Рішення № 84128537, 10.09.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.09.2019
Номер справи
520/6066/19
Номер документу
84128537
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 вересня 2019 р. № 520/6066/19

Харківський окружний адміністративний суд у складі судді Панова М.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому, з урахуванням уточнень, просить суд визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови зарахувати періоди роботи ОСОБА_1 з 20 серпня 1982 року по 19 вересня 1982 року, який працював у Державному підприємстві ордена Трудового Червоного Прапора шахти імені К. А. Румянцева Артемівського виробничого об`єднання з видобуванням вугілля «Артемвугілля» та з 21 вересня 1988 року по 22 червня 1990 рік у Горлівському ордена Трудового Червоного Прапора машинобудівельному заводі ім. С. М. Кірова Міністерства вугільної промисловості СССР - неправомірними; зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області зарахувати до загального трудового стажу періоди роботи ОСОБА_1 з 20 серпня 1982 року по 19 вересня 1982 року, який працював у Державному підприємстві ордена Трудового Червоного Прапора шахти імені К. Л . Румянцева Артемівського виробничого об`єднання з видобуванням вугілля «Артемвугілля» та з 21 вересня 1988 року по 22 червня 1990 року у Горлівському ордена Трудового Червоного Прапора машинобудівельному заводі ім. С. М. Кірова Міністерства вугільної промисловості СССР та здійснити нарахування та виплату пенсії з моменту первинного звернення позивача.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржувана бездіяльність відповідача є протиправною та такою, що суперечить нормам законодавства, яке регулює спірні правовідносини.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення, та була отримана ним 16.08.2019, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення, яке міститься в матеріалах справи.

Відповідач не скористався правом на подачу відзиву на позов, оскільки до суду відповідні документи у визначений судом строк не надходили.

Оцінивши повідомлені обставини, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, виходячи з наступного.

З матеріалів справи судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Лозывському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Харківської області.

Позивач звернувся для оформлення пенсії за віком до Лозівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківської області, де йому було запропоновано надати архівну довідку на підтвердження його трудового стажу в період з 20.08.1982 по 18.09.1982 та з 21.09.1988 по 22.06.1990, так як в трудовій книжці відсутня печатка підприємства, а також відсутній номер та дата наказу підприємства.

Позивач зазначає, що з 20 серпня 1982 року по 19 вересня 1982 року працював у Державному підприємстві ордена Трудового Червоного Прапора шахти імені К.А . Румянцева Артемівського виробничого об`єднання з видобуванням вугілля «Артемвугілля» та також працював з 21 вересня 1988 року по 22 червня 1990 рік у Горлівському ордена Трудового Червоного Прапора машинобудівельному заводі ім. С.М. Кірова Міністерств вугільної промисловості СССР.

Позивач звернувся за отриманням відповідних довідок до архівного відділу адміністрації міста Горлівка, за місцезнаходженням підприємств де він працював, після чого надав їх до Лозівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківської області.

Листом Лозівського об`єднаного управління пенсійного фонду України Харківської області від 25.03.2019 №3835/02-02-51 позивачу було відмовлено в нарахуванні пенсії за віком, оскільки надані ним довідки завірені печаткою неіснуючої Донецької народної республіки, тобто вони видані на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.

Позивач звернувся до Лозівського міськрайонного суду Харківської області з заявою про встановлення факту належності правовстановлюючого документу. 23.04.2019 Лозівським міськрайонним судом Харківської області позовні вимоги задоволені (вказане вбачається лише з позовної заяви, оскільки позивачем не надано копії відповідного рішення суду).

З даним рішенням позивач звернувся до Лозівського об`єднаного управлінні пенсійного фонду України Харківської області.

Листом Лозівського об`єднаного управління пенсійного фонду України Харківське і області від 06.06.2019 №64/03.16 позивачу відмовлено в нарахуванні пенсії за віком, оскільки будь-які документи, підготовлені або видані з території, які непідконтрольні українській владі не підлягають реєстрації та виконанню, у зв`язку з чим надані документи не можуть бути враховані для призначення пенсії. Крім того, додатково повідомлено, що рішення Лозівського міськрайонного суду Харківської області не містить зобов`язаного характеру щодо включення зазначених в ньому документів при визначенні права на призначення пенсії, а лише встановлено належності цих документів.

Суд зазначає, що відповідач входить до складу органів Пенсійного фонду України та діє на підставі Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об`єднані управління, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 січня 2015 року за №41/26486, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 22.12.2014 №28-2 (зі змінами). Відповідач у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та Законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, а також постановами правління Пенсійного фонду України, Положенням, та наказами Пенсійного фонду України і головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області.

Згідно з вказаним вище Положенням функції з призначення (здійснення перерахунку) і виплати пенсії державою покладено виключно на органи Пенсійного фонду.

Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 статті 44 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (в редакції, що була чинною на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально. Тобто підставою для призначення чи перерахунку пенсії є відповідна заява пенсіонера.

Відповідно до п. 4.1 розділу IV Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійний фонд України від 25.11.2005 №22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.

Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію.

Відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п`ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Суд зазначає, що умови і порядок призначення, перерахунку і виплати пенсій встановлюються Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та іншими законами України.

Згідно з ч. 1 ст. 24 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Згідно з ч. 2, ч. 4 ст. 24 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Згідно зі ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Підпунктом 2 пункту 2.1. розділу II Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (із змінами), до заяви про призначення пенсії за віком додають, зокрема, документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637.

Відповідно до п. 3 Порядку №637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Суд зазначає, що позивач надав довідку №16/02-07-06/246 від 06.03.2019, яка видана "Администрацией города Горловка" Донецкой народной республики", що знаходиться на непідконтрольній українській владі території. Вказана довідка засвідчена печаткою цього закладу з відбитком - "Донецкая Народная Республика".

Законом України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" від 15.04.2014 №1207-VІІ визначено особливості діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на тимчасово окупованій території.

Згідно з п. 2, 3 ст. 9 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України", будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом; будь-який акт, рішення, документ, виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, не підлягають реєстрації та виконанню.

Таким чином, у відповідача відсутні будь які підстави для нарахування пенсії за віком на підставі вказаної вище архівної довідки, оскільки, як зазначалось вище, заклад, який видав довідку знаходиться на непідконтрольній українській владі території, довідка засвідчена печаткою неіснуючої республіки - ДНР, а тому така довідка не може братися до уваги як відповідачем, так і судом у вирішенні цих спірних правовідносин.

Враховуючи вказане вище, та те, що надана до суду довідка ОСОБА_1 видана всупереч нормам чинного законодавства, відсутні правові підстави для ухвалення судового рішення про задоволення його позовних вимог.

Статтею 19 Конституції України визначено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Отже, відповідач діяв відповідно до вимог чинного законодавства у межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, тому позовні вимоги ОСОБА_1 суперечать нормам чинного законодавства, а отже не підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.М.Панов