Рішення № 84123057, 09.09.2019, Господарський суд Запорізької області

Дата ухвалення
09.09.2019
Номер справи
908/902/19
Номер документу
84123057
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України

номер провадження справи 33/62/19

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09.09.2019 Справа № 908/902/19

м.Запоріжжя Запорізької області

За позовом: Приватного акціонерного товариства "Бердянське підприємство теплових мереж" (71100, Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Морська, 65/97)

до відповідача: Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи "Запоріжгаз" (69035, м. Запоріжжя, вул. Заводська, буд.7)

третя особа-1, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: ДЕРЖАВНЕ ПІДПРИЄМСТВО "ЗАПОРІЗЬКИЙ НАУКОВО - ВИРОБНИЧИЙ ЦЕНТР СТАНДАРТИЗАЦІЇ, МЕТРОЛОГІЇ ТА СЕРТИФІКАЦІЇ" (69057, м. Запоріжжя, вул. Антенна, буд.10)

третя особа-2, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: Акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" (01601, м. Київ, вул. Б. Хмельницького, буд. 6)

третя особа-3, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: Акціонерне товариство "УКРТРАНСГАЗ" (01021, м. Київ, Кловський узвіз, буд. 9/1)

про скасування рішення та зобов`язання відповідача вчинити певні дії

Господарський суд Запорізької області у складі колегії суддів: головуючий суддя Мірошниченко М.В., судді: Горохов І.С., Зінченко Н.Г.

Секретар судового засідання Хилько Ю.І.

За участю представників сторін:

від позивача: Дігтяренко В.С.- довіреність № б/н від 07.02.2019 р.

від відповідача: Бурдак О.В.- довіреність № Др-44-0519 від 22.05.2019 р., Ніконов М.В., довіреність № ДР-152-0919 від 09.09.2019 р.

від третьої особи-1: не з`явився

від третьої особи-2: Остапенко В.М.- довіреність №14-201 від 17.05.2019 р.

від третьої особи-3: Жирний О.С., довіреність № 1-306 від 29.12.2018 р.

СУТНІСТЬ СПОРУ:

16.04.2019 до господарського суду Запорізької області надійшла позовна заява Приватного акціонерного товариства "Бердянське підприємство теплових мереж" до Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Запоріжгаз" про скасування рішення комісії Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Запоріжгаз" про задоволення акту про порушення від 05.02.2019 року № 958 оформленого протоколом засідання комісії по розгляду акту про порушення від 07.02.2019 року та зобов`язання Публічне акціонерне товариства по газопостачанню та газифікації "Запоріжгаз" здійснити перерахунок об`єму розподіленого Приватному акціонерному товариству "Бердянське підприємство теплових мереж" природного газу за періоди 03.02.2019 року - 28.02.2019 року, 01.03.2019 року - 31.03.2019 року за розрахунком Приватного акціонерного товариства "Бердянське підприємство теплових мереж". Позов обґрунтовано ст.ст. 11, 15, 16 ЦК України, Кодексом ГМР, ст. 20 ГК України.

Згідно з Витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 16.04.2019 р. здійснено автоматичний розподіл судової справи між суддями, присвоєно єдиний унікальний номер судової справи 908/902/19 та визначено до розгляду судді Мірошниченко М.В.

Ухвалою господарського суду Запорізької області від 22.04.2019 р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 908/902/19. Присвоєно справі номер провадження 33/62/19. Ухвалено розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 21.05.2019 р.

Ухвалою господарського суду Запорізької області від 21.05.2019 р. відкладено вирішення клопотання позивача про залучення до участі у справі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача до підготовчого засідання 13.06.2019 р., продовжено процесуальний строк, встановлений відповідачу для подання відзиву на позовну заяву - до 05.06.2019 р., відкладено підготовче засідання на 13.06.2019 р., повторно витребувано від Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Запоріжгаз" та Державного підприємства "Запорізький науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" докази.

Ухвалою господарського суду Запорізької області від 13.06.2019 р. залучено до участі у справі в якості третьої особи-1, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - ДЕРЖАВНЕ ПІДПРИЄМСТВО "ЗАПОРІЗЬКИЙ НАУКОВО - ВИРОБНИЧИЙ ЦЕНТР СТАНДАРТИЗАЦІЇ, МЕТРОЛОГІЇ ТА СЕРТИФІКАЦІЇ". Залучено до участі у справі в якості третьої особи-2, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України". Залучено до участі у справі в якості третьої особи-3, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Акціонерне товариство "УКРТРАНСГАЗ". Продовжено строк підготовчого провадження на 30-ть днів - до 22.07.2019 р. включно. Відкладено підготовче засідання на 16.07.2019 р.

Ухвалою господарського суду Запорізької області від 16.07.2019 призначено колегіальний розгляд справи № 908/902/19 у складі трьох суддів.

Згідно з витягом із протоколу автоматичного визначення складу колегії суддів від 16.07.2019 р. для розгляду справи № 908/902/19 визначено склад колегії суддів: головуючий суддя Мірошниченко М.В., судді Горохов І.С., Зінченко Н.Г.

Ухвалою господарського суду Запорізької області від 17.07.2019 р. прийнято справу № 908/902/19 до провадження колегією суддів у складі: головуючий суддя Мірошниченко М.В., судді Горохов І.С., Зінченко Н.Г. за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 12.08.2019р.

Ухвалою господарського суду Запорізької області від 12.08.2019р., підготовче провадження у справі № 908/902/19 закрито, справу призначено до судового розгляду по суті на 09.09.2019р.

Відповідно до ч. 1 ст. 222 Господарського процесуального кодексу України під час судового розгляду справи здійснюється повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу в порядку, передбаченому Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему.

Запис розгляду судової справи здійснюється за допомогою технічних засобів, а саме: програмно-апаратного комплексу "Оберіг".

Позовні вимоги мотивовані наступним. Між сторонами укладено договір розподілу природного газу за типовою формою шляхом підписання заяви приєднання № 094205F13СВТ016 від 01.01.2016. 05.02.2019 працівниками відповідача оглянуто прилад обліку газу Курс-01G-650Б4 на котельні № 20 позивача, без будь-яких причин прийнято рішення щодо сумніву в правильності роботи приладу обліку, складено акт обстеження/контрольного огляду вузла обліку та протокол щодо направлення приладу обліку на позачергову чи експертну повірку, при цьому працівниками відповідача не конкретизовано які саме наявні порушення та чи впливають вони на облік роботи газу. Отже, без виявлення на місці огляду порушень в роботі приладу обліку газу, безпідставно працівниками відповідача складено акт про порушення № 958 від 05.02.2019, з зазначенням, що прилад обліку працює в позаштатному режимі. Проведення повірки призначено на 07.02.2019. Під час проведення повірки, працівниками відповідача було здійснено втручання в програмне забезпечення облікового приладу та проведено повірку у непередбачений спосіб. Лише після проведення маніпуляцій з приладом обліку газу був запрошений державний повірник та проведена повірка вдруге. При цьому, вдруге проведена повірка відбувалася лише за присутності державного повірника та фактично здійснювалася представниками відповідача при вже викривлених даних на приладі обліку, що напряму вплинуло на результати повірки та визнання третьою особою-1 приладу обліку таким, що не відповідає п.6.6 Методики повірки МПУ 288/03-2009. До 15.03.2019 жодних документів за результатами повірки на адресу позивача не надходило, лише за адвокатським запитом відповідачем надано копію довідки про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №2-0239-29 від 07.02.2019, копію протоколу засідання комісії з розгляду актів про порушення Кодексу ГРС від 07.02.2019. Оскільки прилад обліку було визнано таким, що не пройшов повірки та його відповідно не було опломбовано тавром повірника, позивачем 18.02.2019 зазначений прилад направлено на завод виробника для проведення повірки. За результатами повірки прилад визнаний придатним, про що є відповідна відмітка. 27.02.2019 позивачем на адресу відповідача надіслано заяву щодо неправомірних дій працівників відповідача, які стали наслідком неправомірної зміни порядку нарахування та про необхідність прийняття законного рішення з боку відповідача у спосіб передбачений Кодексом ГРС. Листом від 07.03.2019 відповідач не визнав дії своїх працівників неправомірними. Всупереч вищезазначеним викладеним фактам, за лютий 2019 р. та березень 2019 р. по котельній №20 відповідачем було змінено порядок розрахунку обсягів газу та розраховано обсяги газу за максимальною потужністю котлів (газоспоживаючого обладнання - ГСО) та як наслідок завищені загальні обсяги розподіленого природного газу для позивача. Позивач вважає, що акт про порушення від 05.02.2019 р. №958, складений в порушення вимог Кодексу ГРС, проведення позачергової повірки приладу обліку ініційована відповідачем без визначення конкретних підстав, довідка про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки є незаконною (недійсною), відповідно і рішення комісії, оформлене протоколом від 07.02.2019, яким задоволено акт про порушення та на підставі якого відповідачем змінено порядок розрахунку природного газу за об`єктом позивача є незаконним. Враховуючи наведені обставини, обсяги газу по котельні № 20 повинні розраховуватися за період відсутності комерційного приладу обліку за середньодобовими (для неповної доби за середньогодинними) значеннями за попередні три аналогічних періоди споживання природного газу. За розрахунком позивача, обсяг газу по кот. №20 за лютий 2019 р. повинен становити 481547 м куб., натомість відповідачем в акті приймання-передачі природного газу №ЗП00000253 від 28.02.2019 р. в п.23 визначено обсяг газу у розмірі 826100 м куб. (завищено обсяг газу на 344553 м куб.). Обсяг газу по кот. №20 за березень 2019 р. повинен становити 419858 м куб., натомість відповідачем в акті приймання-передачі природного газу №ЗП00001670 від 31.03.2019 р. в п.23 визначено обсяг газу у розмірі 647281 м куб. (завищено - на 227423 м куб.) За вищезазначених підстав Відповідач зобов`язаний здійснити перерахунок обсяг спожитого (розподіленого) природного газу за період з 01.02.2019 року - 28.02.2019 року, 01.03.2019р. - 31.03.2019р. за розрахунком позивача. Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач посилається на ст.ст. 11, 15, 16 ЦК України, ст.ст. 20 ГК України, Кодекс ГРМ, ст.ст. 4, 12, 20, 27, 56, 129, 162, 176 Господарського процесуального кодексу України.

В судовому засіданні 09.09.2019 представник позивача підтримав позовні вимоги просив позов задовольнити.

Відповідач проти позову заперечив, з підстав викладених у відзиві на позов, зазначив, що позивачем не наведено жодної норми права діючого законодавства, яку порушено відповідачем в правовідносинах із позивачем щодо розподілу природного газу. Так, 05.02.2019 року представниками відповідача було проведено перевірку вузла обліку позивача під час якої у Оператора ГРМ виникли сумніви щодо результатів вимірювання лічильника природного газу та ініційовано проведення позачергової повірки лічильника газу Курс-01Б4 G650 Зав.№ 9660, про що складено акт обстеження / контрольного огляду вузла обліку № 130617, акт про порушення № 958 та протокол щодо направлення ЗВТ на позачергову чи експертну повірку № 430039. Зазначені акти та протокол були підписані представником позивача без зауважень. Крім того, актом про порушення від 05.02.2019 №958 зафіксоване порушення підпункту 1 пункту 3 глави 2 розділу XI Кодексу ГРМ, а саме: пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно. 07.02.2019 була проведена позачергова повірка лічильника газу Курс-01Б4 0650 зав. № 9660, за участі представників позивача. Повірка лічильника проводилась представником третьої особи-1. За результатами повірки, лічильник визнано непридатним до подальшого використання в якості комерційного. В акті про порушення від 05.02.2019 № 958 зазначено, що розгляд акту на комісії з розгляду актів про порушення, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) або зміна режиму нарахування об`ємів природного газу відбудеться 07.02.2019. Акт про порушення був розглянутий на засіданні комісії з розгляду актів про порушення 07.02.2019 без присутності представників споживача. Оскільки обставини, зазначені в акті про порушення не були спростовані будь-якими доказами, комісією було прийнято рішення про задоволення акту про порушення, про що складено протокол засідання комісії від 07.02.2019. Отже, Оператор ГРМ діяв у відповідності до вимог діючого законодавства. На підставі викладеного, відповідач просить у задоволенні позову відмовити.

Крім того, відповідач повідомив суд, що 22.05.2019 змінено назву підприємства відповідача на Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи "Запоріжгаз".

Згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відомості про зміну назви відповідача внесені до реєстру, відповідачем також змінено тип акціонерного товариства з публічного на приватне.

За таких обставин, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для заміни відповідача з публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Запоріжгаз" на акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Запоріжгаз".

Третя особа-1 процесуальним правом на участь представника в судовому засіданні не скористалась, про причини неявки суд не повідомила, про час та місце розгляду справи по суті повідомлена належним чином.

Представник третьої особи-2 надав суду пояснення, відповідно до яких у спірний період: лютий-березень 2019 року між третьою особою-2 та позивачем були укладенінаступні договори постачання природного газу: Ж6555/18-ТЕ-13 від 09/10/2018 року; Ж6556/18-БО-13 від 09/10/2018 року; 566557/18-КП-13 від 09/10/2018 року; 366558/18-РО-13 від 09/10/2018 року. За умовами вказаних договорів, обсяг використання природного газу споживачем у відповідному періоді постачання встановлюється шляхом складання добових обсягів, визначених на підставі показників комерційного вузла/вузлів обліку природного газу. Позивач повідомляв третю особу-2 щодо незгоди з обсягами природного газу, нарахованого відповідачем в актах приймання-передачі за лютий-березень 2019 року. Спожиті обсяги за лютий 2019 третьою особою-2 оформлено за даними позивача, за березень 2019 - за даними відповідача.

Представник третьої особи-3 надав суду пояснення, зазначив, що обсяги газу, які були транспортовані визначені за даними відповідача.

У судовому засіданні 09.09.2019р. справу розглянуто, прийнято та оголошено, на підставі ст.ст. 233, 240, 241 ГПК України, вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши матеріали справи, суд

ВСТАНОВИВ:

01.01.2016 між Публічним акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації "Запоріжгаз" (станом на час розгляду справи - Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз») (оператор ГРМ), та Приватним акціонерним товариством "Бердянське підприємство теплових мереж" (споживач) як не побутовим споживачем, укладено договір розподілу природного газу шляхом подання заяви-приєднання № 094205F13СВТ016 до умов Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (Т.1;а.с.121-125).

Згідно з п.п. 2.1., 2.2., 2.3. Типового договору, оператор ГРМ зобов`язується надати споживачу послугу з розподілу природного газу, а споживач зобов`язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки і порядку, визначені цим договором; обов`язковою умовою надання споживачу послуги з розподілу природного газу є наявність у споживача об`єкта, підключеного в установленому порядку до газорозподільної системи оператора ГРМ; при вирішенні питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов`язуються керуватися Законом України "Про ринок природного газу" та Кодексом газорозподільних систем.

Облік (у тому числі приладовий) природного газу, що передається оператором ГРМ та споживається споживачем на межі балансової належності об`єкта споживача, здійснюється відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем (5.1 Типового договору).

Пунктом 5.2 Типового договору передбачено, що визначення об`єму розподілу та споживання природного газу по споживачу здійснюється на межі балансової належності між оператором ГРМ та споживачем на підставі даних комерційного вузла обліку (лічильника газу), визначеного в заяві приєднанні, та з урахуванням регламентних процедур, передбачених кодексом газорозподільних систем та цим договором.

У п. 6.6 Типового договору визначено, що надання оператором ГРМ послуги з розподілу природного газу споживачу, що не є побутовим, має підтверджуватися підписаним між сторонами актом наданих послуг, що оформлюється відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем.

Відповідно до п. 7.2. Типового договору, оператор ГРМ має право, зокрема, перевіряти роботу комерційного вузла обліку (лічильника газу), у тому числі встановленого на об`єкті споживача, у порядку, визначеному Кодексом газорозподільних систем.

Пунктом 8.1. типового договору передбачено, що за невиконання або неналежне виконання своїх зобов`язань за цим Договором Сторони несуть відповідальність згідно з цим Договором та чинним законодавством України.

Згідно п. 12.1 Типового договору, його укладено на невизначений строк.

Як свідчать матеріали справи, 05.02.2019 представниками АТ «Запоріжгаз» за участі представника позивача проведено обстеження комерційного вузла обліку на об`єкті ПрАТ "Бердянське підприємство теплових мереж" за адресою: м.Бердянськ, вул. Лієпайська, 27А, котельня № 20, за наслідками якого складено акт обстеження / контрольного огляду вузла обліку № 130617 від 05.02.2019. Згідно даних, що відображені в акті, під час обстеження у представників відповідача виникли сумніви щодо результатів вимірювання об`єму природного газу та/або метрологічних характеристик комерційного ВОГ чи його складових (п. 6 глави 9 розділу Х Кодексу ГРС). Складено протокол щодо направлення ЗВТ на позачергову повірку № 430039 від 05.02.2019 та акт про порушення № 958 від 05.02.2019.

Так, у акті про порушення № 958 від 05.02.2019 представниками відповідача зафіксовано порушення п.п. 1 п. 3 глави 2 розділу XI Кодексу ГРС, а саме: робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі. Вказано, що комісія оператора ГРМ з розгляду цього акта буде проводити засідання 07.02.2019 за адресою: м.Запоріжжя, вул. Заводська, 7, зазначено номер контактного телефону.

Протоколом щодо направлення ЗВТ на позачергову повірку № 430039 від 05.02.2019, визначено дату, час та місце проведення позачергової повірки приладу обліку: 07.02.209 о 10:00 год., за адресою: м. Запоріжжя, вул. Південне шосе, 52. Зазначено, що позачергова повірка буде проводитись у лабораторії з повірки промислових лічильників та коректорів об`єму газу; позачергову повірку будуть проводити представники ДП «Запоріжжястандартметрологія». Для проведення позачергової повірки ЗВТ демонтовано, упаковано в мішки та опломбовано пломбами оператора ГРМ та споживача.

Акт обстеження / контрольного огляду вузла обліку № 130617 від 05.02.2019, акт про порушення № 958 від 05.02.2019 та протокол щодо направлення ЗВТ на позачергову повірку № 430039 від 05.02.2019 підписані представниками сторін без зауважень.

Позачергова повірка лічильника Курс-01Б4 G650 Зав.№ 9660 відбулась 07.02.2019. За результатами позачергової повірки представником ДП "ЗАПОРІЗЬКИЙ НАУКОВО - ВИРОБНИЧИЙ ЦЕНТР СТАНДАРТИЗАЦІЇ, МЕТРОЛОГІЇ ТА СЕРТИФІКАЦІЇ" оформлено довідку про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 2-0239-19 від 07.02.2019, згідно якої лічильник газу Курс-01Б4 G650 1/50, заводський № 9660 не відповідає вимогам п. 6.6 МПУ 288/03-2009 (похибка перевищує допустиму межу).

07.02.2019 відбулося засідання комісії Оператора ГРМ з розгляду актів про порушення Кодексу газорозподільних систем у складі: голови комісії ПАТ "Запоріжгаз" Кій А.О., членів комісії: начальника відділу економічної безпеки Петрик Г.Л., представника управління в Запорізькій області АО "Правовий Альянс" Марченко Ю.В., представника управління метрології Верещак В.В., начальника відділу з продажів Строганова І.В., на якому було прийнято рішення про задоволення акту про порушення від 05.02.2019 №958, що відображено у протоколі від 07.02.2019.

На підставі рішення комісії Оператора ГРМ від 07.02.2019, відповідачем донараховано позивачу об`єм природного газу по котельній № 20 за лютий 2019 в розмірі 826100 куб.м., за березень 2019 в розмірі 647280 куб.м.

Зазначені обсяги газу знайшли своє відображення у актах приймання-передачі природного газу від 28.02.2019 та від 31.03.2019 у графі №23 «м.Бердянськ, вул. Лієпайська, 27, корпус А , кот. № 20» та стовпці «обсяг газу за результатом перерахунку».

Позивачем вказані акти підписані з зауваженнями про незгоду з визначеним обсягом газу. За розрахунком позивача загальний обсяг використаного природного газу по котельній № 20 за лютий 2019 становить 481547 куб.м., за березень 2019 - 419857,8 куб.м.

Згідно Актів наданих послуг з розподілу природного газу № ЗПЯ89002703 від 28.02.2019 та № ЗПЯ89003668 від 31.03.2019, загальний обсяг розподіленого Оператором ГРМ та прийнятого споживачем природного газу за договором розподілу від 01.01.2016 за лютий 2019 склав 4444218 куб.м., за березень 2019 - 3654502 куб.м.

Акти підписані споживачем з відміткою про незгоду з визначеним обсягом газу, послуги з розподілу газу прийнято у кількості 4099664 куб.м. (лютий 2019), 3427079 куб.м. (березень 2019).

Матеріали справи містять докази звернення позивача до відповідача з листами про неправомірність дій представників відповідача щодо складення акту про порушення від 05.02.2019, щодо втручання представників відповідача до приладу обліку під час проведення повірки, щодо заперечення на визначені позивачем обсяги газу.

Відповідачем неправомірність дій працівників ПАТ «Запоріжгаз» під час перевірки, демонтажу та проведенні позачергової повірки лічильника позивача не визнано.

Вважаючи, що відповідачем було безпідставно ініційовано проведення позачергової повірки лічильника, порушено процедуру повірки, безпідставно складено акт про порушення та відповідно прийнято незаконне рішення, яким цей акт задоволено, неправомірно змінено порядок розрахунку природного газу за об`єктом позивача, позивач звернувся до господарського суду Запорізької області з позовом про скасування рішення відповідача, оформленого протоколом засідання комісії від 07.02.2019 та зобов`язання відповідача здійснити перерахунок об`єму розподіленого позивачу природного газу за періоди 03.02.2019 року - 28.02.2019 року, 01.03.2019 року - 31.03.2019 року за розрахунком позивача.

Відповідно до ст. 193 ГК України, суб`єкт господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться (ст. 526 ЦК України).

Статтею 235 ГК України передбачено, що за порушення господарських зобов`язань до суб`єктів господарювання та інших учасників господарських відносин можуть застосовуватися оперативно-господарські санкції - заходи оперативного впливу на правопорушника з метою припинення або попередження повторення порушень зобов`язання, що використовуються самими сторонами зобов`язання в односторонньому порядку. До суб`єкта, який порушив господарське зобов`язання, можуть бути застосовані лише ті оперативно-господарські санкції, застосування яких передбачено договором. Оперативно-господарські санкції застосовуються незалежно від вини суб`єкта, який порушив господарське зобов`язання.

Статтею 237 ГК України встановлено, що підставою для застосування оперативно-господарських санкцій є факт порушення господарського зобов`язання другою стороною. Оперативно-господарські санкції застосовуються стороною, яка потерпіла від правопорушення, у позасудовому порядку та без попереднього пред`явлення претензії порушнику зобов`язання. Порядок застосування сторонами конкретних оперативно-господарських санкцій визначається договором. У разі незгоди з застосуванням оперативно-господарської санкції заінтересована сторона може звернутися до суду з заявою про скасування такої санкції та відшкодування збитків, завданих її застосуванням. Оперативно-господарські санкції можуть застосовуватися одночасно з відшкодуванням збитків та стягненням штрафних санкцій.

Статтею 40 Закону України "Про ринок природного газу" визначено, що розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами. За договором розподілу природного газу оператор газорозподільної системи зобов`язується забезпечити замовнику послуги розподілу природного газу на період та умовах, визначених договором розподілу природного газу, а замовник зобов`язується сплатити оператору газорозподільної системи вартість послуг розподілу природного газу. Типовий договір розподілу природного газу затверджується Регулятором. Оператор газорозподільної системи має забезпечити додержання принципу недискримінації під час укладення договорів розподілу природного газу з замовниками. Договір розподілу природного газу є публічним.

Згідно з п.3 глави 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем, дія цього Кодексу поширюється на операторів газорозподільних систем, замовників доступу та приєднання до газорозподільної системи, споживачів (у тому числі побутових споживачів), об`єкти яких підключені до газорозподільних систем, та на їх постачальників.

У п. 4 гл. 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем міститься визначення комерційного вузла обліку/комерційного ВОГ - це вузол обліку природного газу, організований відповідно до вимог цього Кодексу для комерційного обліку природного газу при визначенні об`єму (обсягу) передачі та розподілу (споживання/постачання) природного газу в точці комерційного обліку. Крім того, лічильник газу - засіб вимірювальної техніки, який використовується для вимірювання, запам`ятовування та відображення об`єму (обсягу) природного газу, що проходить через нього, та є складовою комерційного (дублюючого) вузла обліку.

Відповідно абз. 1-3 до п. 6 глави 9 розділу Х Кодексу газорозподільних систем, за підсумками перевірки комерційного ВОГ та за умови відсутності зауважень представник Оператора ГРМ на місці перевірки повинен скласти відповідний акт обстеження / акт контрольного огляду вузла обліку (по одному екземпляру для кожної сторони), що має бути підписаний споживачем (суміжним суб`єктом ринку природного газу).

Якщо під час перевірки комерційного ВОГ (за умови відсутності ознак порушень, передбачених розділом XI цього Кодексу) між сторонами виникає сумнів щодо результатів вимірювання об`єму природного газу та/або метрологічних характеристик комерційного ВОГ чи його складових, за домовленістю сторін або за ініціативою однієї зі сторін - Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) може бути ініційована їх позачергова чи експертна повірка у порядку, визначеному цим розділом. При цьому в акті обстеження / акті контрольного огляду вузла обліку (або в акті про порушення) Оператор ГРМ має зазначити про проведення певних дій щодо позачергової чи експертної повірки комерційного ВОГ чи його складових.

Якщо позачергова чи експертна повірка комерційного ВОГ чи його складових буде здійснюватися не на місці їх монтажу та за відсутності дублюючого ВОГ (ЗВТ), за ініціативи споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) на місце комерційного ВОГ (ЗВТ) за погодженням з Оператором ГРМ може встановлюватися аналогічний ВОГ (ЗВТ), який повинен мати діюче свідоцтво про повірку та бути опломбованим належним чином. За відсутності дублюючого або підмінного ВОГ (ЗВТ) на період відсутності комерційного ВОГ (ЗВТ) за погодженням зі споживачем здійснюється припинення газопостачання через комерційний ВОГ або (в іншому випадку) за цей період здійснюється обрахунок об`єму та обсягу розподіленого природного газу відповідно до вимог цієї глави.

Позивач вказує на безпідставність призначення відповідачем позачергової повірки, оскільки представником ПАТ «Запоріжгаз» у акті не конкретизовано, які сумніви в нього виникли щодо роботи лічильника газу, за наслідками його обстеження.

В той же час, приписами п.6 гл.9 розд.Х КГС в якості підстави ініціювання позачергової чи експертної повірки встановлено наявність сумніву у обох чи однієї сторони щодо результатів вимірювання об`єму природного газу та/або метрологічних характеристик комерційного ВОГ чи його складових. При цьому, КГС не вимагає детального опису таких сумнівів. Ініціювати позачергову чи експертну повірку має можливість як оператор ГРМ, так і споживач.

В даному випадку, під час перевірки комерційного вузла обліку на об`єкті позивача, проведення позачергової повірки лічильника газу ініційовано відповідачем, у акті обстеження / контрольного огляду вузла обліку № 130617 від 05.02.2019 зазначено про наявність у оператора ГРМ сумніву щодо результатів вимірювання об`єму природного газу та/або метрологічних характеристик комерційного ВОГ чи його складових.

Вказаний акт підписано з боку відповідача без зауважень, доказів ініціювання споживачем встановлення на період відсутності лічильника аналогічного приладу обліку, матеріали справи не містять.

Порядок проведення позачергової або експертної повірки вузлів обліку та ЗВТ регламентовано главою 11 розділу Х КГС.

Так, відповідно до п.4 вказаної глави, якщо позачергова чи експертна повірка комерційного ВОГ чи його складових буде здійснюватися не на місці монтажу комерційного ВОГ, Оператор ГРМ має забезпечити зняття власних охоронних пломб (що відображається у відповідному акті), а власник комерційного ВОГ, крім побутового споживача, забезпечує тимчасове припинення газопостачання та зняття відповідного ЗВТ. Після зняття ЗВТ в присутності сторін ЗВТ пакується в пакет з поліетилену чи з іншого цупкого матеріалу (або в транспортну тару, що передбачена заводом-виробником та зазначена в паспорті на ЗВТ), який опломбовується пломбою Оператора ГРМ з унікальним номером та за бажанням пломбою споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу). При цьому представник Оператора ГРМ складає протокол щодо направлення ЗВТ на позачергову чи експертну повірку (по одному екземпляру для кожної сторони), в якому чітко зазначає: найменування та адресу спеціально уповноваженого органу, де буде проводитись позачергова або експертна повірка ЗВТ; сторону, яка відповідає за доставку ЗВТ до спеціально уповноваженого органу.

Дослідивши зміст протоколу щодо направлення ЗВТ на позачергову повірку № 430039 від 05.02.2019, судом встановлено, що останній містить всю необхідну інформацію, що визначена КГС. Також зазначено про факт зняття пломб, демонтаж лічильнику газу, вхідної прямої ділянки та потоковипрямляча, пакування їх у мішки, пломбування пломбами оператора ГРМ та споживача. Відповідальним за ЗВТ визначено працівника позивача.

Після проведення позачергової повірки засоби вимірювальної техніки (лічильник газу, пряму ділянку та потоковипрямляч) запакетовано, опломбовано та передано споживачу, що відображено у актах пакетування засобів вимірювальної техніки від 07.02.2019 № 1, № 2, № 3, підписаними обома сторонами. В актах міститься відмітка про те, що пломби знімає представник ПАТ «Запоріжгаз» при встановленні лічильника.

Відповідно абз. 5-6 до п. 6 глави 9 розділу Х Кодексу газорозподільних систем, якщо за результатами позачергової чи експертної повірки комерційного ВОГ (ЗВТ) не буде підтверджено факт його невідповідності нормативним документам у сфері метрології, у всіх випадках за відсутності дублюючого чи підмінного ВОГ (ЗВТ) або припинення газопостачання об`єм розподіленого в точці вимірювання природного газу за період відсутності комерційного ВОГ (ЗВТ) розраховується за середньодобовими (для неповної доби за середньогодинними) значеннями за попередні три аналогічних періоди споживання природного газу. При цьому витрати, пов`язані з проведенням позачергової чи експертної повірки, мають бути компенсовані їх ініціатором.

Якщо за результатами позачергової чи експертної повірки комерційного ВОГ (ЗВТ) буде підтверджена його невідповідність нормативним документам у сфері метрології та/або факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, у всіх випадках за відсутності дублюючого чи підмінного ВОГ (ЗВТ) або припинення газопостачання об`єм розподіленого в точці вимірювання природного газу за період порушення та відсутності комерційного ВОГ (ЗВТ) розраховується у порядку, визначеному розділом XI цього Кодексу, зі складанням акта про порушення. При цьому витрати, пов`язані з позачерговою чи експертною повіркою, компенсуються власником комерційного ВОГ/ЗВТ (крім факту несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ). Крім того, власник впродовж двомісячного строку здійснює заходи щодо приведення комерційного ВОГ (ЗВТ) в точці вимірювання у відповідність до вимог розділу X цього Кодексу, за винятком лічильників газу побутових споживачів.

Як зазначено вище, довідкою ДП "ЗАПОРІЗЬКИЙ НАУКОВО - ВИРОБНИЧИЙ ЦЕНТР СТАНДАРТИЗАЦІЇ, МЕТРОЛОГІЇ ТА СЕРТИФІКАЦІЇ" № 2-0239-19 від 07.02.2019 встановлено непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки. Згідно протоколів повірки № с3165 від 07.02.2019, лічильник газу Курс-01Б4 G650 1/50 Зав.№ 9660 непридатний, похибка перевищує допустиму межу. Довідка та протоколи підписані держповірником ОСОБА_1 Матеріали справи містять копію посвідчення № 142 від 20.02.2017, відповідно до якого ОСОБА_1 є провідним інженером з метрології, повірником ДП "ЗАПОРІЗЬКИЙ НАУКОВО - ВИРОБНИЧИЙ ЦЕНТР СТАНДАРТИЗАЦІЇ, МЕТРОЛОГІЇ ТА СЕРТИФІКАЦІЇ".

Згідно інформації з офіційного сайту Міністерства економічного розвитку і торгівлі України: «http://www.me.gov.ua/Documents/Detail?lang=uk-UA&id=b7a33df3-49e3-4967-8b4f-db016a7dddd6&title=DerzhavniiRestrNaukovikhMetrologichnikhTsentriv-MetrologichnikhTsentrivIPovirochnikhLaboratorii-UpovnovazhenikhNaProvedenniaPovirkiZakonodavchoRegulovanikhZasobivVimiriuvalnoiTekhniki-SchoPerebuvaiutVEkspluatatsii» ДП «ЗАПОРІЖЖЯСТАНДАРТ-МЕТРОЛОГІЯ» внесено до Державного реєстру наукових метрологічних центрів, метрологічних центрів і повірочних лабораторій, уповноважених на проведення повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації.

За таких обставин, довідка про непридатність лічильника газу відповідача Курс-01Б4 G650 1/50 Зав.№ 9660 складена уповноваженою особою та скріплена її підписом, отже у суду відсутні підстави ставити під сумнів визначені у ній результати позачергової повірки.

Відповідно до розділу ХІ КГС норми цього розділу щодо перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування природного газу споживачу, у тому числі побутовому споживачу, який уклав з оператором ГРМ договір розподілу природного газу, а також несанкціонованому споживачу, який знаходиться на території ліцензованій діяльності оператора ГРМ, застосовуються за наявності акта про порушення, складеного оператором ГРМ відповідно до вимог цього розділу. Випадки, які потребують перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування об`ємів природного газу споживачу, що має договір розподілу природного газу з оператором ГРМ, без наявності акта про порушення, визначені в розділах ІХ-Х цього Кодексу.

У главі 2 розділу ХІ КГС визначені види порушень, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) об`ємів природного газу або зміна їх режиму нарахування, зокрема, пунктом 3 передбачено, що до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як "не з вини споживача"), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об`єму природного газу, належать:

1) пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно;

2) фіксація коректором чи обчислювачем об`єму газу даних щодо збоїв в роботі комерційного ВОГ або його складових, внаслідок чого об`єм розподіленого (спожитого) природного газу за попередній період визначений некоректно;

3) виявлення помилок в конфігурації даних обчислювача об`єму газу, що були введені при його первинному програмуванні, чи в протоколі параметризації (діаметр газопроводу звужуючого пристрою, кількість імпульсів, параметрів ФХП тощо), внаслідок чого об`єм розподіленого (спожитого) природного газу за попередній період визначений некоректно;

4) перевищення діапазону обчислення вузла обліку тощо.

У разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу. Акт про порушення після пред`явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об`єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами. У разі якщо комерційний вузол обліку, на якому сталося порушення, знаходиться на території (в приміщенні) Оператора ГРМ, останній повинен завчасно попередити споживача про час і місце складання акта про порушення. Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення. Представник Оператора ГРМ перед складанням акта про порушення зобов`язаний повідомити споживача (несанкціонованого споживача) про його право внести зауваження та заперечення до акта про порушення, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень. Споживач (несанкціонований споживач) та представники Оператора ГРМ під час виявлення порушення та складання акта про порушення мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявленого порушення чи інших дій та фактів, про що зазначається в акті про порушення. До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження, заперечення та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в акті про порушення (пункти 1-3, 5 глави 5 розділу ХІ КГС).

Згідно п. 8 глави 5 розділу ХІ КГС, акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення. При складанні акта про порушення представник Оператора ГРМ зазначає в ньому про необхідність споживача (несанкціонованого споживача) бути присутнім на засіданні комісії, на якому буде розглянуто складений акт про порушення, та визначає: 1) місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення; 2) дату та орієнтовний час проведення засідання комісії, на якому буде розглядатися складений акт про порушення;3) контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо часу та місця засідання комісії).

Посилання позивача про необізнаність щодо часу засідання комісії відповідача з розгляду акту про порушення від 05.02.2019 і як наслідок позбавлення права на присутність на засіданні уповноваженого представника ПрАТ "Бердянське підприємство теплових мереж", судом до уваги не приймаються, оскільки, акт про порушення № 958 від 05.02.2019 містить відомості про дату та місце проведення засідання комісії, а також контактний номер телефону Оператора ГРМ. Споживач був ознайомлений з актом, про що свідчить наявний у ньому підпис головного інженера товариства позивача. Жодних пояснень, зауважень чи заперечень стосовно обставин встановлених у акті, в тому числі стосовно встановленого порушення, споживачем не наведено.

Пунктами 10-11 глави 5 розділу ХІ КГС визначено, що споживач (несанкціонований споживач) зобов`язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення. За неможливості бути присутнім на засіданні особисто споживач (несанкціонований споживач) має право дати письмову згоду у довільній формі на проведення засідання без його присутності або у присутності його уповноваженої особи. У разі неприбуття споживача (несанкціонованого споживача) та/або уповноваженої ним особи на засідання комісії остання розглядає складений акт про порушення без його (її) участі. За результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.

Згідно пояснень відповідача, зважаючи на те, що обставини встановлені актом про порушення № 958 від 05.02.2019 не були спростовані позивачем, враховуючи результати проведеної позачергової повірки засобу вимірювальної техніки позивача, комісією було прийнято рішення про задоволення акту про порушення, оформлене протоколом засідання комісії від 07.02.2019.

Згідно п. 6 глави 9 розділу Х Кодексу ГРС, якщо за результатами позачергової чи експертної повірки комерційного ВОГ (ЗВТ) буде підтверджена його невідповідність нормативним документам у сфері метрології та/або факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, у всіх випадках за відсутності дублюючого чи підмінного ВОГ (ЗВТ) або припинення газопостачання об`єм розподіленого в точці вимірювання природного газу за період порушення та відсутності комерційного ВОГ (ЗВТ) розраховується у порядку, визначеному розділом ХІ цього Кодексу, зі складанням акта про порушення. При цьому витрати, пов`язані з позачерговою чи експертною повіркою, компенсуються власником комерційного ВОГ/ЗВТ (крім факту несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ).

Згідно з положеннями підпункту 1 пункту 4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРС, у разі виявлення Оператором ГРМ несправності лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску), що сталася внаслідок його пошкодження або позаштатного режиму роботи, за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ перерахунок об`єму розподіленого (спожитого) природного газу проводиться з урахуванням такого: при визначенні лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску) непридатними до застосування за результатами позачергової або експертної повірки, а також при пропущенні строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача об`єм переданого (прийнятого) газу розраховується за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання - перерахунок проводиться за період з дати виходу з ладу ЗВТ (з дати початку прострочення періодичної повірки) до моменту встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ. У разі якщо дату виходу з ладу ЗВТ неможливо достовірно визначити, перерахунок проводять з початку розрахункового періоду до дати встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ.

З огляду на приписи Кодексу ГРС, встановлена під час позачергової повірки непридатність лічильнику покладає на позивача обов`язок оплатити вартість донарахованого об`єму природного газу за номінальною потужністю.

Враховуючи наведене, твердження позивача про необхідність визначення об`єму розподіленого природного газу у період відсутності комерційного приладу обліку за середньодобовими (для неповної доби за середньогодинними) значеннями за попередні три аналогічних періоди споживання природного газу, є необґрунтованим.

Щодо посилання позивача на встановлення заводом виробника лічильника Курс-01Б4 G650 Зав.№ 9660 його придатність станом на 20.02.2019, суд зазначає наступне.

Позивач у позові зазначає, що 18.02.2019 лічильник Курс-01Б4 G650 Зав.№ 9660 позивачем направлено на завод виробника для проведення повірки. За результатами повірки прилад визнаний придатним, про що є відповідна відмітка.

Як вбачається з актів пакетування засобів вимірювальної техніки від 07.02.2019 № 1, № 2, № 3, після проведення позачергової повірки, засоби вимірювальної техніки (лічильник газу, пряму ділянку та потоковипрямляч) запакетовано, опломбовано та передано споживачу, покладено на споживача відповідальність за цілісність пакетування та пломби.

Направляючи засіб вимірювальної техніки на завод виробника позивачем без участі відповідача проведено зняття пломб з пакування лічильника (зазначено у акті про приймання-здачу лічильника від 20.02.2019) (Т.1;а.с.66), не повідомлено відповідача про час та місце проведення повірки та не запрошено представника відповідача бути присутнім при її проведенні.

Відповідно до даних відображених у паспорті лічильника Курс-01Б4 G650 Зав.№ 9660 (Т.1; а.с.40-45) за наслідками проведення позачергової повірки 07.02.2019, кількість втручань в лічильник збільшилося на 1 (було 50 стало 51) та була змінена контрольна сума, що відображено у паспорті лічильника. За наслідками проведеної повірки на заводі виробника 20.02.2019 у лічильник здійснено 4 втручання. Крім того, паспорт лічильника містить відмітку про проведення технічного обслуговування 20.02.2019 «заміна елементу живлення».

Згідно пояснень відповідача, втручання під час позачергової повірки здійснено відповідно до методики повірки МПУ 288/03-2009 (проведені відповідні налаштування лічильника). В той час, як здійснена кількість втручань заводом виробником не передбачена методикою повірки.

Матеріали справи містять копію листа позивача адресованого ТОВ «ПКФ Курск» вих.б/н б/д (Т.1; а.с.65), в якому позивач просить завод виробника провести наладку (за необхідністю ремонт) лічильника з його наступною державною повіркою.

Зважаючи на відсутність представника відповідача при проведенні повірки заводом виробника, твердження позивача про те що лічильник був працездатний та не потребував ремонту і такий ремонт не був проведений заводом виробника жодними доказами не підтверджено.

З паспорту лічильника неможливо встановити який вплив здійснено заводом виробника на лічильник та які дії з ним проведено.

Клопотань про призначення експертизи щодо встановлення вчиненого на лічильник впливу та проведених з ним маніпуляцій як під час позачергової повірки так і під час повірки на заводі виробника сторонами у справі не заявлено.

Відповідно до ч. 1 ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно з ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Статтею 76 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

За приписами ч. 1 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

За таких обставин, суд дійшов висновку про недоведеність позивачем належними та допустимими доказами факту працездатності ЗВТ на момент проведення позачергової повірки - 07.02.2019.

Щодо наданих позивачем відеофайлів, знятих під час проведення позачергової повірки 07.02.2019, слід зазначити наступне.

Позивач стверджує, що відеодоказами підтверджується факт, самовільного зівання відповідачем пломб з ЗВТ, здійснення повірки представниками відповідача замість державного повірника.

З відео файлу вбачається, що перед зняттям пломб представник відповідача попередив про свій намір присутнього на позачерговій повірці представника позивача, представник позивача проти зняття пломб не заперечив. Підготовка до проведення позачергової повірки здійснена представниками відповідача. Під час проведення позачергової повірки держповірник був присутній. За результатами повірки лічильник визнано непридатним.

Підсумовуючи викладене, матеріалами справи не підтверджено та позивачем не доведено порушення відповідачем вимог кодексу ГРС щодо ініціювання проведення позачергової повірки приладу обліку, складення акту про порушення від 05.02.2019 р. №958 та прийняття рішення комісії про задоволення акту про порушення, оформлене протоколом від 07.02.2019. Відповідно і підстави для здійснення перерахунку об`єму розподіленого природного газу у період відсутності комерційного приладу обліку за середньодобовими (для неповної доби за середньогодинними) значеннями за попередні три аналогічних періоди споживання природного газу відсутні.

За таких обставин, в задоволенні позовних вимог про скасування рішення комісії Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Запоріжгаз" про задоволення акту про порушення від 05.02.2019 року № 958 оформленого протоколом засідання комісії по розгляду акту про порушення від 07.02.2019 та зобов`язання відповідача здійснити перерахунок об`єму розподіленого позивачу природного газу за періоди 03.02.2019 року - 28.02.2019 року, 01.03.2019 року - 31.03.2019 року за розрахунком позивача, судом відмовляється.

Судовий збір відповідно до ст. 129 ГПК України покладається судом на позивача.

Керуючись ст.ст. 129, 232, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Відповідно ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до ст. 256, пп. 17.5 п. 17 розділу XI Перехідних положень ГПК України рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Центального апеляційного господарського суду через господарський суд Запорізької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 20 днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено згідно з вимогами ст. 238 ГПК України та підписано - « 09» вересня 2019 р.

Головуючий суддя М.В. Мірошниченко

Суддя І.С.Горохов

Суддя Н.Г.Зінченко