
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 500/1326/19
28 серпня 2019 рокум.Тернопіль Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючої судді Подлісної І.М.
за участю:
секретаря судового засідання Павловського Ю.Б.
представника позивача ОСОБА_1 С.В.
представника позивача ОСОБА_2
представника відповідача Кущик А.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Комунального підприємства "Тернопільелектротранс" до Головного управління ДФС у Тернопільській області про скасування податкового повідомлення-рішення, -
ВСТАНОВИВ:
До Тернопільського окружного адміністративного суду звернулося Комунальне підприємство "Тернопільелектротранс" з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Тернопільській області про скасування податкового повідомлення-рішення.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 12 лютого 2019 року Головне управління ДФС у Тернопільській області провело перевірку даних податкової звітності з податку на додану вартість (далі по тексту - ПДВ) та даних Єдиного реєстру податкових накладних (далі по тексту - ЄРПН) КП «Тернопільелектротранс» за період з 31.12.2017р. по 17.01.2019р. За результатами перевірки було складено Акт № 1167/19-00-54- 05/5447987 від 12.02.2019 та винесено податкове повідомлення-рішення від 05 березня 2019 року № 0018785405, яким до Позивача застосовано штраф в сумі 36676,43 грн.
Позивач не погоджується із висновками про недотримання норм податкового законодавства, зробленими в акті Головного управління ДФС у Тернопільській області від 12.02.2019 року № 1167/19-00-54-05/5447987 про порушення терміну реєстрації податкової накладної з податку на додану вартість, а саме п.2 розрахунку штрафу за порушення термінів реєстрації податкових накладних в ЄРПН, зазначеного в додатку до податкового повідомлення-рішення від 05.03.2019 року № 0018785405 в розмірі 366647,60 грн.
Ухвалою від 13.06.2019 судом прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження у справі. Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) судом вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Відповідачу надано п`ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву.
Представник відповідача скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду із відповідними письмовими доказами 03.07.2019. У відзиві відповідач не погоджується з позовними вимогами та доводами, викладеними в адміністративному позові.
04 липня 2019 року ухвалою суду було призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи на 25 липня 2019 року о 10:15 год.
12.07.2019 через канцелярію Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла відповідь на відзив від представника позивача, відповідно до якої вказано на безпідставність та необґрунтованість відзиву відповідача, оскільки зазначені в ньому відомості не відповідають дійсності.
25.07.2019 ухвалою суду відкладено розгляд справи на 28.08.2019 о 10:00 год., у зв`язку із неявкою представника відповідача.
28 серпня 2019 року представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі, з мотивів викладених в позовній заяві та відповіді на відзив. Позов просили задовольнити повністю.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечив проти позову, посилаючись на відзив на позовну заяву, зазначивши, що Комунальним підприємством "Тернопільелектротранс" не надано жодного підтвердження, що податкові накладні, які зареєстровані позивачем з порушенням граничного строку, встановленого пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), звільнені від оподаткування або оподатковуються за нульовою ставкою, що свідчить про те, що податкові накладні складені на постачання товарів/послуг для операцій, що оподатковуються податком на додану вартість. Отже, податкові накладні, за порушення термінів реєстрації яких до позивача застосовано штрафні санкції не є «податковими накладними, що не надаються отримувачу (покупцю), складених на постачання товарів/послуг для операцій, які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою». Відповідно до квитанції про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, податкова накладна № 183 від 26.12.2018 року КП «Тернопільелектротранс» зареєстрована 17.01.2019 року о 12:54:56 год. Щодо скріншоту, наданого Позивачем з сайту контролюючого органу, то 15.01.2019 року, у зв`язку з перевантаженням сервера, відбувалась затримка в часі опрацювання запитів щодо отримання відомостей із ЄРПН, а не затримка у реєстрації податкових накладних.
Тому, представник відповідача просить в позові відмовити.
Суд, заслухавши в судовому засіданні думку сторін, з`ясувавши усі обставини справи та перевіривши їх доказами приходить до переконання, що адміністративний позов слід задовольнити з наступних підстав.
Судом встановлено, що Комунальне підприємство «Тернопільелектротранс», код ЄДРПОУ 05447987 (далі по тексту - Позивач), зареєстроване органом державної реєстрації, як юридична особа та знаходиться на обліку в Тернопільській об`єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Тернопільській області як платник податку.
Так, 12 лютого 2019 року Головне управління ДФС у Тернопільській області провело перевірку даних податкової звітності з податку на додану вартість (далі по тексту - ПДВ) та даних Єдиного реєстру податкових накладних (далі по тексту - ЄРПН) КП «Тернопільелектротранс» за період з 31.12.2017р. по 17.01.2019р.
За результатами перевірки було складено Акт № 1167/19-00-54-05/5447987 від 12.02.2019 та винесено податкове повідомлення-рішення від 05 березня 2019 року № 0018785405, яким до Позивача застосовано штраф в сумі 36676,43 грн.
Позивач не погоджується із висновками про недотримання норм податкового законодавства, зробленими в акті Головного управління ДФС у Тернопільській області від 12.02.2019 року № 1167/19-00-54-05/5447987 про порушення терміну реєстрації податкової накладної з податку на додану вартість, а саме п.2 розрахунку штрафу за порушення термінів реєстрації податкових накладних в ЄРПН, зазначеного в додатку до податкового повідомлення-рішення від 05.03.2019 року № 0018785405 в розмірі 366647,60 грн.
Позивачем було відправлено в ДФС податкову накладну № 183 від 26.12.2018р. (сума ПДВ 366647,60 грн.). 15 січня 2019 року о 16:48 год., реєстраційний ліміт на 16:05 год. становив 963956,14 грн. Даної суми було достатньо для реєстрації податкової накладної № 183 від 26.12.2018р.
Відповідно до вимог п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України (далі по тексту - ПК України), реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється не пізніше п`ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.
Суд зазначає, що податкову накладну № 183 від 26.12.2018р. було відправлено в ЄРПН 15.01.2019р., тобто в межах строку, визначеного Податковим кодексом України.
Згідно п. 201.10 ст. 201 ПЕС України датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
З офіційного сайту ДФС було повідомлено, що 15.01.2019р. не працював сервер документообігу, тобто ДФС України проблему визнала (фото з сайту ДФС України щодо перенавантаження серверу додається).
Згідно абз. 13 п. 201.10 ПК України, якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
На обґрунтування даної позиції, суд зазнача, що в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, позивач не отримав квитанцію про прийняття або неприйняття податкових накладних, а тому в силу приписів ст. 201 був переконаний в тому, що податкова накладна вважалася зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Отже, виходячи з вищенаведеного, позивачем не порушено порядок реєстрації податкової накладної № 183 від 26.12. 2018р. на суму ПДВ 366647,60 грн.
Не погодившись із податковим повідомленням-рішенням Позивач подав до Державної фіскальної служби України та Головного управління ДФС у Тернопільській області скаргу, але рішенням ДФС України № 22338/6/99-99-11- 06-01-25 від 15.05.2019р. скарга залишилася без задоволення, а податкове повідомлення-рішення без змін.
З огляду на необґрунтованість висновка акту перевірки № 1167/19-00-54- 05/5447987 від 12.02.2019р., прийняття на його підставі податкового повідомлення-рішення від 05.03.2019 року № 0018785405 було порушенням чинного законодавства, а тому підлягає скасуванню.
Визначаючись щодо спірних правовідносин, що виникли між сторонами, суд виходив з наступного.
Недотримання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо форми та змісту податкової перевірки є порушення норм чинного законодавства, призводить до визнання незаконною та відсутності правових наслідків такої та тягне за собою відсутність правових підстав такої у вигляді прийнятого податкового повідомлення-рішення.
Серед основних засад, на яких ґрунтується податкове законодавство України, пункту статті 4 ПКУ визначено принцип презумпції правомірності рішень платника податку в разі закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування та обов`язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість рішення на користь як платника податків так і контролюючого органу.
В силу п.21.1 ст. 21 ПКУ посадові особи контролюючих органів зобов`язані зокрема:
- Дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з іншими законами України, іншими нормативними актами (п.п.21.1.1);
- Забезпечувати сумлінне виконання обов`язків, покладених на контролюючі органи (п.п.21.1.2);
- Не допускати порушень прав та охоронюваних законом інтересів громадян, установ, організацій (п.п.21.1.4).
- Статтею 19 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, визначається порядок в Україні, що ґрунтується на засадах, відповідно до яких передбачено законодавством, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов`язані діяти лише на підставі та межах повноважень та у спосіб Конституції та законами України.
Контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі.
органи.
Камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків, та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального.
Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до- податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов`язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.
Відповідно до ст. 76. Податкового кодексу України
Камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення.
Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком.
Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов`язкова.
Порядок оформлення результатів камеральної перевірки здійснюється відповідно до вимог статті 86 цього Кодексу.
Камеральна перевірка податкової декларації або уточнюючого розрахунку може бути проведена лише протягом ЗО календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання.
Камеральна перевірка з інших питань проводиться з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 86 Податкового кодексу України:
За результатами камеральної перевірки у разі встановлення порушень складається акт у двох примірниках, який підписується посадовими особами такого органу, які проводили перевірку, і після реєстрації у контролюючому органі вручається або надсилається для підписання протягом трьох робочих днів платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
Відповідно до вимог п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України (далі по тексту - ПК України), реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється не пізніше п`ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.
Згідно п. 201.10 ст. 201 ПК України датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну» політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Згідно абз. 13 п. 201.10 ПК України, якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідно до статей 9, 77 КАС кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Виходячи з вищенаведеного, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, належним чином не заперечені відповідачем, а тому підлягають до задоволення в повному обсязі.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю. Податкове повідомлення - рішення Головного управління ДФС у Тернопільській області №0018785405 від 05.03.2019 р. в частині нарахування штрафу у розмірі 10% у сумі 36 676 грн. 43 коп. визнати протиправним та скасувати.
Стягнути на користь Комунального підприємства "Тернопільелектротранс" (вул. Тролейбусна 7, м. Тернопіль, 46027, код ЄДРПОУ 05447987) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Тернопільській області (вул. Білецька 1, м. Тернопіль, 46003, код ЄДРПОУ 39403535) понесені судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1 921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одну) гривню.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 02 вересня 2019 року.
Головуючий суддя Подлісна І.М.