
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 серпня 2019 року справа № 580/1981/19
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Кульчицького С.О.,
за участю: секретаря судового засідання - Зачепи Х.В.,
позивача ОСОБА_1 - особисто,
представника відповідача Петровського В.В. - за довіреністю,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у порядку загального позовного провадження, в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до військової частини А3177 про стягнення грошових коштів, належних до виплати при звільненні із військової служби,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 до військової частини А3177 (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність військової частини А3177, щодо не нарахування та невиплати позивачу, індексації грошового забезпечення за період із 01.01.2016 по 01.04.2018 із встановленням базового місяця для обчислення індексації грошового забезпечення - січень 2008;
- зобов`язати військову частину А3177, нарахувати та виплатити позивачу, індексацію грошового забезпечення за період із 01.01.2016 по 01.04.2018, із встановленням базового місяця для обчислення індексації грошового забезпечення січень 2008, з урахуванням раніше виплаченої суми індексації у розмірі 4871 грн. 57 коп.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що на підставі рішення Черкаського окружного адміністративного суду у справі № 2340/4525/18 від 18.01.2019, залишеного без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 26.06.2019 відповідачем виготовлено розрахунок грошового забезпечення позивача за період з січня 2016 року по квітень 2018 року та виплачено індексацію грошового забезпечення у сумі 4 871 грн 57 коп. На думку позивача, при проведенні вказаного розрахунку відповідачем протиправно визначено базовим місяцем грудень 2015 року. Згідно з роз`ясненнями Міністерства соціальної політики України наведеними у листі від 08.08.2017 обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з наступного за місяцем підвищення посадового окладу за посадою, яку займає військовослужбовець. Позивач вказує, що проходив військову службу на посаді заступника начальника арсеналу (військова частина А3177) (з матеріально-технічного забезпечення) з січня 2008 року, посадовий оклад не змінювався до лютого 2018 року. Враховуючи наведене, позивач вказує, що при обрахунку індексації його грошового забезпечення базовим місяцем має бути визначений саме січень 2008 року.
Ухвалою від 24.06.2019 відкрито провадження у справі за даним позовом за правилами спрощеного позовного провадження.
Ухвалою від 24.07.2019 постановлено здійснювати розгляд даної справи за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою від 15.08.2019 відмовлено у задоволенні клопотання військової частини А3177 про закриття провадження у справі.
Ухвалою від 15.08.2019 закрито підготовче провадження, призначено справу до розгляду по суті на 09 год. 30 хв. 15.08.2019.
У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав, позов просив задовольнити повністю, з підстав викладених у позовній заяві.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував, пояснивши, що з довідки військової частини А3177 вбачається, що позивач у січні 2016 року отримав значно більше грошове забезпечення за грудень 2015 року за рахунок збільшення премії з 90 відсотків від посадового окладу до 525 відсотків. Відповідно до п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 № 1078 в редакції, яка діяла станом на 01.12.2015, у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулось підвищення вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Зміни до Постанови КМУ від 17.07.2003 № 1078, на які посилається позивач внесені Постановою КМУ від 09.12.2015 № 1013, тобто вже після підвищення грошового забезпечення та встановлення базового місяця для обчислення індексації. Відтак, на думку представника відповідача, відсутні правові підстави для задоволення позовних вимог.
Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає про таке.
З матеріалів справи судом встановлено та визнається сторонами, що у провадженні Черкаського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа № 2340/4525/18 за позовом ОСОБА_1 до Військової частини А3177 про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення і компенсацію за невикористану відпустку.
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 18.01.2019 у вказаній справі, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 26.03.2019 позов ОСОБА_1 задоволено повністю, визнано протиправною бездіяльність Військової частини А3177 щодо не нарахування та виплати ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 01.04.2018 та грошової компенсації відпустки, як учаснику бойових дій за період з 2015 року по 2018 рік, виходячи з грошового забезпечення станом на день звільнення з військової служби, 21.09.2018; зобов`язано Військову частину А3177 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 01.04.2018; зобов`язано Військову частину А3177 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) грошову компенсацію за невикористані календарні дні соціальної додаткової відпустки, як учаснику бойових дій за період 2015, 2016, 2017 та 2018 роки, виходячи з грошового забезпечення станом на день звільнення з військової служби, 21.09.2018.
Рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 18.01.2019 у справі № 2340/4525/18 набрало законної сили 26.03.2019.
На виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду у справі № 2340/4525/18 від 18.01.2019 та постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 26.06.2019 відповідачем виготовлено розрахунок грошового забезпечення позивача за період з січня 2016 року по квітень 2018 року, згідно з яким базовим місяцем для обчислення індексації визначено грудень 2015 року.
Відповідно до довідки військової частини А3177 від 12.08.2019 № 209 про суму щомісячних видів грошового забезпечення та премії позивача за період з вересня 2015 року по лютий 2016 року у грудні 2015 року збільшено відсоток розміру премії від посадового окладу позивача з 90 % до 525 %, базовим місяцем для обчислення індексації встановлено грудень 2015 року у зв`язку із підвищенням премій військовослужбовцям ЗСУ з цього місяця.
Вважаючи такі дії щодо визначення базовим місяцем для обчислення індексації грудень 2015 року протиправними позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, враховуючи, що право на нарахування та виплату індексації грошового забезпечення позивачу відповідачем не оспорюється, суд виходить з наступного.
Частиною 2 статті 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За визначенням наведеним у ч. 1 ст. 1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Згідно з ч. 1 ст. 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (грошове забезпечення).
Індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка (ч. 1 ст. 4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення").
Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення встановлено Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України
від 17.07.2003 № 1078 (далі - Порядок № 1078), норми якого поширюються на всі підприємства, установи й організації незалежно від форм власності та господарювання, а також на фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників.
Пунктом 5 Порядку № 1078 в редакції від 15.09.2015 визначено, що у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. У базовому місяці значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.
Відповідно до ч. 2 п. 1.9 Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міністра оборони України 11.06.2008 № 260, та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 14.07.2008 за № 638/15329, чинної на момент виникнення спірних правовідносин грошове забезпечення військовослужбовцям виплачується за місцем штатної служби в поточному місяці за минулий.
Згідно з п. 5 Порядку № 1078 в редакції чинній з 09.12.2015 у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.
При цьому суд вважає необґрунтованими доводи позивача про необхідність застосування у даних правовідносинах базового місяця для індексації - січня 2008 року, оскільки це питання знаходиться в залежності від таких показників, як розмір прожиткового мінімуму за певні періоди, розмір коефіцієнту індексації пенсій тощо, які підлягають застосуванню відповідними органами, підприємствами, установами, організаціями при здійсненні відповідних розрахунків.
При вирішенні даного спору судом також взято до уваги, що відповідно до ст.ст. 5, 6 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" повноваження Міністерства оборони України відносно здійснення індексації грошового забезпечення є дискреційними і у разі здійснення розрахунку індексації грошового забезпечення позивача за період з 01.01.2016 по 01.04.2018 із застосуванням певних методик та вірних показників для такої індексації судом останній фактично перебере на себе відповідні функції, що є неприпустимим.
Аналогічний правовий висновок міститься в постанові Шостого апеляційного адміністративного суду від 18.07.2019 у справі № 826/17010/18.
Щодо посилання позивача на роз`яснення Міністерства соціальної політики України надані у листі від 08.08.2017 стосовного того, що зміна розміру доплат, надбавок та премій не впливає на початок обчислення індексу споживчих цін при нарахуванні індексації, якщо не підвищується посадовий оклад, суд зазначає, що вказаний лист носить рекомендаційний характер та не є обов`язковим.
Одночасно у вказаному листі зазначено, що Порядок № 1078 не передбачає механізм нарахування та виплати індексації за попередні періоди.
Враховуючи вищевикладені обставини, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову в повному обсязі.
Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Згідно з вимогами ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати не стягуються. Судовий збір компенсувати за рахунок коштів, передбачених бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 9, 14, 72, 76 - 79, 90, 139, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до військової частини А3177 про стягнення грошових коштів, належних до виплати при звільненні із військової служби - відмовити повністю.
Судові витрати зі сплати судового збору компенсувати за рахунок коштів Державного бюджету України у порядку визначеному Кабінетом Міністрів України.
Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. У разі застосування судом частини третьої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 05.09.2019.
Суддя С.О. Кульчицький