
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
09 вересня 2019 року Справа 160/8445/19
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Прудник Сергій Володимирович, перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Дніпровської міської ради про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду із позовною заявою до Департаменту соціальної політики Дніпровської міської ради, в якій просив суд:
- визнати протиправними дії Департаменту соціальної політики Дніпропетровської міської ради (місцезнаходження: проспект Дмитра Яворницького, буд. 75, м. Дніпро, 49000) щодо відмови ОСОБА_1 у виплаті одноразової грошової допомоги як члену сім`ї загиблого внаслідок виконання обов`язків військової служби;
- зобов`язати Департамент соціальної політики Дніпропетровської міської ради (місцезнаходження: проспект Дмитра Яворницького, буд. 75, м Дніпро,49000) виплатити ОСОБА_1 , ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , який зареєстрований та фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ), одноразову грошову допомогу у зв`язку зі смертю ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 внаслідок травм та ушкоджень, пов`язаних з виконанням ним обов`язків військової служби.
Позовні вимоги вмотивовані тим, що ОСОБА_1 є рідним братом по лінії батька матері ОСОБА_2 Батьки ОСОБА_1 та ОСОБА_2 померли. починаючи із 17.08.2015р. ОСОБА_2 проходив військову службу за контрактом, у період з 17.08.2015 по 13.10.2015р. безпосередньо брав участь в антитерористичній операції. 13.10.2015р. ОСОБА_3 виконуючи обов`язки військової служби внаслідок вибухової травми помер. В свою ж чергу, позивач звернувся до Дніпропетровського обласного військового комісаріату із заявою, в якій просив виплатити йому одноразову грошову допомогу, у зв`язку із загибеллю його брата ОСОБА_2 Однак, позивачу в означеній заяві органом комісаріату було відмовлено. Рішенням Ленінського районного суду м. Дніпропетровська від 11.904.2017р. позовні вимоги ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання дій неправомірними, скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії були задоволені частково, визнано протиправними дії Міністерства оборони України щодо відмови ОСОБА_1 у виплаті одноразової грошової допомоги як члену сім`ї загиблого внаслідок виконання обов`язків військової служби. Зобов`язано Міністерство оброни України нарахувати виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу у зв`язку зі смертю ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 внаслідок травм та ушкоджень, пов`язаних з виконанням ним обов`язків військової служби, виходячи з розмірів, визначених ст. 16-2 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», у розмірі 500-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату його смерті. 29.10.2018 року позивач звернувся до Департаменту соціальної політики зі зверненням щодо виплати йому одноразової грошової допомоги як члену сім`ї загиблого внаслідок виконання обов`язків військової служби. Оскільки відповіддю Департаменту соціальної політики від 06.11.2018 року позивачу було відмовлено у виплаті вказаної допомоги, останній вимушений був звернутися до суду із позовною заявою за захистом свої прав та інтересів.
Перевіряючи адміністративний позов на відповідність його вимогам ст.160,161 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає, що він не відповідає вимогам КАС України з наступних підстав.
Так, як вбачається з тексту адміністративного позову, позивач порушує питання про звільнення його від сплати судового збору, просить суд звільнити від такої сплати у зв`язку із тим, що є членом сім`ї загиблого внаслідок виконання обов`язків військової служби.
Дослідивши заявлене клопотання, суд приходить висновку, що клопотання не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Згідно ст.133 Кодексу адміністративного судочинства України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк. Зміст цієї статті передбачає право суду, а не обов`язок на свій розсуд відстрочити, розстрочити, зменшити або звільнити від сплати судового збору. Враховуючи вище зазначене, суд приходить висновку, що єдиною підставою для звільнення, розстрочки, відстрочки від сплати судового збору є незадовільний майновий стан сторони.
Відповідно до ч.1 ст. 8 Закону України "Про судовий збір", враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: військовослужбовці; батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
Частиною другою статті 8 Закону № 3674-VI передбачено, що суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Однак, позивач не є суб`єктом, на якого розповсюджується дія вказаної норми закону щодо відстрочення, розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру чи звільнення від його сплати.
Крім того, ст. 5 Закону № 3674-VI встановлені пільги щодо сплати судового збору. Так, від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються:
1) позивачі - у справах про стягнення заробітної плати та поновлення на роботі;
2) позивачі - у справах про відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, а також смертю фізичної особи;
3) позивачі - у справах про стягнення аліментів, збільшення їх розміру, оплату додаткових витрат на дитину, стягнення неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів, індексацію аліментів чи зміну способу їх стягнення, а також заявники у разі подання заяви щодо видачі судового наказу про стягнення аліментів;
4) позивачі - у справах щодо спорів, пов`язаних з виплатою компенсації, поверненням майна, або у справах щодо спорів, пов`язаних з відшкодуванням його вартості громадянам, реабілітованим відповідно до Закону України "Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні";
5) особи, які страждають на психічні розлади, та їх представники - у справах щодо спорів, пов`язаних з розглядом питань стосовно захисту прав і законних інтересів особи під час надання психіатричної допомоги;
6) позивачі - у справах про відшкодування матеріальних збитків, завданих внаслідок вчинення кримінального правопорушення;
7) громадяни, які у випадках, передбачених законодавством, звернулися із заявами до суду щодо захисту прав та інтересів інших осіб;
8) особи з інвалідністю внаслідок Другої світової війни та сім`ї воїнів (партизанів), які загинули чи пропали безвісти, і прирівняні до них у встановленому порядку особи;
9) особи з інвалідністю I та II груп, законні представники дітей з інвалідністю і недієздатних осіб з інвалідністю;
10) позивачі - громадяни, віднесені до 1 та 2 категорій постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи;
11) виборці - у справах про уточнення списку виборців;
12) військовослужбовці, військовозобов`язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов`язаних з виконанням військового обов`язку, а також під час виконання службових обов`язків;
13) учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності, Герої України - у справах, пов`язаних з порушенням їхніх прав;
14) позивачі - у справах у порядку, визначеному статтею 12 Закону України "Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту";
15) фізичні особи (крім суб`єктів підприємницької діяльності) - кредитори, які звертаються з грошовими вимогами до боржника щодо виплати заборгованості із заробітної плати, зобов`язань внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров`ю громадян, виплати авторської винагороди та аліментів, - після оголошення про порушення справи про банкрутство, а також після повідомлення про визнання боржника банкрутом;
15-1) органи місцевого самоврядування - за подання заяви про визнання спадщини відумерлою;
16) позивачі - за подання позовів щодо спорів, пов`язаних з наданням статусу учасника бойових дій відповідно до пунктів 19, 20 частини першої статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту";
17) засуджені до покарання у виді довічного позбавлення волі, позбавлення волі на певний строк та до покарань, не пов`язаних з позбавленням волі, а також особи, взяті під варту, - у справах, пов`язаних із питаннями, які вирішуються судом під час виконання вироку відповідно до статті 537 Кримінального процесуального кодексу України, у разі відсутності на їхніх особових рахунках коштів, достатніх для сплати судового збору.
21) заявники - у справах за заявами про встановлення фактів, що мають юридичне значення, поданих у зв`язку із збройною агресією, збройним конфліктом, тимчасовою окупацією території України, надзвичайними ситуаціями природного чи техногенного характеру, що призвели до вимушеного переселення з тимчасово окупованих територій України, загибелі, поранення, перебування в полоні, незаконного позбавлення волі або викрадення, а також порушення права власності на рухоме та/або нерухоме майно;
22) позивачі - у справах за позовами до держави-агресора Російської Федерації про відшкодування завданої майнової та/або моральної шкоди у зв`язку з тимчасовою окупацією території України, збройною агресією, збройним конфліктом, що призвели до вимушеного переселення з тимчасово окупованих територій України, загибелі, поранення, перебування в полоні, незаконного позбавлення волі або викрадення, а також порушення права власності на рухоме та/або нерухоме майно;
23) позивачі - за подання позовів щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років".
Отже, аналізуючи приписи ст. 5 Закону № 3674-VI, позивач не віднесений до кола осіб, для яких Законом установлено пільги зі сплати судового збору.
Враховуючи те, що зазначені умови, за наявності яких позивача можна було б звільнити від сплати судового збору, відсутні, то клопотання про звільнення від сплати судового збору задоволенню не підлягає.
Згідно ст. 161 КАС України, до позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Відповідно до частини третьої статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до частини першої статті 4 Закону України "Про судовий збір", судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно з пунктом 3 частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір" ставка судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано: фізичною особою складає 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2019 рік" встановлено, що в 2019 році прожитковий мінімум для працездатних осіб: з 1 січня 2019 року становить 1921 гривень.
Таким чином, за подання до адміністративного суду позову, який містить вимогу немайнового характеру судовий збір належить сплатити 768,40 грн.
Відтак, позивачу слід сплатити та надати до суду доказ сплатити судового збору із заявленої ним немайнової вимоги, у розмірі 768,40 грн., сплаченого на реквізити: одержувач - УК у Чечел.р.м.Дніпра/Чечел.р/22030101, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код за ЄДРПОУ 37989253, розрахунковий рахунок 34316206084014, МФО 899998, код класифікації доходів бюджету - 22030101.
Також, відповідно п. 6 та п. 7 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору - у випадку, якщо законом встановлений обов`язковий досудовий порядок урегулювання спору; відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися.
Таким чином, позивачу необхідно надати до суду уточнену позовну заяву зі копіями відповідно до кількості учасників справи, в якій необхідно зазначити відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору - у випадку, якщо законом встановлений обов`язковий досудовий порядок урегулювання спору; відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися.
Крім того, згідно з частиною 6 статті 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Відповідно до частини 1 статті 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Згідно з частиною 2 вказаної статті, якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Відповідно до пункту 1 статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно з частиною 2 статті 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Як вбачається із змісту позовної заяви, позивач просить суд визнати протиправними дії Департаменту соціальної політики Дніпропетровської міської ради щодо відмови у виплаті одноразової грошової допомоги як члену сім`ї загиблого внаслідок виконання обов`язків військової служби та зобов`язати департамент соціальної політики Дніпропетровської міської ради виплатити одноразову грошову допомогу у зв`язку зі смертю ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 внаслідок травм та ушкоджень, пов`язаних з виконанням ним обов`язків військової служби.
Як слідує із наявних в матеріалах справи доказів, позивач 29.10.2018 року звертався до відповідача із заявою щодо розгляду питання про віднесення змін до пункту 9 Порядку надання щомісячної матеріальної допомоги сім`ям учасників антитерористичної операції, затвердженого рішенням виконавчого комітету Дніпровської міської ради від 29.08.2017 року №607 та до пункту 8 Порядку надання щомісячної матеріальної допомоги сім`ям учасників антитерористичної операції, затвердженого рішенням виконавчого комітету Дніпровської міської ради від 29.08.2017 року №608 – додавши до членів сімї загиблого (померлого) в АТО рідного брата. Також, позивач в означеній заяві просив внести відповідні зміни до бюджету, передбаченого на виконання Програми підтримки учасників антитерористичної операції та членів сімей м. Дніпра «Родина героя» на наступні 2019-2021 роки.
За результатами розгляду вказаної заяви Департамент соціальної політики Дніпровської міської ради листом від 06.11.2018 року за №17/9-599 повідомив позивачу про те, що останній не відноситься до категорії членів сім`ї загиблого (померлого) учасника АТО, який має право на отримання одноразової грошової допомоги та щомісячної матеріальної допомоги.
Таким чином, позивачу необхідно надати документальне підтвердження щодо отримання листа Департаменту соціальної політики Дніпровської міської ради листом від 06.11.2018 року за №17/9-599.
Згідно з ч. 1 ст. 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Частиною 6 ст. 161 КАС України визначено, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Згідно з ч. 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення.
З огляду на викладене, позовну заяву слід залишити без руху із встановленням позивачу строку для усунення недоліків шляхом надання до суду вмотивованої заяви про поновлення пропущеного строку звернення до суду із позовною заявою, вказавши підстави для поновлення такого строку, якщо вони є, та надати суду докази поважності причин його пропуску.
Вищенаведені обставини вказують на невідповідність позовної заяви вимогам встановленим КАС України, а тому вона підлягає залишенню без руху з наданням позивачу строку для усунення вказаних недоліків.
На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 133, 160, 161, 169, 171, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
УХВАЛИВ:
У задоволенні клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору за подання до суду адміністративного позову - відмовити.
Позовну заяву ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Дніпровської міської ради про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Позивачу надати строк для усунення недоліків позовної заяви протягом 10 (десяти) робочих днів, з моменту отримання копії даної ухвали, шляхом надання до суду:
- документального підтвердження щодо отримання листа Департаменту соціальної політики Дніпровської міської ради листом від 06.11.2018 року за №17/9-599;
- вмотивованої заяви про поновлення пропущеного строку звернення до суду із позовною заявою, вказавши підстави для поновлення такого строку, якщо вони є, та надати суду докази поважності причин його пропуску;
- уточненого адміністративного позову із копією для вручення відповідачу з зазначенням: відомостей про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися та власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав;
- наданням до суду оригіналу документа про сплату судового збору в розмірі 768,40 грн., із заявленої позивачем вимоги, сплаченого на реквізити: одержувач - УК у Чечел.р.м.Дніпра/Чечел.р/22030101, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код за ЄДРПОУ 37989253, розрахунковий рахунок 34316206084014, МФО 899998, код класифікації доходів бюджету - 22030101.
Роз`яснити позивачеві, що якщо недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, не будуть усунуті у встановлений судом строк, позовна заява буде повернута відповідно до пункту 1 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
Копію ухвали про залишення позовної заяви з руху невідкладно надіслати особі, що звернулась із позовною заявою.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя С. В. Прудник