерахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування на загальну суму 5248102,33 грн.
В обґрунтування позову позивачем зазначено, що рішення Головного управління ДФС у Харківській області №0001331309 від 25.01.2018 року про нарахування штрафу та пені за несвоєчасне перерахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування на загальну суму 5248102,33 грн. є протиправним та таким, що порушує права позивача, оскільки нараховані суми штрафів та пені не підтверджуються даними обліку позивача. Зазначені обставини зумовили звернення позивача до суду з даним позовом задля захисту своїх порушених прав.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 30.03.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за вищевказаним позовом та призначено розгляд адміністративної справи у підготовчому засіданні.
Представник відповідача у наданому до суду відзиві на позов проти заявленого позову заперечував та зазначив, що оскаржуване позивачем рішення було прийнято контролюючим органом у зв`язку з встановленням обставин несвоєчасної сплати (несвоєчасного перерахування) єдиного внеску. Таким чином, на думку відповідача позовні вимоги позивача є такими, що не підлягають задоволенню.
Представник позивача в судове засідання прибув, позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити позов.
Представник відповідача в судове засідання прибув, проти заявленого позову заперечував.
Судом встановлено, що Приватне акціонерне товариств "Харківський тракторний завод" знаходиться на обліку в Головному управлінні ДФС у Харківській області.
Як встановлено судом під час розгляду справи, 29 січня 2018 року позивачем було отримало рішення Головного управління ДФС у Харківській області №0001331309 від 25.01.2018 року про нарахування штрафу та пені за несвоєчасне перерахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування на загальну суму 5248102,33 грн. у розмірі 4506967,05 грн. штрафу та 741135,28 грн. пені.
Матеріали справи свідчать, що підприємством позивача оскаржено вказане рішення №0001331309 від 25.01.2018 року в адміністративному порядку до ДФС України, проте відповідно до рішення про результати розгляду скарги від 12.03.2018 року, ДФС України залишило рішення №0001331309 від 25.01.2018 року без змін.
Позивач, не погодившись із рішенням контролюючого органу звернувся до суду з даним позовом задля захисту своїх порушених прав.
Суд зазначає, що спеціальним Законом України, який визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати, та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, є Закон України «Про збір та облік єдиного соціального внеску на загальне обов`язкове соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VІ (далі - Закон №2464-VІ) із змінами та доповненнями.
На підставі Закону № 2464-VІ розроблено Інструкцію про порядок нарахування і сплати єдиного соціального внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, яка затверджена наказом Міністерством фінансів України від 20.04.2015 року №449 та визначає процедуру нарахування і сплати єдиного внеску, нарахування фінансових санкцій, стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів органами доходів і зборів.
Положеннями статті 1 Закону № 2464-VІ передбачено, що єдиний внесок на загальнообов`язкове державне страхування (далі - ЄСВ) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Відповідно до ст. 4 Закону № 2464-VІ платниками єдиного внеску є роботодавці підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Згідно із п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону № 2464-VІ визначено, що платник єдиного внеску зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Так, відповідно до абзаців 1 та 2 ч. 8 ст. 9 Закону № 2464 платники єдиного внеску зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця.
Відповідно до положень ч.5 ст.9 Закону № 2464-VІ сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів для його зарахування.
Згідно з положеннями ст. 9 Закону № 2464-VІ днем сплати єдиного внеску вважається: у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу/доходів і зборів - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів.
Відповідно до ч. 11, 12 ст. 9 Закону № 2464-VІ у разі не своєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом. Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Згідно п.2 ч. 11 ст. 25 Закону № 2464-VІ орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
При цьому, відповідно до положень ч.10 ст. 25 Закону № 2464-VІ на суму недоїмки нараховується неня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.
Зі змісту наданого представником відповідача відзиву на позов вбачається, що спірне у даній справі рішення під 25.01.2018 року №0001331309 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску в сумі 5248102,33 грн. в тому числі штрафна санкція в сумі 4506967,05 грн. та пеня у сумі 741135,28 грн. нараховані за період з 22.07.2016 по 18.01.2018 за подані платником деклараціями за період з червня 2016 по листопад 2017.
При цьому, представником відповідача вказано, що формування рішення 25.01.2018 року №0001331309 відбувалось на підставі інтегрованої картки платника за 2016 - 2017 роки. Граничні терміни сплати зобов`язань за деклараціями, поданими у період з червня 2016 р. по листопад 2017 р. - 21.07.2016, 22.08.2016, 20.09.2016, 20.10.2016, 21.11.2016, 20.12.2016, 20.01.2017, 20.02.2017, 20.03.2017, 20.04.2017, 22.05.2017, 20.06.2017, 20.07.2017, 21.08.2017, 20.09.2017, 20.10.2017, 20.11.2017, 20.12.2017, а дати повної сплати заборгованості за поданими деклараціями - 20.09.2016, 21.10.2016, 15.11.2016, 15.12.2016, 22.12.2016, 20.02.2017, 02.03.2017, 20.03.2017, 20.04.2017, 19.05.2017, 20.06.2017, 13.07.2017, 14.08.2017, 18.09.2017, 17.10.2017, 20.11.2017, 19.12.2017, відповідно.
В той же час, судовим розглядом справи встановлено, що ухвалою Господарського суду Харківської області від 14.07.2016 у справі № 922/1882/16 було задоволено заяву Публічного акціонерного товариства "Харківський тракторний завод ім. С. Орджонікідзе" про затвердження плану санації до порушення провадження у справі про банкрутство. Затверджено план санації ПАТ "ХТЗ ім. С. Орджонікідзе" до порушення провадження у справі про банкрутство, схвалений рішенням загальних зборів кредиторів, яке оформлене протоколом № 1 від 09.06.2016, терміном дії 12 місяців. Введено мораторій на задоволення вимог кредиторів позивача, який поширюється на вимоги кредиторів, що виникли до затвердження плану санації.
Відповідно до ч.8 ст.6 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" протягом процедури санації боржника до відкриття провадження (проваджень) у справі про банкрутство діє мораторій на задоволення вимог кредиторів.
Таким чином, згідно умов затвердженого судом плану санації Публічного акціонерного товариства "Харківський тракторний завод ім. С. Орджонікідзе" та положень вищезазначеної норми права, виконання зобов`язань позивача перед кредиторами, які були нараховані до 14 липня 2016 року були відстрочені на 12 місяців, тобто до 13 липня 2017 року.
Матеріали справи свідчать, що рішенням Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Харкові МГУ ДФС (на обліку якої знаходився позивач протягом 2016 року) № 12/0000194000 від 17.06.2016 Публічному акціонерному товариству "Харківський тракторний завод ім. С. Орджонікідзе" було нараховано штраф та пеня за несвоєчасне перерахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування на загальну суму 1131846,03 грн.
В подальшому, рішенням Харківського управління Офісу великих платників податків ДФС № 0000444000 від 26.12.2016 позивачу нараховано штраф та пеня за несвоєчасне перерахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування на загальну суму 504389,33 грн.
Отже, протягом 2016 року, після введення процедури досудової санації Публічного акціонерного товариства "Харківський тракторний завод ім. С. Орджонікідзе" згідно рішення №0000444000 від 26.12.2016 податковим органом було нараховано 452246,89 грн. штрафу та 52142,44 грн. пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску.
Після спливу терміну досудової санації у справі №922/1882/16, ухвалою Господарського суду Харківської області від 26.07.2017 у справі № 922/2334/17 був затверджений план досудової санації позивача та введено мораторій на задоволення вимог кредиторів Публічного акціонерного товариства "Харківський тракторний завод ім. С. Орджонікідзе", терміном на 12 місяців.
Зі змісту плану досудової санації, який був затверджений у справі № 922/2334/17 та ухвали Господарського суду Харківської області у справі № 922/2334/17 від 26.07.2017 вбачається, що відстрочення виконання зобов`язань Публічного акціонерного товариства "Харківський тракторний завод ім. С. Орджонікідзе" перед кредиторами, вимоги яких виникли до 26.07.2017 встановлено на 18 місяців, а також прощення пені, штрафів та інших фінансових санкцій за несвоєчасне виконання зобов`язань до дня затвердження плану досудової санації.
Суд, зазначає, що під час розгляду справи ухвалою суду від 09.07.2018 року було зупинено провадження у справі до набрання законної сили рішенням у справі №820/4674/18 за позовом Приватного акціонерного товариства "Харківський тракторний завод" (м. Харків, пр. Московський, 275) до Східної об`єднаної податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області (м. Харків, вул. Бекетова, 1), третя особа: Головне управління ДФС у Харківській області (м. Харків, вул. Пушкінська, 46) про зобов`язання Східної об`єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області провести станом на 14.07.2016 коригування в інтегрованій картці платника податків Приватного акціонерного товариства "Харківський тракторний завод" шляхом внесення даних про відстрочення оплати нарахованих станом на 14.07.2016 сум штрафу та пені за несвоєчасну оплату єдиного внеску до 13.07.2017; зобов`язання Східної об`єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області списати станом на 26.07.2017 нараховані 1061025,24 гривень штрафу та 70820,79 гривні пені за рішенням Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Харкові МГУ ДФС №12/0000194000 від 17.06.2016 до 13.07.2017 та 452246,89 гривень штрафу та 52142,44 гривні пені за рішенням Харківського управління Офісу великих платників податків ДФС №0000444000 від 26.12.2016; зобов`язання Східної об`єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області провести відповідні коригування в інтегрованій картці платника податків Приватного акціонерного товариства "Харківський тракторний завод", пов`язані із списанням нарахованих Приватному акціонерному товариству "Харківський тракторний завод" сум штрафу та пені за несвоєчасну оплату єдиного внеску.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 19.09.2018 року у справі №820/4674/18 позов Приватного акціонерного товариства "Харківський тракторний завод" (м. Харків, пр. Московський, 275) до Східної об`єднаної податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області (м. Харків, вул. Бекетова, 1), Головного управління ДФС у Харківській області (м. Харків, вул. Пушкінська 46) про зобов`язання вчинити певні дії задоволено частково; зобов`язано Східну об`єднану державну податкову інспекцію м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області та Головне управління ДФС у Харківській області провести станом на 14.07.2016 коригування в інтегрованій картці платника податків Приватного акціонерного товариства "Харківський тракторний завод", шляхом внесення даних про відстрочення оплати нарахованих станом на 14.07.2016 сум штрафу та пені за несвоєчасну оплату єдиного внеску до 13.07.2017; в іншій частині позову - відмовлено; стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Східної об`єднаної податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області (код ЄДРПОУ: 39858581) та Головного управління ДФС у Харківській області (код ЄДРПОУ: 39599198) на користь Приватного акціонерного товариства "Харківський тракторний завод" (код ЄДРПОУ 05750295) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1762,00 грн. (одна тисяча сімсот шістдесят дві гривні), по 881,00 грн. (вісімсот вісімдесят одній гривні) з кожного окремо.
Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 26.03.2019 року апеляційні скарги Приватного акціонерного товариства "Харківський тракторний завод", Головного управління ДФС у Харківській області - залишено без задоволення; рішення Харківського окружного адміністративного суду від 19.09.2018 по справі № 820/4674/18 залишено без змін.
Відповідно до приписів ч.4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
З огляду на вищевикладене суд приходить до висновку, що обставини встановлені судовим рішенням у справі №820/4674/18 не підлягають доказуванню у даній справі з огляду на положення ч.4 ст. 78 КАС України, якою визначено, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Так, зі змісту судового рішення у справі №820/4674/18 вбачаються висновки суду стосовно того, що враховуючи ухвали Господарського суду Харківської області у справі № 922/1882/16 від 14.07.2016 та у справі № 922/2334/17 від 26.07.2017, умов планів досудової санації позивача, податкові органи, які здійснюють адміністрування сплати єдиного внеску, повинні були відстрочити підприємству сплату штрафу та пені за рішенням, які були нараховані згідно з рішенням №12/0000194000 від 17.06.2016 на загальну суму 1131846,03 грн. з 14.07.2016 по 13.07.2017, а також списати штраф та пеню з єдиного внеску, які були нараховані до 26.07.2017, зокрема за рішеннями №12/0000194000 від 17.06.2016 на загальну суму 1131846,03 грн. та №0000444000 від 26.12.2016 на загальну суму 504389,33 гривні.
Відповідно до додатків до рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені від 25.01.2018 № 0001331309, до облікових даних інформаційної системи органу доходів і зборів за особистим рахунком позивача були внесені нараховані суми пені та штрафних санкцій за рішенням №12/0000194000 від 17.06.2016, а 07.01.2017 до облікових даних позивача були внесені нараховані суми пені та штрафних санкцій за рішенням №0000444000 від 26.12.2016.
При цьому, як встановлено судом під час розгляду справи, із розрахунків контролюючого органу вбачається, що з 19.08.2016 року сплачені позивачем суми направлялись відповідачем на зменшення боргу по штрафним санкціям, нарахованим за рішенням №12/0000194000 від 17.06.2016 року, яке було винесено на загальну суму 1131846,03 грн. (1061025,24 грн, штрафу та 70820,79 грн. пені за період з 21.01.2016 по 19.05.2016).
Судовим розглядом справи встановлено, що всього з 19.08.2016 по 23.08.2016 року відповідачем було зараховано в рахунок штрафних санкцій за рішенням № 0000194000 від 17.06.2016 року - 1061025,24 грн., в рахунок пені за рішенням № 0000194000 від 17.06.2016 року - 70818,79 грн., а всього було зараховано 1131844,03 грн. На суму цього зарахування податковим органом була встановлена недоїмка та нараховано штрафні санкції 20% - 226368,81 грн. та пеня.
З наявного в матеріалах справи додатку до висновку за рішенням про нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску від 25.01.2018 року №00001331309 вбачається, що за деклараціями за липень 2017 - листопад 2017 було нараховано пені на суму 195270,14 грн. та штрафні санкції на суму 1477787,38 грн., а за деклараціями до липня 2017 року сума пені становить 545865,14 грн. і сума штрафу - 3029179,67 грн.
Таким чином, враховуючи встановлені під час судового розгляду справи обставини, суд приходить до висновку, що оскільки контролюючим органом протиправно не було враховано ухвали Господарського суду Харківської області у справі № 922/1882/16 від 14.07.2016 та у справі № 922/2334/17 від 26.07.2017, а також умови планів досудової санації позивача, які не було належним чином відображено у обліковій картці платника податків, що, як наслідок, потягло за собою подальше врахування здійснених підприємством сплат в рахунок погашення заборгованості, що в такому випадку виникла протиправно, то наявні підстави вважати рішення Головного управління ДФС у Харківській області №0001331309 від 25.01.2018 року про нарахування штрафу у розмірі 4506967,05 грн. та пені у розмірі 741135,28 грн. за несвоєчасне перерахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування на загальну суму 5248102,33 грн. протиправним.
Відтак, наявні підстави для скасування такого рішення відповідача.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частин 1 та 3 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
Згідно положень статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, з врахуванням вищевикладеного, повно і всебічно з`ясувавши обставини, які мають значення для правильного вирішення справи, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог Приватного акціонерного товариства "Харківський тракторний завод".
Розподіл судових витрат здійснити в порядку ст.139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Приватного акціонерного товариства "Харківський тракторний завод" (просп. Московський, буд. 275, м. Харків, 61007) до Головного управління ДФС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057) про скасування рішення - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДФС у Харківській області №0001331309 від 25.01.2018 року про нарахування штрафу та пені за несвоєчасне перерахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування на загальну суму 5248102,33 грн.
Стягнути на користь Приватного акціонерного товариства "Харківський тракторний завод" (просп. Московський, буд. 275, м. Харків, 61007, код ЄДРПОУ - 05750295) сплачену суму судового збору у розмірі 78721 (сімдесят вісім тисяч сімсот двадцять одна) грн. 53 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ - 39599198).
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст рішення виготовлено 10 вересня 2019 року.
Суддя Мельников Р.В.