Рішення № 84073155, 05.09.2019, Овруцький районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
05.09.2019
Номер справи
286/1557/19
Номер документу
84073155
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 286/1557/19

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 вересня 2019 року м. Овруч

Овруцький районний суд Житомирської області в складі:

головуючого судді Вачко В. І.

з секретарем Деменчук О. Г.,

за участю прокурора Войтевича А.С., відповідача ОСОБА_1 , представника відповідача Хаюка С.М.,

розглянувши позовну заяву керівника Коростенської місцевої прокуратури Житомирської області Мамкути А.М. в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру в Житомирській області до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача – Товариство з обмеженою відповідальністю «Українська фруктово-ягідна компанія», про зобов`язання звільнити самовільно зайняту земельну ділянку , -

В С Т А Н О В И В:

Керівник Коростенської місцевої прокуратури Житомирської області Мамкута А.М. в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру в Житомирській області звернувся в суд з позовом до ОСОБА_1 , в якому просить зобов`язати відповідача звільнити земельну ділянку площею 7,0 га, розташовану на території Бігунської сільської ради Овруцького району Житомирської області, за межами села Делета, мотивуючи тим, що ОСОБА_1 самовільно зайняв земельну ділянку сільськогосподарського призначення державної форми власності площею 7,0 га, розташовану на території Бігунської сільської ради Овруцького району Житомирської області, за межами села Делета, та самовільно її використовує для здійснення товарного сільськогосподарського виробництва, а саме для вирощування кущової рослини (ожини) за відсутності правовстановлюючих документів щодо права користування чи власності на таку земельну ділянку, що заборонено чинним законодавством.

Позивач подав письмові пояснення на позовну заяву, в яких просив позовні вимоги задоволити, справу розглянути без участі його представника, зокрема зазначив, що ним були вжиті заходи щодо здійснення перевірки дотримання вимог земельного законодавства щодо спірної земельної ділянки, за результатами якої встановлено, що відповідач використовує спірну земельну ділянку, право власності або право користування за ним не зареєстровано, що є порушенням ст.ст.125, 126 Земельного кодексу України. Рішення органу місцевого самоврядування про передачу вказаної земельної ділянки у власність або користування відсутнє.

Відповідач подав відзив на позовну заяву з додатками, в якому просить у задоволенні позову відмовити, мотивуючи тим, що самовільного зайняття земельної ділянки ним не вчинялося; він є співвласником ТОВ «Українська фруктово-ягідна компанія», яка неодноразово зверталася до державних органів з проханням надати в оренду спірну земельну ділянку і на даний час здійснюється підготовка всіх необхідних документів для її належного оформлення.

Заступник керівника Коростенської місцевої прокуратури Житомирської області Маньківський В.І. подав відповідь на відзив, в якому зазначив, що факт самовільного зайняття відповідачем спірної земельної ділянки підтверджується долученими до позову матеріалами перевірки уповноваженого у земельній сфері органу контролю та складених за її наслідками актів реагування, які визнані відповідачем і ним не оспорювалися; за фактом самовільного зайняття відповідачем спірної земельної ділянки та порушення земельного законодавства відповідача двічі притягнуто до адміністративної відповідальності та розраховано заподіяну шкоду, розмір якої повністю ним відшкодований; вчинення дій, спрямованих на оформлення правовстановлюючих документів на спірну земельну ділянку не створює для відповідача жодних правових підстав користування нею; зміст відзиву та долучені до нього документи не містять відомостей, а також належних та допустимих доказів щодо звільнення відповідачем самовільно зайнятої ним спірної земельної ділянки, викладених у позові фактичних обставин не спростовують та є необґрунтованими.

Третя особа подала заяву про розгляд справи за її відсутності, у якій також зазначила, що позов не визнає, просить у його задоволенні відмовити.

В судовому засіданні прокурор позовні вимоги підтримав, з мотивів у ньому наведених, просив його задоволити.

В судовому засіданні відповідач та його представник позов не визнали, просили у його задоволенні відмовити з мотивів, наведених у відзиві на позовну заяву та пояснили, що відповідач як фізична особа не здійснював самовільного зайняття спірної земельної ділянки насадженням та вирощуванням кущової рослини (ожини); такі дії були здійснені юридичною особою ТОВ «Українська фруктово-ягідна компанія», співзасновником якої є відповідач, і яка зверталася до органів державного влади і місцевого самоврядування про передачу їй спірної земельної ділянки в оренду.

Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши та оцінивши докази у справі, суд дійшов наступних висновків.

Слідчим відділенням Овруцького ВП Коростенського ВП ГУНП в Житомирській області, за фактом самовільного зайняття земельної ділянки здійснювалось досудове розслідування у кримінальному провадженні №12018060250000585 від 17.09.2018 року за ч.1 ст.197-1 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що за відсутності правовстановлюючих документів щодо права користування чи власності на земельну ділянку ОСОБА_1 на території Бігунської сільської ради Овруцького району Житомирської області, за межами села Делета, самовільно використовується земельна ділянка державної власності сільськогосподарського призначення площею 7,00 га для здійснення товарного сільськогосподарського виробництва, а саме для вирощування кущової рослини (ожини), чим заподіяно шкоду в розмірі 7363,68 га.

Постановою слідчого СВ Овруцького ВП Коростенського ВП ГУНП в Житомирській області Богданом О.С. від 19.12.2018 року кримінальне провадження № 12018060250000585 закрито у зв`язку із відсутністю складу кримінального правопорушення, передбаченого ст.197-1 КК України, так як по даному факту відсутня кваліфікуюча ознака об`єктивної сторони кримінального правопорушення – завдання значної шкоди власнику або володільцю, що виключає ознаку об`єктивної сторони злочину.

Відповідно до акту обстеження земельної ділянки №757-дк/762/АО/10/01/-18 від 18.10.2018 року, складеного Головним управлінням Держгеокадастру у Житомирській області, земельна ділянка площею 7,0 га, яка розташована на території Бігунської сільської ради Овруцького району Житомирської області, за межами села Делета, використовується ОСОБА_1 під вирощування кущової рослини (ожини).

Актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об`єктом – земельної ділянки від 18.10.2012 року № 757-ДК/1129/АП/09/01/18, складеного Головним управлінням Держгеокадастру у Житомирській області у присутності ОСОБА_1 , встановлено факт самовільного зайняття земельної ділянки державної форми власності орієнтовною площею 7,0 га на території Бігунської сільської ради (за межами населеного пункту с.Делета) під вирощування кущової рослини (ожини) ОСОБА_1 . Згідно з інформацією Бігунської сільської ради від 05.09.2018 року дана земельна ділянка відноситься до земель радіоактивного забруднення (територія безумовного/обов`язкового відселення) і не підлягає наданню для товарного сільськогосподарського виробництва. Відповідно до інформації відділу в Овруцькому районі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області земельна ділянка відноситься до земель сільськогосподарського призначення, відповідно до державної статистичної звітності (форми 6-зем) станом на 01.01.2016 року обліковується, як землі запасу, забруднені сільськогосподарські угіддя, що не використовуються в сільськогосподарському виробництві, відповідні рішення щодо її передачі у власність чи користування відсутні, що відповідно до ст.1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» свідчить про її самовільне зайняття.

В порядку статей 6 та 10 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», ОСОБА_1 18.10.2018 року надано припис щодо необхідності усунення виявлених порушень.

За результатами перевірки відносно ОСОБА_2 відкрито провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ст.53-1 КУпАП. Постановою про накладення адміністративного стягнення від 18.10.2018 року останнього притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу у розмірі 170 грн., який того ж дня згідно з квитанцією Приватбанку сплачений.

Крім того, за наслідками перевірки Головним управлінням Держгеокадастру в Житомирській області визначено шкоду, завдану ОСОБА_1 внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, розмір якої склав 7365,68 грн. Її відшкодовано відповідачем 19.10.2018 року шляхом сплати готівкових коштів на відповідний бюджетний рахунок Казначейства України через відділення Приватбанку.

При проведені 20.11.2018 року перевірки виконання припису щодо усунення порушення земельного законодавства від 18.10.2018 року, встановлено невиконання ОСОБА_1 його вимог, у зв`язку з чим органом контролю складено повторний припис щодо усунення вимог законодавства. За невиконання вимог попереднього припису особу повторно притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 153 грн., який згідно з квитанцією Приватбанку від 27.11.2018 року останнім сплачено.

Згідно з актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об`єктом – земельної ділянки від 21.12.2018 року № 922-ДК/1266/АП/09/01/18 при проведені виконання вимог припису щодо усунення порушення земельного законодавства від 20.11.2018 року встановлено, що земельна ділянка сільськогосподарського призначення державної форми власності площею 7,00 га розташована на території Бігунської сільської ради Овруцького району Житомирської області, за межами населеного пункту села Делета, продовжує перебувати у користуванні ОСОБА_1

Чинним законодавством заборонено самовільне використання земельних ділянок будь – якої форми власності.

В судовому засіданні сторонами визнано, що у відповідача та третьої особи ТОВ «Українська фруктово-ягідна компанія», співзасновником якої є відповідач, відсутні будь-які правовстановлюючі документи на спірну земельну ділянку. Відповідачем чи третьою особою не надано суду доказів, а саме первинних бухгалтерських документів ТОВ «Українська фруктово-ягідна компанія» про здійснення цим товариством господарських операцій щодо насадження, вирощування кущової рослини (ожини) чи закупівлі її для цілей насадження на спірній земельній ділянці. Відтак, наведені у спростування позовних вимог доводи відповідача та його представника про те, що відповідач, як фізична особа, не здійснював самовільного зайняття спірної земельної ділянки насадженням та вирощуванням кущової рослини (ожини), так як такі дії були здійснені юридичною особою ТОВ «Українська фруктово-ягідна компанія», співзасновником якої він є, не знайшли свого підтвердження в судовому засіданні. Додані до відзиву документи, зокрема листування директора ТОВ «Українська фруктово-ягідна компанія» ОСОБА_3 з органами державної влади та місцевого самоврядування про надання в оренду земельної ділянки біля с.Делета з метою сільськогосподарського виробництва, не спростовують правомірності позовних вимог до відповідача.

Виходячи із змісту ст.212 Земельного кодексу України, самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» термін «самовільне зайняття земельної ділянки» визначено, як будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.

Згідно з ч.1 ст.125 Земельного кодексу України право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації.

Відповідно до ст.ст.152, 158 Земельного кодексу України власник земельної ділянки може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням прав володіння земельною ділянкою і відшкодуванням завданих збитків.

Статтею 211 Земельного кодексу України та ст.56 Закону України «Про охорону земель» передбачено, що громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства, зокрема, за самовільне зайняття земельних ділянок. Застосування заходів дисциплінарної, цивільно-правової, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від відшкодування шкоди, заподіяної земельним ресурсам. Така шкода підлягає відшкодуванню в повному обсязі.

Відповідно до п.3 ст.131-1 Конституції України, в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Відповідно до ч.3 ст.23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Згідно з ст.5 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» здійснення державного контролю за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності покладено на центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.

Відповідно до Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру (надалі - Положення), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 року № 15, Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.

Відповідно до підпункту 25 пункту 4 даного Положення, Держгеокадастр організовує та здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, у тому числі за дотриманням вимог земельного законодавства в процесі укладання цивільно-правових договорів, передачі у власність, надання у користування, в тому числі в оренду, вилучення (викупу) земельних ділянок, дотриманням органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю.

Згідно з пп.31 п.4 Положення, Держгеокадастр відповідно до покладених на нього завдань розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в межах, визначених Земельним кодексом України, безпосередньо або через визначені в установленому порядку його територіальні органи.

Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 29.09.2016 року № 333 затверджено Положення про Головне управління Держгеокадастру в області (надалі - Положення про Головне управління), згідно з підпунктом 30 пункту 4 якого Головне управління Держгеокадастру в області здійснює державний нагляд (контроль) в агропромисловому комплексі у частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності, в тому числі за дотриманням вимог земельного законодавства органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування з питань передачі земель у власність та надання у користування, у тому числі в оренду, зміни цільового призначення, вилучення, викупу, продажу земельних ділянок або прав на них на конкурентних засадах.

Відповідно до п.п.3 п.6 Положення про Головне управління, посадові особи Головного управління в межах своїх повноважень мають право звертатися до суду лише з позовом щодо відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також повернення самовільно зайнятих чи тимчасово зайнятих земельних ділянок, строк користування якими закінчився.

Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області, як уповноважений по Житомирській області орган контролю у земельній сфері, провівши перевірку дотримання вимог земельного законодавства, вжило заходів реагування щодо притягнення до відповідальності винної особи, нарахувало збитки за самовільне заняття землі та 21.12.2018 року звернулось із клопотання до органу місцевого самоврядування щодо вжиття заходів реагування спрямованих на звільнення винною особою самовільно зайнятої земельної ділянки.

Відповідно до листа Бігунської сільської ради Овруцького району Житомирської області від 11.02.2019 року результатом такої дії стало проведення з ОСОБА_1 роз`яснювальної бесіди щодо оформлення правовстановлюючих документів на самовільно зайняту ним земельну ділянку.

Обмежившись лише направленням до органу місцевого самоврядування вказаного клопотання, при цьому не вирішивши питання щодо самостійного звернення до суду з відповідним позовом про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки, вказаний орган контролю належним чином не реалізував визначені йому діючим законодавством повноваження з метою повного захисту інтересів держави у земельній сфері. А тому з метою забезпечення належного захисту інтересів держави даний позов в суд пред`явлено керівником місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області, в межах повноважень, визначених ч.1 ст.24 Закону України «Про прокуратуру», за місцем знаходження нерухомого майна відповідно до ч.1 ст.30 ЦПК України.

За таких обставинах, позов є законним та обґрунтованим і підлягає задоволенню в повному обсязі.

Судовий збір в сумі 1921 грн. сплачено прокуратурою Житомирської області.

Керуючись ст.ст. 4, 12, 13, 56, 81, 141, 258, 259, 263-265, 273, 354, пп.15.5) п.15) п.1 розділу ХІІІ Перехідних положень Цивільного процесуального кодексу України, суд -

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги задоволити.

Зобов`язати ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) звільнити земельну ділянку площею 7,00 га, розташовану на території Бігунської сільської ради Овруцького району Житомирської області, за межами села Делета.

Стягнути з ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь прокуратури Житомирської області (місце знаходження: м.Житомир, вул.Святослава Ріхтера, 11, код ЄДРПОУ 02909950) у відшкодування сплаченого судового збору 1921 грн.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Житомирського апеляційного суду або через Овруцький районний суд Житомирської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 05.09.2019 року.

Суддя: В. І. Вачко