
Справа № 420/4643/19
У Х В А Л А
03 вересня 2019 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Потоцької Н.В.
за участі секретаря Захарчук О.В.
сторін:
представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у відкритому судовому засіданні) клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без руху, -
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться адміністративна справа за позовом ОСОБА_3 до Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради в якому позивач просить:
зобов`язати Одеську Міську раду Департамент надання адміністративних послуг зняти з реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 ;
зареєструвати за новою адресою: АДРЕСА_2 .
Через канцелярію суду за вхід. № 31011/19 представником відповідача подано клопотання про залишення адміністративного позову без розгляду на підставі п.7 ч.1 ст.240 КАС України (провадження в адміністративній справі було відкрито за позовною заявою, яка не відповідає вимогам статей 160, 161, 172 цього Кодексу, і позивач не усунув цих недоліків у строк, встановлений судом).
В судовому засіданні представник відповідача просила адміністративний позо залишити без руху, оскільки підставою для залишення позову без розгляду є не усунення позивачем недоліків у строк, встановлений судом.
Клопотання обґрунтовано наступним.
Позивач просить суд зобов`язати Департамент зняти його з реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 , а також зареєструвати за новою адресою, а саме: АДРЕСА_2 . Департамент вважає, що зазначені вимоги не можуть бути розглянуті судом виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Разом з цим, згідно з рішенням Одеської міської ради № 421-VII від 16.03.2016 р. «Про здійснення виконавчим органом Одеської міської ради на територій міста Одеси повноважень органу реєстрації, передбачених Законом України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», що виконавчим органом Одеської міської ради, який здійснюватиме повноваження органу реєстрації, на території міста Одеси є Департамент.
Так, Департамент, як орган реєстрації місця проживання, в своїй діяльності керується чинним законодавством, зокрема Законом України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» від 11.12.2003 р. №1382-ІУ (далі - Закон) та Правилами реєстрації місця проживання, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 р. № 207.
Звертаємо увагу, що порядок дій органу реєстрації чітко передбачено положеннями Правил. Так, Правилами визначено порядок дій зокрема щодо реєстрації місця проживання, зняття з реєстрації місця проживання.
Згідно зі ст.ст. 6, 7 Закону та п.п. 18, 26 Правил, реєстрація/зняття з реєстрації місця проживання здійснюється за заявою особи або її представника.
В свою чергу, відповідно до статті 9-1 Закону та пункту 11 Правил, орган реєстрації відмовляє в реєстрації/знятті з реєстрації місця проживання, якщо особа не подала необхідних документів або інформації; у поданих документах містяться недостовірні відомості або подані документи є недійсними; звернулася особа, яка не досягла 14 років.
Рішення про відмову в реєстрації/знятті з реєстрації місця проживання приймається в день звернення особи або її представника шляхом зазначення у заяві про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання підстав відмови. Зазначена заява повертається особі або її представнику.
Тобто, на сьогоднішній день існує чіткий механізм, яким передбачено процедуру отримання адміністративної послуги щодо здійснення реєстрації/знятті з реєстрації місця проживання.
Станом на день подання позову, ОСОБА_3 не звертався до Департаменту із заявою та відповідними документами на отримання адміністративних послуг щодо реєстрації місця проживання або зняття з реєстрації місця проживання у встановленому законом порядку та відповідно не отримував встановленої законодавством відмови у наданні зазначеної адміністративної послуги.
Позивачем не надано до позовної заяви жодного доказу, який би підтвердив його звернення до Департаменту з питання реєстрації/ зняття з реєстрації його місця проживання або відмови в здійсненні реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання.
Тобто, Департамент не приймав рішення про відмову в реєстрації/ знятті з реєстрації місця проживання, а також не мав можливості оформити таку відмову - адже не отримував заяву встановленого зразка від ОСОБА_3 поданої у встановлений законом спосіб.
В свою чергу єдиними зверненнями ОСОБА_3 до Департаменту є звернення подані в межах Закону України "Про звернення громадян" а саме: від 18.03.2019 року та 19.06.2019 року, на які заявник отримав відповіді від 08.04.2019 року №444/01-02-19 та від 17.07.2019 року №596/01-02-19 відповідно, у спосіб та строки визначені чинним законодавством.
Вищевикладене підтверджує те, що між ОСОБА_3 та Департаментом не виникало будь-якого публічно-правового спору з приводу надання або ненадання Департаментом адміністративних послуг з реєстрації місця проживання або зняття з реєстрацією місця проживання позивача.
Таким чином, позовна заява подана позивачем не відповідає вимогам ст. 160 КАС України.
Крім цього, звертаємо увагу на те, що листування ОСОБА_3 з Департаментом не може розглядатись, як відмова Департаменту у наданні адміністративної послуги щодо реєстрації/знятті з реєстрації місця проживання позивача, а лише може розглядатись як письмові відповіді на запити позивача. Це пов`язано з тим, що рішення про відмову у наданні адміністративної послуги видається у конкретно визначеній формі, яка затверджена Правилами № 207 в додатку № 6. Така позиція Департаменту підтверджується і судовою практикою зокрема постановою Верховного суду від 19.07.2019 року по справі № 522/1477/17.
Представник позивача, щодо клопотання про залишення без руху заперечував, зазначивши, що відповідь від 08.04.2019 року №444/01-02-19 є фактично відмовою в наданні адміністративної послуги.
Розглянувши клопотання про залишення адміністративного позову без руху суд приходить до висновку про його задоволення, з огляду на наступне.
Європейський суд з прав людини в рішеннях «Філіс проти Греції», «Міцци проти Мальти» зазначає, що право на звернення до суду не є абсолютним і особа, яка має намір ним скористатися, повинна дотримуватися порядку, передбаченого національним процесуальним законодавством конкретної держави.
Позивачем заявлені вимоги:
зобов`язати Одеську міську раду Департамент надання адміністративних послуг зняти з реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 ;
зареєструвати за новою адресою : АДРЕСА_2 .
Статтею 3 Закону України від 11.12.2003 № 1382-IV «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», визначено, що вільний вибір місця проживання чи перебування - право громадянина України, а також іноземця та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, на вибір адміністративно-територіальної одиниці, де вони хочуть проживати чи перебувати; місце проживання - житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає, а також спеціалізовані соціальні установи, заклади соціального обслуговування та соціального захисту, військові частини; реєстрація - внесення інформації до реєстру територіальної громади, документів, до яких вносяться відомості про місце проживання/перебування особи, із зазначенням адреси житла/місця перебування із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Відповідно до частини третьої статті 6 Закону № 1382-IV (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), для реєстрації особа або її представник подає органу реєстрації (у тому числі через центр надання адміністративних послуг): письмову заяву; документ, до якого вносяться відомості про місце проживання. Якщо дитина не досягла 16-річного віку, подається свідоцтво про народження; квитанцію про сплату адміністративного збору; документи, що підтверджують право на проживання в житлі, перебування або взяття на облік у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту, проходження служби у військовій частині, адреса яких зазначається під час реєстрації; військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку).
Статтею 11 Закону № 1382-IV, визначено, що реєстрацію та зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб у межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці здійснює орган реєстрації.
Правила реєстрації місця проживання, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 № 207, ці Правила визначають механізм здійснення реєстрації / зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб в Україні, а також встановлюють форми необхідних для цього документів.
У цих Правилах терміни вживаються у значенні, наведеному у Законі України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні".
Реєстрація / зняття з реєстрації місця проживання/перебування здійснюється виконавчим органом сільської, селищної або міської ради, сільським головою (у разі коли відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено) (далі - орган реєстрації) на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради.
Процедура зняття з реєстрації визначена у Розділі «Зняття з реєстрації місця проживання» (п. 26-27).
26. Зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється на підставі:
заяви особи або її представника за формою згідно з додатком 11;
рішення суду, яке набрало законної сили, про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням, про виселення, про зняття з реєстрації місця проживання особи, про визнання особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою;
свідоцтва про смерть;
повідомлення територіального органу або підрозділу ДМС із зазначенням відповідних реквізитів паспорта померлої особи або документа про смерть, виданого компетентним органом іноземної держави, легалізованого в установленому порядку;
інших документів, які свідчать про припинення:
підстав для перебування на території України іноземців та осіб без громадянства (інформація територіального органу ДМС або територіального підрозділу ДМС, на території обслуговування якого зареєстровано місце проживання особи, про закінчення строку дії посвідки на тимчасове проживання або копія рішення про скасування посвідки на тимчасове проживання чи скасування дозволу на імміграцію та посвідки на постійне проживання в Україні);
підстав для проживання бездомної особи у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту (письмове повідомлення соціальної установи, закладу соціального обслуговування та соціального захисту);
підстав на право користування житловим приміщенням (закінчення строку дії договору оренди, найму, піднайму житлового приміщення, строку навчання в навчальному закладі (у разі реєстрації місця проживання в гуртожитку навчального закладу на час навчання), відчуження житла та інших визначених законодавством документів).
Зняття з реєстрації місця проживання на підставах, визначених в абзацах восьмому та дев`ятому цього пункту, здійснюється за клопотанням уповноваженої особи спеціалізованої соціальної установи, закладу соціального обслуговування та соціального захисту або за заявою власника/наймача житла або їх представників.
Зняття з реєстрації місця проживання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб, стосовно яких встановлено опіку та піклування, здійснюється за погодженням з органами опіки та піклування.
Разом із заявою особа подає:
документ, до якого вносяться відомості про зняття з реєстрації місця проживання. Якщо дитина не досягла 16 років, подається свідоцтво про народження;
квитанцію про сплату адміністративного збору;
військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку).
У разі подання заяви представником особи, крім зазначених документів, додатково подаються:
документ, що посвідчує особу представника;
документ, що підтверджує повноваження особи як представника, крім випадків, коли заява подається законними представниками малолітньої дитини - батьками (усиновлювачами).
Зняття з реєстрації місця проживання особи за заявою законного представника здійснюється за згодою інших законних представників.
У разі реєстрації місця проживання батьків за різними адресами зняття з реєстрації місця проживання дитини, яка не досягла 14 років, разом з одним із батьків здійснюється за письмовою згодою другого з батьків у присутності особи, яка приймає заяву, або на підставі засвідченої в установленому порядку письмової згоди другого з батьків (крім випадків, коли місце проживання дитини визначено відповідним рішенням суду або рішенням органу опіки та піклування).
27. Працівник органу реєстрації або центру надання адміністративних послуг перевіряє належність документа, до якого вносяться відомості про місце проживання, особі, що його подала, його дійсність, правильність заповнення заяви про зняття з реєстрації місця проживання та наявність документів, необхідних для зняття з реєстрації місця проживання, про що зазначений працівник робить відповідний запис у цій заяві.
Працівник органу реєстрації у день звернення особи (її представника) або в день отримання документів від центру надання адміністративних послуг, представника спеціалізованої соціальної установи, закладу соціального обслуговування та соціального захисту, посадової особи виконавців послуг з управління (утримання) багатоквартирного будинку (гуртожитку), об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельного кооперативу, управителя багатоквартирного будинку:
приймає рішення про зняття з реєстрації або про відмову у знятті з реєстрації місця проживання особи;
вносить відомості про зняття з реєстрації місця проживання у документ, до якого вносяться відомості про місце проживання. Датою зняття з реєстрації місця проживання осіб, які подавали документи через центр надання адміністративних послуг, представника спеціалізованої соціальної установи, закладу соціального обслуговування та соціального захисту, посадову особу виконавців послуг з управління (утримання) багатоквартирного будинку (гуртожитку), об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельного кооперативу, управителя багатоквартирного будинку, є дата отримання органом реєстрації відповідних документів;
формує і вносить дані про зняття з реєстрації місця проживання особи до реєстру територіальної громади;
формує інформацію про зняття з реєстрації місця проживання особи для її передачі до Реєстру відповідно до Порядку;
оформляє і видає довідку про зняття з реєстрації місця проживання, форма якої наведена в додатку 16, дітям, які не досягли 16 років, та громадянам, які мають паспорт громадянина України у формі картки, а також вилучає раніше видану довідку про реєстрацію місця проживання для подальшого знищення;
повертає особі або її представнику, адміністратору центру надання адміністративних послуг, представнику спеціалізованої соціальної установи, закладу соціального обслуговування та соціального захисту або посадовій особі виконавців послуг з управління (утримання) багатоквартирного будинку (гуртожитку), об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельного кооперативу, управителю багатоквартирного будинку документ, до якого внесені відомості про зняття з реєстрації місця проживання, довідку про зняття з реєстрації місця проживання, а також документи, які подавалися.
Якщо під час подачі документів буде встановлено, що особа подала для зняття з реєстрації місця проживання недійсний паспорт громадянина України, працівник органу реєстрації або центру надання адміністративних послуг складає на неї адміністративний протокол за вчинення правопорушення, визначеного у статті 197 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Якщо іноземець або особа без громадянства подали для зняття з реєстрації місця проживання недійсний документ, до якого вносяться відомості про місце проживання, іноземця або особу без громадянства направляють до територіального підрозділу ДМС відповідно до території обслуговування для вжиття до них заходів адміністративного впливу, а також для оформлення нового документа або внесення визначених законодавством змін у наявний документ.
Якщо зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється на підставі документів, зазначених в абзацах третьому, сьомому - дев`ятому пункту 26 цих Правил, без надання документа, до якого вносяться відомості про реєстрацію місця проживання, штамп зняття з реєстрації місця проживання особи проставляється в такому документі у разі звернення особи.
Зняття з реєстрації місця проживання в разі смерті особи здійснюється датою надходження до органу реєстрації документів, визначених в абзацах третьому - п`ятому пункту 26 цих Правил.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про наявність підстав для залишення адміністративного позову без руху, оскільки матеріалах справи відсутні докази, які б вказували на звернення позивача до Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради з урахування встановленої процедури та отримання у встановленому порядку відмови.
Суд вважає за необхідне вказати на позиції ВС:
Верховний Суд у постанові від 21.11.2018 за результатами розгляду справи №504/4148/16-а дійшов такого правового висновку: «вирішуючи спір, суд має пересвідчитись у належності особі яка звернулась за судовим захистом, відповідного права або охоронюваного законом інтересу(чи є така особа належним позивачем у справі - наявність права на позов у матеріальному розумінні).»;
у постанові від 28 лютого 2019 р. у справі №522/3665/17, який сформулював загальні підходи до визначення законного інтересу як предмета судового захисту в адміністративному судочинстві.
Так, ВС дійшов висновку, що судовому захисту в адміністративному судочинстві підлягає законний інтерес, якому властиві такі ознаки:
має правовий характер, тобто перебуває у сфері правового регулювання;
пов`язаний із конкретним матеріальним або нематеріальним благом;
є визначеним - благо, на яке спрямоване прагнення, не може бути абстрактним або загальним, у позовній заяві особа повинна зазначити, який саме її інтерес порушено та в чому він полягає;
є персоналізованим (суб`єктивним), тобто належить конкретній особі (позивачу);
суб`єктом порушення позивач вважає суб`єкта владних повноважень.
Відповідно до ч. 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи вищевикладене, суддя дійшов висновку, що адміністративний позов ОСОБА_3 , слід залишити без руху, встановивши позивачу строк для усунення недоліків - 5 (п`ять) днів з дня отримання ухвали (ч. 2 ст. 169 КАС України).
Керуючись ст. ст. 2, 9, 12, 160, 169, 172, 245, 256, 294 КАС України, суд,
УХВАЛИВ:
Клопотання представника відповідача про залишення адміністративного позову без руху - задовольнити.
Адміністративний позов ОСОБА_3 до Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради про зобов`язання вчинити дії - залишити без руху.
Надати позивачу 5-ти денний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня вручення ухвали.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Ухвала окремо від рішення по справі оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя Потоцька Н.В.