
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про роз`яснення судового рішення
09 вересня 2019 року м. Київ справа №320/5704/18
Суддя Київського окружного адміністративного суду Журавель В.О., розглянувши в порядку письмового провадження заяву про роз`яснення судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Броварського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про зобов`язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Броварського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про зобов`язання вчинити певні дії.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду (суддя Щавінський В.Р.) від 29 листопада 2018 р. адміністративний позов задоволено, а саме:
- визнано протиправними дії Броварського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії учасника ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року;
- зобов`язано Броварське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області провести ОСОБА_1 з 1 липня 2018 р. перерахунок та виплату пенсії, обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 10 квітня 2019 р. апеляційну скаргу Броварського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області на рішення Київського окружного адміністративного суду від 29 листопада 2018 р. у справі за позовом ОСОБА_1 до Броварського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії повернуто особі, яка її подала.
У подальшому ОСОБА_1 звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Броварського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області, в якому просив суд:
- визнати протиправними дії Броварського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо звуження виконання судового рішення від 29.11.2018 по справі №320/5704/18 та статей 43, 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", не виконання статті 71 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" при перерахунку пенсійного забезпечення ОСОБА_1 з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати по формулі;
- зобов`язати Броварське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області виконати рішення Київського окружного адміністративного суду по справі №320/5704/18 від 29.11.2018 шляхом здійснення перерахунку пенсійного забезпечення ОСОБА_1 з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної без застосування формул та в послідуючому перерахунку пенсії при зрості мінімальної заробітної плати.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що на виконання рішення суду пенсійним органом було проведено розрахунок розміру його пенсії, однак не з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, як вважав позивач, а із застосуванням формули, внаслідок чого розмір його пенсії виходить меншим ніж та сума, яку він отримує.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 14.06.2019 (суддя Василенко Г.Ю.) відкрито провадження за цим позовом у справі 320/3002/19 та встановлено наступне.
22 травня 2019 р. позивач звернувся до Броварського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області із заявою, в якій просив здійснити перерахунок його пенсійного забезпечення відповідно до рішення Київського окружного адміністративного суду від 29.11.2018 у справі №320/5704/18, надати терміново формулу і спосіб розрахунку, а також пояснити яким чином виконується Закон України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" ч. 3 ст. 59, 71.
У відповідь пенсійний орган листом від 06.06.2019 №322/Ж-01 повідомив, що на виконання рішення суду від 29.11.2018 у справі №320/5704/18 спеціалістами управління проведено розрахунок розміру його пенсії, за яким розмір пенсії ОСОБА_1 становить 8829,39 грн. Крім того, пенсійний орган зазначив, що оскільки на теперішній час розмір пенсії позивача складає 13364,03 грн., то виконувати рішення суду є недоцільним, а також пояснив, що трактування чинного законодавства не належить до компетенції органів Пенсійного фонду України.
За результатами розгляду позову суд дійшов висновку, що оскільки позивачем по суті заявлено позовні вимоги щодо захисту своїх прав, які фактично стосуються питання повного виконання (неналежного виконання чи не виконання) рішення Київського окружного адміністративного суду від 29.11.2018 у справі №320/5704/18, то відповідно, ним невірно обрано спосіб захисту свого порушеного права. Тому рішенням Київського окружного адміністративного суду від 31.07.2019 у задоволенні адміністративного позову у справі 320/3002/19 відмовлено.
30 серпня 2019 р. до суду надійшла заява від ОСОБА_1 з посиланням на приписи ст. 254, ст. 383 КАС України про визнання протиправними рішення суб`єкта владних повноважень та зазначено прохання роз`яснити порядок і правильність виконання цього судового рішення. Вказану заяву обґрунтовано тим, що відповідач в добровільному порядку зробив перерахунок його пенсійного забезпечення із застосуванням формул згідно з постановою Кабінету Міністрів України №1210, які явно зменшили його пенсійне забезпечення. Відповідно до рішення Київського окружного адміністративного суду від 31.07.2019 йому рекомендовано скористатися способами захисту прав, передбаченими ст.254, ст. 383 КАС України.
Дослідивши подану заяву та матеріали справи, суд зазначає наступне.
У поданій заяві позивачем жодних клопотань чи обставин, які стосуються визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб`єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду, не вказано. При цьому заява про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб`єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду повинна відповідати положенням ст. 383 КАС України для її прийняття та вирішення в судовому порядку. Фактично у прохальній частині поданої заяви позивач просить тільки роз`яснити порядок та правильність виконання рішення суду.
За таких обставин суд визнає, що посилання позивача на приписи ст.383 КАС України є помилковим і подана заява за правилами, передбаченими цією статтею, розгляду не підлягає, оскільки є заявою про роз`яснення судового рішення у порядку ст. 254 КАС України.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 254 КАС України за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз`яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали.
Частиною 2 ст. 254 КАС України передбачено, що подання заяви про роз`яснення судового рішення допускається, якщо воно ще не виконано або не закінчився строк, протягом якого судове рішення може бути подане для примусового виконання.
Згідно з вимогами ч.3 ст.254 КАС України суд розглядає заяву про роз`яснення судового рішення у порядку, в якому було ухвалено відповідне судове рішення, протягом десяти днів з дня її надходження. У разі необхідності суд може розглянути питання роз`яснення судового рішення в судовому засіданні з повідомленням учасників справи та державного виконавця. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.
Як убачається з ч. 4 ст. 254 КАС України, подання заяви про роз`яснення судового рішення зупиняє перебіг строку, встановленого судом для виконання судового рішення, а так само строку, протягом якого судове рішення може бути подане для примусового виконання.
Суд звертає увагу сторін, що роз`яснення рішення є одним із способів усунення його недоліків, які в подальшому можуть викликати певні ускладнення при його виконанні, або взагалі перешкодити виконанню судового рішення.
Підставою для подання заяви про роз`яснення судового рішення є його незрозумілість. Отже, якщо рішення суду є незрозумілим для осіб, які брали участь у справі, а також (або) для державного виконавця, суд за їхньою заявою постановляє ухвалу, в якій роз`яснює своє рішення, не змінюючи при цьому його змісту.
При цьому суд, роз`яснюючи рішення, не вправі вносити будь-які зміни в існуюче рішення. Тобто процесуальна процедура роз`яснення судового акта виключає можливість будь-яким чином змінювати зміст цього судового рішення.
Так, згідно з п. 19 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 20 травня 2013 р. № 7 «Про судове рішення в адміністративній справі» за правовою природою роз`яснення судового рішення є продовженням його ухвалення, а ухвала про роз`яснення є його складовою, тому клопотання про роз`яснення судового рішення розглядається у тому ж провадженні, в якому було ухвалене судове рішення, про роз`яснення якого ставиться питання.
В ухвалі про роз`яснення судового рішення суд викладає більш повно та зрозуміло ті частини рішення, розуміння яких викликає труднощі, не змінюючи при цьому суть рішення і не торкаючись питань, які не були предметом судового розгляду.
Суд звертає увагу, що зі змісту заяви позивача вбачається, що останній звернувся до суду за роз`ясненням з підстав незрозумілості резолютивної частини рішення, а саме позивачу незрозуміла резолютивна частина рішення суду від 29 листопада 2018 р. в частині, що стосується розміру пенсії, з якої необхідно провести перерахунок та виплату пенсії відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
При цьому, необхідність роз`яснення судового рішення зумовлена його нечіткістю за змістом, коли останнє є незрозумілим як для осіб, стосовно яких воно ухвалене, так і для тих, що повинні здійснювати його виконання.
Слід зазначити, що судом була надана правова оцінка розміру та порядку призначення позивачу ОСОБА_1 пенсії та прийнято рішення, яким зобов`язано Броварське ОУ ПФУ Київської області призначити та виплатити йому пенсію відповідно до ч.3 ст.59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Разом з тим, за наслідками виконання цього рішення суду органом ПФУ розмір пенсії позивача не збільшився. при цьому, як вбачається із рішення Київського окружного адміністративного суду від 31.07.2019, орган ПФУ вважає недоцільним виконання рішення суду у справі №320/5704/18.
Проаналізувавши зміст рішення суду від 29 листопада 2018 р. у справі № 320/5704/18, суд дійшов висновку, що в мотивувальній частині відображено аналіз фактичних обставин справи, оцінку доказів, зазначено підстави вирішення справи, та вказано про те, що позивач належить до числа осіб, на яких поширюється дія ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та яким на її підставі має бути здійснений перерахунок пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Разом з тим, у рішенні суду не зазначено висновок про визначення конкретного розміру пенсії, з якого необхідно провести перерахунок та виплату пенсії відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що викликає труднощі при виконанні даного судового рішення.
З урахуванням наведеного суд вважає, що заява позивача про роз`яснення судового рішення підлягає задоволенню.
Як було встановлено судом під час прийняття рішення від 29 листопада 2018 р. у справі № 320/5704/18 до позивача застосовуються положення ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у редакції Закону України від 3 жовтня 2017 р. № 2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій».
Так, ч.3 ст.59 Зaкoну Укрaїни «Прo стaтус і сoціaльний зaxист грoмaдян, які пoстрaждaли внaслідoк Чoрнoбильськoї кaтaстрoфи» передбачено, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» від 7 грудня 2017 р. №2246-VIII встановлено, що мінімальна заробітна плата станом на 1 січня 2018 р. складала 3723 грн. 00 коп.
Відповідно до вимог ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» п`ятикратний розмір мінімальної заробітної плати станом на 1 січня 2018 р. має скласти 5 х 3723 грн. 00 коп. = 18615 грн. 00 коп.
Отже, враховуючи викладені вимоги закону та встановлені обставини справи, роз`яснюючи третій абзац резолютивної частини рішення суду від 29 листопада 2018 р., суд зазначає, що судом зобов`язано Броварське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області провести ОСОБА_1 з 1 липня 2018 р. перерахунок та виплату пенсії, обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року (5 х 3723 грн. 00 коп. = 18615 грн. 00 коп.), відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Тобто, при здійсненні відповідних розрахунків та виплати пенсії позивачу ОСОБА_1 органу ПФУ необхідно враховувати п`ятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року - 3723 грн. 00 коп. і шляхом помноження цією суми на 5 слід враховувати суму для розрахунку пенсії 18615 грн. 00 коп.
Керуючись ст.ст. 243, 248, 254 КАС України, суд
у х в а л и в:
1. Заяву ОСОБА_1 про роз`яснення рішення Київського окружного адміністративного суду від 29 листопада 2018 р. у справі № 320/5704/19 - задовольнити.
2. Роз`яснити, що при виконанні рішення Київського окружного адміністративного суду від 29 листопада 2018 р. в адміністративній справі №320/5704/19 Броварське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області зобов`язане провести ОСОБА_1 з 1 липня 2018 р. перерахунок та виплату пенсії, обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року (5 х 3723 грн. 00 коп. = 18615 грн. 00 коп.), відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
3. Роз`яснити також, що у разі зміни розміру мінімальної заробітної плати проводиться перерахунок зазначених пенсій виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
4. Копію ухвали надіслати (видати) особам, які беруть участь у справі.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або у судовому засіданні у разі неявки учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного ухвали.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Журавель В.О.