
Дата документу 05.09.2019 Справа № 554/6069/19
Провадження №2-а/554/173/2019
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
5 вересня 2019 року суддя Октябрського районного суду м. Полтави Савченко А. Г., розглянувши матеріали адміністративного позову Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Шевченківської районної у м. Полтаві ради (36040, м. Полтава, вул. Івана Мазепи, 30, код ЄДРПОУ 03195317) до Шевченківського відділу державної виконавчої служби міста Полтава Головного територіального управління юстиції у Полтавській області (36023, м. Полтава, вул. Стешенка, 6, код ЄДРПОУ 34963066) про скасування постанови про накладення штрафу, -
в с т а н о в и в :
5 липня 2019 року позивач Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Шевченківської районної у м. Полтаві ради звернулося до суду з адміністративним позовом до Шевченківського відділу державної виконавчої служби міста Полтава Головного територіального управління юстиції у Полтавській області про скасування постанови про накладення штрафу ВП № 51244359 від 24 червня 2019 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що постановою головного державного виконавця Шевченківського відділу державної виконавчої служби м. Полтави ГТУЮ у Полтавській області Філонюк О. П. від 24 червня 2019 року ВП № 51244359 на позивача накладено штраф у розмірі 5100 грн. по виконавчому листу № 554/3184/15-а.
Вказану постанову позивач вважає протиправною, оскільки Управлінням неодноразово надсилалися листи до ВДВС з повідомленням про хід виконавчого провадження ВП № 51244359, надавалися розрахунки недоотриманих коштів, які підлягають виплаті ОСОБА_1 , на виконання постанови Октябрського районного суду м. Полтави від 14 квітня 2014 року. Оскільки Управління не являється головним розпорядником бюджетних коштів, а на виконання рішення суду кошти до Управління не надходили через відсутність відповідного фінансування, вважають постанову ВП № 51244359 такою, що підлягає скасуванню, що і стало підставою звернення до суду.
В судове засідання сторони не з`явилися. Суд, відповідно до ст. 257 КАС України розглядає справу за правилами спрощеного позовного провадження. Відзиву на адресу суду не надходило.
Суд, розглянувши подані позивачем документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, прийшов до висновку, що надані позивачем докази є достатніми для прийняття рішення у справі.
Судом встановлено, що постановою головного державного виконавця Шевченківського відділу державної виконавчої служби м. Полтави ГТУЮ у Полтавській області Філонюк О. П. від 24 червня 2019 року ВП № 51244359 на позивача накладено штраф у розмірі 5100 грн. по виконавчому листу № 554/3184/15-а.
21 червня 2016 року на адресу Управління надійшла постанова про відкриття виконавчого провадження від 10 червня 2016 року ВП № 51244359, на виконання якої Управлінням на адресу Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області було направлено розрахунок від 23 серпня 2016 року № 02-7779 недоотриманої щорічної допомоги на оздоровлення за 2014 рік по І групі інвалідності, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, відповідно до ч. 2 ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у розмірі 5-ти мінімальних заробітних плат станом на момент виплат, з урахуванням виплачених сум, для проведення виплати ОСОБА_1 ( а.с.16).
25 серпня 2016 року за вих. № 02-7790 Управлінням до Октябрського ВДВС м. Полтави направлено лист про хід виконання судового рішення (а.с.14).
13 вересня 2016 року Центром до Управління було повернуто вказаний розрахунок без виконання (а.с.13).
На вимогу державного виконавця від 30 травня 2017 року Управлінням було направлено лист № 13/5737 від 16 червня 2017 року про хід виконавчого провадження.
На вимогу державного виконавця від 3 травня та 24 червня 2019 року Управлінням було направлено листи № 13/3818 та № 13-5430 року про хід виконавчого провадження, з повідомленням про неможливість виплати компенсації за минулі роки через відсутність відповідного фінансування.
Відповідно до Типового положення про Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області ( наказ Міністерства праці та соціальної політики № 147 від 25 квітня 2006 року), головним завданням Центру є підготовка документів та виплату всіх видів соціальних допомог, здійснення контролю за правильністю призначення, перерахунку та виплати всіх видів соціальних допомог.
Таким чином Управлінням вжито всіх можливих заходів по виконання рішення суду.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Отже, під час розгляду спорів щодо оскарження рішень суб`єктів владних повноважень, суд зобов`язаний перевіряти їх на відповідність усім зазначеним вимогам.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, правовідносини, пов`язані з виконанням судових рішень регулюються Законом України «Про виконавче провадження».
Статтею 18 вказаного Закону встановлено, що виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Виконавець зобов`язаний: здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом; надавати сторонам виконавчого провадження, їхнім представникам та прокурору як учаснику виконавчого провадження можливість ознайомитися з матеріалами виконавчого провадження; розглядати в установлені законом строки заяви сторін, інших учасників виконавчого провадження та їхні клопотання; заявляти в установленому порядку про самовідвід за наявності обставин, передбачених цим Законом; роз`яснювати сторонам та іншим учасникам виконавчого провадження їхні права та обов`язки.
Приписами ст.ст. 63, 75 Закону України "Про виконавче провадження" передбачено застосування виконавцем до боржника заходів впливу за невиконання судового рішення шляхом накладення штрафу.
Таким чином, Законом України «Про виконавче провадження» встановлено межі повноважень виконавця щодо здійснення заходів примусового виконання судового рішення, а саме такі заходи здійснюються у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом. При цьому, повноважень виконавця з перевірки розміру здійснених боржником нарахувань, без встановлення такого розміру у відповідному виконавчому документі, чинним законодавством України не передбачено.
Згідно із ч. ч. 1 та 2 ст. 89 Закону України «Про виконавче провадження» у разі невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення, що зобов`язує боржника виконати певні дії та рішення про поновлення на роботі державний виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на посадових осіб - від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на боржника - юридичну особу - від сорока до шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
З матеріалів справи слідує, що на виконання рішення суду Управлінням проведено розрахунок недоотриманої щорічної допомоги на оздоровлення за 2014 рік по І групі інвалідності, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, відповідно до ч. 2 ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у розмірі 5-ти мінімальних заробітних плат станом на момент виплат, з урахуванням виплачених сум, для проведення виплати ОСОБА_1 та визначено розмір допомоги, з урахуванням виплаченої суми у розмірі 5970 грн.
Тобто, невиконання судового рішення Управлінням в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.
Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права висловлена колегією суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України, зокрема, у постановах від 30 березня 2016 року, від 22 листопада 2016 року, (справи № 21-5118а15, 21-318а16 відповідно).
Відповідно до ст. 77 КАС України у адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи, що Відповідачем, на спростування позовних вимог, не надано доказів перевірки ним наявності або відсутності поважних причин невиконання боржником рішення суду, а також не надання доказів, спрямованих на вжиття заходів з`ясування причин такого невиконання, суд приходить до висновку про те, що накладення штрафу на боржника ще більше утруднює виконання судового рішення та знаходить протиправною постанову ВП № 51244359 від 24 червня 2019 року.
Керуючись ст. ст. 241-243, 246, 250-251, 257 КАС України, суд,
в и р і ш и в :
Позовні вимоги Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Шевченківської районної у м. Полтаві радизадовольнити.
Скасувати постанову ВП № 51244359 від 24 червня 2019 року, винесену головним державним виконавцем Шевченківського відділу державної виконавчої служби м. Полтави ГТУЮ у Полтавській області Філонюк О. П. про накладення штрафу у розмірі 5100 грн., як протиправну.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Октябрський районний суд м. Полтави протягом 30 днів з дня складення повного тексту рішення.
Повний текст рішення складено 5 вересня 2019 року.
Суддя А. Г. Савченко