
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 серпня 2019 р. Справа № 480/2126/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Кунець О.М.,
за участю секретаря судового засідання - Іуткіної І.С.,
позивача - ОСОБА_1 ,
представника позивача - ОСОБА_5 ,,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/2126/19
за позовом ОСОБА_1
до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області
про визнання відмови протиправною, скасування рішення та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
До Сумського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )з адміністративним позовом до Південного об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (вул. Сумська, 48, м. Охтирка, 42700) про:
- визнання протиправною відмову відповідача у призначенні позивачу пенсії за віком із зниженням пенсійного віку як матері інваліда з дитинства;
- скасування рішення відповідача №7648/03.1-11 від 17.05.2019, яким відмовлено у призначені позивачу пенсії за віком із зниженням пенсійного віку як матері інваліда з дитинства;
- зобов`язання відповідача призначити позивачу пенсію за віком із зниженням пенсійного віку як матері інваліда з дитинства з дати звернення.
В обґрунтування позовних вимог зазначила, що позивач має стаж роботи понад 26 років та являється матір`ю дитини - інваліда з дитинстка. Відповідно до статті 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", право на призначення дострокової пенсії за віком мають жінки, які народили п`ятьох або більше дітей та виховали їх до шестирічного віку, матері осіб з інвалідністю з дитинства, які виховали їх до зазначеного віку, - після досягнення 50 років та за наявності страхового стажу не менше 15 років. При цьому до числа осіб з інвалідністю з дитинства належать також діти з інвалідністю віком до 16 років. Враховуючи дану норму позивач звернулася до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком як матері особи з інвалідністю з дитинства, однак відповідач відмовив у призначенні такої пенсії, оскільки на момент звернення за пенсією позивач надала документи стосовно інвалідності дитини, які свідчать, що інвалідність настала у 8-річному віці. Висновок лікарсько-консультативної комісії про те, що дитина мала медичні показання для визнання її дитиною-інвалідом до досягнення шетирічного віку наданий не був. Отже, підстав для призначення пенсії за віком відповідно до п.3 розділу ЧУ Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" не має.
Ухвалою суду від 01.07.2019 відкрито провадження у справі, вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін на 23.07.2019.
23.07.2019 від відповідача надійшов письмовий відзив (а.с.39), у якому відповідач заперечує проти задоволення позову з тих підстав, що позивачем було надано документи стосовно інвалідності дитини, які свідчать, що інвалідність настала у 8-річному віці. Зазначене не відповідає вимогам абз.3 п.3 розділу ХУ Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
07.08.2019 представником позивача подано до суду відповідь на відзив, в якому позивач наводить обгрунтування щодо спростування позиції відповідача. Зокрема, зазначено, що законодавцем не ставиться за обов`язкову вимогу для визнання дитини як інваліда з дитинства це встановлення інвалідності до шести років, а лише викладена вимога про виховання дитини до шести років.
23.07.2019 ухвалою суду дану справу було призначено до розгляду у відкритому судовому засіданні з викликом сторін на 29.08.2019.
29.08.2019 у судовому засіданні позивач та представник позивача позовні вимоги підтримали у повному обсязі, просили позов задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи належним чином повідомлений (а.с.44).
Суд, заслухавши пояснення позивача, представника позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 має загальний трудовий стаж більше 26 років, що не заперечується відповідачем.
Згідно копії свідоцтва про народження ОСОБА_1 має сина - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 13). Відповідно до довідки до Акту огляду медико-соціальною експертною комісією Серії 12 ААА №664561 від 29.03.2017, підтверджено, що ОСОБА_4 є інвалідом з дитинства (а.с.18). Згідно консультативного висновку спеціаліста з Протоколу ЛКК №57 від 27.02.2019, показань до оформлення інвалідності ОСОБА_4 у віці до 6 років не було (а.с.15).
Користуючись своїм правом на призначення дострокової пенсії, як матері інваліда з дитинства, позивач звернулась до Південного об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області із заявою про призначення пенсії.
Листом від 17.05.2019 №7648/03.1-11 відповідач повідомив позивача про відмову у призначенні пенсії за віком як матері інваліда з дитинства у зв`язку з тим, що позивач надала документи стосовно інвалідності дитини, які свідчать, що інвалідність настала у 8-річному віці. Висновок лікарсько-консультативної комісії проте, що дитина мала медичні показання для визнання її дитиною-інвалідом до досягнення шестирічного віку наданий не був. Отже, підстав для призначення пенсії за віком відповідно до п.3 розділу ХУ Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" немає (а.с.14).
Надаючи правову оцінку обставинам справи суд зазначає наступне.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" право на призначення дострокової пенсії за віком мають жінки, які народили п`ятьох або більше дітей та виховали їх до шестирічного віку, матері осіб з інвалідністю з дитинства, які виховали їх до зазначеного віку, - після досягнення 50 років та за наявності страхового стажу не менше 15 років. При цьому до числа осіб з інвалідністю з дитинства належать також діти з інвалідністю віком до 16 років.
Згідно ст. 17 Закону України "Про пенсійне забезпечення" жінки, які народили п`ятеро або більше дітей і виховали їх до восьмирічного віку, і матері інвалідів з дитинства, які виховали їх до цього віку, мають право на пенсію за віком після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 15 років із зарахуванням до стажу часу догляду за дітьми (пункти "є" і "ж" статті 56). При цьому до числа інвалідів з дитинства належать також діти-інваліди віком до 16 років, які мають право на одержання соціальної пенсії.
Згідно з п.2.18 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 визнання особи інвалідом з дитинства або дитиною-інвалідом засвідчується випискою з акту огляду в МСЕК, медичним висновком закладів охорони здоров`я, посвідченням одержувача допомоги, довідкою органу, що призначає допомогу, про період призначення допомоги. У разі якщо дитина визнана дитиною-інвалідом після досягнення шестирічного віку або інвалідом з дитинства після досягнення вісімнадцятирічного віку, надається відповідно висновок лікарсько-консультаційної комісії про те, що вона мала медичні показання для визнання її дитиною-інвалідом до досягнення шестирічного віку, та/або висновок МСЕК про можливість настання інвалідності до досягнення особою 18-ти років (висновок про час настання інвалідності).
Аналізуючи вказані норми закону, враховуючи, що позивачем було надано висновок яким підтверджується, що інвалідність її сина настала до досягнення ним 16 років, та з рахуванням достатнього страхового стажу позивача для призначення дострокової пенсії, суд приходить до висновку, що відповідач протиправно відмовив у призначенні позивачці пенсії. Суд вважає, що відповідач повинен був призначити позивачу пенсію як матері інваліда з дитинства.
Такий правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду від 31 липня 2018 року (справа № 501/2838/16-а). На підставі ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновок, викладений у зазначеній постанові.
Суд вважає безпідставними доводи відповідача як на підставу відмови у призначенні позивачу пенсії за віком як матері дитини-інваліда з дитинства - ненадання позивачем висновку лікарсько-консультативної комісії проте, що дитина (син позивача) мала медичні показання для визнання її дитиною-інвалідом до досягнення шестирічного віку.
Так, зі змісту пункту 3 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" вбачається, що право на призначення дострокової пенсії мають не тільки матері осіб з інвалідністю з дитинства, які виховали їх до шестирічного віку, а і м а т е р і о с о б и з і н в а л і д н і с т ю в і к о м д о 16 р о к і в.
Необхідні документи, які підтверджують встановлення у віці до 16 років інвалідності дитині позивача, були надані відповідачу із заявою про призначення пенсії.
Таким чином, позивачем було надано до органу Пенсійного фонду всі передбачені чинним законодавством, зокрема, Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", документи, необхідні для призначення їй дострокової пенсії за віком як матері інваліда з дитинства, а саме документи, які підтверджують, що інвалідність її доньки настала до виповнення їй 16 років.
За таких обставин, суд вважає, що відмовляючи у призначенні ОСОБА_1 пенсії як матері особи з інвалідністю з дитинства, відповідач діяв не у спосіб, визначений законом. У зв`язку з цим, суд вважає за необхідне визнати таку відмову протиправною, скасувати рішення Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області №7648/03.1-11 від 17.05.2019, яким відмовлено у призначені ОСОБА_1 пенсії за віком із зниженням пенсійного віку як матері інваліда з дитинства та зобов`язати відповідача призначити позивачці пенсію згідно її заяви з дати звернення.
На підставі ст. 139 КАС України за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір, сплачений при зверненні до суду.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання відмови протиправною, скасування рішення та зобов`язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправною відмову Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком із зниженням пенсійного віку як матері інваліда з дитинства.
Скасувати рішення Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) №7648/03.1-11 від 17.05.2019, яким відмовлено у призначені ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсії за віком із зниженням пенсійного віку як матері інваліда з дитинства;
Зобов`язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) призначити ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсію за віком із зниженням пенсійного віку як матері інваліда з дитинства з дати звернення.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 03.09.2019 року.
Суддя О.М. Кунець