Рішення № 84127736, 09.09.2019, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.09.2019
Номер справи
360/3473/19
Номер документу
84127736
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

09 вересня 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/3473/19

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Ірметова О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін справу за позовом ОСОБА_1 до Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання незаконною відмову та зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

05 серпня 2019 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання незаконною відмову та зобов`язання вчинити певні дії, в якому позивач просив суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Рубіжанського об`єнаного управління Пенсійного фонду України Луганської області № 225/ш-14 від 16.07.2019 «Роз`яснення щодо відмови в зарахуванні до пільгового стажу періодів роботи» в частині відмови в зарахуванні до пільгового стажу періодів роботи з 10.07.1989 по 13.03.1995 в управлінні з монтажу, демонтажу та ремонту ГШО в/о «Макіїввугілля» за Списком №1 на посаді «горно монтажника подземного»;

- зобов`язати Рубіжанське об`єнане управління Пенсійного фонду України Луганської області зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 період роботи з 10.07.1989 по 13.03.1995 на ГШО в/о «Макіїввугілля» та прийняти рішення про призначення пенсії на пільгових умовах згідно з п. "а" ч. 1 ст. 13 Закону України Про пенсійне забезпечення.

Ухвалою від 09.08.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (а.с. 1-2).

Позовну заяву обґрунтовано тим, що 24.06.2019 позивач звернувся до відповідача з письмовою заявою про призначення пенсії на пільгових умовах та рішенням Рубіжанське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області №225/ш-14 від 16.07.2019 було відмовлено в призначенні пенсії на пільгових умовах на підставі того, що відповідно до Порядку для визначення права на пенсію на пільгових умовах приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників згідно з додатком №5 до Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 у довідці має бути зазначено: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка; виписка з наказу про атестацію робочого місця. З посиланням на Закон України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» відповідач не прийняв надані позивачем документи за період роботи з 10.07.1989 по 13.03.1995 в управлінні з монтажу, демонтажу та ремонту ГШО в/о «Макіїввугілля» (довідки видані ОП «Управление по накладке, испытанию и ремонту горно-шахтного оборудования» ГМ «Макеевуголь», які знаходяться на окупованій території).

Позивач вважає, що оскільки записи трудової книжки серії НОМЕР_1 містять інформацію про його зайнятість в період з 10.07.1989 по 13.03.1995 в управлінні з монтажу, демонтажу та ремонту ГШО в/о «Макіїввугілля» цього достатньо для призначення пенсії на пільгових умовах.

27 серпня 2018 року від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву (а.с. 48-60) в обґрунтування якого зазначено, що 24.06.2019 позивач звернувся до Кремінського відділу обслуговування громадян Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області із письмовим зверненням зареєстрованою відповідно до Закону України «Про звернення громадян» щодо відмови в зарахуванні до пільгового стажу періодів роботи.. Листом від 16.07.2019 № 225/Ш-14 позивачу повідомлено, що загальний стаж роботи складає 23 роки 3 дні. До загального стажу враховано: період навчання згідно з дипломом НОМЕР_2 , проходження військової служби згідно з військовим квитком НОМЕР_6, період роботи згідно з трудовою книжкою від 24.07.1985 НОМЕР_1 та індивідуальних відомостей про застраховану особу з 11.06.1985 по 19.05.2019. Період роботи з 10.07.1989 по 13.03.1995 в управлінні з монтажу, демонтажу та ремонту ГШО в/о «Макіїввугілля» не може бути зараховано до пільгового стажу. Надані позивачем документи (довідки видані ОП «Управление по наладке, испытанию и ремонту горно-шахтного оборудования» ГМ «Макеевуголь» які знаходяться за адресою: вул. Патона, б. 2 а, п. 2, м. Макіївка, Донецька область, ДНР) не можуть бути прийняті до опрацювання, оскільки відповідно до Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 № 1085, м. Донецьк знаходяться на території, на якій органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.

Відповідач зазначив, що позивач звернувся до відповідача 24.06.2019 із письмовим зверненням, зареєстрованим відповідно до Закону України «Про звернення громадян». У позовних вимогах позивач просить скасувати відмову відповідача, оформлену листом від 16.07.2019 № 225/Ш-14. Рішення щодо відмови у зарахуванні позивачу до пільгового стажу з 10.07.1989 по 13.03.1995 в управлінні з монтажу, демонтажу та ремонту ГШО в/о «Макіїввугілля» відповідачем не приймалося, лист від 16.07.2019 № 225/Ш-14 має роз`яснювальний характер, що є свідченням виконання вимог Закону України «Про звернення громадян» в аспекті надання відповіді на будь-яке звернення громадянина, яке оформлене належним чином.

На підставі вищевикладеного відповідач вважає позов необґрунтованим та таким що не підлягає задоволенню.

04 вересня 2019 року від позивача надійшла відповідь на відзив на позовну заяву (а.с. 80-85) в обґрунтування якої зазначено, що відповідно до ч.1 ст.16 Закону України «Про звернення громадян» скарга на дії чи рішення органу державної влади, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, об`єднання громадян, засобів масової інформації, посадової особи подається у порядку підлеглості вищому органу або посадовій особі, що не позбавляє громадянина права звернутися до суду відповідно до чинного законодавства, а в разі відсутності такого органу або незгоди громадянина з прийнятим за скаргою рішенням - безпосередньо до суду. Таким чином, є питання правомірності не зарахування відповідачем до пільгового стажу, який дає право мені на призначення пенсії на пільгових умовах, мого стажу роботи з 10.07.1989 по 13.03.1995 через те, що довідки видані на тимчасово окупованій території. Проте, записи трудової книжки серії НОМЕР_1 містять інформацію про зайнятість позивача в період з 10.07.1989 по 13.03.1995 в управлінні з монтажу, демонтажу та ремонту ГШО в/о «Макіїввугілля». Архівними довідками від 23.05.2019 № 36/03, 37/03, від 21.05.2019 № 36, Наказом «Про прийняття на роботу на невстановлений строк» від 10.07.89 р. № 119-к, Наказом «Про звільнення» від 10.11.89 № 170-к, Наказом «Про присвоєння розрядів працюючим» від 26.03.90 № 74, Наказом «Про звільнення» від 13.03.95 № 23-к, випискою з протоколу засідання атестаційної комісії від 19.08.1994, які видані ОП «Управление по накладке, испытанию и ремонту горно-шахтного оборудования» ГМ «Макеевуголь», яке знаходиться за адресою: вул. Патона, б.2а, п.2, м. Макіївка, Донецька область, ДНР підтвердив наявність щомісячного фактичного часу роботи в управлінні з монтажу, демонтажу та ремонту ГШО в/о «Макіїввугілля» за спірний період.

На підставі викладеного позивач просив суд задовольнити позовні вимоги.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-79 КАС України, суд встановив такі обставини справи та відповідні правовідносини, що склалися між сторонами.

11 червня 2019 року позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення первинної оцінки документів для призначення пенсії за віком (а.с.62).

Відповідачем проведено попередню правову оцінку документів наданих позивачем (а.с. 63) та листом від 16.07.2019 № 225/Ш-14 роз`яснено позивачу, що загальний стаж роботи складає 23 роки З дні. До загального стажу враховано: період навчання згідно з дипломом НОМЕР_2 , проходження військової служби згідно з військовим квитком НОМЕР_6, період роботи згідно з трудовою книжкою від 24.07.1985 НОМЕР_1 та індивідуальних відомостей про застраховану особу з 11.06.1985 по 19.05.2019. Не зарахованих періодів стажу на підставі зазначених вище документів немає. Надані позивачем документи за період роботи з 10.07.1989 по 13.03.1995 в управлінні з монтажу, демонтажу та ремонту ГШО в/о «Макіїввугілля» (довідки видані ОП «Управление по наладке, испытанию и ремонту горно-шахтного оборудования» ГМ «Макеевуголь» які знаходяться за адресою : вул. Патона, б.2а, п.2, м. Макіївка, Донецька область, ДНР), не є підставою для зарахування пільгового стажу при призначенні пенсії (а.с. 39).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд керується такими вимогами чинного законодавства.

Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Положеннями пункту 6 статті 92 Конституції України визначено, що виключно законами України визначаються, зокрема основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

За приписами частини п`ятої статті 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 1058-ІV) документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від25.11.2005 № 22-1 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846 9 (далі - Порядок № 22-1).

Згідно пункту 1.2 Порядку № 22-1 заява про призначення пенсії працюючим особам, а також членам сім`ї у зв`язку з втратою годувальника подається заявником до органу, що призначає пенсію, через уповноважену посадову особу підприємства, установи, організації за місцезнаходженням такого підприємства, установи або організації. За бажанням особи така заява може бути подана особисто за місцем проживання (реєстрації) або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, або законного представника.

Перелік документів, необхідних для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший визначений розділом ІІ Порядку № 22-1.

Відповідно до пункту 2.4 Порядку № 22-1 до заяви про призначення пенсії за вислугу років, крім документів, передбачених підпунктами 1 - 4 пункту 2.1 цього розділу, надаються також документи, що підтверджують стаж роботи, який дає право на призначення такого виду пенсії.

Положеннями пункту 2.23 Порядку № 22-1 передбачено, що документи, необхідні для призначення пенсії, можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію. Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах. У разі якщо підтвердженням страхового стажу є трудова книжка, надається копія з неї, завірена адміністрацією підприємства, установи, організації за місцем останньої роботи або органом, що призначає пенсію.

У відповідності до вимог пункту 4.2 Порядку № 22-1 при прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі; 4) видає пам`ятку пенсіонеру (додаток 4), копія якої зберігається у пенсійній справі.

Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України (пункт 4.3 Порядку № 22-1).

Згідно пункту 4.7 Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.

З аналізу викладених норм вбачається, що підставою для вчинення дій, спрямованих на призначення пенсії за вислугу років, є відповідна заява особи та додані до неї необхідні документи, подані до уповноваженого органу Пенсійного фонду у встановленому порядку.

Суд зазначає, що позивач звернувся до відповідача з заявою про проведення первинної оцінки документів для призначення пенсії за віком, а не з заявою встановленого зразка про призначення та виплату пенсії за вислугу років на пільгових умовах відповідно до положень статті 44 Закону № 1058-ІV, та необхідним пакетом документів, а отже позивачем не дотримано встановленого порядку звернення за призначенням пенсії, що визначає право на даний вид пенсії, а тому у відповідача не було підстав для призначення позивачу пенсії та прийняття відповідного рішення.

Даний висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, висловленою в постановах від 06.02.2018 у справі № 425/1867/16-а та від 19.04.2018 у справі № 601/198/16 (К/9901/6458/18).

Також відповідно до пункту 19 статті 4 КАС України індивідуальний акт - акт (рішення) суб`єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк.

Судом встановлено, що пенсійним органом була проведена лише попередня правова оцінка документів, а отже рішення щодо призначення або відмови позивачу в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідачем не приймалось.

При цьому, лист Рубіжанського ОУПФУ Луганської області від 16.07.2019 №225/ш-14, не є індивідуальним актом у розумінні пункту 19 статті 4 КАС України, оскільки він має виключно роз`яснювальний характер, та не тягне за собою жодних правових наслідків для прав або інтересів позивача.

Тобто, пенсійний орган не позбавив позивача права на отримання пенсії.

Суд звертає увагу позивача, що він має право звернутися до органу, що призначає пенсію з відповідною заявою встановленого зразка про призначення йому пенсії на пільгових умовах відповідно до положень статті 44 Закону № 1058-ІV разом з встановленим пакетом документів, за результатами розгляду якої, орган, що призначає пенсію зобов`язаний прийняти відповідне рішення про призначення або про відмову в призначенні пенсії позивачу.

Відповідно до частини другою ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною першою ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

На підставі викладеного суд приходить до висновку, що у задоволенні позовних вимог слід відмовити, оскільки відповідач, розглядаючи заяву позивача про проведення первинної оцінки документів для призначення пенсії за віком не мав права та обов`язку відповідно до вимог чинного законодавства вирішувати питання про призначення пенсії за віком.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з такого.

Ухвалою суду від 09 серпня 2019 року відстрочено сплату позивачу судового збору до ухвалення рішення у справі.

Згідно із ч. 2 ст. 132 КАС України, розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Згідно із частиною першої статті 3 Закону України від 08.07.2011 № 3674-VI "Про судовий збір" судовий збір, зокрема, справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.

Відповідно до частини першої статті 4 Закону України № 3674-VI судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Підпунктом 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір" визначено, що ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду фізичною особою адміністративного позову не майнового характеру у розмірі - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

З огляду на розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 01 січня 2019 року - 1921,00 грн, встановлений Законом України "Про Державний бюджет України на 2019 рік", позивач за подання даної позовної заяви повинен був сплатити судовий збір у розмірі 768,40 грн.

Враховуючи те, що до ухвалення рішення по даній справі позивачем не сплачено судовий збір у законодавчо визначеному розмірі, а тому судові витрати підлягають стягненню з позивача у розмірі 768,40 грн.

Керуючись статтями 2, 7-9, 19, 20, 32, 72-77, 90, 139, 205, 241-246, 250, 255, 295, Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання незаконною відмову та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_5 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ) на користь Державного бюджету України за банківськими реквізитами: отримувач коштів ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код за ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача 899998, рахунок отримувача 31211256026001, код класифікації доходів бюджету 22030106, судовий збір в сумі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім гривень 40 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.В. Ірметова