Рішення № 84097012, 09.09.2019, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.09.2019
Номер справи
120/1469/19-а
Номер документу
84097012
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

09 вересня 2019 р. Справа № 120/1469/19-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Маслоід Олени Степанівни, розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )

до: Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, б. 7, м. Вінниця, 21100)

про: визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі - відповідач) про визнання протиправними дій відповідача щодо виплати перерахованої пенсії позивачеві у зменшеному розмірі - 75% суми підвищення пенсії. Визначеного станом на 01.03.2018 року та зобов`язання відповідача відновити з 05.03.2019 року виплату пенсії позивачеві в повному обсязі, виходячи зі 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що у 2006 році він був звільнений з військової служби та з 2007 року перебуває на пенсійному обліку у відповідача, де й отримує пенсію. Згідно положень постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» № 704 (далі - Постанова № 704) позивачеві здійснено перерахунок пенсії, однак виплата її виплати здійснюється в обмежених розмірах, а саме: з 01.01.2018 року - 50% від суми підвищення пенсії; з 01.01.2019 року - 75% від суми підвищення пенсії. Виплата пенсії в обмеженому розмірі, на думку позивача, порушує його права, адже безпосередньо суперечить положенням ч. 3 ст. 52 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»). Крім того, 05.03.2019 року судом апеляційної інстанції рішення суду першої інстанції залишено без змін, та визнано протиправними та нечинним п. 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» № 103 (далі - Постанова № 103), яким й встановлювалась поетапна виплата пенсії. Попри це відповідач й надалі продовжує виплачувати пенсію в обмеженому розмірі, тому позивач звернувся до суду даним позовом.

Ухвалою від 08.05.2019 року дану позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження, а також визначено, що вона буде розглядатись в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Одночасно цією ухвалою зобов`язано позивача надати до суду належним чином засвідчену копію запиту до відповідача з питань перерахунку пенсії.

13.05.2019 року за вх. № 25402 позивачем надано до суду звернення до відповідача з питань пенсійного забезпечення від 09.11.2018 року.

20.05.2019 року за вх. № 26677 представником відповідача через канцелярію суду надано відзив на позовну заяву, в якому він позовну заяву вважає необґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню. В обґрунтування відзиву, відповідач вказує, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що є найважливішою функцією держави. Отже, зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимо до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист. Постановою № 103 було встановлено механізм реалізації прав військовослужбовців на перерахунок пенсії, зокрема, здійснення поетапного підвищення пенсій протягом трьох років через неможливість повного фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Поетапне підвищення пенсій в тому числі і позивача не призвела до зменшення їх рівня соціального забезпечення та до зменшення розміру отримуваних пенсійних виплат. Таким чином, не відбулось погіршення умов пенсійного забезпечення позивача, так як головним управлінням не було вчинено дій, спрямованих на зменшення його розміру пенсії у порівнянні з попереднім розміром. Також відповідач вказує, що суд захищає лише порушені, невизнані або оспорювані права, свободи та інтереси учасників адміністративних правовідносин. Водночас позивач самостійно не звертався до відповідача із заявою щодо здійснення перерахунку пенсії, а той, в свою чергу, не відмовляв у здійсненні такого перерахунку. За таких, обставин, відсутні правові підстави зобов`язувати відповідача перерахувати пенсію виходячи з 75% сум грошового забезпечення позивача.

Одночасно із відзивом за вх. № 26680 представником відповідача надано клопотання про зупинення провадження у справі до набрання чинності рішенням Верховного Суду в адміністративній справі № 240/5401/18 (провадження № Пз/9901/58/18), яка перебуває на розгляді у Великій Палаті Верховного Суду як зразкова.

Ухвалою від 27.05.2019 року у задоволенні вказаного клопотання про зупинення провадження відмовлено.

Ухвалою від 30.05.2019 року провадження у вказаній справі було зупинено до набрання законної сили судовим рішенням Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду у зразковій справі № 160/3586/19 (провадження № Пз/9901/12/19).

31.05.2019 року за вх. № 28987 позивачем через канцелярію суду подано клопотання про застосування заходів процесуального примусу. Причиною звернення до суду з таким клопотанням стали відзив на позовну заяві та клопотання відповідача про зупинення провадження у справі. Клопотання мотивоване тим, що відповідач недобросовісно виконує процесуальні обов`язки в частині необхідності сприяння своєчасному, всебічному, повному та об`єктивному встановленню всіх обставин справи; зловживає процесуальними правами з метою перешкодити судочинству шляхом введення суду в оману щодо фактичних обставин справи, що суттєво утруднює виконання завдання адміністративного судочинства, визначеного ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України). Зважаючи на це, позивач просить суд застосувати заходи процесуального примусу у вигляді штрафу до відповідача.

02.09.2019 року з інформаційної системи "Єдиний державний реєстр судових рішень" суду стало відомо, що рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду у зразковій справі № 160/3586/19 постановлено 06.08.2019 року та вже набрало законної сили, а від так відсутні обставини, які слугували підставою для зупинення провадження у даній справі.

Ухвалою суду від 02.09.2019 року провадження у справі поновлено та вирішено розгляд справи продовжувати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.

Цього ж дня ухвалою суду було відмовлено у задоволенні клопотання позивача про застосування заходів процесуального примусу до відповідача.

Дослідивши усі обставини справи та надавши їм юридичну оцінку, суд встановив наступне.

Позивач з 01.01.2007 року перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (далі - ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб»).

Після перерахунку відповідно до Постанови № 103 пенсія позивачу виплачувалась в таких розмірах: з 01.01.2018 року - 5 362 грн. 66 коп., з яких попередня сума пенсії - 3 302 грн. 90 коп. та підвищення - 1 029 грн. 88 коп..

19.11.2018 року позивач звернувся до відповідача з письмовим зверненням з питань пенсійного забезпечення, зокрема, з питань загального розміру пенсії після проведеного перерахунку, з урахуванням надбавок та підвищень, суми яких, позивач просив, вказати окремо.

За результатами розгляду вказаного звернення відповідач 26.11.2018 року за вих. № 2415/с12 надав письмові роз`яснення щодо розрахунку пенсії позивача та повідомив, що згідно Постанови № 103 підвищення складає 2 059 грн. 76 коп., з них виплачується:

з 01.01.2018 року по 31.12.2018 року щомісячно 50% від підвищення - 1 029 грн. 88 коп.

з 01.01.2019 року по 31.12.2019 року щомісячно 75% від підвищень - 1 544 грн. 82 коп.

з 01.01.2020 року 100% щомісячно - 2 059 грн. 76 коп.

Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.0З.2019 року у наведеній справі, визнано протиправними та нечинними п. 1, 2 Постанови № 103 та зміни до п. 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Вважаючи дії відповідача щодо виплати пенсії у 75% розмірі суми грошового забезпечення протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Визначаючись стосовно позовних вимог, суд виходив з наступного.

Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

У ст. 19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно вимог ст. 68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо порядку та умов пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в Збройних силах України, в тому числі щодо порядку перерахунку таких пенсій, регулюються правовими нормами ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до ч. 1, 2 та 4 ст. 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Ч. 18 ст. 43 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Відповідно до ч. 3 ст. 51 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 (далі - Порядок № 45) в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин.

П. 1 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

П. 1 Постанови № 103 відповідно до ч. 4 ст. 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Відповідно до п. 2 Постанови № 103 виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах:

з 01.01.2018 року - 50 відсотків;

з 01.01.2019 року по 31.12.2019 року - 75 відсотків;

з 01.01.2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року.

Згідно з п. 6 Постанови № 103 внесені зміни до постанов Кабінету Міністрів України, зокрема, у Порядок № 45 п. 5 викладено в наступній редакції: під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Постановою № 103 також передбачено, що у довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій зазначаються лише розмір посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою.

П. 2 Постанови № 704 визначено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до п. 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у п. 2, 3 Порядку № 45.

Системний аналіз наведених норм доводить, що підставою для перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

П. 1 Постанови № 103 встановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01.03.2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 року відповідно до Постанови № 704.

В силу приписів ст. 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», п. 4 Порядку № 45 позивач отримав право на перерахунок пенсії у січні 2018 року відповідно до Постанови № 103. При цьому КМУ уповноважений визначати порядок проведення такого перерахунку, що й було реалізовано ним у Порядку № 45.

Водночас, рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року у справі № 2826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, п. 1, 2 Постанови№ 103 скасовано.

30.08.2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704, якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців.

Відповідно до п. 10 Постанови № 704 із змінами, внесеними згідно з Постановою№ 103 ця постанова набирає чинності з 01.03.2018 року.

Постанова № 103 в частині внесення змін до Постанови№ 704 та Постанова№ 704 є чинними.

З набранням чинності Постановою№ 704, якою змінені (збільшені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців, у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії. Скасування п. 1, 2 Постанови № 103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року у справі № 2826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, не впливає на вказані підстави, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано.

Отже, з 05.03.2019 року пенсія позивачу підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії.

До аналогічного висновку дійшов й Верховний Суд у рішенні від 06.08.2019 року у справі № 160/3586/19.

Як вже зазначалось, відповідач повідомив позивача, що згідно Постанови № 103 підвищення складає 2 059 грн. 76 коп., яке виплачується з 01.01.2018 року по 31.12.2018 року щомісячно 50% підвищення - 1 029 грн. 88 коп.; з 01.01.2019 року по 31.12.2018 року щомісячно 75% підвищення - 1 544 грн. 82 коп.; з 01.01.2020 року щомісячно 100% підвищення - 2 059 грн. 76 коп.

Факт виплати позивачеві пенсії у такому відсотковому відношенні було підтверджено відповідачем й у відзиві, в якому останній зазначив, що Постановою № 103 було встановлено здійснення поетапного підвищення пенсій протягом трьох років через неможливість повного фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства.

Суд критично ставиться до таких пояснень відповідача, адже невиплата позивачеві пенсії в перерахованому розмірі порушує гарантоване ст. 1 Першого протоколу Конвенції право мирно володіти своїм майном. Оскільки чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов`язань (рішення Європейського Суду у справі «Кечко проти України» від 08.11.2005 року).

Водночас, на момент розгляду справи по суті (тобто після 05.03.2019 року) позивачеві продовжували виплачувати пенсію у розмірі 75% підвищення пенсії, як це передбачено скасованим п. 2 Постанови № 103.

Як вбачається зі змісту п. 1, 2 Постанови № 103 нею врегульовані строки виплати пенсій, а не порядок проведення перерахунку.

У зв`язку з чим суд зазначає, що питання строків виплати доплат до пенсії за результатами проведеного перерахунку, тобто частини пенсії особи, а також розмірів такої доплати не охоплюються поняттям «порядок проведення перерахунку пенсії».

З огляду на зазначене, суд вважає, що право позивача на отримання перерахованого розміру пенсії за період з 05.03.2019 року, з урахуванням вже сплачених сум, визначається ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та підпадає під дію ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

У зв`язку з викладеним, суд доходить висновку про те, що з 05.03.2019 року пенсія позивачу підлягає виплаті у розмірі 100% суми підвищення пенсії. Таким чином, виплата позивачеві пенсії у 75% розмірі грошового забезпечення після 05.03.2019 року є протиправним, відповідно наявні підстави для задоволення позовних вимог в частині визнання протиправними дій відповідача щодо виплати перерахованої пенсії позивачеві у зменшеному розмірі - 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року.

Окремо суд зазначає, що предметом цього спору є правильність виплати перерахованої пенсії. Питання врахування у складі грошового забезпечення позивача тих чи інших його складових не вирішується у цій справі.

Щодо позовної вимоги про зобов`язання відповідача відновити з 05.03.2019 року виплату пенсії позивачеві в повному обсязі, виходячи із 100% суми підвищення, визначеного станом на 01.03.2018 року, суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними. Водночас, згідно п. 10 ч. 2 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права ст.1 Протоколу № 1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.

Аналіз вищенаведеної норми свідчить про безпосередній взаємозв`язок вимоги про визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та вимоги про зобов`язання вчинення ним певних дій. Більш того, друга вимога є похідною та залежною від першої. Адже внаслідок визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними, можливим є зобов`язання до вчинення певних дій для відновлення порушених прав та інтересів сторони.

З огляду на те, що позовні вимоги в частині визнання протиправними дій відповідача щодо виплати перерахованої пенсії у зменшеному розмірі - 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року, задоволено судом, відповідно позовні вимоги щодо зобов`язання відповідача відновити з 05.03.2019 року виплату пенсії позивачеві в повному обсязі, виходячи із 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року. також підлягають задоволенню, як похідні.

Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень та докази, надані позивачем, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення позову.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, а витрат, пов`язаних з розглядом справи, судом не встановлено, питання про розподіл судових витрат у цій справі суд не вирішує.

Керуючись Конституцією України, Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» № 103 від 21.02.2018 року, Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 року , постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» № 704 від 30.08.2017 року та ст. 2, 6, 9, 73- 78, 90, 245, 246, 255, 293, 295 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо виплати перерахованої пенсії у зменшеному розмірі - 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року та зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області відновити з 05.03.2019 року виплату пенсії в повному обсязі, виходячи зі 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року, задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо виплати ОСОБА_1 перерахованої пенсії у зменшеному розмірі - 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області відновити з 05.03.2019 року виплату пенсії ОСОБА_1 в повному обсязі, виходячи зі 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 )

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (ЄДРПОУ 13322403, вул. Хмельницьке шосе, б. 7, м. Вінниця, 21100)

Суддя Маслоід Олена Степанівна