Рішення № 84097751, 06.09.2019, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.09.2019
Номер справи
240/9399/19
Номер документу
84097751
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 вересня 2019 року м. Житомир справа № 240/9399/19

категорія 112030300

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Майстренко Н.М.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ємільчинського об`єднаного управління Пенсійного фонду Україна в Житомирській області про визнання дій неправомірними, зобов`язання вчинити дії,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , у якій він просить:

- визнати неправомірними дії Ємільчинського об`єднаного управління Пенсійного фонду Україна в Житомирській області щодо відмови у призначенні йому пенсії за віком, як потерпілому від аварії на ЧАЕС 3 категорії, згідно з вимогами ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";

- зобов`язати Ємільчинське об`єднане управління Пенсійного фонду Україна в Житомирській області призначити йому пенсію зі зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 03.01.2019;

- стягнути з Ємільчинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь позивача судовий збір в розмірі 768,40 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що він має статус громадянина, потерпілого від Чорнобильської катастрофи, та станом на 1 січня 1993 прожив в зоні гарантованого добровільного відселення понад три роки, а тому він звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Проте, листом від 10.01.2019 за №138/02.1 відповідач відмовив позивачу в призначені пенсії.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 17.07.2019 відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

Копію ухвали позивач та відповідач отримали 23.07.2019, що підтверджується рекомендованими повідомленнями про вручення поштових відправлень.

Відповідач у відзиві на позов просить відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позову за безпідставністю. Зазначає, що відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", право на призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку на 3 роки та додатково на 1 рік за 2 роки проживання, роботи, але не більше 6 років мають особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні гарантованого добровільного відселення за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 3 років. Так, наданими позивачем документами не підтверджувалося проживання останнього в зоні гарантованого добровільного відселення більше трьох років станом на 1 січня 1993, а тому права на призначення пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку останній немає.

Відповідно до положень ч. 5 ст. 262, ч. 1 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

У зв`язку з перебуванням головуючого судді Майстренко Н.М. в період з 12.08.2019 по 28.08.2019 у відпустці, а в період з 29.08.2019 по 05.09.2019 - на лікарняному, рішення по справі прийнято 06.09.2019.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 має статус громадянина, потерпілого від Чорнобильської катастрофи (категорія 3), що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 , виданим Житомирською обласною державною адміністрацією 05.04.1983.

Позивачу 01.02.2019 виповнилося 54 роки.

Позивач 03.01.2019 звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Листом від 10.01.2019 за №138/02.1 відповідач повідомив позивачу про відмову в призначенні пенсії на пільгових умовах, оскільки відсутні підстави для зниження пенсійного віку на 6 років.

Не погоджуючись з такими рішеннями відповідача, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.

Вирішуючи даний спір та надаючи правову оцінку встановленим обставинам, суд виходить з такого.

У відповідності до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписами пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій встановлені Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-ІV (далі - Закон № 1058), який набрав чинності 01.01.2004.

Відповідно до частини першої статті Закону №1058, законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України "Про недержавне пенсійне забезпечення", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.

Частиною першою статті 9 Закону №1058 передбачено, що в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

При цьому, пунктом 13 розділу XV "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №1058 передбачено, що у разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та цього Закону призначається одна пенсія за її вибором.

Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-ХІІ (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин; далі - Закон №796) визначені основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я та створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.

Статтею 49 Закону №796 визначено, що пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: а) державні пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Умови призначення пенсії за віком встановлено статтею 26 Закону №1058.

Так, особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років.

Відповідно до абзацу першого частини першої статті 55 Закону №796, особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу.

Згідно з абзацом п`ятим пункту 2 частини першої статті 55 Закону №796, потерпілі від Чорнобильської катастрофи особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні гарантованого добровільного відселення за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 3 років пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону № 1058 у такому порядку: 3 роки (початкова величина зниження пенсійного віку встановлюється лише особам, які постійно проживали або постійно працювали у зазначених зонах з моменту аварії по 31 липня 1986 року незалежно від часу проживання або роботи в цей період) та додатково 1 рік за 2 роки проживання, роботи, але не більше 6 років.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (далі - Порядок № 22-1).

Відповідно до пункту 2.1 Порядку №22-1 при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи:

1) документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган і мають відмітку у паспорті) або свідоцтво про загальнообов`язкове державне соціальне страхування;

2) документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01.01.2004, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку (далі - відділ персоніфікованого обліку), надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18.06.2014 № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08.07.2014 за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27.03.2018 № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення.

Згідно з наявною в матеріалах справи копією довідки Лугинської селищної ради від 09.10.2018 №3582, ОСОБА_1 постійно проживав в АДРЕСА_1 у період з 26.04.1986 року по 12.09.1986 рік, з 24.04.1990 року по 04.06.1990 рік, з 05.01.1995 року по 21.02.2007 рік.

Довідкою виконкому Лугинської селищної ради Житомирської області від 20.05.2019 №3096 підтверджено, що станція Лугини Лугинського району Житомирської області (зараз село Станційне з 03.03.1998 згідно постанови Верховної Ради України №143/96-ВР) адміністративно відносилась до смт. Лугини до 03.03.1998 в місцевості, яка згідно з постановою Кабінету Міністрів України №106 від 23.07.1991 відносилась до третьої зони - зони гарантованого добровільного відселення у зв`язку з аварією на ЧАЕС.

Також, в матеріалах справи наявна копія довідки Олевської міської ради від 11.10.2018 №663, за змістом якої вбачається, що позивач дійсно у період з 21.06.1990 по 26.12.1995 постійно проживав та був зареєстрований смт. Дружба Олевського району Житомирської області. А також зазначено, що даний населений пункт радіоактивно забруднений внаслідок аварії на ЧАЕС і згідно постанови Кабінету Міністрів України №106 від 23.07.1991 відноситься до третьої зони забруднення - зони гарантованого добровільного відселення.

Відповідно до Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР від 23.07.1991 № 106, станція Лугини Лугинського району Житомирської області (зараз село Станційне з 03.03.1998 згідно Постанови Верховної Ради України №143/96-ВР) та смт. Дружба Олевського району Житомирської області відносяться до зони гарантованого добровільного відселення.

Суд звертає увагу на те, що за змістом примітки до абзацу п`ятого пункту 2 частини першої статті 55 Закону №796 для встановлення початкової величини зниження пенсійного віку на 3 роки постійне проживання або робота в зоні гарантованого добровільного відселення протягом усього періоду з моменту аварії по 31.07.1986 не є обов`язковим; достатньо, щоб особа, яка звернулася за призначенням пенсії, постійно проживала або працювала у вказаній зоні певний час у період з моменту аварії (тобто 26.04.1986) по 31.07.1986.

Аналогічна правова позиція щодо встановлення початкової величини зниження пенсійного віку висловлена Верховним Судом в постанові від 06.02.2018 у справі №556/1153/17.

Враховуючи, що позивач постійно проживав в АДРЕСА_1 у період з 26.04.1986 року по 12.09.1986 рік, з 24.04.1990 року по 04.06.1990 рік, з 05.01.1995 року по 21.02.2007 рік, а також дійсно у період з 21.06.1990 по 26.12.1995 постійно проживав та був зареєстрований смт. Дружба Олевського району Житомирської області, тому він має право на встановлення початкової величини зменшення пенсійного віку на 3 роки.

Крім того, наявними в матеріалах справи доказами підтверджується проживання позивача станом на 1 січня 1993 року в АДРЕСА_1, смт. Дружба Олевського району Житомирської області протягом 3 років 2 місяців 6 днів. АДРЕСА_1, смт. Дружба Олевського району Житомирської області протягом 3 років 2 місяця 11 днів.

За наведених обставин, з урахуванням приписів абзацу п`ятого пункту 2 частини першої статті 55 Закону № 796, позивач має право на зниження пенсійного віку ще на один рік (за повних 2 роки проживання у відповідній зоні).

Таким чином, пенсійний вік позивача може бути знижено загалом на 4 роки та, відповідно, позивач набуде права на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку після досягнення 56 років.

Разом з тим, матеріалами справи підтверджується, що на момент звернення за призначенням пенсії позивач досягнув віку 54 роки 5 місяців 09 днів, а відтак права на призначення пенсії на пільгових умовах він ще не набув.

Таким чином, у ході судового розгляду справи суд прийшов до висновку про відсутність у позивача права на призначення пенсії на пільгових умовах та дотримання відповідачем вимог частини другої статті 2 КАС України при прийнятті рішення про відмову в призначенні пенсії.

Підсумовуючи вищенаведене, суд прийшов до висновку про відмову в задоволенні позовної заяви.

Підстави для розподілу судових витрат відповідно до статті 139 КАС України відсутні.

На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 ) до Ємільчинського об`єднаного управління Пенсійного фонду Україна в Житомирській області (вул.Свято-Миколаївська, 31, м.Олевськ, 11001, код ЄДРПОУ 41246527) про визнання дій неправомірними, зобов`язання вчинити дії відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 06.09.2019.

Суддя Н.М. Майстренко