
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
УХВАЛА
04 вересня 2019 р. Справа № 520/1773/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Мельникова Р.В.,
за участю секретаря судового засідання - Дирявої К.І.,
заявника - ОСОБА_1 ,
представника відповідача - Дзюби К.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву про звернення рішення суду до негайного виконання та встановлення судового контролю за виконанням рішення суду по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 30.08.2019 року звернувся до Харківського окружного адміністративного суду із заявою, в якій просить суд:
- винести рішення про звернення до негайного виконання стягнення з відповідача, Головного управління Пенсійного фонду України (ідентифікаційний код 14099344), всієї суми боргу присуджених платежів без обмеження граничного розміру;
- встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов`язання Головного управління Пенсійного України в Харківській області подати в установлений судом термін, з моменту набрання рішення законної сили, звіт про виконання рішення суду (ст. 382 КАС України).
В обґрунтування вказаної заяви позивачем із посиланням на положення п.1 ч.1 та п.1 ч.2 ст.371 КАС України зазначено, що судовим рішенням у вказаній справі було частково задоволено його позовні вимоги, однак з моменту набуття чинності судовим рішенням по теперішній час Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області 1 злісно не виконує судове рішення. Позивач звернувся до відповідача із відповідною заявою про необхідність виконання судового рішення у повному обсязі, але отримав відписку із посиланням на постанову КМУ №649 від 22.08.2018 року "Про питання погашення заборгованості виплат за рішенням суду".
Представником відповідача через канцелярію суду подано заперечення на заяву, в яких вказано, що оскільки позовні вимоги не стосуються стягнення суми боргу, то положення п.1ч.2 ст. 371 КАС України не можуть бути застосовані. Також представником відповідача у наданих до суду запереченнях вказано, що відповідно до положень ст. 382 КАС України суд має право, а не обов`язок встановити судовий контроль за виконання судового рішення, про що зазначається у резолютивній частині такого рішення. Крім того, представником відповідача вказано, що у своїй заяві про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення позивач не навів аргументованих доводів та не надав доказів того, що рішення суду відповідачем не виконується, а отже оскільки судовим рішенням не було встановлено судового контролю то заява позивача задоволенню не підлягає.
Як передбачено положеннями ч.3 ст.371 КАС України суд розглядає заяву про звернення рішення до негайного виконання в триденний строк у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає судовому розгляду.
Позивач в судове засідання, призначене для розгляду заяви, прибув, заяву підтримав та просив суд її задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання, призначене для розгляду заяви, прибув, проти поданої позивачем заяви заперечував.
Суд, дослідивши матеріали справи та подану до суду позивачем заяву, встановив наступне.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 01.04.2019 року адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області (Держпром, 3 під., 2 пов., пл. Свободи, 5, м. Харків, 61022) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задоволено частково; визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області щодо зменшення розміру пенсії з 80 до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку пенсії ОСОБА_1 ; зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області перерахувати 01 січня 2016 року, виплатити перераховану пенсію ОСОБА_1 у розмірі 80 відсотків відповідних сум грошового забезпечення з урахуванням проведених платежів; стягнуто на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код - НОМЕР_1 ) сплачену суму судового збору у розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн 40 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (м-н Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ - 14099344); в задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
За відомостями програми "Діловодство спеціалізованого суду (ДСС)" судом встановлено, що 03.05.2019 року судове рішення у справі №520/1773/19 набрало законної сили.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України, суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання.
Приписами статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
При цьому, відповідно до частини першої статті 371 КАС України, негайно виконуються рішення суду про: 1) присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць; 2) присудження виплати заробітної плати, іншого грошового утримання у відносинах публічної служби - у межах суми стягнення за один місяць; 3) поновлення на посаді у відносинах публічної служби; 4) припинення повноважень посадової особи у разі порушення нею вимог щодо несумісності; 5) уточнення списку виборців; 6) усунення перешкод та заборону втручання у здійснення свободи мирних зібрань; 7) накладення арешту на активи, що пов`язані з фінансуванням тероризму та стосуються фінансових операцій, зупинених відповідно до рішення, прийнятого на підставі резолюцій Ради Безпеки ООН, зняття арешту з таких активів та надання доступу до них.
Негайно також виконуються рішення суду, прийняті в адміністративних справах, визначених пунктами 1, 5 частини першої статті 263, пунктами 1-4 частини першої статті 283 цього Кодексу.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 371 КАС України суд, який ухвалив рішення, за заявою учасників справи або з власної ініціативи може ухвалою в порядку письмового провадження або зазначаючи про це в рішенні звернути до негайного виконання рішення:1) у разі стягнення всієї суми боргу при присудженні платежів, визначених пунктами 1 і 2 частини першої цієї статті; 2) про тимчасову заборону (зупинення) окремих видів або всієї діяльності громадського об`єднання; про примусовий розпуск (ліквідацію) громадського об`єднання; 3) про примусове видворення іноземця чи особи без громадянства; 4) про встановлення обмеження щодо реалізації права на свободу мирних зібрань.
З огляду на вищевикладену норму слід дійти висновку, що негайному виконанню підлягають рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.
Як вбачається зі змісту судового рішення у справі судом було частково задоволено позовні вимоги позивача та зобов`язано відповідача перерахувати 01 січня 2016 року, виплатити перераховану пенсію ОСОБА_1 у розмірі 80 відсотків відповідних сум грошового забезпечення з урахуванням проведених платежів.
Також суд зазначає, що підстави та порядок вирішення питання стосовно зобов`язання суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалено рішення, подати звіт визначено положеннями статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відтак, приписами ст. 382 КАС України визначено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Питання про накладення штрафу вирішується за клопотанням позивача або за ініціативою судді у судовому засіданні з повідомленням сторін. Неприбуття у судове засідання сторін, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду цього питання.
Зі змісту наданого до суду представником відповідача заперечення на заяву та долучених до нього доказів вбачається, що відповідачем рішення суду у справі № 520/1773/19 виконано в частині здійснення перерахунку пенсії позивача у розмірі 80 % грошового забезпечення з 01.01.2016 року, у зв`язку з чим розмір пенсії після проведеного перерахунку склав 6661,62 грн. та з урахуванням доплати в цілому становить 8327,03 грн.
Також як свідчать надані до суду докази, відповідачем було складено розрахунок на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою позивача за період з січня 2016 року по 02.05.2019 року, відповідно до якого загальна сума доплати становить 41702,35 грн.
При цьому, як вказано представником відповідача за період з 03 по 31 травня 2019 року позивачу було виплачено разом із пенсією суму доплати у розмірі 973,73 грн., на підтвердження чого надано копію розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою позивача від 22.05.2019 року.
В той же час, представник відповідача послався на положення постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №649 "Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду".
Суд зазначає, що з наявних у матеріалах справи доказів вбачається, що відповідачем проведено розрахунок на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою позивача та нараховану різницю в пенсії, яка склала 41702,35 грн.
Також матеріали справи містять витяг з реєстру рішень суду, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, затверджений постановою правління Пенсійного фонду України 26.09.2018 року, до якого включено і рішення у справі №520/1773/19.
Стосовно вказаного суд зазначає, що виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ, та членам їх сімей згідно ст. 8 цього Закону забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Як передбачено положеннями статей 23 та 116 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.
З огляду на вказане суд зазначає, що нарахована позивачу сума доплати має бути виплачена за рахунок коштів Державного бюджету України та проведення такої виплати не може бути здійснене за рахунок власних коштів Пенсійного фонду України, що надійшли від сплати єдиного соціального внеску, а проводиться лише у разі наявності на це відповідних бюджетних асигнувань з Державного бюджету України.
Судом встановлено, що 22.08.2018 Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 649 "Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду", якою затверджено Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду (надалі - Порядок № 649) та встановлено, що для виконання судових рішень, якими на органи Пенсійного фонду України покладені зобов`язання з нарахування (перерахунку) пенсійних виплат, що фінансуються з державного бюджету, виплата коштів, нарахованих за період до набрання судовим рішенням законної сили, здійснюється відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого цією постановою; внесено до бюджету Пенсійного фонду України на 2018 рік, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2018 року № 8, зміни.
Як передбачено п. 1 Порядку № 649, цей Порядок визначає механізм погашення заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат на виконання судових рішень, за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету.
Відповідно до п.3 Порядку № 649 боржник веде облік рішень у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою (далі - реєстр), відповідно до порядку, встановленого Пенсійним фондом України.
Згідно із п.4 Порядку № 649 визначено, що черговість виконання рішень визначається датою їх надходження до боржника.
Відповідно до пункту 5 Порядку № 649, для підтвердження суми, що підлягає виплаті, боржник подає до Пенсійного фонду України: документ, що підтверджує дату надходження судового рішення до боржника; копію судового рішення (судових рішень) або виконавчого листа; розрахунок суми, що підлягає виплаті, засвідчений керівником боржника або уповноваженою ним особою.
Пунктом 10 Порядку № 649 передбачено, що виділення коштів для виплати здійснюється Пенсійним фондом України в межах наявних бюджетних призначень Пенсійному фонду України на цю мету шляхом перерахування коштів боржнику.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи вищенаведене суд приходить до висновку, що відповідач при виконанні рішення Харківського окружного адміністративного суду від 01.04.2019 року, як суб`єкт владних повноважень зобов`язаний діяти лише в межах чинного законодавства та з врахуванням вимог Порядку № 649.
Судовим розглядом не встановлено доказів того, що зазначена постанова Кабінету Міністрів України від 22.08.2018, якою затверджено Порядок № 649, була скасована в порядку, визначеному положеннями КАС України, а отже остання є чинною та має враховуватися відповідачем, як суб`єктом владних повноважень.
Відповідно до позиції висловленої Конституційним Судом України в своєму рішенні від 26.12.2011 №20-рп/2011, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними, а оскільки держава зобов`язана регулювати економічні процеси, то механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження справедливого балансу між інтересами окремих осіб і інтересам всього суспільства.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Зазначена норма законодавства не є імперативною та передбачає право суду на власний розсуд, виходячи з фактичних обставин справи, приймати рішення про наявність або відсутність підстав для зобов`язання суб`єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення.
З огляду на зазначене та враховуючи наявні в матеріалах справи докази, а також обставини часткового виконання судового рішення і особливості нормативно-правового регулювання правовідносин в частині нарахування (перерахунку) пенсійних виплат, що фінансуються з державного бюджету, суд приходить до висновку, що позивачем не доведено необхідності застосування заходів судового контролю до відповідача.
Натомість, наявні в матеріалах справи докази підтверджують обставини того, що відповідач вживає заходів з метою виконання судового рішення в порядку, визначеному Постановою № 649.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення заяви про звернення рішення до негайного виконання та встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у даній справі №520/1773/19 за позовом ОСОБА_1 до Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії.
Керуючись ст.ст. 243, 248, 250, 256, 257 - 262, 294, 295, 297, 371, 382 КАС України, суд
У Х В А Л И В :
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про звернення рішення суду до негайного виконання та встановлення судового контролю за виконанням рішення суду по справі №520/1773/19 за позовом ОСОБА_1 до Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст ухвали виготовлено 09 вересня 2019 року.
Суддя Мельников Р.В.