Рішення № 84070841, 06.09.2019, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.09.2019
Номер справи
824/709/19-а
Номер документу
84070841
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 вересня 2019 р. м. Чернівці Справа № 824/709/19-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Григораша В.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Державної фіскальної служби України у Чернівецькій області (вул. Героїв Майдану, 200-А, м. Чернівці, Чернівецька область, 58013) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) про стягнення суми податкового боргу,-

ВСТАНОВИВ:

20.06.2019 року до Чернівецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління Державної фіскальної служби України у Чернівецькій області (позивач) до ОСОБА_1 (відповідач) з такими позовними вимогами:

стягнути з ОСОБА_1 податковий борг по земельному податку з фізичних осіб на загальну суму 35135,24 грн.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що станом на 13.05.2019 року за ОСОБА_1 рахується заборгованість на загальну суму 35135,24 грн, яка виникла з земельного податку нарахованого згідно податкового повідомлення-рішення №610-5102-2406 від 06.10.2018 року.

З огляду на викладене, позивач звернувся до суду з даним позовом про стягнення з відповідача заборгованості з земельного податку на загальну суму 35135,24 грн.

21.06.2019 року суд звернувся до Управління ДМС у Чернівецькій області із запитом про надання інформації про місце проживання (реєстрації) відповідача у відповідності до ч.ч. 3 та 4 ст. 171 КАС України.

05.07.2019 року від Управління ДМС у Чернівецькій області надійшла відповідь на вищевказаний запит в якій вказано, що відповідач значиться за зареєстрованим місцем проживання АДРЕСА_1 .

Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 08.07.2019 року відкрито провадження у даній справі та призначено її до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Копію ухвали про відкриття спрощеного провадження від 08.07.2019 року надіслано відповідачу за зареєстрованим місцем проживання супровідним листом №824/709/19-а/3360/2019 від 08.07.2019 року з повідомленням про вручення, проте 08.08.2019 року конверт повернувся на адресу суду з поштовою відміткою від 05.08.2019 року — "за закінченням терміну зберігання".

Відповідно до частини одинадцятої ст. 126 КАС України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.

Таким чином, ухвала про відкриття спрощеного провадження від 08.07.2019 року вважається врученою відповідачу 05.08.2019 року.

В період з 05.08.2019 року по 03.09.2019 року головуючий суддя у справі перебував у черговій щорічній відпустці.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Зважаючи на відсутність клопотання будь-якої зі сторін про інше, суд вважає за можливе продовжити розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Перевіривши матеріали справи, встановивши фактичні обставини в справі, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню у повному обсязі, виходячи з наступного.

Судом встановлено такі обставини та відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з 19.04.1999 року взятий на облік в Головному управлінні ДФС у Чернівецькій області, як платник податків за основним місцем обліку, за адресою: АДРЕСА_2 (а.с. 9-10).

Згідно інформації Управління ДМС у Чернівецькій області, що надана на запит суду, відповідач значиться за зареєстрованим місцем проживання АДРЕСА_1 .

Відповідачу було надіслано податкове повідомлення-рішення форми "Ф" від 27.03.2019 року №610-5102-2406, яким нараховано податкове зобов`язання по земельному податку з фізичних осіб на загальну суму 35135,24 грн. Вказане податкове повідомлення-рішення надіслано відповідачу 31.08.2018 року, проте 06.10.2018 року конверт повернувся на адресу відправника з поштовою відміткою — "повертається за незапитом" (а.с. 7).

Також у зв`язку з наявністю податкової заборгованості по земельному податку відповідачу було виставлено податкову вимогу форми "Ф" від 17.12.2018 року №20316-52 на суму 35135,24 грн. Вказану вимогу надіслано відповідачу 29.12.2018 року, проте 02.02.2019 року конверт повернувся на адресу відправника з поштовою відміткою — "за закінченням терміну зберігання" (а.с. 8).

Крім того, заборгованість відповідача по земельному податку підтверджується: розрахунком заборгованості та інтегрованою карткою платника податку, відповідно до яких станом на 13.05.2019 року за відповідачем обліковується заборгованість по земельному податку на загальну суму 35135,24 грн (а.с. 5-6).

Оскільки відповідач в добровільному порядку суму податкового боргу не сплатив, Головне управління ДФС у Чернівецькій області звернулось до суду з цим позовом.

До вказаних спірних правовідносин суд застосовує наступні положення законодавства та робить висновки по суті спору.

Статтею 67 Конституції України визначено, що кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України від 02.12.2010 року №2755-17 (далі - ПК України).

Підпункт 16.1.4. п. 16.1 ст. 16 ПК України передбачає, що платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до пп. 14.1.72. п. 14.1. ст. 14 ПК України земельний податок - обов`язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів (далі - податок для цілей розділу XII цього Кодексу).

Відповідно до п. 269.1. ст. 269 ПК України платниками земельного податку є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі.

Відповідно до п. 270.1. ст. 270 ПК України об`єктами оподаткування є: земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні; земельні частки (паї), які перебувають у власності.

Відповідно до п. 271.1. ст. 271 ПК України базою оподаткування є: нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом; площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.

Відповідно до п.п. 285.1., 285.2 ст. 285 ПК України базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік. Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв`язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).

Відповідно до п. 286.1 ст. 286 ПК України підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру. Центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері земельних відносин та у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, у сфері будівництва, щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 287.5. ст. 287 ПК України податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.

Фізичними особами у сільській та селищній місцевості земельний податок може сплачуватися через каси сільських (селищних) рад або рад об`єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, за квитанцією про приймання податкових платежів. Форма квитанції встановлюється у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу.

Відповідно до пп. 14.1.175. п. 14.1. ст. 14 ПК України визначено, що податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Як встановлено з матеріалів справи, відповідачу було надіслано податкове повідомлення-рішення форми "Ф" від 27.03.2019 року №610-5102-2406, яким нараховано податкове зобов`язання по земельному податку з фізичних осіб на загальну суму 35135,24 грн. Вказане податкове повідомлення-рішення надіслано відповідачу 31.08.2018 року, проте 06.10.2018 року конверт повернувся на адресу відправника з поштовою відміткою — "повертається за незапитом".

Пунктом 57.3 ст. 57 ПК України передбачено, що у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Пунктом 59.1 та 59.5 ст. 59 ПК України передбачено, що у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Податкова вимога може надсилатися (вручатися) контролюючим органом за місцем обліку платника податків, в якому обліковується податковий борг платника податків.

У разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Як зазначено позивачем у позовній заяві та підтверджується матеріалами справи, на адресу відповідача направлено податкову вимогу форми "Ф" від 17.12.2018 року №20316-52 на суму 35135,24 грн. Вважається, що вимогу вручено відповідачу 02.02.2019 року, однак заборгованість погашена не була.

Таким чином, станом на 13.05.2019 року за відповідачем обліковується заборгованість по земельному податку з фізичних осіб на загальну суму 35135,24 грн, що підтверджується розрахунком заборгованості, інтегрованою карткою платника податку.

Відповідно до п.п. 95.1, 95.2 ст. 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

Пунктом 87.11 ст. 87 ПК України встановлено, що орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.

Таким чином, судом встановлено, що за відповідачем рахується податкова заборгованість на загальну суму 35135,24 грн. Станом на день розгляду даної справи в суді вказана заборгованість в добровільному порядку відповідачем не погашена, докази зворотного в матеріалах справи відсутні, а тому наявні підстави для її стягнення за рішенням суду.

Згідно із п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України однією із основних засад судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною 1 ст. 9 КАС України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З огляду на наведене, враховуючи ненадання відповідачем доказів відсутності або погашення ним заборгованості, суд вважає, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають обставинам справи і наявним матеріалам, у зв`язку з чим позов підлягає задоволенню.

Згідно ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень пов`язаних з залученням свідків та проведенням експертиз.

Враховуючи відсутність витрат позивача - суб`єкта владних повноважень пов`язаних з залученням свідків та проведенням експертиз, то суд не вирішує питання про їх стягнення з відповідача.

Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов Головного управління Державної фіскальної служби України у Чернівецькій області до ОСОБА_1 про стягнення суми податкового боргу, - задовольнити повністю.

2. Стягнути з ОСОБА_1 до місцевого бюджету за узгодженим грошовим зобов`язанням по земельному податку з фізичних осіб податковий борг в сумі 35135 (тридцять п`ять тисяч сто тридцять п`ять) грн 24 коп.

3. Копії рішення направити сторонам.

Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне найменування учасників процесу:

Позивач - Головне управління Державної фіскальної служби України у Чернівецькій області (код ЄДРПОУ 39392513, вул. Героїв Майдану, 200-А, м. Чернівці, Чернівецька область, 58013);

Відповідач - ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ).

Суддя Григораш В.О.