Рішення № 84070803, 19.08.2019, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.08.2019
Номер справи
580/2307/19
Номер документу
84070803
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 серпня 2019 року справа № 580/2307/19

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Руденко А.В.,

за участю:

секретаря – Сачинської В.С.,

представника позивача – адвоката Огороднього А.Б. (за ордером),

представника відповідача Головного управління Державної фіскальної служби у Черкаській області – Кондакова Є.О. (за довіреністю),

представника третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Державної фіскальної служби України – Кондакова Є.О. (за довіреністю),

розглянувши у відкритому судовому засіданні у спрощеному позовному провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби у Черкаській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Державна фіскальна служба України про визнання протиправною відмови у складанні висновку про призначення одноразової грошової допомоги та зобов`язання повторно прийняти документи, скласти висновок про призначення одноразової грошової допомоги і направити висновок для прийняття рішення про призначення одноразової грошової допомоги,-

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Головного управління Державної фіскальної служби у Черкаській області та Державної фіскальної служби України, в якій просить:

- визнати протиправною відмову Головного управління Державної фіскальної служби у Черкаській області у підготовці матеріалів: складанні і поданні до Державної фіскальної служби України висновку щодо виплати позивачу одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням ІІ групи інвалідності, що пов`язана з проходженням служби в органах Державної фіскальної служби України;

- зобов`язати Головне управління Державної фіскальної служби у Черкаській області повторно прийняти документи відносно позивача та скласти висновок щодо виплати позивачу одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням ІІ групи інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ в розмірі, встановленому ст. 23 Закону України “Про міліцію”, в редакції Закону від 13.02.2015 №208-VІІІ, та підпункту 2 пункту 3 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівників міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №850 від 21.10.2015, виходячи із 200-кратного розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб та направити цей висновок разом із іншими матеріалами в 15-ти денний строк з дня реєстрації до Державної фіскальної служби України для прийняття рішення про призначення грошової допомоги.

Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що 25.06.2019 звернувся до Головного управління Державної фіскальної служби у Черкаській області із заявою (рапортом), і якій просив провести виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням 2 групи інвалідності, пов`язаної із проходженням служби в органах Державної фіскальної служби. Проте, Головне управління Державної фіскальної служби у Черкаській області листом №20028/23-00-05-018 від 04.07.2019 відмовило у підготовці матеріалів відносно позивача: складанні і поданні до Державної фіскальної служби України висновку про виплату позивачу одноразової грошової допомоги в разі інвалідності працівника податкової міліції. Позивач вважає вказану відмову протиправною та такою, що порушує його права.

Позивач стверджує, що за колишніми працівниками міліції, в тому числі і податкової міліції, яким встановлено інвалідність внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, зберігається право на отримання одноразової грошової допомоги на умовах, передбачених Законом України «Про міліцію».

07 серпня 2019 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач 1 заперечує проти задоволення адміністративного позову та зазначає, що колишнім працівникам податкової міліції, інвалідність яким встановлено після втрати чинності Законом України від 20.12.1990 № 565-XII “Про міліцію”, проводити розрахунок та виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням інвалідності та втратою працездатності після 07 листопада 2015 року законні підстави відсутні.

Розгляд матеріалів про виплату одноразової грошової допомоги працівникам податкової міліції буде відновлено після внесення відповідних змін до Податкового кодексу України або прийняття нового нормативно- правового акту.

Відповідач також зазначає, що позивачем не надано доказів причинного зв`язку захворювання, що стало причиною інвалідності, з проходженням служби в органах внутрішніх справ (податковій міліції).

07 серпня 2019 року до суду від ДФС України надійшов відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні адміністративного позову та зазначає, що до ДФС України відсутні будь-які позовні вимоги.

Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду Руденко А.В. від 22.07.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі; призначено судове засідання для розгляду справи по суті.

Усною ухвалою суду, яка занесена до протоколу судового засідання від 19.08.2019, ДФС України виключено зі складу відповідачів та залучено до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.

В судовому засіданні 19 серпня 2019 року представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги та просив задовольнити позов в повному обсязі.

В судовому засіданні 19 серпня 2019 року представник відповідача та третьої особи заперечував проти задоволення позовних вимог та просив відмовити у задоволенні позову.

Заслухавши учасників справи, розглянувши матеріали адміністративної справи, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив таке.

Відповідно до записів трудової книжки ОСОБА_1 у період з 28.11.2002 по 31.10.2016 проходив службу в Державній фіскальній службі України.

Згідно з наказом ДФС України від 27.10.2016 №0033-о/д підполковника податкової міліції – старшого оперуповноваженого з особливо важливих справ міжрегіонального відділу оперативного документування оперативного управління Головного управління ДФС у Черкаській області Кирилюка Ю.Л. 31 жовтня 2016 року звільнено з посади та податкової міліції ДФС в запас (з постановкою на військовий облік) за п. 64 пп. «б» (через хворобу) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29.07.1991 N 114.

Відповідно до свідоцтва про хворобу №345 військово-лікарської комісії Державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Черкаській області» від 17.10.2016 захворювання ОСОБА_1 пов`язані з проходженням служби в органах внутрішніх справ; непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час.

Згідно з довідкою до акту огляду МСЕК серія 12 ААА №532904 від 24.11.2016 позивачу встановлено ІІ групу інвалідності з 23.11.2016, причина інвалідності: захворювання, пов`язані з проходженням служби в ОВС. Відповідно до довідки про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках серія 12 ААА №022712 від 24.11.2016 ступінь втрати працездатності ОСОБА_1 80 відсотків.

25 червня 2019 року позивач звернувся до Головного управління ДФС у Черкаській області із заявою про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням йому ІІ групи інвалідності внаслідок захворювання, що пов`язане з проходженням служби в органах ДФС України.

Листом Головного управління ДФС у Черкаській області від 04.07.2019 №20028/23-00-05-018 позивача повідомлено, що працівники податкової міліції проходять службу в складі ДФС і не належать до органів внутрішніх справ. Проведення розрахунку та виплати одноразової грошової допомоги працівникам податкової міліції законодавчо не врегульовано. Розгляд матеріалів про виплату одноразової грошової допомоги працівникам податкової міліції буде відновлено після внесення відповідних змін до Податкового кодексу України або прийняття нового нормативно- правового акту.

Вважаючи протиправною відмову відповідача у підготовці матеріалів для подання до ДФС України, позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку фактичним обставинам справи, суд зазначає наступне.

Правові та організаційні засади діяльності податкової міліції визначені Податковим кодексом України.

Відповідно до пункту 356.1 статті 356 Податкового кодексу України держава гарантує правовий та соціальний захист осіб начальницького і рядового складу податкової міліції та членів їхніх сімей. На них поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені статтями 20 - 23 Закону України "Про міліцію" та Законом України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист".

Згідно з частиною шостою статті 23 Закону України №565-ХІІ від 20.12.1990 “Про міліцію” (в редакції Закону України від 13.02.2015 №208-VІІІ) у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов`язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності I групи, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності II групи, 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності III групи в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров`я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.

Закон України №565-ХІІ від 20.12.1990 “Про міліцію” втратив чинність 07.11.2015 у зв`язку з набранням чинності Законом України №580-VІІІ від 02.07.2015 “Про Національну поліцію”.

При цьому, відповідно до абзацу 3 пункту 15 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України №580-VІІІ від 02.07.2015 “Про Національну поліцію” за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України “Про міліцію” №565-ХІІ від 20.12.1990, зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Закону України “Про Національну поліцію” №580-VІІІ від 02.07.2015.

Аналогічна позиція викладена Верховним Судом, зокрема, в постановах від 07 березня 2018 року у справі № 464/5571/16-а, від 21 червня 2018 року у справі № 822/31/18 та від 28 серпня 2018 року № 804/6297/17.

Вищевикладене спростовую доводи відповідача 1, викладені в листі від 04.07.2019 №20028/23-00-05-018, про те, що на сьогодні проведення розрахунку та виплати одноразової грошової допомоги працівникам податкової міліції не врегульовано.

Частиною шостою статті 23 Закону України №565-ХІІ від 20.12.1990 “Про міліцію” визначено, що одноразова грошова допомога у зв`язку із встановленням інвалідності призначається та виплачується в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України.

На виконання вказаної норми, постановою Кабінету Міністрів України №707 від 12.05.2007 затверджено Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, податкової міліції (далі – Порядок №707).

Законом України №208-VІІІ від 13.02.2015 “Про внесення змін до статті 23 Закону України “Про міліцію” щодо виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва працівника міліції” частина 6 статті 23 Закону України “Про міліцію” №565-ХІІ від 20.12.1990 викладена в наступній редакції: у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов`язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності I групи, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності II групи, 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності III групи в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України.

На виконання положень Закону України №208-VІІІ від 13.02.2015 “Про внесення змін до статті 23 Закону України “Про міліцію” щодо виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва працівника міліції” Кабінет Міністрів України постановою від 21.10.2015 №850 затвердив Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівників міліції (далі - Порядок №850).

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України №850 від 21.10.2015 визначено, що особам, які до набрання чинності Законом України від 13.02.2015 №208-VIII “Про внесення змін до статті 23 Закону України “Про міліцію” щодо виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва працівника міліції” мають право на отримання одноразової грошової допомоги, допомога призначається і виплачується відповідно до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, податкової міліції, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2007 №707.

Відповідно до підпункту 2 пункту 2 Порядку №850 днем виникнення права на отримання грошової допомоги у разі встановлення працівнику міліції інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.

Таким чином, призначення та виплата одноразової грошової допомоги, передбаченої статтею 23 Закону України “Про міліцію” №565-ХІІ від 20.12.1990, здійснюється відповідно до Порядку, під час дії якого встановлена втрата працездатності.

Судом встановлено, що ІІ група інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням служби в ОВС була встановлена позивачу 23.11.2016, тому питання щодо призначення йому одноразової грошової допомоги повинно бути вирішено відповідно до статті 23 Закону України “Про міліцію” в редакції Закону №208 та Порядку №850.

Відповідно до пункту 7 Порядку № 850 працівник міліції, якому призначається грошова допомога у разі встановлення інвалідності чи часткової втрати працездатності без установлення інвалідності, подає за місцем служби такі документи: заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв`язку з установленням інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності за формою згідно з додатком до цих Порядку та умов; довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках).

До заяви додаються копії: довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією; постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв`язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) працівника міліції, зокрема про те, що воно не пов`язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп`яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім`я та по батькові і місце реєстрації; документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідному контролюючому органу і має відповідну відмітку у паспорті громадянина України).

Пунктом 8 Порядку № 850 визначено, що керівник органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, подає МВС в 15-денний строк з дня реєстрації документи, зазначені в пунктах 6 або 7 цих Порядку та умов, висновок щодо виплати грошової допомоги, а також у разі загибелі (смерті) працівника міліції: витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) працівника міліції із списків особового складу; витяг з особової справи про склад сім`ї загиблого (померлого) працівника міліції.

Таким чином, обов`язок складання висновку та його подання до ДФС України щодо виплати грошової допомоги покладено на керівника Головного управління ДФС у Черкаській області.

Судом встановлено, що позивач надав відповідачу всі необхідні документи про встановлення йому інвалідності у зв`язку із захворюванням, яке пов`язане з проходженням служби в ОВС, однак відповідач відмовив у виплаті одноразової грошової допомоги та повернув документи позивачу, чим порушив вимоги статті 23 Закону України “Про міліцію” в редакції Закону №208 та Порядку №850. Отже, його дії є протиправними.

Щодо посилання відповідача на ту обставину, що позивачем не надано доказів причинного зв`язку захворювання, що стало причиною інвалідності, з проходженням служби в органах внутрішніх справ, оскільки відповідно до пункту 9 довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією від 23.11.2016 серії 12 ААА №532904 причиною інвалідності зазначено — захворювання, пов`язане з проходженням служби в ОВС. Однак, суд не погоджується з твердженням відповідача з огляду на наступне.

З 26 травня 2017 року набрав чинності наказ Міністерства внутрішніх справ України від 03 квітня 2017 року №285 “Про затвердження Положення про діяльність медичної (військово-лікарської) комісії МВС”. При оформленні направлення на військово-лікарську комісію до Державної установи територіально-медичного об`єднання МВС України в області, для визначення стану здоров`я кандидата на службу, працівника податкової міліції, медичний огляд проводиться відповідно до наказу Міністерства оборони України від 14 серпня 2008 року №402. З огляду на викладене, причинний зв`язок захворювання, що стало причиною інвалідності, зазначається відповідно до вказаного нормативно-правового акта. Крім того, дана обставина не була причиною відмови Головним управлінням ДФС у Черкаській області у виплаті одноразової грошової допомоги позивачу.

Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб, інших суб`єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Згідно з п. 4 ч. 2 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання прийняти рішення.

Розглянувши справу, суд дійшов висновку, що порушене право позивача підлягає судовому захисту шляхом про визнання протиправною відмови відповідача у розгляді заяви позивача про виплату одноразової грошової допомоги та зобов`язання відповідача розглянути таку заяву.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є частково обґрунтованими, а вимоги такими, які належить задовольнити частково.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору як інвалід ІІ групи на підставі Закону України “Про судовий збір”, з відповідача судові витрати, у відповідності до статті 139 КАС України, не стягуються.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний податковий номер НОМЕР_1 ) задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Головного управління ДФС у Черкаській області у розгляді заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний податковий номер НОМЕР_1 ) у виплаті одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням 11 групи інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням служби в органах податкової міліції, оформлену листом від 4 липня 2019 №20028/23-00-05-018.

Зобов`язати Головне управління ДФС у Черкаській області повторно прийняти та розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний податковий номер НОМЕР_1 ) про призначення одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням ІІ групи інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, відповідно до статті 23 Закону України «Про міліцію» (із змінами, внесеними Законом України №208-VІІІ від 13.02.2015) та Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівників міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 №850 з врахуванням висновків суду.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення виготовлений 27 серпня 2019 року.

Суддя А.В. Руденко