
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
09 вересня 2019 року Справа №160/7600/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., перевіривши у місті Дніпрі матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; місце реєстрації перебування/фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 ) до Управління соціального захисту населення Павлоградської міської ради (вул. Центральна, буд. 47, м. Павлоград, Дніпропетровська область, 51400) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії, -
встановив:
1. 07.08.2019 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Павлоградської міської ради, в якому позивач просить суд :
- визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Павлоградської міської ради щодо непризначення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (код рнокпп НОМЕР_1 ) щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, на підставі його заяв від 24.10.2017, від березня 2018 року та 03.04.2019;
- зобов`язати Управління соціального захисту населення Павлоградської міської ради здійснити призначення, нарахування та виплату ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (код рнокпп НОМЕР_1 ) щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, на підставі його заяв від 24.10.2017, від березня 2018 року та 03.04.2019.
2. Підставою для звернення із зазначеним позовом стали протиправні дії Управління соціального захисту населення Павлоградської міської ради щодо відмови у призначенні державної адресної допомоги.
3. Ухвалою суду від 12.08.2019 адміністративний позов залишено без руху із наданням строку для усунення недоліків.
4. 04.09.2019 на виконання вимог ухвали представником позивача надано заяву про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду.
5. Адміністративний позов відповідає вимогам встановленим статтями 160 та 161 Кодексу адміністративного судочинства України, спір підсудний Дніпропетровському окружному адміністративному суду та підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до пункту другого частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.
6. Відповідно до частини восьмої статті 171 КАС України питання про відкриття провадження в адміністративній справі суддя вирішує протягом п`яти днів, зокрема, з дня надходження до адміністративного суду заяви про усунення недоліків позовної заяви у разі залишення позовної заяви без руху.
щодо заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду
7. В обґрунтування заяви про поновлення строку звернення до суду позивач зазначив, що відповідач, в порушення пункту 8 Порядку № 505, не надсилав письмових повідомлень, про прийнятті рішення стало відомо після отримання листа від 21.05.2019 за вих. № 4169/08.
8. Вирішуючи заявлене позивачем клопотання, суд виходить із наступного.
9. Відповідно до частини першої статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
10. За загальним правилом, встановленим частиною другою статті 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
11. Відповідно до частини третьої цієї статті для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
12. Дотримання строку звернення з адміністративним позовом є однією з умов для реалізації права на позов у публічно-правових відносинах, що дисциплінує учасників цих відносин у випадку, якщо вони стали спірними, запобігає зловживанням і сприяє стабільності діяльності суб`єктів владних повноважень щодо виконання своїх функцій.
13. Встановлення процесуальних строків законом та судом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними передбачених законодавством певних процесуальних дій.
14. Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов`язків.
15. Вирішуючи питання щодо визнання поважними причин пропуску звернення до суду, суд виходить із принципів адміністративного судочинства та практики Європейського суду з прав людини.
16. Так, одним із елементів права на суд є право на доступ до суду, який означає, що особа повинна мати можливість подати справу на розгляд, а суд повинен розглянути її без зайвих та неналежних правових чи практичних перешкод. Таке право покладає на державу як негативний обов`язок, - тобто утриматися від створення неналежних процесуальних перешкод для доступу до суду, - так і позитивний, тобто забезпечити практичний та ефективний доступ до суду.
17. Держави користуються певною свободою розсуду у сфері регулювання права на доступ до суду, яке залежить як від потреб і ресурсів суспільства, так і від конкретних осіб.
18. Безпосередньо доктрина обмежень на право доступу до суду була сформульована Судом у справі Ashingdane v. United Kingdom (1985), згідно якої такі обмеження, для того, щоб відповідати вимогам частини 1 статті 6 Конвенції мають:
- переслідувати правомірну мету, і
- не порушувати саму сутність права.
19. Як зазначено у пункті 36 рішення Суду у справі Golder United Kingdom, стаття 6 Конвенції містить право на суд, у якому право на доступ до суду, тобто право розпочати провадження в суді, становить лише один із його аспектів.
20. У рішенні Комісії за заявою №10475/83 Dyer v. United Kingdom, Decisions and Reports 39, pp. 246— 66 at pp. 251— 52).
21. Відповідні принципи Суд виклав таким чином:
а) Право на доступ до суду, гарантоване частиною 1 статті 6, не є абсолютним і може бути обмежене. Це дозволяє сама суть цього права, позаяк право на доступ до суду «за своєю природою вимагає регулювання державою - регулювання, що може різнитися залежно від часу та місця і відповідно до потреб і ресурсів суспільства та особи».
б) При встановленні таких обмежень Договірні держави користуються певною свободою розсуду, однак, остаточне вирішення того, чи було дотримано вимог Конвенції залишається за Судом. Він має впевнитися, що встановлені обмеження не порушують чи зменшують доступ, що залишився особі таким чином, що завдають шкоду самій суті права.
в) Більше того, обмеження не буде сумісним із частиною 1 статті 6, якщо воно не має правомірної мети і коли відсутнє пропорційне співвідношення між застосованими засобами та поставленою метою.
22. Ці принципи визначають процес, що є невід`ємною частиною завдання Суду відповідно до Конвенції, визначення справедливої рівноваги між потребами загального інтересу суспільства та вимогами захисту фундаментальних прав особи.
23. З огляду на викладені обставини у сукупності, враховуючи обов`язок суду забезпечити доступ до правосуддя, як гарантоване Конституцією України право, суд дійшов висновку про поважність ОСОБА_1 причин пропуску строку звернення до адміністративного суду.
щодо засвідчення доказів
24. За правилами статті 94 КАС України письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього.
25. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
26. Надані суду докази повинні відповідати вимогам статей 94 та 99 КАС України.
27. Враховуючи надання позивачем до позову копій доказів без їх належного засвідчення, позивач зобов`язаний надати всі наявні у нього докази відповідно до вимог та правил, встановлених статтями 79, 80, 94, 99 КАС України.
28. Керуючись статтями 122, 160, 161, 171, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ухвалив:
29. Клопотання ОСОБА_2 про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду – задовольнити.
30. Визнати поважними причини пропуску строку звернення та поновити строк звернення до адміністративного суду ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення Павлоградської міської ради про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії.
31. Прийняти адміністративний позов до розгляду та відкрити спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) в адміністративній справі № 160/7600/19.
32. Призначити справу до розгляду у приміщенні Дніпропетровського окружного адміністративного суду за адресою: 49005, м.Дніпро, вул. Академіка Чекмарьова, 5.
33. Встановити позивачу 15-денний строк, з дня отримання цієї ухвали на надання всіх наявних доказів в оригіналах або засвідчених копіях відповідно до статей 79, 94, 99 КАС України.
34. Витребувати від позивача оригінали або належним чином засвідчені запити, заяви, звернення подані до відповідача та відповіді на них.
35. Витребувані судом докази надати у 15-денний строк, з дня отримання цієї ухвали.
36. Витребувані судом докази повинні відповідати вимогам статей 94 та 99 КАС України.
37. Встановити Управлінню соціального захисту населення Павлоградської міської ради 15-денний строк, з дня отримання копії цієї ухвали, для подання відзиву на адміністративний позов із доказами його обґрунтування.
38. Відзив на адміністративний позов повинен відповідати вимогам статті 162 КАС України, а додані докази статтям 94 та 99 КАС України.
39. Копія відзиву та доданих до нього документів повинна бути надіслана (надана) іншим учасникам справи одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду.
40. Відповідно до положень частини 6 статті 162 та частини 2 статті 175 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
41. Витребувати від Управління соціального захисту населення Павлоградської міської ради:
- усі подані ОСОБА_2 заяви про призначення щомісячної адресної допомоги із доданими до них документів;
- усі рішення про призначення щомісячної адресної допомоги ОСОБА_1 ;
- докази направлення та отримання позивачем рішень про відмову у призначенні щомісячної адресної допомоги;
- усі рішення про відмову у призначенні щомісячної адресної допомоги ОСОБА_1 ;
- докази нарахування та виплати щомісячної адресної допомоги за весь спірний період.
42. Витребувані докази надати суду разом із відзивом.
43. Витребувані судом докази повинні відповідати вимогам статей 94 та 99 КАС України.
44. Заяви з процесуальних питань мають відповідати статтям 166-167 КАС України.
45. З метою своєчасного розгляду справи відзив на позовну заяву, витребувані судом документи, а також заяви з процесуальних питань (у разі їх подання) мають бути також направлені на адресу суду: inbox@adm.dp.court.gov.ua, що не виключає обов`язку сторін надання (направлення) документів у паперовій формі суду.
46. Роз`яснити відповідачу, що відповідно до частини першої статті 149 КАС України у разі невиконання процесуальних обов`язків, зокрема ухилення від вчинення дій, покладених судом на учасника процесу, суд може постановити ухвалу про стягнення в дохід Державного бюджету України з відповідної особи штрафу у сумі від 0,3 до трьох розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
47. Справа розглядатиметься одноособово. Головуючий суддя Верба І.О.
48. Учасники справи можуть отримати інформацію по адміністративній справі за веб-адресою: http://court.gov.ua/fair/sud0470/
49. Копію ухвали надіслати особам, які беруть участь у справі.
50. Копію позовної заяви та доданих до неї документів надіслати відповідачу.
51. Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 КАС України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 КАС України у разі порушення правил підсудності.
Суддя І.О. Верба