Рішення № 84127581, 09.09.2019, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.09.2019
Номер справи
320/5882/18
Номер документу
84127581
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 вересня 2019 року м. Київ справа №320/5882/18

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Басая О. В., розглянувши в м. Києві у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ТД Рибпром" до Головного управління ДФС у Київській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення рішення,

в с т а н о в и в:

Товариство з обмеженою відповідальністю "ТД Рибпром" звернулось до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДФС у Київській області, в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 10.08.2018 №0078905401 за платежем: податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), код платежу: 3014010100 , в частині застосування штрафу у сумі 60 835,34 грн.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що висновки контролюючого органу про порушення позивачем встановлених законом строків реєстрації податкових накладних є безпідставними.

Київський окружний адміністративний суд ухвалою від 12.11.2018 відкрив провадження у даній справі за правилами загального позовного провадження та призначив справу до розгляду у підготовчому засіданні на 11.12.2018, яке відкладено на 10.01.2019 за клопотанням відповідача.

Підготовче засідання 10.01.2019 знято з розгляду у зв`язку з перебуванням головуючого судді у відпусті.

Відповідач 17.01.2019 надав суду письмовий відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позову.

Ухвалою від 31.01.2019 суд закінчив підготовче провадження у даній справі та призначив справу до судового розгляду по суті на 21.02.2019.

У судовому засіданні 21.02.2019 оголошено перерву до 07.03.2019 у зв`язку з необхідністю надання сторонами додаткових пояснень щодо обставин справи.

У судовому засіданні 07.03.2019 судом прийнято рішення про розгляд справи у порядку письмового провадження на підставі наявних доказів, про що постановлено протокольну ухвалу.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, судом встановлено наступне.

ТОВ "ТД Рибпром" є юридичною особою, має статус платника податку на додану вартість.

Посадовими особами ГУ ДФС у Київській області проведено камеральну електронну перевірку даних своєчасності реєстрації ТОВ "ТД Рибпром" податкових накладних в ЄРПН, за наслідками якої складно Акт від 02.07.2018 №452/10-36-54-01/32846847 (том 1, а. с. 32-34).

Згідно висновків Акту перевіркою встановлено порушення позивачем вимог п. 201.10 ст. 201 ПК України, а саме - перевищення 15-денного терміну реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцю - платнику ПДВ, в Єдиному реєстрі податкових накладних.

На підставі висновків Акту перевірки контролюючим органом прийнято податкове повідомлення-рішення від 10.08.2018 №0078905401 (том 1, а. с. 9-10).

За наслідками адміністративного оскарження висновки Акту перевірки та прийняте на їх підставі податкове повідомлення-рішення залишено без змін.

Вважаючи вказане рішення в частині застосування штрафу у сумі 60 835,34 грн. протиправним, позивач звернувся до суду з позовом про його оскарження.

Відносини, які виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає ПК України.

Відповідно до п. 200.1 ст. 200 ПК України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов`язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

Згідно п. 201.10 ст. 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Відповідач стверджує про те, що оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням до Товариства правомірно застосовано штрафні санкції, оскільки останнім порушено граничні строки реєстрації у ЄРПН податкових накладних, а саме: від 23.10.2017 №49, від 27.10.2017 №58, від 17.10.2017 №37, від 24.10.2017 №50.

Проте, суд вважає такі висновки відповідача необґрунтованими у зв`язку з наступним.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 (далі - Порядок №1246) визначає механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних (далі - Реєстр).

Згідно п. 3 Порядку №1246 (у редакції постанови КМ України від 26.04.2017 №341), операційний день для реєстрації документів триває щодня з 0 до 23 години.

Згідно п. 8 Порядку №1246 податкова накладна та/або розрахунок коригування складаються та реєструються постачальником (продавцем) - платником податку, крім випадків, визначених пунктом 9 цього Порядку.

Відповідно до п. 10 Порядку №1246 після складення податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі на них накладається електронний цифровий підпис посадових осіб постачальника (продавця) у такому порядку:

електронний цифровий підпис головного бухгалтера (бухгалтера) або електронний цифровий підпис керівника (у разі відсутності у постачальника (продавця) посади бухгалтера);

електронний цифровий підпис, який за правовим статусом прирівнюється до печатки (у разі наявності).

Постачальник (продавець), що є фізичною особою - підприємцем, накладає електронний цифровий підпис у такому порядку:

електронний цифровий підпис фізичної особи - підприємця;

електронний цифровий підпис, який за правовим статусом прирівнюється до печатки (у разі наявності).

Пунктом 11 Порядку №1246 визначено, що після накладення електронного цифрового підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДФС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Примірник податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі зберігається у платника податку.

Відповідно до п. 12 Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки:

відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту);

чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;

реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;

дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201Кодексу;

наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1статті 201 Кодексу;

наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.);

наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується;

факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами;

відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу;

дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція) (п. 13 Порядку №1246).

Згідно п. 14 Порядку №1246 квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.

Відповідно до п. 15 Порядку №1246 у квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття.

Суд зазначає, що з урахуванням вимог п. 201.10 ст. 201 ПК України граничний строк реєстрації в ЄРПН податкових накладних від 23.10.2017 №49, від 27.10.2017 №58, від 17.10.2017 №37, від 24.10.2017 №50 становить 15.11.2017 - календарний день (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

В обґрунтування позовних вимог Товариство посилається на те, що податкові накладні від 23.10.2017 №49, від 27.10.2017 №58, від 17.10.2017 №37, від 24.10.2017 №50 направлено для реєстрації у ЄРПН до закінчення операційного дня 15.11.2017, тобто до 23.00 год.

Суд зазначає, що вказані доводи знайшли своє підтвердження наявними в матеріалах справи доказами.

Так, згідно квитанцій №1 податкова накладна від 23.10.2017 №49 була доставлена до центрального рівня ДПС України 15.11.2017 о 16:03:34, о 16:35:14, о 17:18:32, о 17:55:36, документ прийнято - 16.11.2017 о 10:04:39 (том 1, а. с. 208 - 211, 214).

Згідно квитанцій №1 податкова накладна від 27.10.2017 №58 була доставлена до центрального рівня ДПС України 15.11.2017 о 16:09:30, о 16:36:47, о 17:17:09, о 17:55:25, документ прийнято - 16.11.2017 о 10:04:16 (том 1, а. с. 216 - 219, 222).

Згідно квитанцій №1 податкова накладна від 24.10.2017 №50 була доставлена до центрального рівня ДПС України 15.11.2017 о 16:08:19, о 16:40:02, о 17:17:15, о 17:55:38, документ прийнято 16.11.2017 о 10:10:28 (том 1, а. с. 224 - 228, 230).

Згідно квитанцій №1 податкова накладна від 17.10.2017 №37 була доставлена до центрального рівня ДПС України 15.11.2017 о 16:08:18, о 16:36:47, о 17:55:27, о 17:18:43, документ прийнято 16.11.2017 о 10:09:06 (том 1, а. с. 234 - 237, 238).

З викладеного слідує, що вказані накладні були направлені позивачем для реєстрації у ЄРПН до закінчення операційного дня 15.11.2017, тобто до 23.00 год.

Стосовно посилання у вказаних квитанціях про те, що документ не може бути прийнятий, оскільки сума ПДВ не може перевищувати суму ліміту на рахунку ПДВ продавця, суд зазначає, що загальна сума ПДВ по вказаних податкових накладних становить 608 353,34 грн.

У той же час, згідно наявних в матеріалах справи відомостей системи "M.E. DOC" контрагентом позивача ТОВ "Айсберг-Фіш" 15.11.2017 з 16:02 год. по 16:05 год. зареєстровано в ЄРПН податкові накладні на загальну суму податку на додану вартість 672 991,00 грн. (том 1, а. с. 189).

Як стверджує позивач, під час його звернення на гарячу лінію ДФС надано пояснення, що реєстрація ТОВ "Айсберг-Фіш" податкових накладних не була вчасно відображена у системі електронного адміністрування ПДВ у зв`язку перевантаженням серверу ДФС.

При цьому, згідно наявного в матеріалах справи Витягу з системи електронного адміністрування ПДВ №15587892 вже станом на 21 год. 54 хв. 15.11.2017 сума податку, на який ТОВ "ТД Рибпром" мало право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному державну реєстрі податкових накладних становила 686 517,57 грн. (том 1, а. с. 206).

Будь-яких відомостей на спростування вказаних обставин відповідачем суду не надано.

Суд зазначає, що відповідно до ст.ст. 109, 110 ПК України податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Платники податків, податкові агенти та/або їх посадові особи несуть відповідальність у разі вчинення порушень, визначених законами з питань оподаткування та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

У межах спірних правовідносин суд приходить до висновку, що неналежне виконання вимог податкового законодавства стосовно своєчасної реєстрації позивачем зазначених податкових накладних відбулось з вини контролюючого органу, що виключає протиправність діянь платника податку, та як наслідок, притягнення його до відповідальності.

Відсутність вини платника податків, як необхідної складової податкового правопорушення, обумовлює протиправність застосування штрафних (фінансових) санкцій оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням.

Такого ж висновку щодо відповідальності платника податків дійшов Верховний Суд у постанові від 20.03.2018 у справі №819/777/17.

Згідно п. 5 ч. 2 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Відповідно до ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, а також те, що відповідачем не доведено належними, достатніми доказами правомірність застосування до позивача податковим повідомленням-рішенням від 10.08.2018 №0078905401 штрафу у сумі 60 835,34 грн., суд дійшов висновку про протиправність такого повідомлення-рішення у цій частині.

Отже, позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

До позовної заяви позивачем додано докази сплати судового збору у сумі 1 762,00 грн.

Оскільки суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову, відшкодуванню позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягають судові витрати у сумі 1 762,00 грн.

Керуючись ст. 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90,139, 143, 194, 205, 242- 246, 250, 255 КАС України, суд

в и р і ш и в:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області від 10.08.2018 №0078905401 за платежем: податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), код платежу: 3014010100, в частині застосування штрафу у сумі 60 835,34 грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Київській області (03151, м. Київ, вул. Народного ополчення, 5а, код 39393260) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ТД Рибпром" (08132, Київська обл., м. Вишневе, вул. Промислова, 5, код 32846847) судові витрати у сумі 1 762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) грн. 00 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Басай О.В.