
справа № 278/1451/19
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 вересня 2019 року м. Житомир
Житомирський районний суд Житомирської області в складі головуючого судді Грубіяна Є.О. за участю секретаря Журиної А.В., розглянув цивільну справу за заявою управління праці та соціального захисту населення Житомирської райдержадміністрації до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої державної допомоги, -
В С Т А Н О В И В :
Представник позивача звернувся до суду із зазначеним позовом, яким просив стягнути з відповідача на користь позивача 592, 32 гривень надміру виплаченої державної допомоги.
В обґрунтування позову зазначено наступне. Відповідач звернулась до позивача із заявою про надання державної допомоги на дітей одиноким матерям. На підставі даної заяви відповідачеві було призначено вищевказану допомогу з 01.07.2017 року по 31.12.2017 року. В ході перевірки правильності нарахування державної соціальної допомоги та уникнення переплати бюджетних коштів державним соціальним інспектором управління 20.02.2018 року був надісланий запит до органу Державної фіскальної служби (далі ДФС) щодо отримання відповідачем будь-яких видів доходів та їх розміру. На підставі отриманої відповіді з`ясовано, що відповідач надала інформацію про доходи, яка за даними територіального органу ДФС не відповідає дійсності, внаслідок чого безпідставно отримала державну допомогу у вищевказаному розмірі.
Враховуючи положення ст. 274 ЦПК України розгляд справи проводився в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами за відсутності заперечень учасників справи щодо цього.
Судовий розгляд цієї справи здійснено на підставі наявних у суду матеріалів. Фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійнювалось, що відповідає правилам, встановленим реченням другим ч. 2 ст. 247 ЦПК України.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлені наступні фактичні обставини і відповідно ним правовідносини.
28 липня 2017 року відповідач звернулась до позивача із заявою про призначення їй державної допомоги на дітей одиноким матерям (а.с.7), де, серед іншого, вказала, що перебуває у шлюбі, не проживає з особою, від якої має дитину, не отримує пенсію в разі втрати годувальника або соціальну пенсію, не має власного житла (а.с.8). Крім цього, відповідачем подана декларація про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги (а.с. 9-11). На підставі заяви про призначення допомоги, декларації та інших довідок, відповідачеві було призначено відповідну державну допомогу з 1.07.2017 року по 31.12.2017 року в сумі 152, 02 гривень щомісячно.
На виконання наданих повноважень, з метою правильності нарахування державної соціальної допомоги та уникнення переплати бюджетних коштів державним соціальним інспектором управління 20.02.2018 року був надісланий запит до органу Державної фіскальної служби щодо отримання відповідачем будь-яких видів доходів та їх розміру. Відповідно до відомостей, наданих уповноваженим органом, відповідач отримувала дохід в першому кварталі 2017 року в розмірі 10 131, 57 гривень, в другому кварталі 12 037, 31 гривень, що в сумі становить 22 168, 88 гривень. Відповідно до довідки №95 Житомирської обласної психіатричної лікарні №1 за період з січня по червень 2017 року вказано дохід відповідача в розмірі 19 799, 60 гривень, що на 2 369, 28 гривень менше за фактично отримані доходи, згідно інформації, наданої ДФС.
Відтак, відповідач надала інформацію про доходи, яка за даними територіального органу ДФС не відповідає дійсності, що в свою чергу вплинуло на визначення розміру державної допомоги.
В липні 2017 року в результаті проведеної перевірки державним соціальним інспектором було встановлено, що відповідачем була надана недостовірна інформація про свій майновий стан та отримані доходи за перше півріччя 2017 року, внаслідок чого виникла переплата бюджетних коштів в сумі 592, 32 гривень, про що складено відповідний акт від 30.07.2018 року (а.с. 26).
Спеціалістами управління неодноразово направлялися відповідачу повідомлення про необхідність повернення надміру виплачених державних коштів, однак такі повідомлення відповідачем були проігноровані (а.с. 23-24).
Відповідач відзиву на позов не подала, свого ставлення до позовних вимог не висловила.
Правовідносини, що склались між сторонами у даній справі, урегульовані наступними положеннями актів цивільного законодавства.
За змістом ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Відповідно до ч. 1 ст. 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
У відповідності до п. 4 ст. 7 "Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги сім`ям з дітьми", затвердженого постановою КМУ № 1751 від 27 грудня 2001 року (далі - Порядок) призначення і виплата державної допомоги сім`ям з дітьми здійснюються управлінням праці та соціального захисту населення районних, районних у м. Києві та Севастополі держадміністрацій структурними підрозділами з питань соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах рад.
Особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми, зобов`язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім`ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім`ї тощо) (ст. 49 Порядку).
Відповідно до ст. 18-1 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми", право на допомогу на дітей одиноким матерям мають право одинокі матері, (які не перебувають у шлюбі), якщо відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про задоволення позову, адже як установлено в ході розгляду справи, відповідач, звертаючись до відповідача із заявою про призначення їй державної допомоги на дітей одиноким матерям, надала недостовірні дані, внаслідок чого утворилась переплата з виплати їй вказаної допомоги, яка, в свою чергу, підлягає стягнення з її одержувача на користь позивача.
Крім зазначеного, оскільки позовні вимоги підлягають до задоволення, на підставі приписів ст. 141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача слід стягнути понесені останнім і документально підтверджені судові витрати за розгляд даної цивільної справи, які складаються із судового збору в сумі 1 921,00 гривень.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 263-265 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В :
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Управління праці та соціального захисту населення Житомирської районної державної адміністрації Житомирської області (м. Житомир, вул. Б. Тена, 16, розрахунковий рахунок 35212064007095 в ГУ ДКСУ у Житомирській області, МФО 820172, код 20406164) 592 (п`ятсот дев`яносто дві) гривні 32 копійки надміру отриманої державної допомоги.
Стягнути з відповідача на користь позивача 1 921, 00 гривень судового збору.
Повне рішення складено 9 вересня 2019 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Рішення може бути оскаржено шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Житомирського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Є.О. Грубіян